Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 63 από 63

Θέμα: Casual μποτάκια μηχανης

Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Ωραια φαινονται, αλλα προσωπικα σε αυτο το στυλ θα κοιτουσα τα Iron ή τα Chester που εχουν και τα δυο πιστοποιηση CE EN 13634:2015.

Εδω μπορεις να δεις αναλυτικα τα χαρακτηριστικα καθε μοντελου.

Ναι, ωραία κι αυτά.. αλλά ό,τι είναι 100% αδιάβροχο (σαν και τα δικά μου που, btw, δεν περνάει σταγόνα -κι έχουν φάει μπόλικο νερό) δεν αναπνέει και πολύ (ως καθόλου). Ο νεοσσός ψάχνει κάτι πιο καλοκαιρινό.
    safety doesn't happen by accident

ptc-ες μπλε Το avatar του/της ptc
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από VANDA Προβολή μηνύματος
    Ναι, ωραία κι αυτά.. αλλά ό,τι είναι 100% αδιάβροχο (σαν και τα δικά μου που, btw, δεν περνάει σταγόνα -κι έχουν φάει μπόλικο νερό) δεν αναπνέει και πολύ (ως καθόλου). Ο νεοσσός ψάχνει κάτι πιο καλοκαιρινό.
    A, OK, δεν καταλαβα πως απαντουσες στο νεοσσο. Νομιζα κοιτας για σενα.

Παντως με τον φετινο καλοκαιρινο καιρο και τα αδιαβροχα δεν ειναι αχρηστα.

νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Να πω κι εγώ τη δική μου ιστορία.

Έχω εδώ και 3 χρόνια ένα ζευγάρι χειμερινά μποτάκια Acerbis Dual Road Waterproof (95€). Πολύ άνετα για οδήγηση και περπάτημα, απίστευτα ζεστά. Δεν έχω κρυώσει ποτέ το χειμώνα, ακόμα και σε οδήγηση μίας ώρας με 4°C. Επίσης είναι πολύ ανθεκτικά στο πάνω μέρος τους, πρακτικά δεν έχουν φθορά χρήσης. Όμως κάθε χρόνο ξεκολλάει ο πάτος (πλαστικό με δερματίνη δεν έχουν καλή συνοχή) και τα πηγαίνω για κόλλημα.

Πριν από δύο χρόνια αγόρασα ένα ζευγάρι θερινών Richa Cart II (65€). Ακόμα πιο άνετα αυτά για ολοήμερη χρήση, είναι σαν να φοράς απλά αθλητικά παπούτσια και είναι και πολύ ωραία στην εμφάνιση. Επίσης η διαπνοή τους είναι άριστη για τους θερινούς μήνες. Όμως η ποιότητα είναι ελεεινή. Μέσα σε δύο χρόνια μου σκίστηκαν σε 3 σημεία, εκεί που κάνει σπάσιμο στο πάνω μέρος, στο σημείο που διπλώνουν τα δάχτυλα, ενώ πριν από 2 μήνες σκίστηκαν και στο σημείο που ακουμπάει ο μοχλός των ταχυτήτων.

Αποφάσισα να πάρω νέο καλοκαιρινό ζευγάρι, διότι τα χειμερινά δεν υποφέρονται από το Μάιο και μετά. Πήγα σε ένα μαγαζί, δοκίμασα 5 διαφορετικούς τύπους καλοκαιρινών μποτακιών και τα περισσότερα μου φαίνονταν βαριά και άβολα για ολοήμερη χρήση (δεν οδηγώ όλη τη μέρα, απλά τα φοράω στο γραφείο). Στο μαγαζί είχε και τα Richa Cart Evolution, τα οποία ήταν τα μόνο πολύ άνετα. Σκέφθηκα το θέμα της ποιότητας, αλλά είδα ότι στο νέο μοντέλο έχουν φροντίσει για προστασία στο σημείο που ακουμπάει ο μοχλός των ταχυτήτων και υπέθεσα ότι έχουν πρόοδο στο θέμα της ποιότητας. Δεν είναι τόσο όμορφα όσο τα Richa Cart II, ούτε τόσο άνετα, αλλά ήταν πολύ καλύτερα σε αυτόν τον τομέα απ' ό,τι άλλο δοκίμασα στη φετινή αναζήτησή μου. Φευ! Η ποιότητα σε επίπεδο υπεδάφους. Στο ένα, η σόλα στο κάτω μέρος άρχισε να ανοίγει από τη δεύτερη εβδομάδα και η λεπτή φλούδα σουέτ δέρματος να φθείρεται στο σημείο που ακουμπάει ο μοχλός των ταχυτήτων. Σήμερα, δύο μήνες μετά, όχι μόνο έχει διαλυθεί το δέρμα στο πάνω μέρος, αλλά είναι θέμα ημέρων να τρυπήσει το μαλακό ύφασμα από κάτω και να αρχίσει να μου τρώει ...την κάλτσα. Ανακάλυψα καθυστερημένα ότι υπάρχουν πρόσθετα προστατευτικά για εκείνο το σημείο, αλλά δηλώνω απογοητευμένος από την υποτιθέμενη προστασία στο πλάι, που είναι πολύ μικρή σε πλάτος και μήκος και πρακτικά δεν προστατεύει από το μοχλό των ταχυτήτων, ο οποίος είναι σε άριστη κατάσταση με το λαστιχάκι του. Πρακτικά είναι σαν να πέταξα 85€ σε δύο μήνες.

Σημειωτέον, έχω και χειμερινά γάντια της Richa, από την ποιότητα των οποίων είμαι ευχαριστημένος (πιο ζεστά μόνο θα τα ήθελα), αλλά τα μποτάκια πλέον θα τα βλέπω και θα στρίβω το κεφάλι.

Έχετε κάτι ποιοτικότερο να προτείνετε;
    Για να γράφουμε και τα καλά που συναντάμε στη ζωή μας:
    Πήγα στο μαγαζί που τα αγόρασα (TooFast), τα έδειξα στον υπάλληλο και πρότεινε αμέσως να στείλει αίτημα αντικατάστασης ή πίστωσης στην αντιπροσωπεία. Δύο εβδομάδες μετά με πληροφόρησαν ότι το αίτημα πίστωσης έγινε δεκτό, οπότε τα αντικατέστησα με άλλο μοντέλο από το ίδιο κατάστημα, πληρώνοντας τη διαφορά χρημάτων. Έμεινα πολύ ευχαριστημένος από την εξυπηρέτηση.

Στο μεταξύ είχα αγοράσει πρόσθετο προστατευτικό παπουτσιών, αλλά δε με βόλεψε, διότι:
    α) Αλλάζει θέση μετά από πολλές αλλαγές ταχυτήτων και πρέπει να το στρώνεις, διαφορετικά βρίσκει στον ποδομοχλό όταν πας να βάλεις τη μύτη του παπουτσιού κάτω από αυτόν.
    β) Το λάστιχο ασφάλισης στο κάτω μέρος, πρακτικά ακυρώνει την πρόσφυση της αντιολισθητικής σόλας του αριστερού παπουτσιού, αφού μπαίνει πάνω από αυτό. Πολλές φορές όταν σταματάω στην κίνηση κατεβάζω πρώτα το αριστερό πόδι, αφού το δεξί είναι στο φρένο κι εκεί διαπιστώνω ότι ψάχνω πρόσφυση από ένα ημιυφασμάτινο λαστιχάκι που γλιστράει.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 06/08/2018 στις 20:58.

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345

Κανόνες δημοσιεύσεων

• Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF