Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 31

Θέμα: 2χρονο δέν τραβάει..

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/03/2017
    Μηνύματα
    12

    2χρονο δέν τραβάει..

    Καλησπέρα.
    Πρίν λίγες μέρες πήρα ενα 2χρονο σκουτερακι 50 κυβικά απο ενα φίλο ο οποίος το είχε παρατημένο κάποια χρόνια
    το μηχανάκι δουλευει παίρνει μπρός αλλά δέν πάει..πάει με δυσκολία μέχρι τα 30 περίπου (αν δειχνει καλά το κοντέρ) και εκει τέρμα.
    δέν εχει επιτάχυνση και ελάχιστο νευρο.
    Ξέρω τα βασικά απο μηχανολογικά εχω βγάλει ενα ιέκ και παλιότερα ειχα ενα κινέζικο που το σκάλιζα συνέχεια οποτε χαλούσε και πειαματιζόμουν αρκετα πάνω του.
    Λεφτα δέν υπάρχουν να πάω σε μάστορα οπότε θα ηθελα την βοηθειά σας..
    μέχρι στιγμής εχω κάνει της εξής εργασίες χωρίς αποτέλεσμα.
    ΚΑθαρισμα καρμπυλατέρ, ανοιγμα και καθάρισμα- βαριάτορ και σιαγόνες φυγοκεντρικου αλλά φαίνονται όλα κομπλέ, ελενχος ριντιέρας και αυτη φαινετε σε καλή κατάσταση χωρίς κενά και σε καλή κατάσταση δεν ειναι καθόλου φθαρμένη.
    ο φίλος το παράτησε οταν του εβγαλε αυτό το πρόβλημα και δέν ασχοληθηκε ποτέ.
    Τι πιστευεται οτι μπορεί να είναι?ο μάστορας που το είχε πάει τότε του είχε πει οτι μάλον θέλει καινουριο κυλινδριπίστονο χωρίς να είναι σίγουρος..
    αν ειχε φθαρμένο κυλινδροπίστονο θα έπερνε μπρός?ρελαντί δουλευει κομπλέ και αρπάζει κατευθειαν με την μανιβέλα
    δέν εβγαλα το μουζί ακομα γιατί δεν βρήσκω το μπουζοκλειδο
    επήσης δέν εχει φίλτρο αέρα και δέν ξέρω πόσα χιλιόμετρα δουλεψε χωρίς φίλτρο,ισος αυτο να προκάλεσε κάποια φθορά στον κύλινδρο?
    ειναι αυτα συμπτόματα φθαρμένου κυλινδροπίστονου? επιδή δέν προλαβαινω δέν το ανοιξα ακόμα να δώ τι παίζει μέσα στον κύλινδρο θα το κάνω το σάββατο που θα εχω χρόνο καμια ιδέα μέχρι τότε?
    παλιότερα είχα επήσης ενα honda dio 50αράκι ηταν αλλά θυμάμαι είχε πολύ νευρο πάνω απο 40-50 δέν πήγαινε αλλά μέχρι τα 40 πυροβολούσε!αυτό είναι πολύ ψώφιο...

  2. #2
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.178
    Το φθαρμένο κυλινδροπίστονο παίζει πολύ πιθανά για αιτία,ίσως να έχει χαρακιά ο κύλινδρος ή να είναι φαγωμένα τα ελατήρια.Λύσε το μπουζί οπωσδήποτε γιατί θα έχει λαδώσει από τους παραπάνω λόγους.
    Επίσης να δοκιμάσεις με μια άλλη εξάτμιση γιατί πιθανόν να έχει μπουκώσει από τη λαδίλα και το μοτέρ δεν αναπνέει.

  3. #3
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Το φθαρμένο κυλινδροπίστονο παίζει πολύ πιθανά για αιτία,ίσως να έχει χαρακιά ο κύλινδρος ή να είναι φαγωμένα τα ελατήρια.Λύσε το μπουζί οπωσδήποτε γιατί θα έχει λαδώσει από τους παραπάνω λόγους.
    Επίσης να δοκιμάσεις με μια άλλη εξάτμιση γιατί πιθανόν να έχει μπουκώσει από τη λαδίλα και το μοτέρ δεν αναπνέει.
    Σωστός!
    Πολύ πιθανόν απλά να θέλει ενα καλό κάψιμο η εξάτμιση.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/03/2017
    Μηνύματα
    12
    Αλη εξάτμηση δέν εχω για να δοκιμάσω..Ισος δοκιμάσω χωρίς καθόλου εξάτμηση..ετσι λίγο ίσα ισα μια ευθεία..
    Οπος και να εχει δέν εχω τα μέσα για να κάψω την εξάτμηση εχει και 34 χιλιάδες χιλιόμετρα και δέν ξέρω αν έχει αλλάξει ποτέ κυλινδροπίστονο.
    επήσης ξέχασα να αναφέρω οτι βάζω βενζίνα με λάδι μαζί στο ντεπόζιτο γιατί δέν ξέω αν δουλευει το συστημα λύπανσης εχετε καμια ιδέα πώς να δώ αν δουλευει?
    σκευτομουν να βάλω μέσα βενζινόλαδο λίγο μέχρι να σβήσει το λαμπάκι και αν ξανα ανάψει αν το κατεβάζει δηλαδή θα σημένει οτι δουλευει στεκει αυτο η να βάλω απλά λάδι και αν δουλευει να ντουμανιασω όλη τη γειτονιά?
    Αν το πάω σε κάποιο απόμερο μέρος και το γκαζώνω κάνα τέταρτο θα την κάψει καθόλου?Υπόψην είναι αερόψυκτο

  5. #5
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.038
    πηγαινε σε ενα απομερο μερος και γκαζωσε για κανα μισαωρο να ντουμανιασει και να ξεκαπνισει,και μετα αλλαξε και μπουζι,κι ετσι κατι θα γινει.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/03/2017
    Μηνύματα
    12
    ωραία!
    Ξεκινάω με αυτό αν δέν δώ αισθητή διαφορά λύνω κυλινδρο να δώ τι γίνεται μέσα.
    Μια τελευταία ερώτηση: Μετα για να σφίξω χρειάζετε απαραίτητα συναμόλκειδο?επιδή φυσικά δέν εχω..

  7. #7
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.178
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από elafi Προβολή μηνύματος
    Αλη εξάτμηση δέν εχω για να δοκιμάσω..Ισος δοκιμάσω χωρίς καθόλου εξάτμηση..ετσι λίγο ίσα ισα μια ευθεία..Δεν πρόκειται να καταλάβεις τίποτα γιατί η εξάτμιση παίζει σημαντικό ρόλο στην εξαγωγή των καυσαερίων και έτσι θα χειροτερέψεις τα πράγματα
    Οπος και να εχει δέν εχω τα μέσα για να κάψω την εξάτμηση εχει και 34 χιλιάδες χιλιόμετρα και δέν ξέρω αν έχει αλλάξει ποτέ κυλινδροπίστονο.
    επήσης ξέχασα να αναφέρω οτι βάζω βενζίνα με λάδι μαζί στο ντεπόζιτο γιατί δέν ξέω αν δουλευει το συστημα λύπανσης Βάζεις επιπλέον λάδι ενώ υπάρχει ήδη ΚΑΙ στο δοχειάκι? φτωχαίνεις τη βενζίνη έτσι εχετε καμια ιδέα πώς να δώ αν δουλευει? Άδειασε το λάδι μίξης από το δοχείο να δεις αν θα ανάψει το κόκκινο λαμπάκι,μόλις ανάψει ξαναρίξε λάδι για να σβήσει (λάδι μίξης 10ράκι ετσι? όχι σασμάν
    σκευτομουν να βάλω μέσα βενζινόλαδο λίγο μέχρι να σβήσει το λαμπάκι και αν ξανα ανάψει αν το κατεβάζει δηλαδή θα σημένει οτι δουλευει στεκει αυτο η να βάλω απλά λάδι και αν δουλευει να ντουμανιασω όλη τη γειτονιά?
    Αν το πάω σε κάποιο απόμερο μέρος και το γκαζώνω κάνα τέταρτο θα την κάψει καθόλου?Υπόψην είναι αερόψυκτο Αν είναι ακίνητο το μηχανάκι θα ανάψει
    Τα κόκκινα είναι απάντηση

  8. #8
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.038
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Τα κόκκινα είναι απάντηση
    ΑΝ εχει βεντιλατερ ΔΕΝ θα αναψει
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από elafi Προβολή μηνύματος
    Οπος και να εχει δέν εχω τα μέσα για να κάψω την εξάτμηση εχει και 34 χιλιάδες χιλιόμετρα και δέν ξέρω αν έχει αλλάξει ποτέ κυλινδροπίστονο.

    Αν το πάω σε κάποιο απόμερο μέρος και το γκαζώνω κάνα τέταρτο θα την κάψει καθόλου?Υπόψην είναι αερόψυκτο

    θες να ασχοληθεις με κυλινδροπιστονο και δεν εχεις τα μεσα να κανεις το πιο απλο?
    ενα φλογιστρο σαν αυτο που εχουν οι υδραυλικοι ή ενα καλο γκαζακι (μπορει να γινει λιγο νιμου απο τα λαδια μετα, αλλα δεν γ@μεις)...και μπολικη υπομονη για να καψεις το κολημμενο λαδι...ειδικα στην εισοδο - εξοδο...
    μετα προχωρας στα ενδοτερα...

    με τερμα γκαζι, στο σταντ ή σε ερημιες δεν θα κανεις δουλεια με την εξατμιση...ισα ισα που αν το μοτερ ειναι χαλια, παιζει να το κολλησεις...

  10. #10
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από elafi Προβολή μηνύματος
    ωραία!
    Ξεκινάω με αυτό αν δέν δώ αισθητή διαφορά λύνω κυλινδρο να δώ τι γίνεται μέσα.
    Μια τελευταία ερώτηση: Μετα για να σφίξω χρειάζετε απαραίτητα συναμόλκειδο?επιδή φυσικά δέν εχω..
    Χαρτιά έχει?
    Ανανέωση άδειας κάνατε?
    Μεταβίβαση?
    Δίπλωμα παίζει η όχι?

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/03/2017
    Μηνύματα
    12
    Ειναι αερόψυκτο το μηχανάκι ρε παιδία εχει φτερωτή συνδεδεμένη πάνω στον αξωνα του στροφαλοφόρου φυσαει αέρα ανάλογα της στροφές πολυ γκάζι πολλές στροφές πολύς αέρας.
    Δεν εχω φλώγιστρο τι να το κάνω...
    το κόκινο λαμπάκι είναι ήδη αναμένο δέν εχει μέσα λάδι...οπότε τι να κάνω με μπέρδεψες..να βάλω μέσα λάδι εφόσον εχω και λάδι μέσα στην βενζίνα?ναι θα έχω φτοχό μειγμα αλλά θα το κάνω προσορινα υποτίθετε βα δώ αν δουλευει το σύστημα..

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/03/2017
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Χαρτιά έχει?
    Ανανέωση άδειας κάνατε?
    Μεταβίβαση?
    Δίπλωμα παίζει η όχι?
    ενοείτε ναι σε όλα εκτός την μεταβίβαση ακόμα (μου εκανε εξουσιοδώτηση θα πάω αυριο για την μεταβίβαση)
    Εχω και κράνος αν θές να ξέρεις

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.526
    βαλε φιλτρο αερα το δικο του με το φιλτροκουτι του
    αλλαξε μπουζι και τσεκαρε μπουζοκαλωδιο-πιπα
    καψε την εξατμιση
    με αυτη τη σειρα........και θα δουλεψει
    ασε το λυσιμο τελευταιο

  14. #14
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    βαλε φιλτρο αερα το δικο του με το φιλτροκουτι του
    αλλαξε μπουζι και τσεκαρε μπουζοκαλωδιο-πιπα
    καψε την εξατμιση
    με αυτη τη σειρα........και θα δουλεψει
    ασε το λυσιμο τελευταιο
    Πονταρω
    Σε πιστόνι

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/03/2017
    Μηνύματα
    12
    παιδιά την έκανα την μακακια μου. ..
    άνοιξα το κύλινδρο και ήταν μια χαρά δεν είχε κάποιο σιμάδια σοβαρό η κάποια εμφανή φθορά μόνο μια πάρα πολύ μικρή χαραματια πολύ ελάχιστη ίσα που την ένιωθα με το δάχτυλο δεν νομίζω να είναι εκεί το πρόβλημα του. ..
    Βλέπω τέλος παντον ότι είναι κομπλέ και μετά θυμάμαι να σεκαρω την εξάτμιση και βλέπω ότι πίσο στην τρύπα ήταν πήτα στο κάρβουνο πάω να φυσιξω και με δυσκολία φυσαγε το καθάρισα λίγο με ένα κατσαβίδι και είδα τρελή διαφορά!! ωραία λέω ας το κλείσω τώρα!

    Και σπάω και τα 2 ελατηρια γιατί δεν τα είχα βάλει μέσα στα δωντακια που έχουν τα αυλάκια από το πιστόνι της ακμές τους..Και τα ζωρισα να μπουν μέσα...
    θα βρω σκέτα ελατηρια?

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Στρωσιμο Δεν τραβάει όπως τραβαγε
    από Innovative στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 06/10/2016, 08:45
  2. Δεν κρατάει ρελαντί και τραβάει το γκάζι
    από std στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 09/06/2013, 21:30
  3. δεν τραβαει χαμιλα και ψιλομπουκονει χαμιλα
    από babis στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 22/02/2013, 16:28
  4. Δεν τραβαει...
    από thelwscooter στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 08/03/2006, 19:04
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2004, 14:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF