Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 53

Θέμα: Αγορά FZS 1000 για παιχνίδι

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.467

    Αγορά FZS 1000 για παιχνίδι

    Καλημέρα και χρόνια πολλά!
    Τις τελευταίες μέρες σκέφτομαι μηπως αγοράσω ένα fazer 1000, το πρώτο, το καρμπυρατεράτο. Δεν ξέρω γιατί μου έχει κολλήσει, πάντα μου άρεσε σαν μηχανάκι και το θεωρώ μια πολύ ενδιαφέρουσα βάση για να "παίξω". Αναβαθμίσεις, φρεσκαρίσματα, γενικά να ασχολούμαι μιας και οι βόλτες είναι πολυ λίγες πλέον...
    Μηχανολογικά δεν είμαι και πολύ καταρτισμένος αλλά τσουκου τσούκου κάτι θα καταφέρνω. Θα χώνουμε και κανέναν γνωστό, θα στέλνουμε και σε κάνα μάστορα, θα υπάρχει μια ασχολία δηλαδή.
    Είμαι σίγουρος ότι σαν μηχανάκι θα είναι αξιόλογο ακόμα και σήμερα!
    Για πείτε καμία γνώμη, ρίξτε κράξιμο, συμβουλές, προτάσεις, γιορτές έχουμε....

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Ωραίο μηχανακι!!
    Το έχω πάρει βόλτα και έχω εκπλαγεί ευχάριστα...ροπάκλα από το μηδέν, και ψηλά έχει τα γκαζάκια του (παλιό, καλό r1 μοτέρ)...
    Από φρένα και αναρτήσεις μην περιμένεις τίποτα σπουδαίο (ακόμα και στα καλά τους να είναι και να μη είναι ταλαιπωρημενα από τα χρόνια)...
    Επίσης ένα σχετικά κακό ήταν το βάρος του...το νιώθεις...στα πολλά και στις καμπές αυτό σου δίνει σιγουριά γιατί έχει και κάμποσο μεταξόνιο αλλά στην πόλη και ειδικά σε χαμηλές ταχύτητες θα δυσανασχετεις όσο να'ναι...

    Αν δεν σε νοιάζουν τα χρόνια που θα έχει πάνω του και τα καρμπυρατερ, προχωρα άφοβα...δεν νομίζω να έβγαζε τίποτα από προβλήματα...
    Επίσης πρέπει να κάνει ταξιδαρες...δεν το ξέρω...υποθέτω...

  3. #3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα και χρόνια πολλά!
    Τις τελευταίες μέρες σκέφτομαι μηπως αγοράσω ένα fazer 1000, το πρώτο, το καρμπυρατεράτο. Δεν ξέρω γιατί μου έχει κολλήσει, πάντα μου άρεσε σαν μηχανάκι και το θεωρώ μια πολύ ενδιαφέρουσα βάση για να "παίξω". Αναβαθμίσεις, φρεσκαρίσματα, γενικά να ασχολούμαι μιας και οι βόλτες είναι πολυ λίγες πλέον...
    Μηχανολογικά δεν είμαι και πολύ καταρτισμένος αλλά τσουκου τσούκου κάτι θα καταφέρνω. Θα χώνουμε και κανέναν γνωστό, θα στέλνουμε και σε κάνα μάστορα, θα υπάρχει μια ασχολία δηλαδή.
    Είμαι σίγουρος ότι σαν μηχανάκι θα είναι αξιόλογο ακόμα και σήμερα!
    Για πείτε καμία γνώμη, ρίξτε κράξιμο, συμβουλές, προτάσεις, γιορτές έχουμε....
    πάρε βρε άνθρωπε ένα FZ1... μηχανάρα
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  4. #4
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Πολύ καλή μοτο για την εποχή της, δυνατός κινητήρας με ροπή απο χαμηλά και αρκετή δύναμη ψηλά.
    Αναρτησιακά είναι μαλακό βέβαια.
    Μετά απο κάποια χλμ καίνε λάδια, αρκετά μάλιστα. Το καλό είναι οτι τώρα είναι πάμφθηνα, αλλά θα πρέπει να ψάξεις αρκετά για να βρείς ενα προσεγμένο με λίγα χλμ.
    Με πολλά χλμ καλό θα ηταν να το αποφύγεις κατα την γνώμη μου.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.467
    Αυτό είναι το θέμα, όλα ειναι πλέον παλιά και φορτωμένα χλμ. Λογικό είναι. Επίσης είναι φθηνά. Για αυτό και το σκέφτομαι. Το θέμα είναι εάν αξίζει να δώσω 2Κ για αγορά και πόσο μπορεί να πάει ένα συνολικό φρεσκάρισμα και μια στοχευμένη αναβάθμιση. Πιο πολύ για την ασχολία και λιγότερο για να προσπαθήσω να κάνω ένα μηχανάκι του χθες, "σύγχρονο".
    Ξέρω ότι πολλές φορές μπλέκεις με αυτά και καταλήγεις να ξοδέψεις περισσότερα λεφτά από το να αγόραζες ένα πιο καινούριο μότο...

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    αμα το παρεις 2Κ, δωσε αλλα 2 και κανε ενα φρεσκαρισμα στο μοτερ μαζι με τα καρμπς, λαστιχα, αναρτησεις και οτι αλλο χρειαστει και θα εχεις ενα σουπερ μηχανακι με αστεια λεφτα...δλδ αν σου παει 4 χιλιαρικα ενα τετοιο χιλιαρι αξιζει γιατι θα κανεις πλακες σε πολλα μηχανακια...

    για μενα ειναι περισσοτερο χρηστικο ενα τετοιο απο ενα v-strom που θα το βρεις σε αυτα τα λεφτα (4Κ) και θα ειναι επισης καποιας ηλικιας, αλλα θα σε περιοριζει στο γκαζι πολυ...

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.991
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    αμα το παρεις 2Κ, δωσε αλλα 2 και κανε ενα φρεσκαρισμα στο μοτερ μαζι με τα καρμπς, λαστιχα, αναρτησεις και οτι αλλο χρειαστει και θα εχεις ενα σουπερ μηχανακι με αστεια λεφτα...δλδ αν σου παει 4 χιλιαρικα ενα τετοιο χιλιαρι αξιζει γιατι θα κανεις πλακες σε πολλα μηχανακια...

    για μενα ειναι περισσοτερο χρηστικο ενα τετοιο απο ενα v-strom που θα το βρεις σε αυτα τα λεφτα (4Κ) και θα ειναι επισης καποιας ηλικιας, αλλα θα σε περιοριζει στο γκαζι πολυ...
    4k παιρνεις 1000αρι κ6 και r1 2007. πρεπει να εισαι για δέσιμο να δωσεις 2+2 για το fazer

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.467
    Δεν χωράω να καβαλήσω κλιπονάτα. Ειχα το K7 και το έκανα τιμονάτο.

    Αντικείμενα, δεν λέει να μπλέξω με παλιά μηχανάκια. Θα πέσουν λεφτά που μετά δεν θα πάρω πίσω.
    Με ιντριγκάρει όμως ότι τα παλιά μηχανάκια ηταν πιο μεγάλα χωροταξικά και άρα πιο άνετα για τα κυβικά μου. Επίσης, μου αρέσει να έχω κάτι ξεχωριστό.

  9. #9
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Γιατι δε κοιτας καποιο απο τα παλια μαστοδοντα; gsx zx1200 cb1300...

    Αφου οπως σε κοβω πιο πολυ για ροπες και σχετικα ηρεμα πραγματα εισαι

    Πανω κατω ιδια χρηση με το παλιο φειζερακι αλλα με πολυ περισσοτερη αξιοπιστια και διαχρονικοτητα... Και στις περισσοτερες περιπτωσεις πολυ λιγοτερο ταλαιπωρημενα
    Τελευταία τροποποίηση από p@nos; 29/12/2018 στις 21:40.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    4k παιρνεις 1000αρι κ6 και r1 2007. πρεπει να εισαι για δέσιμο να δωσεις 2+2 για το fazer
    Και τι σχέση έχει αυτό ? Άλλος τα δίνει για στρώμα...και μάλιστα μεταχειρισμενο...
    Και άλλος τα δίνει για καινούργιο 250αρι..

    Ρωτάει κάτι πολύ συγκεκριμένο ο lospi...

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Συμφωνω με ντεβιλ.Οτι αρεσει του καθενα.Δλδ επειδη το στρωμα εχει 4κ δε πρεπει να παρουμε τπτ αλλο παλιοτερο με τα ιδια λεφτα?Πρωσοπικα θα επερνα και γω μια φειζερουκλα να εκανα τη καυλα μου...
    καθε μερα ...νεα μερα.

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/03/2008
    Μηνύματα
    160
    https://www.car.gr/18851578-kawasaki-zrx-1200

    Aυτό με την kerker, να φοβούνται οι πεζές για τις τσάντες τους.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.467
    Ωραίο!
    Βέβαια, νομίζω ότι το Fazer είναι αντίστοιχα καλό και με τα μισά λεφτά. Απλά το ZRX φαίνεται να έχει γίνει ανακατασκευή...

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.740
    Εγώ πάλι, να τολμήσω να ρωτήσω, γιατί να θέλει 2000 ευρω επισκευές μια μηχανή που επιλέχθηκε ως... Καλή;

    Γενικά, τι είναι αυτό που θέλει 2000 ευρω; μπας και γράφουμε νούμερα τσακωμενα με την πραγματικότητα;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Εγώ πάλι, να τολμήσω να ρωτήσω, γιατί να θέλει 2000 ευρω επισκευές μια μηχανή που επιλέχθηκε ως... Καλή;

    Γενικά, τι είναι αυτό που θέλει 2000 ευρω; μπας και γράφουμε νούμερα τσακωμενα με την πραγματικότητα;

    επειδη εγραψα εγω αυτο το νουμερο οφειλω να απαντησω...

    ξεκιναω λεγοντας οτι εχω στο μυαλο μου μια πληρως λειτουργικη μοτοσυκλετα σε ολα τα επιπεδα που δεν θα ζητησει τιποτα και θα ειναι ετοιμη για μεγαλο ταξιδι...

    οποτε παμε αρχικα σε ενα φρεσκαρισμα του μοτερ ανοιγοντας το για τσιμουχακια βαλβιδων, ελατηρια κλπ..εφοσον ειναι πολυστροφο, καμποσων χρονων και καιει και λαδι απο την μανα του, ειναι επιβεβλημενη κινηση...βλεπουμε και πιστονια και κρινουμε αν χρειαζονται και αυτα αλλαγη...
    μετα παμε σε σερβις αναρτησεων... τσιμουχες, ξυστρες, revalving, λαδια...
    μετα παμε σε σερβις φρενων...τακακια, υγρα φρενων, καθαρισμος εμβολων στις δαγκανες...
    μετα παμε σε σερβις καρμπς...τσιμουχακια, πυραυλακια, καθαρισμος με υπερηχους, ρυθμισμα...
    και τελος εχουμε αναλωσιμα...λαδια, φιλτρο λαδιου, φιλτρο αερα, αλυσιδογραναζα, λαστιχα, λαδωμα ντιζων ή αντικατασταση, μπαταρια ισως κλπ...


    αν βαλουμε και ενα χαλαρο απο αποψη εργατικων συνεργειο, το διμπαλο ειναι ενα εφικτοτατο νουμερο...
    βεβαια εχει να κανει και με το τι χρειαζεται ή οχι αντικατασταση...π.χ. τακακια ή και μπαταρια μπορει να μην θελει το μοτο που θα διαλεχτει...οποτε αφαιρουνται...
    αλλα σε τοσο παλια μοτοσυκλετα και με το ποσο των 2000€ δεν νομιζω οτι μπορεις να παρεις και την τελεια συντηρημενη...

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Σκέψεις για αγορά FZR 1000 exup
    από Dalt0n στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 21/09/2015, 08:28
  2. Καλό Site για αγορά PCIII USB για Vstrom DL 1000 K4
    από WWW στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2009, 12:02
  3. ΑΓΟΡΑ Fazer 1000
    από smavrid στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2005, 17:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF