Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 66

Θέμα: ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ΚΡΑΝΟΣ ΣΤΟΝ ΑΓΚΩΝΑ

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    606
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Stefanos73 Προβολή μηνύματος
    Σκέψου ότι και μόνο το γεγονός ότι τα παιδιά θα ρώταγαν γιατί τους σταμάτησαν ή γιατί τους έκαναν παρατήρηση θα μπορούσε να πυροδοτήσει κάτι. Αλλά...
    Ακριβως! Αντιθετα με "εστειλαν" για 'back seat moderating' οπως ειπε και ο BLiTzER .

    Η πλακα ειναι οτι επειδη ο γιος μου εχει μαθει αλλιως, καθε φορα που βλεπει ακρανωτους τους λεει "βλακες που δεν αγαπουν την ζωη τους".

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Stefanos73
    Εγγραφή
    29/11/2015
    Μηνύματα
    214
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    Ακριβως! Αντιθετα με "εστειλαν" για 'back seat moderating' οπως ειπε και ο BLiTzER .

    Η πλακα ειναι οτι επειδη ο γιος μου εχει μαθει αλλιως, καθε φορα που βλεπει ακρανωτους τους λεει "βλακες που δεν αγαπουν την ζωη τους".
    Αυτό πρέπει να καταφέρουμε με τα παιδιά. Όχι η κακιά ώρα και ανοησίες. Το κακό μυαλό.

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Τελικα καθε 2-3 μηνες θα εχουμε ενα θεμα που θα καταληγει στα ιδια και τα ιδια.

    Ο εξοπλισμος, ποσο σημαντικος ειναι, οι μπατσοι, το κρατος, οι νομοι, το κοθωνι γονιος με το τρικαβαλο, η παιδεια στα παιδια μας (οδηγικη) κτλ κτλ.

    Καλα εκανε το παλικαρι που εστω και με αυτο που ειδε θα αναθεωρησει οπως λεει την σταση του. Κριμα στο αλλο παλικαρι που εγινε παραδειγμα για τον πρωτο, ευχομαι να ειναι περαστικα και οτι καλυτερο.

    Αν καποιος γραφει εδω, θελω να πιστευω πως εχει επιγνωση οτι ειναι σε φορουμ μοτοσυκλετων. Αρα εξοπλισμος και τα συναφη πανε πακετο και ειναι αυτονοητα.

    Απο εκει και περα, "πολεμικες", ορια ταχυτητας, επιδειξη οδηγικης ικανοτητας/χωρις τεταμενη την προσοχη/προκαλει τον τρομο και αλλα τρυφερα που γραφονται πανω σε ροζ χαρτακια επισης επαιζαν και θα συνεχισουν να παιζουν.

    Οπως και το κοπη τι πιτα, και καφε στην Φολοη, και σιδεροκωλες, και πανελληνιες κτλ κτλ.

    Οι πληροφριες υπαρχουν. Το μυαλο και η τυχη λειπει καποιες φορες.

    Αντε καλο σ/κ.
    Quod me nutrit... me destruit.....

  4. #34
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    2010 αν θυμάμαι καλά...
    Είμαι στο φανάρι που ξεκινάει ο πεζόδρομος Διονυσίου Αρεοπαγίτου κάτω απο την Ακρόπολη.
    Είμαι με την Bandit και δεξιά μου ένα μηχανάκι.
    Ήμουνα με κράνος γιατί είχα φάει κλήση πριν μερικές μέρες και με είχε πονέσει (δεν το χω βγάλει απο τότε).
    Ο δεξιά ακράνωτος.Ανάβει πράσινο (πήχτρα ο δρόμος μιας και ήταν απόγευμα Σαββάτο) γλιστράει και πέφτει δεξιά του σχεδόν απο ακινησία.
    Πέρασε η ρόδα απο το ταξί πάνω απο το κεφάλι του και το αίμα λίμνη...Ψυχοραγούσε στα μάτια μας μπροστά για ώρα και "έφυγε" μόλις ήρθε το νοσοκομειακό,πριν προλάβουν να τον πλησιάσουν οι νοσοκόμοι...
    Ακόμα με στοιχειώνει...ακόμα νιώθω το βλέμμα του να με κοιτάει, ακόμα ακούω τον ταξιτζή να βρίζει και να καταριέται τον εαυτό του...
    Καλό παράδεισο άγνωστε.

  5. #35
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.061
    ενας φιλος λεει το εξης: "αν το κεφαλι σου ειναι αδειο, γιατι να μπεις στον κοπο να το προστατεψεις"?


    η φραση κρανος στο αγκωνα με πηγε αρκετα χρονια πισω. μιλαμε για calt ατακα οταν σε σταματαει ο αστυνομικος:
    "γιατι το εχεις στον αγκωνα"
    "οταν πεφτω εκει χτυπαω"
    γνησια ατακα ελληναρα. το λεγανε και γελαγανε κιολας οι βλακες...
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  6. #36
    Δεν ξέρω δεν απαντω Το avatar του/της giannisgt
    Εγγραφή
    04/07/2015
    Μηνύματα
    51
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    2010 αν θυμάμαι καλά...
    Είμαι στο φανάρι που ξεκινάει ο πεζόδρομος Διονυσίου Αρεοπαγίτου κάτω απο την Ακρόπολη.
    Είμαι με την Bandit και δεξιά μου ένα μηχανάκι.
    Ήμουνα με κράνος γιατί είχα φάει κλήση πριν μερικές μέρες και με είχε πονέσει (δεν το χω βγάλει απο τότε).
    Ο δεξιά ακράνωτος.Ανάβει πράσινο (πήχτρα ο δρόμος μιας και ήταν απόγευμα Σαββάτο) γλιστράει και πέφτει δεξιά του σχεδόν απο ακινησία.
    Πέρασε η ρόδα απο το ταξί πάνω απο το κεφάλι του και το αίμα λίμνη...Ψυχοραγούσε στα μάτια μας μπροστά για ώρα και "έφυγε" μόλις ήρθε το νοσοκομειακό,πριν προλάβουν να τον πλησιάσουν οι νοσοκόμοι...
    Ακόμα με στοιχειώνει...ακόμα νιώθω το βλέμμα του να με κοιτάει, ακόμα ακούω τον ταξιτζή να βρίζει και να καταριέται τον εαυτό του...
    Καλό παράδεισο άγνωστε.
    Ελπίζω να μην ακούστηκαν διάφοροι ήχοι κατά την "θραύση"
    Το μόνο γλυκό που δεν παθαίνει είναι το γκάζι

  7. #37
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giannisgt Προβολή μηνύματος
    Ελπίζω να μην ακούστηκαν διάφοροι ήχοι κατά την "θραύση"
    Nαι...

  8. #38
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Xτες το βραδάκι, παπί με τον μπαμπά ακράνωτο και 2 μικρα κοριτσάκια όλοι χωρίς κράνος, το δε πίσω κοριτσάκι πίσω-πίσω ειχε το δεξί πόδι στον αέρα για να μη καει το παπουτσάκι της στην εξάτμιση και συνέχεια κοίταγε προς τα εκεί.

    Και ο μπαμπάς στην κίνηση εβγαινε αντίθετο ρεύμα σε μια πολυσυχναστη λεωφόρο σε ωρα αιχμής. Πόσο ευκολο είναι να γίνει η στραβή και πως μπορεί αυτός ο πατέρας να παίρνει τέτοιο ρίσκο;

    Δεν μπορεί να φανταστεί ποιες θα είναι η συνέπειες κυριως για τα μικρά σε μια χαζοπτώση ή σε ενα χαζοτρακάρισμα; Οι ερωτήσεις εναι ρητορικές καθαρά, στο Ελλαδισταν ζούμε,





    Και μια και το έφερε η κουβέντα, ξέρετε ποιος με έπεισε να φοράω πάντα κράνος και ζώνη στο αυτοκίνητο; Ο μακαρίτης ο Άρης Σταθάκης με την τότε εκπομπή του στον Αντέννα "Από την θέση του οδηγού". Και όταν λέμε πάντα κράνος, πάντα και παντού.
    Σαν πατέρας φυσικα δεν θα περιμένω ενα νέο Αρη Σταθάκη αλλά ήδη ο γιος μου στα 9 του τώρα, με το που θα μπει στο ιχ φοράει πάντα αμέσως ζώνη. και τρέμω στην ιδέα να μπαίνει σε ιχ φίλων του ή να καβαλάει άλλες μηχανές.
    Και για τη μηχανή με βλέπει πάντα με εξοπλισμό και του εχω πιπιλίσει το μυαλό από τώρα για το κράνος. Δεν τον ανεβάζω στη μηχανή αλλά όταν θα ερθει η ώρα θα είναι έτοιμος. Ετσι πάνε αυτά και δυστυχώς η έλλειψη παιδείας και προτύπων γύρω μας είναι παντού και δεν μπορώ να πω πως είμαι και πολύ αισιόδοξος για το μέλλον του τόπου μας. Μακάρι να κάνω λάθος.

  9. #39
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος




    Και μια και το έφερε η κουβέντα, ξέρετε ποιος με έπεισε να φοράω πάντα κράνος και ζώνη στο αυτοκίνητο;
    Κωστα, φορας κρανος στο αυτοκινητο;;;;

  10. #40
    Δεν ξέρω δεν απαντω Το avatar του/της giannisgt
    Εγγραφή
    04/07/2015
    Μηνύματα
    51
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Κωστα, φορας κρανος στο αυτοκινητο;;;;
    Κασκαντέρ
    Το μόνο γλυκό που δεν παθαίνει είναι το γκάζι

  11. #41
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Κωστα, φορας κρανος στο αυτοκινητο;;;;
    Εδω πάνω έχω δει ουκ ολίγους αγρότες να φοράνε κράνη μότο,πανω σε τρακτέρ

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	177.jpg 
Προβολές:	239 
Μέγεθος:	61,7 KB 
ID:	379567

    Προφανώς όχι για την περιπτωση ατυχήματος η ασφάλειας.
    Αλλά πηγαίνουν στο ράντισμα φορώντας κράνη μότο, και νομίζουν ( μάλλον ) οτι προστατεύονται

  12. #42
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Εδω πάνω έχω δει ουκ ολίγους αγρότες να φοράνε κράνη μότο,πανω σε τρακτέρ

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	177.jpg 
Προβολές:	239 
Μέγεθος:	61,7 KB 
ID:	379567

    Προφανώς όχι για την περιπτωση ατυχήματος η ασφάλειας.
    Αλλά πηγαίνουν στο ράντισμα φορώντας κράνη μότο, και νομίζουν ( μάλλον ) οτι προστατεύονται
    Έχουν ήδη ραντιστεί αυτοί, εξ ου, και το κράνος.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    [QUOTE=vaska;2857879]Το κράνος κατασκευάστηκε για να μπαίνει μέσα η κεφάλα μας,

    Και το μυαλό κατασκευάστηκε να είναι μέσα στο κεφάλι μας αλλά μερικοί το αφήνουν σπίτι....
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Έχουν ήδη ραντιστεί αυτοί, εξ ου, και το κράνος.....
    Πάει να πάρει την μηχανή από το γκαράζ και για να μην ντύνεται ξεντυνεται φοράει το εξοπλισμό από πριν
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  15. #45
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/03/2012
    Μηνύματα
    21
    Κάποιον που χτύπησε είτε λίγο ειτε πολύ χωρίς να φορά κράνος ή ζώνη δεν τον λυπάμαι καθόλου, καθόλου όμως και σακάτης να έμεινε, η να σκόρπισε στο δρομο. Ξέρει τι μπορεί να πάθει και πήγε γυρευοντας. Όταν φορά ζώνη η κράνος αλλάζει το έργο. Δεν μπορώ να ανέβω στη μηχανή χωρίς κράνος, όπως στο αυτοκίνητο χωρίς ζώνη. Και δεν είναι δύσκολο είναι συνήθεια. Βλέπω παιδιά φίλων λυτά ανάμεσα στα καθισματα και μου πιάνεται η ψυχή γιατί αυπάρχει δεν φταίνε. Τα δικά μου δε σκέφτονται ότι δεν θα καθισουν στο κάθισμα τους. Όσο για την τροχαία, απλά ανύπαρκτη. Ούτε μπλόκο ούτε έλεγχο.

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ποτε Ξανα Shell
    από R1100S στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 202
    Τελευταίο μήνυμα: 09/01/2020, 11:29
  2. california school πότε ξανά?
    από gispy στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 04/12/2005, 21:27
  3. Τράπεζα Πειραιώς? Ποτέ ξανά…
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2005, 09:46
  4. Ποτέ ξανά ΒΤ 014
    από nikonian στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 66
    Τελευταίο μήνυμα: 26/08/2005, 14:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF