Σελίδα 3 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 106

Θέμα: Σχόλια περί TD videos

  1. #31
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Οπότε αν κάποιος π.χ. τσαρουχώσει το μπροστινό ή πατήσει κερμπ/σαμαράκι ή τρακάρει με κάποιον και φύγει πάνω από τη μοτοσικλέτα, ενώ εκείνη είναι ακόμα όρθια, είναι κι αυτό "high side"; Η αιτία της πτώσης δεν παίζει κανένα ρόλο;
    Life begins at 45°.

  2. #32
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Οπότε αν κάποιος π.χ. τσαρουχώσει το μπροστινό ή πατήσει κερμπ/σαμαράκι ή τρακάρει με κάποιον και φύγει πάνω από τη μοτοσικλέτα, ενώ εκείνη είναι ακόμα όρθια, είναι κι αυτό "high side"; Η αιτία της πτώσης δεν παίζει κανένα ρόλο;

    Υπάρχει και η τότε πράγματι εντυπωσιακή πτώση του Devils με το ΖΧ η οποία πρέπει μάλλον να λέγεται Rolling over and under - High and low
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  3. #33
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Οπότε αν κάποιος π.χ. τσαρουχώσει το μπροστινό ή πατήσει κερμπ/σαμαράκι ή τρακάρει με κάποιον και φύγει πάνω από τη μοτοσικλέτα, ενώ εκείνη είναι ακόμα όρθια, είναι κι αυτό "high side"; Η αιτία της πτώσης δεν παίζει κανένα ρόλο;
    Τι με νοιάζει ρε φίλαι, λέγε όπως θες, θες middle side, θες off side, εγώ θα στη χαλάσω τώρα αν την βρίσκεις; :P

  4. #34
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Ρωτάω ειλικρινά, επειδή είναι περίεργη η φάση. Θεωρούσα πάντα ότι ισχύει αυτό:

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Αν η μοτοσικλέτα χάσει πρόσφυση και συνεχίσει να τη χάνει μέχρι να πέσει, είναι low. Μπορεί να προέλθει από πίσω ή/και μπροστινό τροχό. Το high ξεκινάει πάντα από τον πίσω, γιατί λειτουργεί διαφορετικά (πρέπει να χαθεί στιγμιαία η πρόσφυση και να την ξαναβρεί). Because physics, bitches.
    Ναι, low και high side, οι ονομασίες έχουν προέλθει από ποια μεριά πέφτει ο αναβάτης, αλλά οι αιτίες είναι ξεκάθαρες και πάντα οι ίδιες (βλέπε παραπάνω) και να που υπάρχουν περιπτώσεις που ο αναβάτης πέφτει πριν προλάβει να εξελιχθεί το high.
    Life begins at 45°.

  5. #35
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    αλλά οι αιτίες είναι ξεκάθαρες και πάντα οι ίδιες
    Φυσικά, γιαυτό κανείς δεν αναρωτιέται μετά γιατί έπεσε.

  6. #36
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Σαν "αιτίες" εννοούσα τα bold:

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Αν η μοτοσικλέτα χάσει πρόσφυση και συνεχίσει να τη χάνει μέχρι να πέσει, είναι low. Μπορεί να προέλθει από πίσω ή/και μπροστινό τροχό. Το high ξεκινάει πάντα από τον πίσω, γιατί λειτουργεί διαφορετικά (πρέπει να χαθεί στιγμιαία η πρόσφυση και να την ξαναβρεί). Because physics, bitches.
    Γράψε λάθος. Χρησιμοποίησε μια άλλη λέξη. Το νόημα παραμένει.
    Life begins at 45°.

  7. #37
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Αυτές είναι περιπτώσεις που είναι πολύ πιθανό ο αναβάτης να φάει low (να πέσει από την μεριά της μηχανής που πέφτει) ή high side (να πέσει από την άλλη μεριά της μηχανής από αυτήν που πέφτει, δηλαδή να την περάσει από πάνω). Η περίπτωση στούκας, σαμαρακίου, λακούβας είναι κάτι που μπορεί να εξελιχθεί σε low ή high side, ένα αρχικά κατά τα φαινόμενα low side μπορεί να εξελιχθεί σε high side (αν ο αναβάτης δεν την αφήνει με τίποτα π.χ.), ενώ ένα high είναι σχεδόν αδύνατον να εξελιχθεί σε low, λόγω της βιαιότητας με την οποία συμβαίνει.

    Για το συγκεκριμένο βίντεο, αφενός είναι low side επειδή ο αναβάτης έπεσε από την χαμηλή μεριά, αφετέρου η αιτία της πτώσης δεν ήταν το «δάγκωμα», αλλά αυτό έγινε αφού ο αναβάτης είχε αποχωριστεί την μοτοσυκλέτα. Δεν μπορούμε να πούμε ότι η μηχανή μόνη της έφαγε high side, δεν έχει νόημα κάτι τέτοιο.

    Τώρα, κατά την γνώμη μου, τη μηχανή δεν την χάνει από γκάζι. Επειδή: δεν πάει και τόσο γρήγορα, είναι πολύ απότομο δεδομένης ταχύτητας και κλίσης, η μηχανή φαίνεται να είναι εκτός ελέγχου σιτγμιαία πριν αρχίσει ο πίσω τροχός να χάνει την πρόσφυση, άρα αυτό μου λέει ότι η μηχανή δεν έπεσε λόγω απώλειας πρόσφυσης του πίσω, αλλά ο πίσω έχασε την πρόσφυση λόγω μετατόπισης φορτίου, άρα...

    Επίσης αυτό συμφωνεί με τα παιδιά που είπαν ότι άνοιξε χωρίς να τη σηκώσει, εκεί χάνεις μπροστινό στανταράκι. Τώρα, αν προτιμάτε την εξήγηση του «WTF, πως στο κέρατο χάθηκε το πίσω», δεν έχω πρόβλημα. Μπορεί να είναι και έτσι, απλά η άλλη εκδοχή μου φαίνεται πιο λογική.
    (εεε έχω πέσει κι εγώ έτσι )

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Υπάρχει και η τότε πράγματι εντυπωσιακή πτώση του Devils με το ΖΧ η οποία πρέπει μάλλον να λέγεται Rolling over and under - High and low



    πωω...που το θυμηθηκες αυτο ρε?? αεροπλανικο πραγματικα...
    ψαχνω να βρω και την φωτο που ειχα ανεβασει αλλα τιποτα...
    μιλαμε για καθαρο low που για το μηχανακι εγινε high...αλλα αλλο να στο λενε, αλλο να το βλεπεις...

    ο φωτογραφος εκανε εξαιρετικη δουλεια...

  9. #39
    ο αναβάτης έφαγε low.
    η μηχανή έφαγε high.

    το λύσαμε?
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  10. #40
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    ο αναβάτης έφαγε low.
    η μηχανή έφαγε high.

    το λύσαμε?
    Αυτής ακριβώς της άποψης είμαι κι εγώ.
    Life begins at 45°.

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostas777 Προβολή μηνύματος
    Ευτυχώς που δεν ήταν χάι αλλά λόου, το μπροστινό έχασε.
    lol ok.

  12. #42
    Νέο μέλος Το avatar του/της parisstc
    Εγγραφή
    08/02/2013
    Μηνύματα
    16
    Devils Μήπως η ζημιά στο πλαίσιο έγινε επειδή είχες μανιτάρια; το έχω ακούσει από διάφορους και σκέφτομαι να τα βγάλω σιγά σιγά

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από parisstc Προβολή μηνύματος
    Devils Μήπως η ζημιά στο πλαίσιο έγινε επειδή είχες μανιτάρια; το έχω ακούσει από διάφορους και σκέφτομαι να τα βγάλω σιγά σιγά



    ακριβως γι'αυτο εγινε...

  14. #44
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από parisstc Προβολή μηνύματος
    Devils Μήπως η ζημιά στο πλαίσιο έγινε επειδή είχες μανιτάρια; το έχω ακούσει από διάφορους και σκέφτομαι να τα βγάλω σιγά σιγά
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    ακριβως γι'αυτο εγινε...

    Ακριβώς γι'αυτό τα έχω βγάλει εδώ και 2-3 χρόνια,αν θυμάμαι καλά. Ένα πραγματικό frame protector δεν εξέχει από τα πλαστικά ακριβώς για να μην υπάρχει σημείο στο οποίο θα "σκαλώσει" η μηχανή και θα αρχίσει τις τούμπες. + ότι μπορεί να γίνει ζημιά στο πλαίσιο,στη βάση της μηχανής (αναλόγως μοντέλου και τρόπου τοποθέτησης )
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  15. #45
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    lol ok.
    ok lol

Σελίδα 3 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Σχόλια & ευχές περί "ΕΣΚΑΣΕ!!! κινητήρας..."
    από THEOD στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 182
    Τελευταίο μήνυμα: 17/12/2008, 13:48
  2. Περι Γαμου
    από dela στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2008, 19:46
  3. Περί Αλυσίδας …
    από niko13g στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 23/12/2003, 15:38
  4. περι βενζινης
    από bsari στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 02:48
  5. Περι γουρουνιων ο λογος!!!!
    από dela στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 16:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF