Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 66 από 66

Θέμα: ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ΚΡΑΝΟΣ ΣΤΟΝ ΑΓΚΩΝΑ

  1. #61
    Πριν 19 ημέρες ταξίδευα με φίλους για mugello και στην Πατρών είχαμε ατύχημα. Δεν φτάσαμε ποτέ. Ειμασταν ντυμένοι σαν αστακοί. Ο ένας έξ' αυτών ειναι ακόμα στη ΜΕΘ.
    Γενικώς δεν μιλάω και προσπαθώ να γυρίσω το κεφάλι μου σε διάφορα Προχθές ομως αφου ειμαι και συναισθηματικά φορτισμένος απο το ατύχημα του φίλου μου, στη διασταύρωση Πανεπιστημίου και Πατησίων περνάει μπροστά μου με ΚΟΚΚΙΝΟ μια δολοφόνος με βέσπα, χωρις καθρέπτες, χωρις κράνος κλπ. Την περνάω στην πλατεία Ομόνοιας κουνώντας το κεφάλι μου απαξιωτικά. Στο φανάρι της Αγίου Κωνσταντίνου σταματάει δίπλα μου και μου λέει "εσείς με τα mega scooter την εχετε δει κάπως"
    Προφανώς στο κεφάλι της δεν είχε μυαλό. Τι ηθελα να της πω βάλε το κρανάκι σου, εχω φίλο χτυπημένο που ηταν και ντυμένος. Δεν θυμάμαι τι μου απάντησε γιατί κοκκίνησα και μα την Παναγία παρολο που ηταν γυναίκα ηθελα να ...
    Επειδη δεν θα εκλείψουν ποτε αυτα, εγω θα πω άντε να χειμωνιάσει να ξαναμπούν όλοι αυτοί στο καβούκι τους.
    Τωρα βέβαια ανοίγω αλλο θέμα. Προσοχή στους δρόμους παιδιά.

  2. #62
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/08/2017
    Μηνύματα
    8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vamael Προβολή μηνύματος
    Αυτό το "εδώ κοντά πάω" στο λαιμό μου κάθετε 25 χρόνια τώρα που καβαλάω μηχανάκια.

    Αν πηγαίνεις τόσο κοντά που να μην χρειάζεται κράνος, τότε δεν χρειάζεται και το μηχανάκι, τράβα με τα πόδια....
    Πες τα ρε φιλε, πες τα! Πρεπει να γινει συνηθεια παιδια. Ανεβαινεις σε δικυκλο; Δεν εχει σημασια αν ειναι μηχανη, μηχανακι ή ποδηλατο βαλε κρανος. Ειναι απλα τα πραματα παιδια. Ασφαλεια πανω απο ολα!

  3. #63
    Νέο μέλος Το avatar του/της TmanA
    Εγγραφή
    09/07/2016
    Μηνύματα
    17
    Να παραθέσω μια εμπειρία και εγω ώστε να γίνει κατανοητό ότι το κράνος δεν είναι για μόστρα. Να σημειωθεί ότι δεν αφήνω ποτέ κανέναν και για κανένα λόγο να ανέβει στην μηχανή αν δεν φορέσει πρώτα κράνος. πολλοί φίλοι μου λένε μιας που σε πέτυχα στον δρόμο δεν με πετάς εκεί; Η απάντηση μου όταν δεν έχω μαζί κράνος καβατζα είναι ένα ωραιότατο ΌΧΙ! Στραβωσε, θύμωσε όσο θέλεις μην μου μιλάς αλλά για την δική σου παλαβωμαρα δεν θα χάσω εγώ τον ύπνο μου για το υπόλοιπο της ζωής μου....
    Λοιπόν για να επανέλθω στο προσωπικό παράδειγμα, πάμε με την κοπελιά για ψώνια και κινούμαστε στη Θεσσαλονίκη στην Τσιμισκή. Ο δρόμος είναι ένα χαλι μαύρο από μόνος του αλλά όλο αυτό γίνεται χειρότερο από την άναρχη κίνηση και τις σφήνες από ταξί, παπιά, κούριερ κλπ.... Σε κάποια φάση κινούμαστε πολύ αργά δεξιά σύμφωνα με τον ρυθμο της κυκλοφορίας. Ξαφνικά χώνεται μπροστά μου απότομα με σφήνα ένας ταξιτζής και σταματά χωρίς καμία προειδοποίηση ούτε φλας ούτε αλαρμ. Σταματάω και εγώ εύκολα διότι πήγαινα πολύ αργά έτσι και αλλιώς αλλά ο δρόμος εκεί που με σταμάτησε ο τύπος ειχε ανοιγμένες τρύπες μεγάλου βάθους από έργα. Να βγω αριστερά; Δεν το έκανα γιατί θα έπεφτα στην υπόλοιπη κυκλοφορία με μικρή ταχύτητα. Βάζω πόδι κάτω αλλά που να πιάσω έδαφος που τα πόδια μου πέσαν μέσα στις τρύπες; Κόβω τιμόνι δεξιά για να μην πέσω στον αρχιμ@λ@κ@ του στόλου και καβαλάω ένα χωμάτινο σαμαρακι ύψους περίπου 20 εκατοστών .... Αυτό ήταν. Κατάλαβα ότι θα πέφταμε αριστερά. Αυτομάτως φωνάζω στην κοπελιά να μαζέψει χέρια πόδια και μπαμ.....πέσαμε και οι δύο κάτω. Το πρώτο πράγμα που έσκασε κάτω ήταν τα κεφάλια μας. Η μηχανή δεν μας πλάκωσε γιατί έχω φροντίσει να έχω μεγάλα κάγκελα μπρος πίσω. Κόσμος μαζεύεται και αρχίζουν να τα χωνουν στον ταξιτζή. Εμένα με ένοιαζε η κοπέλα μου και δεν κοιτούσα τίποτα άλλο. Της λέω είσαι καλά; Μου λέει ναι. Σηκώνουν την μηχανή οι άνθρωποι και καθόμαστε στην άκρη. Εφόσον τσεκαραμε ότι δεν έχουμε ζαλάδες και τέτοια βγάζουμε τα κράνη και τα μπουφάν για περεταιρω έλεγχο. Κανείς μας δεν έπαθε το παραμικρό αλλά εμένα με σόκαρε ένα εύρημα στο κράνος της κοπέλας μου.... Μία πέτρα κοφτερή σαν ξυράφι είχε χωθεί ελαφριά μέσα στο κέλυφος στο ύψος του βρεγματικού και γύρω γύρω το κράνος ήταν σαν να έσκασε πάνω του βολή από καραμπίνα. Και όλα αυτά με ταχύτητα ΜΗΔΕΝ! Την ίδια ώρα επιτόπου έβαλα την μηχανή στην ακρη και με λεωφορείο πήγαμε και αγοράσαμε καινούριο. Εχω πάθει και εγώ άλλα ατυχήματα στο παρελθόν αλλά ήταν η πρώτη φορά που αισθάνθηκα ότι απειλήθηκε αγαπημένο μου πρόσωπο. Για αυτό, το κράνος πάντα στο κεφάλι. Και πάντα μετά από πτώση πρέπει να παίρνεις καινούριο γιατί τα κράνη είναι για μια σαβούρα αυστηρά και μόνο. Δεύτερη πτώση με το ίδιο κράνος μπορεί να στοιχίσει την ζωή μας. Επίσης , τα πιο θανατηφόρα ατυχήματα είναι συνήθως αυτά τα οποία θα χαρακτηρίζαμε χαζά.
    Μία καλή ιδέα ίσως θα ήταν να ενσωματωθεί το ασύρματο κλειδί, που έχουν τώρα οι πιο πολλές μοτοσυκλέτες, στο κράνος και να ενεργοποιείται μόνο όταν το φοράς. Επίσης θα ήταν καλό να μην πωλείται καινούρια μηχανή αν δεν συνοδεύεται από κράνος. Να πάνε πακέτο. Αυτά ίσως θα έπρεπε να τα απαιτήσει το δίτροχο κοινό από μόνο του.

  4. #64
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TmanA Προβολή μηνύματος
    Να παραθέσω μια εμπειρία και εγω ώστε να γίνει κατανοητό ότι το κράνος δεν είναι για μόστρα. Να σημειωθεί ότι δεν αφήνω ποτέ κανέναν και για κανένα λόγο να ανέβει στην μηχανή αν δεν φορέσει πρώτα κράνος. πολλοί φίλοι μου λένε μιας που σε πέτυχα στον δρόμο δεν με πετάς εκεί; Η απάντηση μου όταν δεν έχω μαζί κράνος καβατζα είναι ένα ωραιότατο ΌΧΙ! Στραβωσε, θύμωσε όσο θέλεις μην μου μιλάς αλλά για την δική σου παλαβωμαρα δεν θα χάσω εγώ τον ύπνο μου για το υπόλοιπο της ζωής μου....
    Λοιπόν για να επανέλθω στο προσωπικό παράδειγμα, πάμε με την κοπελιά για ψώνια και κινούμαστε στη Θεσσαλονίκη στην Τσιμισκή. Ο δρόμος είναι ένα χαλι μαύρο από μόνος του αλλά όλο αυτό γίνεται χειρότερο από την άναρχη κίνηση και τις σφήνες από ταξί, παπιά, κούριερ κλπ.... Σε κάποια φάση κινούμαστε πολύ αργά δεξιά σύμφωνα με τον ρυθμο της κυκλοφορίας. Ξαφνικά χώνεται μπροστά μου απότομα με σφήνα ένας ταξιτζής και σταματά χωρίς καμία προειδοποίηση ούτε φλας ούτε αλαρμ. Σταματάω και εγώ εύκολα διότι πήγαινα πολύ αργά έτσι και αλλιώς αλλά ο δρόμος εκεί που με σταμάτησε ο τύπος ειχε ανοιγμένες τρύπες μεγάλου βάθους από έργα. Να βγω αριστερά; Δεν το έκανα γιατί θα έπεφτα στην υπόλοιπη κυκλοφορία με μικρή ταχύτητα. Βάζω πόδι κάτω αλλά που να πιάσω έδαφος που τα πόδια μου πέσαν μέσα στις τρύπες; Κόβω τιμόνι δεξιά για να μην πέσω στον αρχιμ@λ@κ@ του στόλου και καβαλάω ένα χωμάτινο σαμαρακι ύψους περίπου 20 εκατοστών .... Αυτό ήταν. Κατάλαβα ότι θα πέφταμε αριστερά. Αυτομάτως φωνάζω στην κοπελιά να μαζέψει χέρια πόδια και μπαμ.....πέσαμε και οι δύο κάτω. Το πρώτο πράγμα που έσκασε κάτω ήταν τα κεφάλια μας. Η μηχανή δεν μας πλάκωσε γιατί έχω φροντίσει να έχω μεγάλα κάγκελα μπρος πίσω. Κόσμος μαζεύεται και αρχίζουν να τα χωνουν στον ταξιτζή. Εμένα με ένοιαζε η κοπέλα μου και δεν κοιτούσα τίποτα άλλο. Της λέω είσαι καλά; Μου λέει ναι. Σηκώνουν την μηχανή οι άνθρωποι και καθόμαστε στην άκρη. Εφόσον τσεκαραμε ότι δεν έχουμε ζαλάδες και τέτοια βγάζουμε τα κράνη και τα μπουφάν για περεταιρω έλεγχο. Κανείς μας δεν έπαθε το παραμικρό αλλά εμένα με σόκαρε ένα εύρημα στο κράνος της κοπέλας μου.... Μία πέτρα κοφτερή σαν ξυράφι είχε χωθεί ελαφριά μέσα στο κέλυφος στο ύψος του βρεγματικού και γύρω γύρω το κράνος ήταν σαν να έσκασε πάνω του βολή από καραμπίνα. Και όλα αυτά με ταχύτητα ΜΗΔΕΝ! Την ίδια ώρα επιτόπου έβαλα την μηχανή στην ακρη και με λεωφορείο πήγαμε και αγοράσαμε καινούριο. Εχω πάθει και εγώ άλλα ατυχήματα στο παρελθόν αλλά ήταν η πρώτη φορά που αισθάνθηκα ότι απειλήθηκε αγαπημένο μου πρόσωπο. Για αυτό, το κράνος πάντα στο κεφάλι. Και πάντα μετά από πτώση πρέπει να παίρνεις καινούριο γιατί τα κράνη είναι για μια σαβούρα αυστηρά και μόνο. Δεύτερη πτώση με το ίδιο κράνος μπορεί να στοιχίσει την ζωή μας. Επίσης , τα πιο θανατηφόρα ατυχήματα είναι συνήθως αυτά τα οποία θα χαρακτηρίζαμε χαζά.
    Μία καλή ιδέα ίσως θα ήταν να ενσωματωθεί το ασύρματο κλειδί, που έχουν τώρα οι πιο πολλές μοτοσυκλέτες, στο κράνος και να ενεργοποιείται μόνο όταν το φοράς. Επίσης θα ήταν καλό να μην πωλείται καινούρια μηχανή αν δεν συνοδεύεται από κράνος. Να πάνε πακέτο. Αυτά ίσως θα έπρεπε να τα απαιτήσει το δίτροχο κοινό από μόνο του.
    +10000000 απο μενα για οτι εγραψες
    καθε μερα ...νεα μερα.

  5. #65
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.060
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TmanA Προβολή μηνύματος
    Και όλα αυτά με ταχύτητα ΜΗΔΕΝ!
    Βέβαια, τίποτα από αυτά δε θα συνέβαινε αν δεν ήσουν τέρμα δεξιά, πίσω από τα αυτοκίνητα, με 20 χλμ/ώρα. Δύο μαθήματα σε μια μέρα, λοιπόν.
    Τελευταία τροποποίηση από BLiTzER; 21/12/2017 στις 18:05.
    Life begins at 45°.

  6. #66
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bros 650
    Εγγραφή
    12/07/2014
    Μηνύματα
    225
    Χρονια πολλα πριν στην κρητη ειχα νοικιασει μια μηχανη και ειπα να δω την ορεινη κρητη.Μια ωρα διαδρομη και δεν ειχα συναντησει ουτε ενα αυτοκινητο στους δρομους ειχα χαλαρωσει και ευχαριστιομουν στροφες και φυση περνωντας απο εναν οικισμο ερημο στα αριστερα μου ηταν ενας μαντροτοιχος στην διασταυρωση και δεν ειχα ορατοτητα εγω ειχα στοπ αλλα το καλυπτε ενα δενδρο και ξαφνικα ενα αυτοκινητο διασχιζει καθετα τον δρομο πλακωνομαι στα φρενα και τον πετυχαινω στην ακρη του προφυλακτηρα για 5 εκατοστα και τοτε εγινα σουπερμαν πεταξα γυρω στα 15-20 μετρα εκανα αναστροφη στον αερα και εσκασα με την πλατη κατω.Ο καημενος ο οδηγος του αυτοκινητου τρομαξε πολυ οταν ειδε μεχρι που εφτασα.εγω σηκωθηκα του ζητησα συγνωμη και εφυγε μετα απο αρκετα παρακαλια μου γιατι ηθελε να με παει στο νοσοκομειο να με δουν κτλπ.Οταν αρχισαν να κρυωνουν τα χτυπηματα πονουσα στον δεξι ωμο( ενω ακουμπησε ο αριστερος κατω!) Και διαστρεμα στον αστραγαλο ολη την υπολοιπη αδεια την εβγαλα στην ξαπλωστρα.επειδη πηγα στον γιατρο με ειπε οτι αν δεν φορουσα μποτακι και δερματινο και κρανος το πιο πιθανο να τραυματιζομουν πιο σοβαρα θυμαμαι οτι του ειχε κανει εντύπωση που καλοκαιριατικα ημουν τοσο καλα ντυμενος.Γιαυτο παντα κρανος

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345

Παρόμοια θέματα

  1. ποτε Ξανα Shell
    από R1100S στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 202
    Τελευταίο μήνυμα: 09/01/2020, 11:29
  2. california school πότε ξανά?
    από gispy στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 04/12/2005, 21:27
  3. Τράπεζα Πειραιώς? Ποτέ ξανά…
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2005, 09:46
  4. Ποτέ ξανά ΒΤ 014
    από nikonian στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 66
    Τελευταίο μήνυμα: 26/08/2005, 14:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF