Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 25

Θέμα: cbf, ybr, ή wolf

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/05/2016
    Μηνύματα
    19

    cbf, ybr, ή wolf

    Καλησπέρα σε όλους! Είμαι ο Θοδωρής, 25 χρονών από Αθήνα, και μόλις ξεκίνησα για δίπλωμα κατηγορίας Α2. Πριν μερικούς μήνες είχα ξαναγράψει στο φόρουμ εδώ ζητώντας γνώμη για επιλογή σκούτερ (έχοντας στο μυαλό μου πως είναι ευκολότερο και προτιμότερο για νέο οδηγό) ωστόσο επιτυχώς μου αλλάξατε γνώμη και με προσανατολίσατε ώστε να αναζητήσω κάποιο μοτοσυκλετάκι 250 κυβικών. Η απορία μου τώρα είναι η εξής. Ποιο απ'τα 3 (ή και κάποιο που δεν αναφέρω) θα προτείνατε; Ίσως η πιο καλή λύση να είναι τα γιαπωνεζάκια αλλά ρε παιδί μου, μου φαίνονται πολύ άσχημα. Συγκριτικά με το λυκάκι που μόλις το είδα (ανακάλυψα πολύ πρόσφατα την ύπαρξή του) κάτι μου έκανε κλικ. Όσοι έχω ρωτήσει πάντως μέχρι στιγμής μου λένε να πάω καρφί σε γιαπωνέζικο. Οπότε, πείτε μου γνώμες ελεύθερα!

    Χρήση που σκοπεύω να κάνω:
    Διαδρομή σπίτι-δουλειά περίπου 35χλμ καθημερινά, τα μισά εκ των οποίων στην εθνική, καμιά βολτίτσα στο λεκανοπέδιο αλλά και κανένα μικρό ταξιδάκι μια στο τόσο. Η οικονομία παίζει ένα βασικό ρόλο καθώς είναι ένας από τους βασικούς λόγους που θέλω να παρατήσω το αμάξι πλέον (θα το είχα κάνει χρόνια πριν αλλά ευτυχώς ήμουν αρκετά ώριμος μέσα στην ανωριμότητα μου ώστε να θέλω να δω λίγο τι παίζει στους δρόμους πριν καβαλήσω μηχανή).
    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας. Καλή συνέχεια εύχομαι σε όλους και πάντα όρθιοι!

    Υ.Γ Μιλάμε πάντα για μεταχειρισμένο και με τιμή max 2.5-3 χιλιαρικάκια.

  2. #2
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.309
    Honda fmx 650...

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    συμφωνω με τον απο πανω
    στην ηλικια σου και για τη χρηση που το θες ασε τα 250
    κι εγω cbf εχω αλλα κανω χρηση παπιου

  4. #4
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.061
    απο αυτα τα 3 μαλλον το wolf, αλλα εχουν αρκετη διαφορα στην τιμη ομως.
    αν διαθετεις 3 χιλιαρικα καλυτερα παρε χτ 660, θα σε βολεψει περισσοτερο, οπως επισης και το fmx που πρωτεινε ο φιλος πιο πανω.
    μπορεις να παρεις και χτ 600 (γυρω στα 2κ), αλλα θελει περισσοτερο ψαξιμο ομως γιατι τα περισσοτερα ειναι χρεπια.

    τα 250 αστα για τελευταια επιλογη αν δε βρεις κατι αλλο...
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/05/2016
    Μηνύματα
    19
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Γενικά δεν μου αρέσουν οι τύπου motard μηχανές, θα προτιμούσα κάτι σε γυμνό. Κι αν επιτρέπεται, γιατί τα 250 πρέπει να είναι η τελευταία επιλογή;

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της vassilis88
    Εγγραφή
    07/11/2004
    Μηνύματα
    1.703
    cb500/er5/gs500 αν τα καλυπτει το διπλωμα

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teddster Προβολή μηνύματος
    Κι αν επιτρέπεται, γιατί τα 250 πρέπει να είναι η τελευταία επιλογή;
    Επειδή κάνεις που κάνεις τον κόπο και τα έξοδα, μπορείς να πάρεις κάτι μεγαλύτερο/δυνατότερο για τη χρήση που θέλεις, την οποία εσύ γνωρίζεις ακριβώς, διότι σίγουρα δε θέλεις να πληρώσεις τρακτέρ για να οργώσεις ζαρντινιέρα.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/05/2016
    Μηνύματα
    19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Επειδή κάνεις που κάνεις τον κόπο και τα έξοδα, μπορείς να πάρεις κάτι μεγαλύτερο/δυνατότερο για τη χρήση που θέλεις, την οποία εσύ γνωρίζεις ακριβώς, διότι σίγουρα δε θέλεις να πληρώσεις τρακτέρ για να οργώσεις ζαρντινιέρα.
    Απλά μιας και είμαι νέος στο άθλημα, δεν θα ήθελα να ξεκινήσω με κάτι πολύ δυνατό πριν εξασκηθώ λίγο. Γι'αυτό και βγάζω δίπλωμα Α2 και όχι απεριόριστο.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Δε διαφωνώ καθόλου (αν και καλύτερα να πας για Α να ξεμπερδεύεις) με την σταδιακή άνοδο σε cc, της ίδιας φιλοσοφίας είμαι και εγώ.

    Υπάρχουν βέβαια μηχανάκια αρκετών cc τα οποία είναι εντελώς φιλικά στο δρόμο χωρίς να τρομάζουν. Εκεί όμως ανεβαίνει το κόστος καυσίμων, ασφάλειας, συντήρησης κλπ, οπότε τα βάζεις όλα στο ζύγι.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  10. #10
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teddster Προβολή μηνύματος
    Απλά μιας και είμαι νέος στο άθλημα, δεν θα ήθελα να ξεκινήσω με κάτι πολύ δυνατό πριν εξασκηθώ λίγο. Γι'αυτό και βγάζω δίπλωμα Α2 και όχι απεριόριστο.
    έχε υπόψη σου οτι τα μεγαλύτερα συγκριτικά με τα 250άρια που ανέφερες θα έχουν και ακριβότερο κόστος κτήσης (σερβις, αναλωσιμα, ασφάλεια κλπ)

    σκέψου με βάση τη τσέπη σου και αυτόν τον παράγοντα.
    Το καλό με τα μικρά αν κάνεις το πρώτο βήμα είναι οτι εύκολα τα μεταπουλάς και πας στο επόμενο μεγαλύτερο χωρίς να χάσεις σημαντικό ποσό από την αγορά τους.

    από τα 3 μικρά που έβαλες θα ψήφιζα το wolfακι. έχει πουλήσει αρκετά, έχει βγει καλό και αξιόπιστο και σίγουρα πιο όμορφο από τα άλλα 2.

    αν πήγαινες σε περισσότερα κυβικά παίζει και το er5

  11. #11
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Άσχετα τι θα αγοράσεις, προτείνω μεγαλύτερο απο 250 κυβικά μιας και 35χλμ τη μέρα δε τα λες και λίγα, βγάλε δίπλωμα για Α

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/05/2016
    Μηνύματα
    19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Άσχετα τι θα αγοράσεις, προτείνω μεγαλύτερο απο 250 κυβικά μιας και 35χλμ τη μέρα δε τα λες και λίγα, βγάλε δίπλωμα για Α
    Το θεωρώ υπερβολικό να πάρω κάτι μεγαλύτερο για να κινούμαι κατα 90% μέσα στην πόλη, ειδικά από τη στιγμή που δεν έχω εμπειρία με τις μηχανές (φυσικά κάτι βολτίτσες με παπιά και σκούτερ για μικρές σχετικά αποστάσεις δεν τις υπολογίζω σαν εμπειρία). Όσο κι αν γουστάρω τις μεγάλες μηχανές και ταχύτητες, επειδή δεν έχω καμία όρεξη για "ατυχήματα" θα ξεκινήσω με κάτι σχετικά μικρό που θα με περιορίζει όσο να 'ναι κι από μόνο του και μόλις νιώσω έτοιμος θα ανέβω κατηγορία. Γι'αυτό δεν βγάζω και αμέσως απεριόριστο δίπλωμα. Γιατί μπορεί μέσα στην τρέλα μου να μου τη δώσει να πάρω κανένα θηριάκι κι άντε να το μαζέψω μετά. Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου κι αν βρίσκεις κάποιο λάθος στη λογική μου, ευχαρίστως να το συζητήσουμε!

  13. #13
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.045
    Το Wolf και το ΧΤ660 μη νομιζεις οτι εχουν και καμια τρελη διαφορα στην επιτανχυση και στη τελικη. Η μεγαλη τους διαφορα ειναι οτι οταν θα βαλεις δευτερο ατομο πισω με το ΧΤ θα εισαι πολυ πιο ανετος απο οτι με το wolf. Το ΧΤ ειναι καμια 10αρια κιλα πιο βαλυ και σιγουρα θα καιει και 30+% περισσοτερο. Οποτε τα ζυγιζεις και αποφασιζεις.
    Προσωπικα θα επαιρνα το ΧΤ every time

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/05/2016
    Μηνύματα
    19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Το Wolf και το ΧΤ660 μη νομιζεις οτι εχουν και καμια τρελη διαφορα στην επιτανχυση και στη τελικη. Η μεγαλη τους διαφορα ειναι οτι οταν θα βαλεις δευτερο ατομο πισω με το ΧΤ θα εισαι πολυ πιο ανετος απο οτι με το wolf. Το ΧΤ ειναι καμια 10αρια κιλα πιο βαλυ και σιγουρα θα καιει και 30+% περισσοτερο. Οποτε τα ζυγιζεις και αποφασιζεις.
    Προσωπικα θα επαιρνα το ΧΤ every time
    Και η οικονομία είναι ένας βασικός παράγοντας φίλε μου!

  15. #15
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teddster Προβολή μηνύματος
    Το θεωρώ υπερβολικό να πάρω κάτι μεγαλύτερο για να κινούμαι κατα 90% μέσα στην πόλη, ειδικά από τη στιγμή που δεν έχω εμπειρία με τις μηχανές (φυσικά κάτι βολτίτσες με παπιά και σκούτερ για μικρές σχετικά αποστάσεις δεν τις υπολογίζω σαν εμπειρία). Όσο κι αν γουστάρω τις μεγάλες μηχανές και ταχύτητες, επειδή δεν έχω καμία όρεξη για "ατυχήματα" θα ξεκινήσω με κάτι σχετικά μικρό που θα με περιορίζει όσο να 'ναι κι από μόνο του και μόλις νιώσω έτοιμος θα ανέβω κατηγορία. Γι'αυτό δεν βγάζω και αμέσως απεριόριστο δίπλωμα. Γιατί μπορεί μέσα στην τρέλα μου να μου τη δώσει να πάρω κανένα θηριάκι κι άντε να το μαζέψω μετά. Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου κι αν βρίσκεις κάποιο λάθος στη λογική μου, ευχαρίστως να το συζητήσουμε!
    Αν σε πίασει η τρέλα σου, τι σε σταματάει να βγάλεις διπλωμα για Α? ή ακομα ακομα να το αγοράσεις χωρις δίπλωμα?

    Αυτό που θα σε σταματήσει να κάνεις οποιο απο τα 2 απο πάνω, θα σε σταματήσει να αγοράσεις άλλη μοτοσυκλέτα απο αυτή που 'πιστευεις' οτι ειναι ασφαλέστερη για εσένα

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. CBF 125 vs YBR 125 vs WOLF 125
    από sNaKeGT στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2015, 01:33
  2. Honda cbf 250 vs Yamaha ybr 250
    από saitis στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2009, 17:46
  3. Cbf 250 O7' H' Ybr 250 07'
    από Dekaoxtouros στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2007, 12:59
  4. honda cbf vs yamaha ybr 250 ....
    από stef.corfu στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 03/07/2007, 00:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF