Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 51

Θέμα: Κάμερα εξωτερικού χώρου.

  1. #16
    Κουλό μέλος
    Εγγραφή
    31/12/2006
    Μηνύματα
    344
    Συνήθως αυτές οι κάμερες ανιχνεύουν την κίνηση από την αλλαγή των pixels στην εικόνα: http://www.computerworld.com/article...eras-work.html

    Μπορεί, λοιπόν, ανάλογα με τον χώρο κ τον φωτισμό να παιδευτεί κανείς πάρα πολύ, μέχρι να πετύχει την καλύτερη ευαισθησία, δηλ πότε η κάμερα θα θεωρεί ότι είδε κίνηση, όταν περάσει πχ μια μύγα ή ένας ελέφαντας, και πάλι να μην φτάσει σε επιθυμητό αποτέλεσμα, δηλ να έχει πολλά false alarms ή καθόλου alarms. Μπορεί να αλλάζει το φυσικό φως στον χώρο κ η κάμερα να στέλνει alarm γιατί απλά αντιλαμβάνεται κάποια αλλαγή σε μεγάλο αριθμό pixels..

    Η λύση θα ήταν εγγραφή της εικόνας αλλά.. no alarms.
    ​The journey is the reward!

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    ευχαριστώ για το λινκ αλλά αυτή είναι κάμερα εσωτερικού χώρου. οι εξωτερικές της abus είναι αδικαιολόγητα ακριβές

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sek Προβολή μηνύματος
    Συνήθως αυτές οι κάμερες ανιχνεύουν την κίνηση από την αλλαγή των pixels στην εικόνα: http://www.computerworld.com/article...eras-work.html

    Μπορεί, λοιπόν, ανάλογα με τον χώρο κ τον φωτισμό να παιδευτεί κανείς πάρα πολύ, μέχρι να πετύχει την καλύτερη ευαισθησία, δηλ πότε η κάμερα θα θεωρεί ότι είδε κίνηση, όταν περάσει πχ μια μύγα ή ένας ελέφαντας, και πάλι να μην φτάσει σε επιθυμητό αποτέλεσμα, δηλ να έχει πολλά false alarms ή καθόλου alarms. Μπορεί να αλλάζει το φυσικό φως στον χώρο κ η κάμερα να στέλνει alarm γιατί απλά αντιλαμβάνεται κάποια αλλαγή σε μεγάλο αριθμό pixels..

    Η λύση θα ήταν εγγραφή της εικόνας αλλά.. no alarms.
    καταρχάς το άρθρο λέει ότι οι κάμερες παρακολούθησης καταγράφουν μόνο όταν πιάσουν κίνηση.
    δεν ξέρω αν αναφέρεται σε κάποια ειδική κατηγορία αλλά γενικά οι κάμερες μπορούν να καταγράψουν συνεχώς
    εάν διαθέτουν το ανάλογο μέσο αποθήκευσης (καταγραφικό με hdd ή sd card)


    τώρα όσο αφορά τα false alarms ευτυχώς δεν θα έχω πρόβλημα γτ λόγω σημείου δεν θα καταγράφει το δρόμο άρα δεν θα
    υπάρχει περαστικός που θα θεωρηθεί εισβολέας και όντως οι κάμερες μπορούν να απομονώσουν ένα τετράγωνο του καρέ
    που θα ανιχνεύουν έτσι μπορώ να αποκλείσω το δάπεδο ώστε να μην ανιχνεύει κάποιο γατί ή ποντίκι.

    ουσιαστικά πρέπει κάποιος να μπει μέσα στον ιδιωτικό χώρο και να πλησιάσει τη μηχανή ώστε να ενεργοποιηθεί ο αισθητήρας κίνησης.
    οι λοιποί ένοικοι δεν περνάνε από το σημείο και φυσικά γνωρίζουν τους σκοπούς μου

  3. #18
    Κουλό μέλος
    Εγγραφή
    31/12/2006
    Μηνύματα
    344
    Εσύ επιλέγεις πότε θα γράφει η κάμερα, όταν θα ανιχνεύει κίνηση θα κάνει trigger την εγγραφή ή θα γράφει συνεχόμενα. Δεν υπάρχει αισθητήρας κίνησης, η κάμερα συγκρίνει εικόνες κι αν έχουν διαφορές, ανάλογα με την ευαισθησία που έχεις ορίσει, θεωρεί ότι είναι κίνηση. Αν η ευαισθησία δεν είναι 'αρκετή' μπορεί να χάσεις εικόνες, αν η ευαισθησία είναι μεγάλη θα γράφει κ δεν θα βλέπεις τίποτα να κινείται. Προσωπικά, μετά από πάρα πολλές ώρες πειραματισμών, δεν πέτυχα σωστό αποτέλεσμα κ τις άφησα να γράφουν 24x7.
    Καλή τύχη.

    ps έχω εγκαταστήσει δεκάδες..
    ​The journey is the reward!

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της g_m900
    Εγγραφή
    15/12/2010
    Μηνύματα
    988
    Αυτη εδω εφερα προσφατα για ενα φιλο.
    Δεν εχω δει πως δουλευει αλλα ειναι κατευχαριστημενος απο αποδοση και ευκολια λειτουργειας.
    Το κελυφος ειναι αλουμινένιο και γενικα η ποιοτητα κατασκευης οπως την επιασα στα χερια μου πολυ προσεγμενη.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων S70331-22491751.jpg‎  

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sek Προβολή μηνύματος
    Εσύ επιλέγεις πότε θα γράφει η κάμερα, όταν θα ανιχνεύει κίνηση θα κάνει trigger την εγγραφή ή θα γράφει συνεχόμενα. Δεν υπάρχει αισθητήρας κίνησης, η κάμερα συγκρίνει εικόνες κι αν έχουν διαφορές, ανάλογα με την ευαισθησία που έχεις ορίσει, θεωρεί ότι είναι κίνηση. Αν η ευαισθησία δεν είναι 'αρκετή' μπορεί να χάσεις εικόνες, αν η ευαισθησία είναι μεγάλη θα γράφει κ δεν θα βλέπεις τίποτα να κινείται. Προσωπικά, μετά από πάρα πολλές ώρες πειραματισμών, δεν πέτυχα σωστό αποτέλεσμα κ τις άφησα να γράφουν 24x7.
    Καλή τύχη.

    ps έχω εγκαταστήσει δεκάδες..
    α μάλιστα, δλδ δεν μπορεί να γράφει 24/7 και να με ειδοποιεί μόνο όταν εντοπίσει κίνηση. σωστά κατάλαβα;

    όπως και να έχει τι λύσεις έχεις να μου προτείνεις;
    καταγραφικό με ip camera + app με push notifications;
    wifi camera + app με push notifications;

    θα προσπαθήσω να κρατήσω το μπάτζετ χαμηλά γτ μου έχουν πέσει πολλά μαζεμένα αυτή την περίοδο

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από g_m900 Προβολή μηνύματος
    Αυτη εδω εφερα προσφατα για ενα φιλο.
    Δεν εχω δει πως δουλευει αλλα ειναι κατευχαριστημενος απο αποδοση και ευκολια λειτουργειας.
    Το κελυφος ειναι αλουμινένιο και γενικα η ποιοτητα κατασκευης οπως την επιασα στα χερια μου πολυ προσεγμενη.
    αν δεν σου κάνει κόπο βάλε ένα λινκ από που το πήρες, ευχαριστώ.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της makaros33
    Εγγραφή
    16/03/2013
    Μηνύματα
    153
    Καλησπέρα.
    Μια φτηνή λύση για το πρόβλημα σου είναι η κάμερα από την εταιρία hikvision που αν την συνδιασης μαζί με δικό της καταγραφικό και φυσικά ίντερνετ μπορείς να βλέπεις ον λαιν κάθε φορά που ανίχνευη κίνηση. Είναι ανθεκτική στης καιρικές συνθήκες και φυσικά έχει αυτόματο auto iris για να προσαρμόζεται μόνο του ανάλογα με τον εξωτερικό φωτισμό.
    Παράλληλα μπορείς να την σύνδεσης με τηλεόραση και κάθε φορά που ανιχνευη κίνηση να χτυπά συναγερμός με δυνατό ήχο ώστε να ξυπνάς άμεσα.
    Για οποια αλλη πληροφορία στείλε μου το τηλ. για να τα πούμε.
    Και για να μην παρεξηγηθώ δεν είμαι επαγγελματίας
    ανακατασκευή σε HONDA GLX 90cc
    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=134333[/URL]

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της makaros33
    Εγγραφή
    16/03/2013
    Μηνύματα
    153
    Και όσο για τα προσωπικά δεδομένα θα πρέπει να κάνεις μια αίτηση στην αρχή προστασίας προσωπικών δεδομένων που απλά θα ενημέρωσής ότι η κάμερα μπαίνω σκαι για αυτό το λόγο και υπεύθυνος για την λειτουργία της είσαι εσύ, φυσικά θα απαιτείται και τοποθέτηση μίας ταμπέλας προειδοποιεί σεις .
    Όλα υτα είναι σημαντικά για μόνο έτσι περνεις έγκριση και αριθμό πρωτοκόλλου ώστε να είσαι κατοχυρωμένος σε περίπτωση καταγγελίας από κακο γείτονα.
    ανακατασκευή σε HONDA GLX 90cc
    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=134333[/URL]

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    μακαρε αν θες στειλε μου σε ενα πμ τι μοντέλο καμερας/καταγραφικου προτεινεις.

    δεν εχω χρονο να μιλησουμε στο τηλ. θα σου στειλω τον αριθμο μου να τα πουμε απο δευτέρα. ευχαριστώ.

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της makaros33
    Εγγραφή
    16/03/2013
    Μηνύματα
    153
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    μακαρε αν θες στειλε μου σε ενα πμ τι μοντέλο καμερας/καταγραφικου προτεινεις.

    δεν εχω χρονο να μιλησουμε στο τηλ. θα σου στειλω τον αριθμο μου να τα πουμε απο δευτέρα. ευχαριστώ.
    Έχεις μήνυμα
    ανακατασκευή σε HONDA GLX 90cc
    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=134333[/URL]

  10. #25
    Κουλό μέλος
    Εγγραφή
    31/12/2006
    Μηνύματα
    344
    Η hikvision μπορεί να κάνει continuous recording σε καταγραφικό κ motion detection recording σε κάρτα sd.
    ​The journey is the reward!

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sek Προβολή μηνύματος
    Η hikvision μπορεί να κάνει continuous recording σε καταγραφικό κ motion detection recording σε κάρτα sd.
    μόνη της μπορεί να συνδεθεί με το app της hikvision? θελω να μου στέλνει notifications

  12. #27
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Δεν έχω να προτείνω λύση (δυστυχώς), τουλάχιστον όχι ακόμα, αλλά με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα.
    Το ζητούμενο, νομίζω, είναι να υπάρχει συνεχή παρακολούθηση, αλλά αποστολή μηνύματος/συναγερμού να γίνεται μόνο όταν υπάρξει κάποια διαταραχή στο οπτικό πεδίο, δηλαδή ανίχνευση πιθανού εισβολέα.
    Ουσιαστικά θέλουμε κάποια προγραματιζόμενη κάμερα, που να δίνει σήμα όταν χαμπαριάσει κάτι, αλλά να μας αφήνει εμας να προσδιορίσουμε τι θα κάνουμε με το σήμα από πλευράς επικοινωνίας.
    Υπάρχει άραγε τέτοια πράγμα, ή θα χρειαστεί πατέντα;

  13. #28
    Κουλό μέλος
    Εγγραφή
    31/12/2006
    Μηνύματα
    344
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    μόνη της μπορεί να συνδεθεί με το app της hikvision? θελω να μου στέλνει notifications
    Hik-connect app
    ​The journey is the reward!

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    http://www.skroutz.gr/c/688/kameres-...81%CE%BF%CF%85

    είμαι στο σωστό δρόμο;

  15. #30
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    http://www.skroutz.gr/c/688/kameres-...81%CE%BF%CF%85

    είμαι στο σωστό δρόμο;
    καποιες απο κι ειναι cctv. Οι cctv θελουν και καταγραφικο. Στις ip cams δεν ειναι υποχρεωτικο.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 22/11/2019, 16:23
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/01/2015, 16:44
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2005, 12:24
  4. ΕΡΕΥΝΑ ΑΓΟΡΑΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ
    από dvavoul στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 16/08/2005, 13:55
  5. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2005, 13:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF