Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 73 από 73

Θέμα: Casual μποτάκια μηχανης

  1. #61
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Ωραια φαινονται, αλλα προσωπικα σε αυτο το στυλ θα κοιτουσα τα Iron ή τα Chester που εχουν και τα δυο πιστοποιηση CE EN 13634:2015.

    Εδω μπορεις να δεις αναλυτικα τα χαρακτηριστικα καθε μοντελου.

    Ναι, ωραία κι αυτά.. αλλά ό,τι είναι 100% αδιάβροχο (σαν και τα δικά μου που, btw, δεν περνάει σταγόνα -κι έχουν φάει μπόλικο νερό) δεν αναπνέει και πολύ (ως καθόλου). Ο νεοσσός ψάχνει κάτι πιο καλοκαιρινό.
    safety doesn't happen by accident

  2. #62
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από VANDA Προβολή μηνύματος
    Ναι, ωραία κι αυτά.. αλλά ό,τι είναι 100% αδιάβροχο (σαν και τα δικά μου που, btw, δεν περνάει σταγόνα -κι έχουν φάει μπόλικο νερό) δεν αναπνέει και πολύ (ως καθόλου). Ο νεοσσός ψάχνει κάτι πιο καλοκαιρινό.
    A, OK, δεν καταλαβα πως απαντουσες στο νεοσσο. Νομιζα κοιτας για σενα.

    Παντως με τον φετινο καλοκαιρινο καιρο και τα αδιαβροχα δεν ειναι αχρηστα.

  3. #63
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Να πω κι εγώ τη δική μου ιστορία.

    Έχω εδώ και 3 χρόνια ένα ζευγάρι χειμερινά μποτάκια Acerbis Dual Road Waterproof (95€). Πολύ άνετα για οδήγηση και περπάτημα, απίστευτα ζεστά. Δεν έχω κρυώσει ποτέ το χειμώνα, ακόμα και σε οδήγηση μίας ώρας με 4°C. Επίσης είναι πολύ ανθεκτικά στο πάνω μέρος τους, πρακτικά δεν έχουν φθορά χρήσης. Όμως κάθε χρόνο ξεκολλάει ο πάτος (πλαστικό με δερματίνη δεν έχουν καλή συνοχή) και τα πηγαίνω για κόλλημα.

    Πριν από δύο χρόνια αγόρασα ένα ζευγάρι θερινών Richa Cart II (65€). Ακόμα πιο άνετα αυτά για ολοήμερη χρήση, είναι σαν να φοράς απλά αθλητικά παπούτσια και είναι και πολύ ωραία στην εμφάνιση. Επίσης η διαπνοή τους είναι άριστη για τους θερινούς μήνες. Όμως η ποιότητα είναι ελεεινή. Μέσα σε δύο χρόνια μου σκίστηκαν σε 3 σημεία, εκεί που κάνει σπάσιμο στο πάνω μέρος, στο σημείο που διπλώνουν τα δάχτυλα, ενώ πριν από 2 μήνες σκίστηκαν και στο σημείο που ακουμπάει ο μοχλός των ταχυτήτων.

    Αποφάσισα να πάρω νέο καλοκαιρινό ζευγάρι, διότι τα χειμερινά δεν υποφέρονται από το Μάιο και μετά. Πήγα σε ένα μαγαζί, δοκίμασα 5 διαφορετικούς τύπους καλοκαιρινών μποτακιών και τα περισσότερα μου φαίνονταν βαριά και άβολα για ολοήμερη χρήση (δεν οδηγώ όλη τη μέρα, απλά τα φοράω στο γραφείο). Στο μαγαζί είχε και τα Richa Cart Evolution, τα οποία ήταν τα μόνο πολύ άνετα. Σκέφθηκα το θέμα της ποιότητας, αλλά είδα ότι στο νέο μοντέλο έχουν φροντίσει για προστασία στο σημείο που ακουμπάει ο μοχλός των ταχυτήτων και υπέθεσα ότι έχουν πρόοδο στο θέμα της ποιότητας. Δεν είναι τόσο όμορφα όσο τα Richa Cart II, ούτε τόσο άνετα, αλλά ήταν πολύ καλύτερα σε αυτόν τον τομέα απ' ό,τι άλλο δοκίμασα στη φετινή αναζήτησή μου. Φευ! Η ποιότητα σε επίπεδο υπεδάφους. Στο ένα, η σόλα στο κάτω μέρος άρχισε να ανοίγει από τη δεύτερη εβδομάδα και η λεπτή φλούδα σουέτ δέρματος να φθείρεται στο σημείο που ακουμπάει ο μοχλός των ταχυτήτων. Σήμερα, δύο μήνες μετά, όχι μόνο έχει διαλυθεί το δέρμα στο πάνω μέρος, αλλά είναι θέμα ημέρων να τρυπήσει το μαλακό ύφασμα από κάτω και να αρχίσει να μου τρώει ...την κάλτσα. Ανακάλυψα καθυστερημένα ότι υπάρχουν πρόσθετα προστατευτικά για εκείνο το σημείο, αλλά δηλώνω απογοητευμένος από την υποτιθέμενη προστασία στο πλάι, που είναι πολύ μικρή σε πλάτος και μήκος και πρακτικά δεν προστατεύει από το μοχλό των ταχυτήτων, ο οποίος είναι σε άριστη κατάσταση με το λαστιχάκι του. Πρακτικά είναι σαν να πέταξα 85€ σε δύο μήνες.

    Σημειωτέον, έχω και χειμερινά γάντια της Richa, από την ποιότητα των οποίων είμαι ευχαριστημένος (πιο ζεστά μόνο θα τα ήθελα), αλλά τα μποτάκια πλέον θα τα βλέπω και θα στρίβω το κεφάλι.

    Έχετε κάτι ποιοτικότερο να προτείνετε;
    Για να γράφουμε και τα καλά που συναντάμε στη ζωή μας:
    Πήγα στο μαγαζί που τα αγόρασα (TooFast), τα έδειξα στον υπάλληλο και πρότεινε αμέσως να στείλει αίτημα αντικατάστασης ή πίστωσης στην αντιπροσωπεία. Δύο εβδομάδες μετά με πληροφόρησαν ότι το αίτημα πίστωσης έγινε δεκτό, οπότε τα αντικατέστησα με άλλο μοντέλο από το ίδιο κατάστημα, πληρώνοντας τη διαφορά χρημάτων. Έμεινα πολύ ευχαριστημένος από την εξυπηρέτηση.

    Στο μεταξύ είχα αγοράσει πρόσθετο προστατευτικό παπουτσιών, αλλά δε με βόλεψε, διότι:
    α) Αλλάζει θέση μετά από πολλές αλλαγές ταχυτήτων και πρέπει να το στρώνεις, διαφορετικά βρίσκει στον ποδομοχλό όταν πας να βάλεις τη μύτη του παπουτσιού κάτω από αυτόν.
    β) Το λάστιχο ασφάλισης στο κάτω μέρος, πρακτικά ακυρώνει την πρόσφυση της αντιολισθητικής σόλας του αριστερού παπουτσιού, αφού μπαίνει πάνω από αυτό. Πολλές φορές όταν σταματάω στην κίνηση κατεβάζω πρώτα το αριστερό πόδι, αφού το δεξί είναι στο φρένο κι εκεί διαπιστώνω ότι ψάχνω πρόσφυση από ένα ημιυφασμάτινο λαστιχάκι που γλιστράει.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 06/08/2018 στις 21:58.

  4. #64
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Επανέρχομαι στο θέμα, σχετικά πρόωρα, διότι των φρονίμων τα παιδιά, πριν πεινάσουν, μαγειρεύουν.

    Μετά από σχεδόν ένα χρόνο με τα Alpinestars SMX-1 R black Vented, εκ των οποίων δεν τα φοράω από το Νοέμβριο μέχρι τον Απρίλιο (άρα 5 μήνες χρήσης), η ποιότητα μέχρι στιγμής μου φαίνεται καλή. Δεν έχουν δείξει ακόμη σημάδια φθοράς. Η άνεση δεν είναι στα επίπεδα των Richa Cart (II και Evolution), αλλά σίγουρα είναι ανώτερα σε θέμα ποιότητας, κάτι το οποίο είναι πολύ σημαντικό, ειδικά μετά την κακή εμπειρία μου με τα Richa.

    Μέσα στο φθινόπωρο θα πρέπει να αποφασίσω αν θα κολλήσω για μία ακόμα φορά τις σόλες των Acerbis Dual Road Waterproof ή αν θα αγοράσω καινούρια χειμερινά μποτάκια. Η χρήση είναι κατά κύριο λόγο 1,5 ώρα οδήγησης πήγαινε-έλα στη δουλειά και 8 ώρες να τα φοράω εκεί. Άρα, θέλω μεν την προστασία, αλλά χρειάζομαι και άνεση για τις ώρες που θα είμαι στο γραφείο.

    Μιας και μου φαίνονται αρκετά καλά τα Alpinestars SMX-1 R Vented, σκέφτομαι το αντίστοιχο μοντέλο σε μη διάτρητο. Επιπλέον κοιτάζω τα ακόλουθα:
    - Alpinestars Ridge V2 Drystar
    - Alpinestars Web Gore-Tex boots

    Γενικά τα Alpinestars ταιριάζουν πολύ καλύτερα στην αισθητική μου σε σχέση με τα Dainese, χωρίς να απορρίπτω τα τελευταία.

    Φυσικά είμαι ανοικτός και σε άλλες προτάσεις που να βρίσκονται στη χρυσή τομή μεταξύ άνεσης και ποιότητας, χωρίς μεγάλες θυσίες στην προστασία του ποδιού. Δεν ξέρω κατά πόσο οι ψηλές μπότες είναι άνετες για να τις φοράει κανείς όλη τη μέρα, γι' αυτό και έχω επιλέξει είτε μποτάκια, είτε χαμηλές μπότες, ελπίζοντας να χωράνε κάτω από το τζιν.

    Σαν τελευταία λύση, θα ήταν άβολες, αλλά καλύτερης προστασίας ψηλές μπότες και ένα δεύτερο ζευγάρι παπούτσια που να αφήνω στο γραφείο. Το κάνω έτσι κι αλλιώς με παντελόνι και παπούτσια το καλοκαίρι.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 17/07/2019 στις 18:24.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  5. #65
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    962
    Εγώ είχα για 2-3 χρόνια τα dainese nighthawk c2, τα οποία καταργήθηκαν και αντικαταστάθηκαν απο τα D1.

    Τα φορούσα τουλάχιστον 11 ώρες την ημέρα, κάθε μέρα, όλες τις εποχές.

    Απο πλευράς άνεσης, ήταν καλύτερα απο αθλητικά.
    Απο πλευράς αντοχής, σίγουρα έμεινα ευχαριστημένος βάσει της μεταχείρισης που τους έκανα (άν και εξάντλησα το χρόνο ζωής τους με το παραπάνω).

    Τώρα έχω τα Dainese S. Germain, τα οποία δεν έχουν καμία σχέση με τα προηγούμενα.
    Ούτε καμία ουσιαστική ασφάλεια παρέχουν (εκτός της τριβής), ούτε την ίδια άνεση.
    Το μόνο πλεονέκτημά τους, είναι η εμφάνιση.

    Ο λόγος που δεν πήρα τα ίδια, είναι οτι τα nighthawk D1, δεν είναι δερμάτινα, αλλα απο μία δερματίνη της dainese που δεν ήξερα αν πρέπει να εμπιστευθώ.

  6. #66
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Στις φωτογραφίες τα C2 φαίνονται πιο ωραία από τα D1. Μπορείς να βρεις το παλαιότερο Dainese Nighthawk C2 σε κατάστημα, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό να πάρεις παπούτσι από στοκ. Τα πλαστικά χαλάνε με το χρόνο, ακόμα και μέσα στο κουτί του εργοστασίου, οπότε μπορεί η σόλα ή άλλο μέρος να σου βγει άχρηστο σε ένα χρόνο. Για παράδειγμα σε αθλητικό ή ορειβατικό παπούτσι, δε θα επέλεγα κάτι που έχει κατασκευαστεί περισσότερο από ένα χρόνο νωρίτερα.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 17/07/2019 στις 19:41.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  7. #67
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλησπέρα νεοσσέ!Κάνω παρόμοια χρήση με τη δική σου.
    Έχω τις Alpinestars Ridge, τις TCX X-Move και ένα ζευγάρι πιο ψηλές, τις Gaerne G-Flow.
    Ως προς την προστασία, οι τελευταίες είναι πιο ψηλές άρα και πιο αποτελεσματικές για τα ψηλότερα σημεία του ποδιού. Ως προς την άνεση, μπορώ να πω ότι είναι καθαρά θέμα συνήθειας...μετά από χρόνια καθημερινής χρήσης δε βλέπω μεγάλες διαφορές όποια από τις τρεις και αν φοράω.Ως προς την αδιαβροχοποίηση, οι Gaerne είναι εγγύηση.Οι Ridge μου βάζουν νερά.Σε αυτό βέβαια είναι πιθανό να φταίω και εγώ διότι φοράω πιο συχνά τις Ridge, πράγμα που σημαίνει περισσότερη καθημερινή φθορά για ένα προϊόν που δεν έχει κατασκευαστεί για να ανεβαίνουμε σκάλες ή να περπατάμε.
    Αισθητικά υπερέχουν ξεκάθαρα οι TCX, για τα δικά μου τουλάχιστον γούστα.Αυτό το χοντροκομμένο βαρύ σχήμα των Ridge ή των Web Gore δε με ξετρελαίνει.Αν μπορείς να βρεις κάτι αντίστοιχο με τις Nighthawk, τότε προχώρα...ισχύουν όσα γράφει ο volpad.Εγώ δεν τις είχα πάρει διότι έχω και τις Fulcrum που είναι παρόμοιες αλλά πιο ψηλές.
    Όλες χωράνε άνετα κάτω από φαρδύ παντελόνι και οριακά κάτω από στενό παντελόνι.
    Αν μπορείς να παίρνεις ένα ζευγάρι κανονικά παπούτσια και να τα φοράς στη δουλειά σου, κάνεις διπλό καλό...και τις μπότες δε ''φθείρεις'' και τα πόδια σου είναι πιο άνετα.Εγώ αν και έχω την ευχέρεια να το κάνω , βαριέμαι και το βάλε-βγάλε και το κουβάλημα.

  8. #68
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2015
    Μηνύματα
    1.092
    Εδώ και πολλά χρόνια τα https://en.stylmartin.it/product/17246468/stone-laces είναι η επιλογή μου αν δεν φοράω μπότες ή δεν εχει 40 βαθμούς καύσωνα. Δερμα που με περιστασιακή φροντίδα βγάζουν πολλά χρόνια και χλμ.

  9. #69
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    452
    Δες και τα tcx street ace. Τα έχω 3 χρόνια και είμαι 100% ευχαριστημένος. Δεν κρυώνεις, πραγματικά αδιάβροχα και από τα πιο όμορφα.

  10. #70
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Κοντευω μια πενταετια με αυτα...
    Γραφειο, βολτες κ εξω για καμια μπυρα ανετοτατα.
    Βεβαια τα ειχα παρει τοτε γυρω στα 120 κ βλεπω οτι τσιμπησανε λιγο τιμη.

    Καλα για αδιαβροχοποιηση δεν λεω πολλα...εχω φαει τουλουμια βροχη κ δεν εχουν κανει κιχ (δεν το περιμενα).
    Ride(s) the wind of change...

  11. #71
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.311
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος

    Μιας και μου φαίνονται αρκετά καλά τα Alpinestars SMX-1 R Vented, σκέφτομαι το [URL="https://www.motodirect.gr/el-gr/product/3122279/endush-upodhsh-mpotakia/MPOTAKIA-ALPINESTARS-SMX-1-R/?Org=3122277"]αντίστοιχο μοντέλο σε μη διάτρητο
    Καλημέρα φίλε μου, για μη διάτρητο σου προτείνω αυτό:

    https://www.revzilla.com/motorcycle/...faster-2-shoes

    Είναι τα πιο άνετα μποτάκια από τα πάρα πολλά που έχω δοκιμάσει, δεν θέλουνε στρώσιμο και είναι απίστευτα ελαφριά για το επίπεδο προστασίας που προσφέρουν. Αδιάβροχα σε κανονική βροχή, μπαίνει μόνο υγρασία μετά από πολλή ώρα σε δυνατή βροχή. Πανεύκολα στο βάλε-βγάλε και όμορφα, αν και δεν μου άρεσε ποτέ το fake carbon look

    Έχουν ένα κόψιμο πάνω απ' τη φτέρνα που διευκολύνει αφάνταστα τη βάδιση χωρίς να αφήνει να μπαίνει κρύο ή νερό. Πολύ ανθεκτική σόλα και γενικά σαν κατασκευή, έχω περπατήσει άπειρα χλμ και δεν καταλαβαίνουν τίποτα και με ένα σφουγγαράκι γίνονται καινούρια! Τα έχω δυόμιση χρόνια μείον τους τρεις καλοκαιρινούς μήνες και τα συνιστώ ανεπιφύλακτα. Πολύ γερά! Πιθανόν αν έχει βγει νέο μοντέλο να τα βρεις και πιο φθηνά.

    ΥΓ: Έχω κάτι καλοκαιρινά μποτάκια Forma κι εγώ δεν ξέρω πόσα χρόνια, είναι φτηνά και πολύ γερά, αν θέλεις ρίξε μια ματιά και σε αυτή την εταιρεία.

  12. #72
    Με αφορμή την ερώτηση του φίλου για πιο διακριτικά και κομψά μποτάκια, παρήγγειλα προχθές τα Alpinestars Parlor Drystar σε μαύρο. Τα βρήκα με 106€ και έξτρα 10% έκπτωση και τα τσίμπησα. Θα ενημερώσω μόλις τα παραλάβω σε λίγες μέρες.

  13. #73
    Υποσχέθηκα ενημέρωση. Παρέλαβα τα παπούτσια πριν 1 εβδομάδα αλλά είχαν ελάττωμα και τα έστειλα πίσω. Το νέο ζευγάρι ήρθε χθες το απόγευμα και είναι όπως τα περίμενα. Κομψά, όμορφα και πάρα πολύ άνετα.

    Προσοχή: Δεν έχει προστασία για λεβιέ ταχυτήτων! (δεν ήθελα)

    Μια φωτογραφία σκέτη και μια για σύγκριση με τύπου timberland μποτάκι.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20191025_080109.jpg 
Προβολές:	102 
Μέγεθος:	62,1 KB 
ID:	411790

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20191025_080139.jpg 
Προβολές:	102 
Μέγεθος:	75,9 KB 
ID:	411791

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF