Σελίδα 4 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 106

Θέμα: Σχόλια περί TD videos

  1. #46
    Αν με επιτρέπετε οι track masters... Εγώ βλέπω έναν άνθρωπο που κινείται "μετρίως γρήγορα" και που ο σκοπός του είναι να τεντωθεί να ακουμπήσει γόνατο σε κάθε στροφή. Τεντώνεται και μένει τεντωμένος ακόμα και με την μοτοσικλέτα όρθια, όπως φαίνεται την ώρα που βγαίνει στην εκκίνηση/τερματισμό.

    Στην έξοδο της Κ1, βλέπει ότι ο εμπρός του απομακρύνεται, είναι κρεμασμένος "έξω" για να ακουμπάει γόνατο και εκτός ισορροπίας, ανοίγει το γκάζι "καρύδι" για να μαζέψει την διαφορά χωρίς όμως να σηκώσει την μοτοσικλέτα ή να μαζευτεί πιο μέσα, γλιστράει το πίσω, τον "αδειάζει" έτσι όπως κάθεται στραβά, μοιραία αφήνει το γκάζι, ξαναπιάνει το πίσω και... voila.

    και μπορεί να λέω 100% χαζομάρες...

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Αν με επιτρέπετε οι track masters... Εγώ βλέπω έναν άνθρωπο που κινείται "μετρίως γρήγορα" και που ο σκοπός του είναι να τεντωθεί να ακουμπήσει γόνατο σε κάθε στροφή. Τεντώνεται και μένει τεντωμένος ακόμα και με την μοτοσικλέτα όρθια, όπως φαίνεται την ώρα που βγαίνει στην εκκίνηση/τερματισμό.

    Στην έξοδο της Κ1, βλέπει ότι ο εμπρός του απομακρύνεται, είναι κρεμασμένος "έξω" για να ακουμπάει γόνατο και εκτός ισορροπίας, ανοίγει το γκάζι "καρύδι" για να μαζέψει την διαφορά χωρίς όμως να σηκώσει την μοτοσικλέτα ή να μαζευτεί πιο μέσα, γλιστράει το πίσω, τον "αδειάζει" έτσι όπως κάθεται στραβά, μοιραία αφήνει το γκάζι, ξαναπιάνει το πίσω και... voila.

    και μπορεί να λέω 100% χαζομάρες...


    ξαναλεω...
    ας φτιαχτει ενα thread ή ας αλλαξει ο παρων τιτλος για να μπαινουν μεσα καρε απο φωτογραφιες με πτωσεις ή βιντεο με πτωσεις και να αναλυουμε τα λαθη μας και το γιατι εγινε αυτο που εγινε...

    και ο παθων θα μαθαινει καποια πραγματα και οι νεοτεροι να αποφευγουν καποια πραγματα...
    κατα καιρους εχουν "αναλυθει" τουμπες στις πιστες αλλα καπου συγκεντρωμενα δεν υπαρχουν...

  3. #48
    Καλά, ο "παθών" δεν μαθαίνει σώνει και καλά από τα λάθη του, γιατί συνήθως η κατάληξη είναι "σάλτα και γαργαλήσου ρε @@ που είσαι τρικουλίδας του 1:15 και θα πεις ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΠΟΥ ΓΥΡΝΑΩ 1:13...που δεν θυμάσαι πως σε ξετρύπησα στην κάπα εικοσιτέσσερα" και μπλα μπλα μπλα τεστοστερόνη.


    Για το νήμα που θες, πμ στον μοντ της κατηγορίας

  4. #49
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    ο αναβάτης έφαγε low.
    η μηχανή έφαγε high.

    το λύσαμε?
    Αυτής ακριβώς της άποψης είμαι κι εγώ.
    Δεν είναι θέμα άποψης, ορολογίας ίσως. Γιατί να λέμε high και low side και όχι απλά τούμπα; Ε, γιατί δεν είναι καθόλου το ίδιο, στο ένα ξεσκονίζεσαι και στο άλλο πας νοσοκομείο, μια από τις διαφορές.

    Να βγάλουμε εδώ στο φόρουμ νέα ορολογία, δεν έχω καμία αντίρρηση. Άλλωστε δεν μου αρέσει η λέξει τούμπα. Άσε που αν πεις ότι η μηχανή πήρε 3 τούμπες, μπορεί το τζιμάνι που το ακούει να νομίζει ότι η μηχανή πήγε και αγόρασε τρία τέτοια
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	220px-Bastubor.jpg 
Προβολές:	368 
Μέγεθος:	8,3 KB 
ID:	380081.


    Οπότε στην περίπτωση του animal μπορούμε να πούμε ότι ο animal έφαγε λόου σάηντ και η μηχανή του έφαγε λόου χαιλόυ χαιλόυχαι λόου σάηντς. Πολύ περιγραφικό και επεξηγηματικό, για να είμαστε ακριβείς και να μην μπερδεύεται ο υπερμορφωμένος ακαδημαϊκός που μας ακούει.

  5. #50
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Αν με επιτρέπετε οι track masters... Εγώ βλέπω έναν άνθρωπο που κινείται "μετρίως γρήγορα" και που ο σκοπός του είναι να τεντωθεί να ακουμπήσει γόνατο σε κάθε στροφή. Τεντώνεται και μένει τεντωμένος ακόμα και με την μοτοσικλέτα όρθια, όπως φαίνεται την ώρα που βγαίνει στην εκκίνηση/τερματισμό.

    Στην έξοδο της Κ1, βλέπει ότι ο εμπρός του απομακρύνεται, είναι κρεμασμένος "έξω" για να ακουμπάει γόνατο και εκτός ισορροπίας, ανοίγει το γκάζι "καρύδι" για να μαζέψει την διαφορά χωρίς όμως να σηκώσει την μοτοσικλέτα ή να μαζευτεί πιο μέσα, γλιστράει το πίσω, τον "αδειάζει" έτσι όπως κάθεται στραβά, μοιραία αφήνει το γκάζι, ξαναπιάνει το πίσω και... voila.

    και μπορεί να λέω 100% χαζομάρες...
    Track noob here, αλλα κι εγω νομιζω πως εχεις δικιο. Οδηγαει crossed up, το κρανος του ειναι παντα στην εξωτερικη πλευρα της στροφης.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Untitled.png 
Προβολές:	372 
Μέγεθος:	56,9 KB 
ID:	380085

    Η φωτογραφια μαλιστα ειναι ακριβως πριν το γλυστριμα, στο σημειο που οπως λες το καρυδωνει, οπου κανονικα θα γινοταν το pick up.

  6. #51
    Αρχάριος Το avatar του/της nathair
    Εγγραφή
    08/03/2012
    Μηνύματα
    699
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GFawkes Προβολή μηνύματος
    Δλδ....υπαρχουν πολλοι ακομη που σαβουρωνονται on camera!!

    Ω!....ενδιαφερον...


    Παρών! Με φωνάξατε;

  7. #52
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.487
    Το θέμα θα καθαριστεί και θα ανοιχτεί νεο για τις τούμπες.

    Παρακαλώ μη το παρακάνετε με τα άσχετα.

  8. #53
    Νέο μέλος Το avatar του/της parisstc
    Εγγραφή
    08/02/2013
    Μηνύματα
    16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nathair Προβολή μηνύματος
    Ήταν περισσότερο ρητορική η ερώτηση... Για να δούμε τι στο καλο θέλει.
    και εμενα στα 2 προηγουμενα trackdays πατιναρε επειδη ο μαστορας που το πηγαινα εβαλε δισκους ο,τι ναναι (ενω με ειχε διαβεβαιωσει οτι τους εχει χιλιοδοκιμασει οταν τους εβγαλα ηταν ο,τι πιο κινεζικο γινεται)

    το οτι ειναι καινουργιοι δεν σημαινει οτι ειναι και σωστοι
    Trying to improve myself first. The bike comes next.
    https://www.youtube.com/watch?v=nFoiA3vw9i8
    ΘΕΛΩ RC51

  9. #54
    Αρχάριος Το avatar του/της nathair
    Εγγραφή
    08/03/2012
    Μηνύματα
    699
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από parisstc Προβολή μηνύματος
    και εμενα στα 2 προηγουμενα trackdays πατιναρε επειδη ο μαστορας που το πηγαινα εβαλε δισκους ο,τι ναναι (ενω με ειχε διαβεβαιωσει οτι τους εχει χιλιοδοκιμασει οταν τους εβγαλα ηταν ο,τι πιο κινεζικο γινεται)

    το οτι ειναι καινουργιοι δεν σημαινει οτι ειναι και σωστοι
    Σωστοί είναι σίγουρα, κάτι άλλο παίζει. Αποκλείεται να μου βάζει ο Ευθυμίου Κινέζικα, δεν παίζει αυτό.

  10. #55
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stamatisx Προβολή μηνύματος
    Και ενα close call του Σπύρου που μου έκοψε το αίμα
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  11. #56
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stamatisx Προβολή μηνύματος
    Και ενα close call του Σπύρου που μου έκοψε το αίμα
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  12. #57
    Καυλαντης ! Το avatar του/της R-1nas
    Εγγραφή
    03/04/2006
    Μηνύματα
    450
    Χμμμ αυτος δεν ειναι απο την open που στα μεγαρα το εκανε τροπετο

  13. #58
    Αρχάριος Το avatar του/της nathair
    Εγγραφή
    08/03/2012
    Μηνύματα
    699
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από R-1nas Προβολή μηνύματος
    Χμμμ αυτος δεν ειναι απο την open που στα μεγαρα το εκανε τροπετο
    Δεν έχω ιδεά Ευτυχώς που δεν πήρα χαμπάρι τίποτα, μετά μου τα είπε ο Σταμάτης!

  14. #59
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  15. #60
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stamatisx
    Εγγραφή
    15/11/2014
    Μηνύματα
    160
    Εγώ μετά από αυτό δε μπόρεσα να στρίψω στην ένα χωρίς να σκέφτομαι μην έρθει κανένας πλακωμένος....

Σελίδα 4 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Σχόλια & ευχές περί "ΕΣΚΑΣΕ!!! κινητήρας..."
    από THEOD στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 182
    Τελευταίο μήνυμα: 17/12/2008, 13:48
  2. Περι Γαμου
    από dela στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2008, 19:46
  3. Περί Αλυσίδας …
    από niko13g στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 23/12/2003, 15:38
  4. περι βενζινης
    από bsari στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 02:48
  5. Περι γουρουνιων ο λογος!!!!
    από dela στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 16:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF