Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Επιλογή επόμενης μηχανής

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της Lumiel
    Εγγραφή
    12/08/2013
    Μηνύματα
    83

    Επιλογή επόμενης μηχανής

    Καλησπέρα, δεν ήξερα πως να το γράψω στον τίτλο.. νομίζω ήρθε ή ώρα να πάρω επιτέλους την επόμενη μηχανή... έχω ένα Ninja 250R (το είχα πάρει το 11' και άρχισα να το καβαλάω περίπου το 13' αρκετά)... και μόλις έκλεισε τα 30.000 km.. δεν μου χει βγάλει ποτέ το παραμικρό, το είχα λατρέψει, είναι πολύ παιχνιδιάρικο, στρίβει σαν διάολος, αλλά με έχει κουράσει. Χρειάζομαι κάτι να μοιάζει με μηχανή, καθώς κάνω 1+ ώρα στον δρόμο καθημερινά - πήγαινε έλα - να μπορώ να κάνω και κανα ταξιδάκι 2-3 ωρών με άνεση

    Σκέφτομαι για κάποιο naked καθώς πάνω απο 120 δεν τρέχω, και νομίζω μου ταιριάζει περισσότερο σαν χαρακτήρας. Είμαι small/medium size στα 70 κιλά. Επειδή είδα παρόμοιο thread αλλά δεν ήθελα να το κάνω highjack, να πω ότι δικάβαλο σπάνια έχω πάρει, αλλά σίγουρα φταίει και ότι στο ninjaκι φοβόμουν να βάλω άλλον πάνω. Νομίζω θα πάω σε καινούριο αλλά δεν αποκλείω και μεταχειρισμένο. Τι να αρχίσω να κοιτάω? Έλεγα να δω κανα Duke, MT-07 .... κάτι άλλο?

  2. #2
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.949
    Πες και ενα budget που διαθέτεις.
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  3. #3
    Μέλος Το avatar του/της Lumiel
    Εγγραφή
    12/08/2013
    Μηνύματα
    83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Billymuse Προβολή μηνύματος
    Πες και ενα budget που διαθέτεις.
    Και έλεγα κάτι ξέχασα.. κάτι ξέχασα... πραγματικά, δεν ξέρω. Με έπιασε λίγο απότομα η όρεξη και δεν έχω προλάβει να δω που παίζουν οι τιμές. Θα προτιμούσα να είναι κάτω απο 7.000 αν είναι καινούριο. Και παίζει ρόλο πόσο θα καταφέρω να δώσω και το Ninjaki, ελπίζοντας από 1500-2000.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Θα πρότεινα το Suzuki SV650.
    Είναι γρήγορο, οικονομικό, με σπορ στήσιμο και, μάλλον, το καλύτερο της κατηγορίας (η οποία περιλαμβάνει MT07, Z650, CB500).
    Η τιμή καταλόγου είναι στα 6.900€, αλλά έτρεχε μια προσφορά στα 6.400€ μέχρι 31/3.
    Λογικά θα υπάρχουν κομμάτια.

  5. #5
    Μέλος Το avatar του/της Lumiel
    Εγγραφή
    12/08/2013
    Μηνύματα
    83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Konstantinos Προβολή μηνύματος
    Θα πρότεινα το Suzuki SV650.
    Είναι γρήγορο, οικονομικό, με σπορ στήσιμο και, μάλλον, το καλύτερο της κατηγορίας (η οποία περιλαμβάνει MT07, Z650, CB500).
    Η τιμή καταλόγου είναι στα 6.900€, αλλά έτρεχε μια προσφορά στα 6.400€ μέχρι 31/3.
    Λογικά θα υπάρχουν κομμάτια.
    Ωραία, θα του ρίξω μια ματιά. (και του MT-07 μάλλον) Αρχίζω να έχω δεύτερες σκέψεις με το naked, μάλλον θα πρέπει να δοκιμάσω κάποιο πρώτα, μήπως είναι πολύ ενοχλήτικός ο αέρας? δεν μπορώ να καταλάβω κιόλας αν βοηθάει καθόλου η ζελατίνα του Ninja. Μια ακόμα ερώτηση, απο πού αγοράζουμε?

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Εννοείται ότι θα κάνεις test ride, όχι μόνο για τον αέρα αλλά και για τη θέση οδήγησης, τα χειριστήρια κλπ.
    Κατά προτίμηση και σε λίγο πιο ανοιχτό δρόμο, για να δεις πώς είναι σε μεγάλη ταχύτητα.
    Ο αέρας που δέχεσαι σε ένα naked δεν είναι ιδιαίτερα ενοχλητικός αν δεν υπερβαίνεις τα 120 km/h.
    Από την άλλη, αν και δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία, νομίζω ότι η οδήγηση μιας μοτό με σχετικά ψηλή ζελατίνα είναι αρκετά πιο άνετη.
    Πάντως μπορείς και σε naked να βάλεις ζελατίνα, είτε ως εργοστασιακό αξεσουάρ είτε aftermarket.
    Καλό είναι να κάνεις μια έρευνα αγοράς σε κάμποσα καταστήματα, γιατί λίγο-πολύ όλα κάνουν προσφορές είτε στην τιμή είτε σε είδη.

  7. #7
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.091
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lumiel Προβολή μηνύματος
    Ωραία, θα του ρίξω μια ματιά. (και του MT-07 μάλλον) Αρχίζω να έχω δεύτερες σκέψεις με το naked, μάλλον θα πρέπει να δοκιμάσω κάποιο πρώτα, μήπως είναι πολύ ενοχλήτικός ο αέρας? δεν μπορώ να καταλάβω κιόλας αν βοηθάει καθόλου η ζελατίνα του Ninja. Μια ακόμα ερώτηση, απο πού αγοράζουμε?
    Το ΜΤ είναι ακόμα, αν και ακριβότερο κάθε χρόνο, το πιο vfm, compact, ευκολοδήγητο και διασκεδαστικό μηχανάκι που μπορείς να αγοράσεις στην κατηγορία. Καλό είναι και το SV, αν προτιμάς μεγαλύτερο μέγεθος και πιο κλασικό/βαρετό look, αλλά σχεδόν 20 κιλά βαρύτερο και με λιγότερη ροπή, βλέπει το ΜΤ μόνο όταν σταματάει. Υπάρχει και το νέο Ζ650, αν σου αρέσει.

    Ο αέρας στα γυμνά είναι κάτι που θα πρέπει να συνηθίσεις. Άλλοι δεν αντέχουν στα 120, άλλοι οδηγούν άνετα στα 180.
    Life begins at 45°.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Σε σχέση με το SV, το MT υστερεί σε ρεπρίζ, κατανάλωση, οδική συμπεριφορά και υπερτερεί σε στιλ μόνο αν είσαι 20+ και εντυπωσιάζεσαι από τα 180άρια λάστιχα και τις ντιζαϊνάτες λεπτομέρειες, που προσωπικά δεν μου λένε τίποτα.
    Το Z650 το βρίσκω ενδιαφέρον, αλλά στα 7.300€ είναι αρκετά ακριβότερο από τα άλλα δύο.

  9. #9
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.091
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Konstantinos Προβολή μηνύματος
    Σε σχέση με το SV, το MT υστερεί σε ρεπρίζ, κατανάλωση, οδική συμπεριφορά και υπερτερεί σε στιλ μόνο αν είσαι 20+ και εντυπωσιάζεσαι από τα 180άρια λάστιχα και τις ντιζαϊνάτες λεπτομέρειες, που προσωπικά δεν μου λένε τίποτα.
    Ρεπρίζ για κανένα λόγο, σε κανένα φάσμα στροφών και ταχυτήτων. Το ένα είναι 645cc και το άλλο είναι 689 και 15 κιλά ελαφρύτερο. Σε κατανάλωση είναι ελαφρώς οικονομικότερο το SV (της τάξης του 0.1l/100 ίσως, καθώς και τα 2 είναι απίστευτα οικονομικά) και έχει καλύτερες αναρτήσεις, απλά επειδή του ΜΤ είναι χάλια. Το ΜΤ έχει κλάσεις ανώτερα φρένα (με 4πίστονες δαγκάνες).

    Εδώ έχει ένα πολύ καλό συγκριτικό: http://www.visordown.com/road-tests/...s-suzuki-sv650
    Life begins at 45°.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Εγώ απλώς μεταφέρω τα συμπεράσματα από το συγκριτικό του MOTO.
    Δεν το έχω μπροστά μου αυτή τη στιγμή για να παραθέσω αριθμούς, αλλά θυμάμαι τη γενική εικόνα.
    Οι προδιαγραφές κινητήρα είναι υπέρ του MT07, όπως λες, αλλά το SV έχει πολλή ροπή στις πολύ χαμηλές RPM, κάτι που μπορεί να εξηγήσει την ανωτερότητα σε ρεπρίζ, κατανάλωση.

    Όπως και να 'χει, ας μην ξεφύγουμε από το θέμα που ξεκίνησε ο άνθρωπος!

  11. #11
    Μέλος Το avatar του/της Lumiel
    Εγγραφή
    12/08/2013
    Μηνύματα
    83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Konstantinos Προβολή μηνύματος
    Όπως και να 'χει, ας μην ξεφύγουμε από το θέμα που ξεκίνησε ο άνθρωπος!
    Ίσα ισα, τέτοια θέλω να βλέπω... για να σχηματίσω λίγο καλύτερη εικόνα. Keep it coming.. ! Λογικά και τα δύο θα τα δώ απο κοντά όσο πιο νωρίς γίνεται. Γενικά δεν είμαι της μεγάλης ταχύτητας.. αλλά στο φανάρι φεύγω πάντα πρώτος.. οπότε αυτές οι λεπτομέρειες θα παίξουν ρόλο στην επιλογή μου.

  12. #12
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.091
    Συγκρίνουμε τις 2 πιο δελεαστικές προτάσεις της αγοράς, στην κατηγορία που τον ενδιαφέρει, οπότε μάλλον τον εξυπηρετούμε.

    Δε διαβάζω ελληνικά περιοδικά, οπότε δε γνωρίζω. Αλλά τα χαρακτηριστικά δίνουν για το MT 68 N·m @ 6,500 rpm και για το SV 64 N·m @ 8100 rpm. Μεγαλύτερη ροπή και πιο χαμηλά για το ΜΤ. Το μοτέρ του είναι εκπληκτικό, αξίζει τα λεφτά του ακόμα κι αν σου έδιναν μόνο αυτό, χωρίς καν ρόδες. Και έχει ψαλιδάρα (για την κατηγορία).

    Έχω ΜΤ και έχω οδηγήσει SV. Πέρα από τους αριθμούς, το ΜΤ είναι απείρως διασκεδαστικότερο για να πηγαίνεις από το Α στο Β. Το συγκριτικό που παρέθεσα συμφωνεί, αλλά γράφει ότι σε στριφτερές διαδρομές, θα προτιμούσε το SV. Δεν είχα τη δυνατότητα να το δοκιμάσω αυτό, αλλά δεδομένου ότι το ΜΤ πραγματικά έχει αναρτήσεις β' διαλογής, τους πιστεύω. Αλλά οι αναρτήσεις διορθώνονται.
    Life begins at 45°.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Δεν ξέρω αν είναι δεοντολογικό, αλλά μπαίνω στον πειρασμό να παραθέσω ένα απόσπασμα κειμένου ενός συντάκτη του ΜΟΤΟ, που μου έστειλε πριν από μερικούς μήνες ως απάντηση στο ερώτημά μου ποιο naked προτείνει.
    "Τώρα, για το ποιο μεσαίο naked θα αγόραζα εγώ (αν βγάλουμε έξω την επιλογή μεταχειρισμένου…) η απάντηση είναι το KTM Duke 690 χωρίς δεύτερη σκέψη (κοστίζει 8.790 ευρώ αυτή τη στιγμή) και είναι το γρηγορότερο, οικονομικότερο σε κατανάλωση, ελαφρύτερο και έχει σύγχρονο ABS που απενεργοποιείται. Επίσης έχει λιγότερους κραδασμούς από τα δικύλινδρα!
    Αν πρέπει να είναι οπωσδήποτε Made in Japan τότε το SV 650 είναι μονόδρομος, διότι με μια πιο αφράτη σέλα και ένα ζευγάρι ελαστικά γίνεται τέλειο ενώ όλα τα άλλα, όσα λεφτά και εξαρτήματα αν τους ρίξεις δεν πρόκειται ποτέ να αποκτήσουν το πλαίσιο ή την αξιοπιστία του SV.
    Το CBR 500, ER-6 και πολλά κομμάτια του MT δεν κατασκευάζονται στην Ιαπωνία και έχω αμφιβολίες για την αντοχή τους στο χρόνο. Το ER-6 αντικαταστάθηκε φέτος από το καινούριο Z 650, οπότε περιμένω να το οδηγήσω για να έχω άποψη…"

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της slzr
    Εγγραφή
    10/03/2012
    Μηνύματα
    1.056
    Δες κι αυτό το συγκριτικό (είναι στ' αγγλικά).

  15. #15
    Μέλος Το avatar του/της Lumiel
    Εγγραφή
    12/08/2013
    Μηνύματα
    83
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, προς το παρόν έβαλα το Ninjaki για πούλημα και φαίνεται να υπάρχει ενδιαφέρον ήδη. Οπότε μόλις μείνω χωρίς μηχανή θα αναγκαστώ να πάρω κάτι γρήγορα. Το σάββατο είδα το Z650, το MT 07 Tracer, και λογικά μεσα στην βδομάδα θα δω SV650 και το απλό MT. Το Z650 μου φάνηκε πολύ "παιχνίδι" με την καλή έννοια.

    Αρχίζω να σκέφτομαι και για on-off αλλά δεν ξέρω που θα καταλήξω. To βασικό είναι να μην χάσω την χαμηλή κατανάλωση, και την ευελιξία να περνάω ανάμεσα απο την κίνηση με άνεση. Ερώτηση, ποιο απο τα 4 (MT 07, SV 650, Z650, Duke 690) θα ήταν πιο άνετο για ταξίδι 2-3 ωρών π.χ προς Εύβοια ή Πελοπόννησο ?

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Επιλογή Κατάλληλης Μηχανής
    από sarimarina στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 474
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2010, 06:06
  2. Επιλογή πρώτης μηχανής!
    από makois στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 01/04/2010, 12:50
  3. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2009, 00:42
  4. Βοήθεια για επιλογη καινούργιας μηχανής.
    από AchilleasDucati στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 75
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2009, 14:25
  5. Βοηθεια παιδες,για επιλογη πρωτης μηχανης
    από gatoupardos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2008, 20:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF