Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Arai Corsair Rx Prices From Us

  1. #1

    Arai Corsair Rx Prices From Us

    Καλημέρα παιδιά, μόλις παρέλαβα το κράνος μου από US και θέλω να γράψω τις εντυπώσεις μου για να ξεδιαλύνω κάποιες απορίες που μου είχαν δημιουργηθεί απο το διάβασμα δαιφόρων post αναφορικά με το θέμα. Σκοπός να βοηθήσω, παροτρύνω και άλλους να προμηθευτούν κράνος από εξωτερικό.

    1) Είχα την τύχη να ταξιδέψω στο San οπότε πριν φύγω (1 μέρα πρίν) πήγα και δοκίμασα στην Arai στην σειρά corsair (S), στην ερώτηση μου αν τα νούμερα είναι ίδια μου είπαν πως ΟΧΙ είναι διαφορετικά (την γνωστή ιστορία με τα καλούπια).

    2) Στο San πηγαίνω σε μαγαζί που έχει Arai και Shoei και τους κάνω την ίδια ερώτηση φυσικά μου είπαν πως η κάθε σειρά RX- Astro/Astral, etc είναι ίδια με την αντίστοιχη της Ευρώπης. ΚΑτόπιν δοκίμασα στην σειρά Corsair (S) ( αυτό που με ενδιάφερε) και βρήκα απολύτως την ίδια εφαρμογή.

    3) Διαπίστωσα όντως τα διαφορετικά καλούπια μεταξύ των διαφορετικών σειρών ΟΧΙ των ιδίων δηλ. Η σειρά Astral/Astro έχει διαφορετικό καλούπι από την σειρά Corsair όπως και διαφορετικά features. ΠΑράδειγμα όταν δοκίμασα σειρά Astral/Astro (S) δεν μου καθόταν καλά , με πίεζε. Μόλις όμως φόρεσα σειρά corsair (S) εφάρμοσε πολύ καλά. Αυτό το έκανα και στην Ελλάδα (1 μέρα πριν Φϋγω)

    4) Το θέμα Αποστολής είναι απλό αλλά μπορεί να σου κάτσει και στραβή όπως σε εμένα που το περίμενα για 35 μέρες και όχι για 15 - 20 που είναι το σύνηθες με απλή αποστολή ΟΧΙ express. Το θέμα δεν είναι η καθυστέρηση αλλά ότι αναρωτιέσαι τι έγινε..


    5) Τιμές. Το κράνος μου στοίχισε :

    RX- Corsair Wraith 05 509$
    Extra Shield light smoke shield 39 $
    shipp/costs 39 $
    Transfer Fees 20 Euros
    ΦΠΑ Ταχυδρομείο 18 Euros

    Συνολικά 519 Ευρώ.

    Μπορείτε να επιλέξετε και PAyPal αλλά κρατούν προμήθεια οπότε προτιμούν μέσω εμβάσματος που συμφέρει.

    6) Ζητάτε να το στείλουν με την ένδειξη Gift και δηλωμένη αξία 50$ με αυτόν τον τρόπο δεν πληρώνετε τελωνείο αλλά Προσοχή αν κάτσει στραβή (να χαθεί,να σπάσει,κλπ) τότε δικαιούστε την δηλωμένη αξία 50$)

    7) Επειδή όταν το παρήγγειλα δεν κατάλαβα ακριβώς τους τρόπους αποστολής, επέλεξα την απλή μέθοδο η οποία δεν περιέχει tracking το οποίο τελικά μετά την τόσο μεγάλη καθυστέρηση συνειδητοποίησα πως θα έπρεπε να το είχα επιλέξει.

    Ταλαιπωρήθηκα στο να βρώ : 1) Αν έχει φτάσει Ελλάδα 2) Σε ποιο Τελωνείο είναι 3)Το νούμερο του Δέματος 4) Το πότε θα εκτελωνιστεί.

    Η διαδρομή είναι : από Αμερική έρχεται Ελλάδα και πηγαίνει στο Τελωνείου του ΠΕΙΡΑΙΑ στις αποθήκες, μετά εκτελωνίζεται και πηγαίνει μέσω Ταχυδρομείου στα 2 κομβικά (ανάλογα την περιοχή)και μετά στέλνεται στο Τοπικό Ταχυδρομείο όπου σας στέλνουν την ειδοποίηση και πηγαίνετε και το παραλαμβάνετε.

    Ένα μεγάλο ευχαριστώ στα παιδιά που έδωσαν πολύτιμες πληροφορίες και κυρίως και για τον Χρήστη BAJARon που από αυτόν αγόρασα το κράνος.

    Sorry παιδιά αν κούρασα αλλά έστω και ένας αν αποφασίσει να το αγοράσει από έξω θα γλιτώσει 40 - 50 % οπότε ΘΕωρώ ό,τι πιάνει τόπο το POst.

    Αν και το σημαντικότερο!!.. Το κράνος ήρθε στο κουτί του και σε τέλεια κατάσταση, είμαι κάτοχος ήδη ενός παλαιότερου Arai Astro και μπορώ να πώ πως η διαφορά του είναι τεράστια τουλάχιστον μέχρι τα 180 που πρόλαβα να πάω.

    Φιλικά Γ.Φ

    :rotflmao:

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    14/07/2003
    Μηνύματα
    899
    Μια εμ χμμ λεπτομέρεια.Πήρα κι εγώ Corsair απ'έξω από τον ίδιο χρήστη.Τεσπα πήγα δοκίμασα σε ένα μαγαζί ένα Corsair για να του πω σε τι μέγεθος να μου στείλει το κράνος.Δοκίμασα και μου έκανε το Small οπότε του είπα στειλτο μου.
    Την ίδια μέρα έτυχε να δοκιμάσω ένα Corsair Small ενός φίλου που το είχε φέρει πριν χρόνια απο Αμέρικα.Μου ήτανε κουβάς!Τι διαολο;
    Ξαναπαω στο κατάστημα.Ξαναφοράω το Small μου έκανε κουτί.Κοιτάω Head size 53-54cm.Ξαναπαω στο φίλο κοιτάω Head size 55-56!!S το ένα S και τ'άλλο.Το γράφω στον Ron και μου λεει τότε θες XS.Ήρθε η κρανούμπα και μου είναι όπως το εδώ το Small.Οπότε για καλό και για κακό τσεκάρετε τα Head size για 'να στε σίγουροι.(της ίδιας σειράς πάντα)

  3. #3
    Σωστό σε βρίσκω για το μέγεθος ότι πρέπει να μετρήσεις αλλά λίγο περίεργο / σπάνιο το βρίσκω δεδομένου ό,τι στο site της Arai έχουν ένα πίνακα (Arai sizing chart) όπου αναφέρουν τα μεγέθη και τους τρόπους μέτρησης. ΕΝδεικτικά αναφέρει :

    Arai Sizing Chart:
    Inches CM Hat Size Helmet Size
    20 ¼” to 20 7/8” 53-54cm 6 1/2 to 6 5/8 XSmall
    21” to 21 5/8” 55-56cm 6 ¾ to 6 7/8 Small
    21 ¾” to 22 3/8” 57-58cm 7 to 7 1/8 Medium
    22 ½” to 23 1/8” 59-60cm 7 ¼ to 7 3/8 Large
    23 ¼” to 24” 61-62cm 7 ½ to 7 5/8 XLarge
    24 1/8” to 24 7/8” 63-64cm 7 ¾ to 7 7/8 2XLarge

    Δεν ξέρω τι είχε γίνει με το κράνος του φίλου σου αλλά καλό είναι να παίρνουμε γνώμες και να μαθαίνουμε.

  4. #4
    Honda CBF 250 Το avatar του/της Alexander
    Εγγραφή
    25/01/2005
    Μηνύματα
    611
    O BAJARon εμπορεύεται καινούργια κράνη ή stock προηγούμενων ετών;

    Επίσης ήθελα να ρωτήσω το εξής...
    Η διαδικασία με τα τελωνεία είναι η ίδια αν στο στείλει κάποιος δικός σου με ταχυδρομείο;

    Αυτό που έχω στο μυαλό μου είναι να πάει κάποιος γνωστός που έχω στην Αμερική να το αγοράσει κανονικά από κατάστημα και να μου το στείλει ταχυδρομικώς ή να μου το φέρει ο ίδιος όταν θα έρθει Ελλάδα.

    Στην 2η περίπτωση θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο τελωνείο;
    "For no one, no one in this world can you trust - not men, not women, not beasts ... this you can trust."

  5. #5
    Εμπορεύεται και τα δυο. Του στέλνεις e - mail που του γράφεις τι σε ενδιαφέρει. Από τελωνείο έχω μικρή και πικρή εμπειρία ώστε να έχω ολοκληρωμένη άποψη, είναι και που θα πέσεις... Αν κρίνω από τα παιδιά μάλλον προτιμότερο είναι να σου το στείλουν.

  6. #6
    Honda CBF 250 Το avatar του/της Alexander
    Εγγραφή
    25/01/2005
    Μηνύματα
    611
    Ok, ευχαριστώ !!!
    "For no one, no one in this world can you trust - not men, not women, not beasts ... this you can trust."

  7. #7
    Ευχαριστούμε SKYDIVER

    Try not to become a man of success, but rather try to become a man of value.

  8. #8
    Για όποιον τον ενδιαφέρει ... διατίθεμαι να επικοινωνήσω μαζί του (e-mail) με το / τα κράνη που ενδιαφέρουν μόνο και μόνο λόγω προηγούμενης συνναλαγής μαζί του... είναι χαζό να αγοράσετε κράνος από Ελλάδα τόσο ακριβά αφού μπορείτε να το προμηθευτείτε τουλάχιστον στην μισή τιμή.

    και για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις ούτε εμπορεύομαι, ούτε τον γνώριζα από πριν.

    Φιλικά,

    Γ.Φτούλης

    Faith makes things possible, it does not makes them easy..

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF