Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: Tracer 900 vs Ducati Multistrada plus used BMW 1200GS 2015..... ????

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/03/2017
    Μηνύματα
    5

    Tracer 900 vs Ducati Multistrada plus used BMW 1200GS 2015..... ????

    Καλησπέρα σε όλους

    Έχω ένα Fazer 600 που μετά απο χρόνια αποφάσισα να το αλλάξω...
    Στα λεφτά που μπορώ να διαθέσω οι επιλογές που έχω καταλήξει ειναι

    1)Καινούριο Tracer 900 (κατά την άποψη μου το πιο value for money στην κατηγορία)...
    Δεν θα ειναι η υπέρβαση που θα ήθελα όμως για μένα ... :-)

    2)Να πάω ένα σκαλί παραπάνω με το Ducati Multistrada 950.
    Με προβληματίζει η διαφορά φυσικά (4.000 € παραπάνω), ότι φίλος μου λέει κοίτα να έχεις έναν καλό μηχανικό, ότι δεν φαίνεται να έχουν πουληθεί ακόμα πολλά (λογικό ίσως)...
    Και τελικά αν αξίζει τα λεφτά του ..... 16.000 € με τα extra πακέτα βαλιτσών etc ...
    Ακόμα ούτε η Givi δεν έχει βγάλει εξοπλισμό .....

    3) Κατά την άποψη μου μια μηχανή που θα ήθελα καινούρια BMW 1200GS αλλά δεν παίζει..
    Οπότε βρήκα μεταχειρισμένο του 2015,(και με τα 3 πακέτα) με 22k km , στα 16.000 € με Top case...
    Μεταχειρισμένο όμως .... ?
    Επίσης μου είπαν υπερβολικά λεφτά σε service και ανταλλακτικά ....
    Αν αποφάσιζα μόνο με καρδιά ... είχα τα λεφτά θα πήγαινα εύκολα στο BMW 1200GS καινούριο Full extra ...
    Επειδή όμως δεν .... :-)

    Οπότε τι ισχύει ?? Απόψεις ??

    ps
    Χρήση στους δρόμους της Αθήνας, όχι καθημερινή, κάποιες εκδρομές (και εννοείται επιθυμία να καταφέρω κανά ταξίδι-α εκτός Ελλάδος)

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Kαλωσόρισες στο forum!
    Με δεδομένο ότι σου αρέσει το multi και ότι δεν αποκλείεις την αγορά των μεταχειρισμένων, κάτι τέτοιο (όχι απαραίτητα το συγκεκριμένο) θα σ'ενδιέφερε;

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Πουλάει ένα παλικαράκι από δω μέσα (irinia) ένα tenere 1200 ενός έτους με 5500 χλμ λόγω βλάβης *
    * του αναβάτη όχι του μηχανακίου...

  4. #4
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Πουλάει ένα παλικαράκι από δω μέσα (irinia) ένα tenere 1200 ενός έτους με 5500 χλμ λόγω μονίμου και ανηκέστου βλάβης *
    * του αναβάτη όχι του μηχανακίου...

    Καλύτερα τώρα;;;;;;;;;;;;;;;
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Καλύτερα τώρα;;;;;;;;;;;;;;;
    Τώρα αν διευκρινήσω ότι "άλλη βλάβη αυτή που έγραψες ,αυτήν την έχει χρόνια" θα με πείτε κακό.
    Ενώ απλά έχω χιούμορ...

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Φίλε Γιώργο από το Μοσχάτο μη κοιτάς που κάνουμε χιούμορ εδώ πέρα ,ο άνθρωπος όντως το δίνει ,αν σου κάνει κλικ στείλτου πμ.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.502
    Tracer 700..?

  8. #8
    Επειδή τώρα τελευταία κοιτάζω τη συγκεκριμένη κατηγορία, μαζί με το Multistrada παίζει και το επίσης καινούργιο KTM Adventure 1090. Αυτά τα δύο είναι πολύ κοντά σε φιλοσοφία. Υπέρ του Multi πιο σύγχρονη σχεδίαση, ποιότητα κατασκευής, φαρδύτερα ελαστικά, ελαφρώς περισσότερα ηλεκτρονικά, φουλ ρυθμιζόμενες αναρτήσεις και 48άρι μπροστινό, πιο όμορφο για μένα, λογικά με καλύτερη και ευκολότερη μεταπώληση. Υπέρ του ΚΤΜ πιο δυνατό (αισθητά από ότι λένε στα τεστ), λίγο περισσότερο off χαρακτήρας, φθηνότερο, επίσης πολύ καλές αναρτήσεις αν και όχι ρυθμιζόμενο το μπροστινό, υδραυλικός και ελαφρύτερος συμπλέκτης, πιο μαλακό κιβώτιο. Αυτά ως αποτέλεσμα των δοκιμών και reviews που έχω διαβάσει. Πλησιάζει και η έκθεση να τα δούμε και από κοντά να κάνουμε και κανα test ride. Σε αυτή την τιμή (14Κ) παίζει και το νέο Triumph Tiger Sport. Σαν δύναμη είναι μεταξύ Multistrada και ΚΤΜ, πιο on χαρακτήρας, σούπερ ποιότητα και αυτό σε όλα τα περιφερειακά.
    Το Tracer είναι κατά πολύ φθηνότερο μεν και value for money αλλά πλην του μοτέρ δεν αγγίζει τα παραπάνω μηχανάκια σε τίποτα άλλο (κατασκευή, ποιότητα κύλισης, αναρτήσεις, φρένα, κλπ).

  9. #9
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    το BMW για την χρηση που το προοριζεις διεγραψε το.
    το Multi επισης το ιδιο. Εξαιρεση και μονο η συγκινηση που ισως υπαρξει με αυτα που υποσχεται το 950 και η κ@υλ@ να ξυπνας να το βλεπεις και να θελεις και στο περιπτερο να πας με αυτο.Υποκειμενικο αλλα και αληθες ταυτοχρονα.
    Αν δεν εχεις φουσκωμενες τσεπες και μετα την αγορα τα ξεχνας δια παντος και τα δυο και πας στο tracer,οχι το 900-δεν υπαρχει λογος- αλλα το αδερφακι του.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    μουλτιστραντα

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/03/2017
    Μηνύματα
    5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Φίλε Γιώργο από το Μοσχάτο μη κοιτάς που κάνουμε χιούμορ εδώ πέρα ,ο άνθρωπος όντως το δίνει ,αν σου κάνει κλικ στείλτου πμ.
    χα χα χα , ευχαριστώ αλλά δεν ...
    Ωραίο μηχανάκι αλλά δεν θα το αγόραζα....δεν μου αρέσει ...και η μηχανή πρέπει να σου ΑΡΕΣΕΙ !!! ;-)

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/03/2017
    Μηνύματα
    5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karavidas Προβολή μηνύματος
    Tracer 700..?
    Θέλω να πάω ένα σκαλό παραπάνω...
    Και με το 700άρι νιώθω σαν να μένω στα ίδια ... :-)

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/03/2017
    Μηνύματα
    5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DAYMAN Προβολή μηνύματος
    το BMW για την χρηση που το προοριζεις διεγραψε το.
    το Multi επισης το ιδιο. Εξαιρεση και μονο η συγκινηση που ισως υπαρξει με αυτα που υποσχεται το 950 και η κ@υλ@ να ξυπνας να το βλεπεις και να θελεις και στο περιπτερο να πας με αυτο.Υποκειμενικο αλλα και αληθες ταυτοχρονα.
    Αν δεν εχεις φουσκωμενες τσεπες και μετα την αγορα τα ξεχνας δια παντος και τα δυο και πας στο tracer,οχι το 900-δεν υπαρχει λογος- αλλα το αδερφακι του.
    φουσκωμένες φίλε Dayman, σίγουρα όχι ...
    Δεν μπορώ να πω πως έχω παράπονο.,..
    Απλά ειναι θέμα, ότι τώρα μπορώ να κάνω και μια "τρέλα" αγορά, κ@υλας.... σε λίγα χρόνια λόγω ότι το τέκνο μεγαλώνει δεν θα μπορώ σίγουρα.... :-)
    Το 700άρι ειναι super και αν έπαιρνα τώρα πρώτη μηχανή εκεί θα πήγαινα.. αλλά μετά το Fazer , μου φαίνεται λίγο ...

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/03/2017
    Μηνύματα
    5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Kαλωσόρισες στο forum!
    Με δεδομένο ότι σου αρέσει το multi και ότι δεν αποκλείεις την αγορά των μεταχειρισμένων, κάτι τέτοιο (όχι απαραίτητα το συγκεκριμένο) θα σ'ενδιέφερε;

    Σε ευχαριστώ πολύ...
    Είμαι υπέρ του καινούριου γενικά, και σε μεταχειρισμένο θα πήγαινα μόνο για super ευκαιρία GS ... thanks anyway !!!

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της slzr
    Εγγραφή
    10/03/2012
    Μηνύματα
    1.056
    Μόνο επειδή βάζεις στην εξίσωση το tracer, θα πρότεινα να δεις και το MT10! Με μια ζελατίνα θα βγάλεις τρελλά γούστα..

Παρόμοια θέματα

  1. ΚΤΜ 990 adventure vs Ducati multistrada 1200
    από uberalles στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 73
    Τελευταίο μήνυμα: 13/09/2010, 15:43
  2. Lamborghini Gallardo vs. Ducati 999
    από as_pino στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 01/03/2006, 00:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF