Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 32

Θέμα: Ο τυχαίος θάνατος ενός ντελιβερά.

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Δυστυχώς εργατικός μεσαίωνας σε όλους τους τομείς, οι ντελιβεράδες δεν αποτελούν εξαίρεση, νεα παιδιά κυκλοφορούν χωρίς προφύλαξη (κρανός-γάντια) , σακατεμός ατυχήματα,σπασμένα χερια -πόδια και ασφαλιστική κάλυψη ,,μηδέν,
    Διαβάζεις στην Οδύσσεια για τον Εύμαιο, τον πιστό δούλο του Οδυσσέα και βλέπεις ότι και οι δούλοι χιλιάδες χρόνια πριν ειχαν παροχές (στέγη, τροφή, περίθαλψη) που δεν την έχουν οι σύγχρονοι εργαζόμενοι-σκλάβοι.

  2. #17
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Προσωπικα έχω κόψει από πελάτης σε μαγαζιά που ξέρω ότι είναι κιμαδομηχανες.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tuning
    Εγγραφή
    17/03/2014
    Μηνύματα
    111
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    φίλε μου έγραψα τι απαιτεί.....όχι οτι όλοι οι ντελιβεράδες είναι απόφοιτοι δημοτικού.

    έχω και γω φίλους ντελιβεράδες που έχουν και πτυχίο ΑΕΙ.
    οκ παρεξηγησα εγω,εχεις δικιο

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Apache
    Εγγραφή
    02/08/2016
    Μηνύματα
    450
    Ντελιβεράς= ο πόλεμος του μεροκάματου, αλλά για να λέμε και του στραβού το δίκιο οι περισσότεροι πάνε "όπως ναναι", έχω αποφύγει άπειρες φορές άσχημες καταστάσεις με ντελιβεράδες, όπως ο άλλος έστριψε αντίθετα σε μονόδρομο με όσα είχε και ερχόταν καταπάνω μου το ένα χέρι στο γκάζι του παπιού και με το άλλο το τηλέφωνο στο αυτί, το ότι δουλεύω στον δρόμο δεν σημαίνει ότι μου ανήκει ή μου συγχωρούνται τα πάντα.....

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.988
    γενικά για τον κλάδο... η πλήρης απουσία του κράτους και της οργάνωσης δεν είναι λόγος να μην φοράς κράνος στο μηχανάκι. Επίσης δεν είναι επιχείρημα υπεράσπισης του κλάδου οτι κάποιοι (παράνομα) δουλεύουν πάνω σε μηχανή χωρίς δίπλωμα.

    άσχετο αλλα το μορφωτικό επίπεδο δεν παίζει κάποιο ρόλο. ξεκράνωτοι με μηχανάκι 20κ ευρώ και 5 πτυχία κυκλοφορούν καθημερινά, δεν λέει κατι.

  6. #21
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Δεν είναι θέμα υπεράσπισης οτι τα ίδια τα αφεντικά δεν το θεωρουν βασική προϋπόθεση το δίπλωμα.
    Αν όμως έπεφτε βουρδουλας και λουκέτο για Χ μέρες,θα σου έλεγα αν ξανά έπαιρναν οδηγούς ντελιβερι χωρίς δίπλωμα.
    Ουτε είναι απόλυτο οτι τους πιέζουν παντα τα αφεντικά.
    Αν σου τύχει να δεις διπλάνα η απέναντι μαγαζιά, να πηγαίνουν ταυτόχρονα σε κοινή διεύθυνση θα καταλάβεις.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της xristos x
    Εγγραφή
    28/01/2007
    Μηνύματα
    291
    Στον τροπο οδηγησης δεν θα σταθω ειναι θεμα ατομου συν το γεγονος οτι σε πιεζει η δουλεια να πας γρηγορα (εργοδοτης, πελατες, κλπ).
    Θα πω μονο ενα που αφορα την ψυχολογια, πως οταν οδηγεις για δουλεια (ντελιβερι,διας,εκαβιτης δικυκλιστης) εχεις την αισθηση του καθηκοντος και αυτη ειναι που σου αδρανοποιει καποια ενστικτα επιβιωσης (κακως φυσικα και θελει δουλεια για να το αποβαλεις). Αποδειξη οτι αλλιως οδηγουν πολλοι απο αυτους οταν πανε για καφε π.χ.

    Οποιος εχει δουλεψει ντελιβερι, αλλα και ο shooter απο μια αλλη πλευρα ξερει πως η "ελευθερη αγορα" δεν αφηνει και πολλα περιθωρια διεκδικισης ασφαλειας και δικαιωματων. Οποιος μπορει να οδηγησει/εχει μηχανακι μπορει να κανει τη δουλεια, αυτος που ζηταει τα λιγοτερα παιρνει τη δουλεια.
    Η πολιτεια πρεπει με ελεγχους να μεριμνησει να ειναι σωστα δηλωμενοι και καλυμενοι σωστα ασφαλιστικα οι εργαζομενοι αλλα ισως προς αυτο το σημειο θα επρεπε να σπρωξουν και οι ιδιοι συλλογικα.
    Εδω μπαινουν προεκτασεις που ταιριαζουν καλυτερα σε ενα habemus για την αξια συλλογικων συμβασεων ή αν το αορατο χερι της αγορας ξεκαθαριζει το τοπιο.

  8. #23
    απλο μελος Το avatar του/της granazi
    Εγγραφή
    31/12/2009
    Μηνύματα
    1.254
    Όσοι έχετε δουλέψει δεν χρειάζεται να σας πω, τα ξέρετε, όσοι δεν έχετε δουλέψει σκεφτείτε τις χειρότερες εργασιακές συνθήκες και προσθέστε και ακόμα κάτι, 30χρόνια πάνω σε 2 ρόδες, μία φορά έσπασα το πόδι μου και ήταν σαν ντελιβεράς, και έφταιγα εγώ εννοείται.
    επιτρεπεται να πεφτεις επιβαλεται να σηκωνεσαι


  9. #24
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από xristos x Προβολή μηνύματος
    Στον τροπο οδηγησης δεν θα σταθω ειναι θεμα ατομου συν το γεγονος οτι σε πιεζει η δουλεια να πας γρηγορα (εργοδοτης, πελατες, κλπ).
    Ο τρόπος οδήγησης είναι ο προσωπικός του καθενός, αλλά το ζητούμενο είναι ένα: πρέπει να πας όσο πιο γρήγορα γίνεται.

    Δεν είναι ότι μου είπε το αφεντικό «πήγαινε την παραγγελία και να είσαι πίσω σε 2 λεπτά», που να μην προλαβαίνεις σε 2 λεπτά να βάλεις γάντια και κράνος.


    Απλά θα πω ένα καθημερινό παράδειγμα.. Σάββατο πρωί και έχουν στο μαγαζί μόνο εμένα και άλλο ένα παλληκάρι για να κάνουμε όλες τις δουλειές. Δηλαδή: Τηλέφωνα-παραγγελίες, κατασκευή-ψήσιμο πίτσας, πακετάρισμα, διανομή, πλύσιμο, σκούπισμα, σφουγγάρισμα... δηλαδή τα πάντα. Με ρυθμό 1-3 παραγγελίες την ώρα θα ήμασταν OK. Αμ δε! Τα τηλέφωνα έσκαγαν δέκα-δέκα και ο διανομέας όταν επέστρεφε έβρισκε τόσες παραγγελίες που δεν χωρούσαν ούτε οι μισές στο κουτί. Προκειμένου να προλάβουμε (για να μην φάει ο πελάτης την πίτσα του σε πάνω από μια ώρα... απαράδεκτό και πρώτοι εμείς ντρεπόμασταν για αυτό, αλλά τι άλλο μπορούσαμε να κάνουμε), ΚΛΕΙΔΩΝΑΜΕ το μαγαζί και φέυγαμε και οι δύο και επιστρέφαμε μετά από μισή ώρα. Όχι κράνος και κανόνες στον δρόμο, όλα αυτά είχαν ακυρωθεί πλήρως αλλιώς η δουλειά δεν έβγαινε με τίποτα.

    Ο τρόπος ο δήγησης είναι αυτός που ξέρει ο καθένας. Άλλος είναι καλός οδηγός, άλλος μέτριος, άλλος έχει καλή αντίληψη άλλος όχι, άλλος γρήγορα αντανακλαστικά και αντοχή, άλλος όχι, άλλος μεγάλη πείρα, άλλος πρωτάρης. κλπ. Δεν είναι όλοι οι ντελιβεράδες της ίδιας ποιότητας και ικανοτήτων οδηγοί και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να τους τσουβαλιάζουμε λες και είναι διαφορετική φυλή από μόνοι τους. Όλοι πάνε όσο πιο γρήγορα μπορούν, αλλά δεν πάνε όλοι ούτε το ίδιο γρήγορα, ούτε με τον ίδιο τρόπο. Ο καθένας πάει όπως ξέρει και μπορεί, όπως κάθε άλλος οδηγός στον δρόμο, δεν είναι απόφοιτοι του ΤΕΙ ντελιβερικής.

    Παράδειγμα, να είμαι στην κορυφή μιας κατηφόρας και να υπολογίζω ποιά στιγμή θα ανοίξω τέρμα το γκάζι, μετρώντας το φανάρι που βλέπω στο βάθος, έτσι ώστε να πιάσω την ταχύτητα των 75χλμ/ω (η τελική του ήταν 50...) και να την πάω όσο πιο πολύ μπορώ πριν κοκκινήσει και γίνω χαλκομανία σε κανένα λεωφορείο.

  10. #25
    Motorradfahrer Το avatar του/της Mits-fz6
    Εγγραφή
    03/05/2012
    Μηνύματα
    201
    Ο τρόπος ζωής του Έλληνα είναι "τα θέλω όλα, τα θέλω φθηνά και τα θέλω εδώ". (Νομίζω αυτό θα συμβαίνει είτε υπάρχει είτε όχι, κρίση)
    Χωρίς να χρειαστεί να σηκωθώ από την καρέκλα που τώρα γράφω απαιτώ να έχω ένα πλήρες γεύμα με το ανάλογο ποτό και το καφέ μου που βαριέμαι να πάω να φτιάξω.
    Όλο και περισσότεροι μαγαζάτορες θα μου το προσφέρουν αυτό. Και οι ίδιοι όλο και περισσότερες θέσεις ντελιβεράδων θα προσφέρουν.
    Έτσι όταν σε όσους ανθρώπους η ανάγκη τους έχει φτάσει στα όρια, αυτή η δουλειά απομένει σαν μοναδική εργασιακή (ανοιχτή) πόρτα για να επιβιώσουν. Βάζοντας όμως το εαυτό τους στους αναρίθμητους κινδύνους της Ελληνικής ασφάλτου.

    Οι άνθρωποι που επιλέγουν ή καταλήγουν να κάνουν τέτοιες δουλειές πρέπει πριν σεβαστούν την δουλειά που κάνουν, να σεβαστούν τον εαυτό τους.
    Δεν είναι τυχαίο που στις ανεπτυγμένες χώρες τα ντελίβερι πραγματοποιούνται με αυτοκίνητα.

  11. #26
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.961
    Όταν είσαι έξω από τον χορό, πολλά τραγούδια ξέρεις, λέει μια σοφή παροιμία. Σίγουρα πάντως, ακόμα και ο πιο ανυποψίαστος στις μέρες μας μπορεί να φανταστεί τις συνθήκες που επικρατούν στον κλάδο αυτό. Υπάρχουν βέβαια και κάποιοι οι οποίοι (όχι και τελείως αδίκως) έχουν συνδέσει την οδηγική συμπεριφορά των delivery με δημόσιο κίνδυνο κι είναι οι ίδιοι που θα παραπονεθούν αν αργήσει 2 λεπτά η παραγγελία τους ενώ είναι καθισμένη στη ζέστη και στη θαλπωρή του καλοριφέρ...

    Είχα κάποτε διαβάσει για αλυσίδα pizza που βάζουν χρονόμετρο στους εργαζομένους τους για τις παραγγελίες, πλέον πολύ απλά δεν παραγγέλνω από αυτή την αλυσίδα. Όταν έξω βρέχει-χιονίζει-κάνει χαλασμό, πολύ απλά δεν παραγγέλνω delivery γιατί πολύ απλά δεν θα ήθελα να ήμουν στην θέση του ανθρώπου αυτού, ούτε ποτέ έχω παραπονεθεί για καθυστέρηση παραγγελίας (τις προάλλες οι πίτες είχαν γίνει παγωτό σχεδόν). ΟΜΩΣ...πάντα το νόμισμα έχει 2 όψεις. Βλέπω καθημερινά διάφορα καφριλίκια που δεν δικαιολογούνται από τις απάνθρωπες συνθήκες, ίσα-ίσα που λόγω αυτών των συνθηκών δεν θα έπρεπε να υπάρχουν. Ενδεικτικά αναφέρω το κράνος φορεμένο στο ύψος του κούτελου, οδήγηση με το κινητό στο αυτί όλη την ώρα, προσπεράσεις μόνο από δεξιά... Από την παρατήρηση που έχω κάνει, τείνω να συμπεράνω ότι τέτοιες συμπεριφορές γίνονται αποκλειστικά σχεδόν από πιτσιρικάδες ηλικίας 18-25, με το μυαλό πάνω από το κεφάλι. Ξέρω στην πόλη μου ντελιβεράδες οικογενειάρχες 40-45-50 χρονών, οι οποίοι είναι πάντα προβλεπόμενοι, σέβονται τον ΚΟΚ, προστατεύουν πρωτίστως τον εαυτό τους.

    Κακά τα ψέματα, όσο απάνθρωπες κι αν είναι οι συνθήκες, όσο τραγική κι αν είναι η κατάσταση, όσο ζούγκλα και μεσαίωνας κι αν είναι, αν δεν αγαπάς εσύ τον εαυτό σου, μην έχεις την απαίτηση να το κάνει ο εργοδότης σου ή ο πελάτης... Ναι, μπορεί να υπάρχει περίπτωση να υπάρχει ένα κράνος κοινό για όλους ή να μην υπάρχει καθόλου κράνος, όταν όμως την ίδια ώρα πας με την ψυχή στο στόμα και μιλάς με το κινητό των €250, δεν υπάρχει δικαιολογία που προτίμησες μουράτο κινητό από το να πάρεις ένα τίμιο κράνος...

  12. #27
    Απεργούν τα παιδιά σήμερα.. Μαγειρέψτε.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	afisa_apergia.jpg 
Προβολές:	153 
Μέγεθος:	88,0 KB 
ID:	382799

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	18582625_1305280896194500_7750216705854960226_n.jpg 
Προβολές:	153 
Μέγεθος:	102,0 KB 
ID:	382800
    safety doesn't happen by accident

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    24/11/2013
    Μηνύματα
    754
    Μέχρι στιγμής τα καφέ μότο που βλέπω συνήθως, τα είδα και σήμερα. Το απόγευμα θα ξέρω και για τα πίτσα μότο.
    Tora telis poy den telo, kiota telo si den teliw. Kai ego tora den telo gia na telis otan telo.

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ Προβολή μηνύματος
    Μέχρι στιγμής τα καφέ μότο που βλέπω συνήθως, τα είδα και σήμερα. Το απόγευμα θα ξέρω και για τα πίτσα μότο.
    Είσαι στεναχωρημένος που δεν απεργουν;
    Αν (λέμε ρε παιδί μου ΑΝ) είχες εσύ υπάλληλο για εξωτερικές εργασίες και σου έλεγε σήμερα ότι απεργεί τι θα ελεγες;





    Υγ.Για να μην παρεξηγηθώ είμαι υπέρ της απεργίας και μακάρι να συμμετείχαν όλοι χωρίς να πέφτουν στο τριπακι ότι θα έχουν τις οποίες συνέπειες

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    24/11/2013
    Μηνύματα
    754
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teo_g7 Προβολή μηνύματος
    Είσαι στεναχωρημένος που δεν απεργουν;
    Αν (λέμε ρε παιδί μου ΑΝ) είχες εσύ υπάλληλο για εξωτερικές εργασίες και σου έλεγε σήμερα ότι απεργεί τι θα ελεγες;





    Υγ.Για να μην παρεξηγηθώ είμαι υπέρ της απεργίας και μακάρι να συμμετείχαν όλοι χωρίς να πέφτουν στο τριπακι ότι θα έχουν τις οποίες συνέπειες
    Πρόλογος:

    Με σας εδώ μέσα έχω πάρει ένα καλό μάθημα.

    Ποιο πολύ πέραση έχει το γλυκά ψέματα παρά το πικρές αλήθειες.

    Τι θα έκανα λοιπών.

    Θα φρόντιζα να μην φτάσει στο σημείο να χρειαστεί να απεργήσει.
    Tora telis poy den telo, kiota telo si den teliw. Kai ego tora den telo gia na telis otan telo.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Σχετικα με τα service ενος ντελιβερα
    από Parkaki στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2015, 15:49
  2. Το ημερολόγιο ενός Ινδιάνου
    από petridist στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2008, 18:34
  3. Ερωτησεις ενος νιουμπη
    από GhostDog στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 19:43
  4. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2004, 21:43
  5. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2003, 13:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF