Σελίδα 2 από 11 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 161

Θέμα: Σχολη ασφαλούς οδηγησης

  1. #16
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Μια που τα γράφουμε αυτά για σχολές οδήγησης, πρέπει να προσθέσω οτι ο Θανάσης ο Χούντρας είναι πολύ καλός γνώστης του αντικειμένου, και δεν το θεωρώ διαφήμιση να πω οτι είναι το μεγάλο ατού του riding school μια κι εχει τις γνώσεις αλλά και την μεταδοτικότητα. Είναι και απόφοιτος ΤΕΦΑΑ και μετράει κι αυτό.

    Οταν είχα κάνει το CSS πριν 13 χρόνια τον είχα εκπαιδευτή ενώ τώρα έχει φτιάξει το riding school.
    Αυτό σίγουρα μετράει στην ζυγαριά υπερ του riding school σήμερα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  2. #17
    Καταρχήν σας ευχαριστώ

    αλλά ρε παιδιά τώρα με έχετε μπερδέψει

    Ποιες είναι οι διαφορές ανάμεσα στο riding school και στο CSS ?

    Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μάθω να οδηγώ σωστά και γρήγορα με ασφάλεια πάνω απ όλα σε συνθήκες ταξιδίου και όχι πίστας

    Μπορείτε να μου εξηγήσετε τις διαφορές των σχολών και ποιο είναι ποιο κατάλληλο για αυτό που θέλω

    βλέποντας τα προγράμματα τελικά έχω κατάληξη ότι για μια ολοκληρωμένη εκπαίδευση πρέπει να κάνει είτε στο riding school είτε στο CSS και τα 3 επίπεδα
    εσείς τι θα προτείνατε από την εμπειρία σας ?

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Επειδη πολύ δυσκολα να βρεθει καποιος που να εχει παρακολουθησει και τα δυο, νομιζω πως αξιζει να αναφερω οσα γνωριζω. Εχω παρακολουθησει το RS1 και αυτην την περιοδο κανω μονος μου εξασκηση στην πιστα ακολουθωντας το προγραμμα ασκησεων του CSS. (για οποιον ενδιαφερεται ας δει εδω)

    Νομιζω πως ειναι ακριβες να πουμε οτι το RS εχει καθαρα προσανατολισμο δρομου ενω το CSS προσανατολισμο πιστας. Φυσικα αν βελτιωθει η οδηγηση σου, γινεσαι αυτοματα καλυτερος παντου. Δλδ οταν βελτιωνεσαι στο δρομο, αυτοματα βελτιωνεσαι και στην πιστα και αντιστροφως. Ομως υπαρχουν ασκησεις στο προγραμμα του RS που εχουν εφαρμογη μονο στο δρομο και ομοιως υπαρχουν ασκησεις στο προγραμμα του CSS που εχουν εφαρμογη μονο στην πιστα. Κυριως απο εκει προκυπτει για μενα ο διαχωρισμος που εκανα παραπανω.

    Πολυ περιληπτικα, το RS1 ειναι μια αποπειρα να συμπυκνωθει το αντικειμενο που καλυπτεται στα CSS 1&2. Να σημειωθει πως τα δυο πρωτα επιπεδα του CSS ειναι αυτα που εχουν ουσιαστικη εφαρμογη στο δρομο, καθως στο τριτο επιπεδο οι ασκησεις αφορουν εξειδικευμενες τεχνικες σπορ οδηγησης. Προφανως δεν μπορει να διδαχθει η υλη δυο ημερων(CSS 1&2) σε μια(RS1) με την ιδια εμβαθυνση, αλλα απο την αλλη και η διαφορα στο κοστος ειναι τεραστια. (το ενα επιπεδο του CSS στοιχιζει περιπου διπλασια απο του RS)
    Οπως στο level 3 του CSS φαινεται καθαρα ο σπορ προσανατολισμος του σχολειου, ετσι και στο level 2 του RS φαινεται ο οδικος προσανατολισμος. Οπως ειπα δεν εχω παρακολουθησει το RS2, αλλα μας ειχε περιγραφει το περιεχομενο και αφορα συνθηκες πραγματικης οδηγησης δρομου, οπως αποφυγη εμποδιου, διαβασμα αγνωστης στροφης, κτλ.

    Προσωπικη γνωμη, αν δε σε ενδιαφερει η οδηγηση σε πιστα, θα ελεγα πως το RS ειναι η καλυτερη επιλογη. Με τα λεφτα ενος επιπεδου CSS θα παρακολουθησεις και τα δυο του RS και αν εφαρμοσεις οσα μαθεις εκει θα εισαι πιστευω υπερκαλυμενος για την καθημερινη σου οδηγηση.

    Μια τελευταια σημειωση για να μην παρεξηγηθω. Σε καμια περιπτωση δε λεω οτι το CSS δεν αξιζει τα λεφτα του ή πως ειναι ακριβο για οσα προσφερει. Το κοστος του να ενοικιαστει μια πιστα οπως τα Μεγαρα ή οι Σερρες ειναι πολυ μεγαλο και φυσικα μιλαμε για το σχολειο του ανθρωπου που τα ξεκινησε ολα. Οποτε λογικο ειναι να στοιχιζει παραπανω. Αλλα επειδη οι καιροι ειναι δυσκολοι, λογικο ειναι να ζηταμε τα περισσοτερα απο το καθε ευρω που ξοδευουμε.

  4. #19
    Σε ευχαριστώ πολύ pct ήσουν πολύ κατατοπιστικός με έχεις βοηθήσει πολύ για την επιλογή μου

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της @topos
    Εγγραφή
    27/06/2008
    Μηνύματα
    146
    Για πειτε παιδια εσεις που ξερετε...
    Περιπου ποσο κοστιζουν αυτα?Ειναι μονοημερα?

  6. #21
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Ναι, το κάθε level είναι μονοήμερο. Το CSS κοστίζει 290€. Το RS είχε 160€ κάποτε, δεν ξέρω τι ισχύει σήμερα.
    Life begins at 45°.

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    120euro αν πεις οτι εισαι μελος του moto.gr. χαοτικη διαφορα

  8. #23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από NIKOS.l. Προβολή μηνύματος
    Ποιες είναι οι διαφορές ανάμεσα στο riding school και στο CSS ?
    Το 2010 είχα γράψει αυτό ως απάντηση...

    Από τότε το Riding School έχει εμπλουτίσει κι άλλο την ύλη του προσθέτοντας ενότητες.

    Σε κάθε περίπτωση, μπορείς να πάρεις τηλέφωνο σε όποιο σχολείο σε ενδιαφέρει για περισσότερες πληροφορίες. Είμαι σίγουρος ότι θα χαρούν να απαντήσουν.
    Think faster than you ride

  9. #24
    ..nice flight.. Το avatar του/της airmav
    Εγγραφή
    29/08/2012
    Μηνύματα
    551
    παρακολουθησα το RS πριν 4 χρονια, με μια ομαδα απο εδω .μου αλλαξε πολυ τον τροπο οδηγησης, κατανοησης οδηγησης (δεν ειμαι κ τιποτα ιδιαιτερο οδηγικα μην φανταστεις). στο προτεινω ανεπιφυλακτα.. τωρα νομιζω οτι εχουν κανει πακετο και τα 2 course του. οπως και να εχει ομως 160 ευρώ τα δινεις γτ ειναι πολυ χρησιμα τα οσα μαθαινεις...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_2180.jpg 
Προβολές:	375 
Μέγεθος:	87,7 KB 
ID:	381123
    ..without engineers, science is just philosophy..

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από anavatis19 Προβολή μηνύματος
    120euro αν πεις οτι εισαι μελος του moto.gr. χαοτικη διαφορα
    Έχω την εντύπωση πως την έκπτωση μας την είχαν κάνει επειδή μαζευτήκαμε πολλά άτομα μαζί και όχι επειδή ήμασταν από το moto.gr συγκεκριμένα. Και από μια ομάδα στο fb ή ακόμα και από την παρέα σου αν μαζευτείτε πάνω από έναν αριθμό, κάνουν καλύτερη τιμή. Αν πάει ο φίλος μόνος του και τους πει πως είναι από το moto μάλλον η γραμματέας θα του πει "Κι εγώ είμαι από Τρίκαλα, χάρηκα" και θα τον χρεώσει κανονικά.

    Μπορεί να διευκρινιστεί εύκολα αυτό με μία ερώτηση στη σχολή βεβαίως.

  11. #26
    Το CSS επιλέγει να οργανώνετε σε πίστα για την ασφάλεια των μαθητών και όχι σε χώρους που δεν έχουν σχεδιαστεί για αυτό το λόγο.
    Το CSS θα σε μάθει ΓΙΑΤΙ πρεπει να κάνεις αυτό που θέλει η μοτοσυκλέτα σου και για να αποκτήσεις έλεγχο που ελπιθυμείς.
    Και το ποιο σημαντικό είναι ένα Παγκόσμιο Σχολείο που μπορείς να το απολαύσεις στη χώρα σου με την πιο χαμηλή τιμή στο κόσμο, και λάβεις τη ίδια ακριβώς υπηρεσία. Και το τελευταίο δεν μπορείς να το πεις για πολλά πράγματα στην χώρα μας που εισάγωνται.

  12. #27
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Επειδη πολύ δυσκολα να βρεθει καποιος που να εχει παρακολουθησει και τα δυο...
    Αυτο το ποστ εχει ΑΠΕΙΡΑ ΛΑΘΗ!!!

    Κατ αρχην οι "παλιοτεροι" οι περισσοτεροι τουλαχιστον εχουνε κανει και τα 2.

    Μεγιστο λαθος ο διαχωρισμος του RS για δρομο και CSS για πιστα.
    Και τα 2 ειναι σχολες ΑΣΦΑΛΟΥΣ οδηγησης και οχι ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ οδηγησης.
    Το οτι θα βελτιωθεις στον δρομο ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ οτι θα βελτιωθεις στην πιστα!

    Κατ εμε μια κι εχω παρακολουθησει και τα 2 σχολεια (οταν ακομα το RS ειχε 1 σκελος) ειναι οτι το RS ειναι ενα pre-level. Μια γευση για μετεπειτα εμβαθυνση στο CSS.

    Οποτε το να ξεχωριζουμε αυτα τα 2 σχολεια μαλλον λαθος θα το χαρακτηριζα.

    Το 3ο level εικαζεις οτι ειναι τεχνικες ΣΠΟΡ οδηγησης. ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ!!! Το να μαθεις πως κανεις hook turn, η knee to knee ποτε και γιατι δεν απταιται μονο ενος SS στην πιστα!!!

    Τελικα θα ελεγα οτι το RS θα επρεπε να ειναι αν μη τι αλλο στην βασικη εκπαιδευση για να βγαλει κανεις διπλωμα οδηγησης μοτοσυκλετας. Το CSS ειναι το κατι παραπανω. Τα εξτρα βελη στη φαρετρα ενος οδηγου ας πουμε.

    Αααυτααααα....
    Τελευταία τροποποίηση από TROOPER; 14/04/2017 στις 01:57.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    Αυτο το ποστ εχει ΑΠΕΙΡΑ ΛΑΘΗ!!!
    Κι εγω διαφωνω σε πολλα απ'οσα γραφεις (για να μην πω σε ολα). Ειδικα για το 3ο level... Δεν μπορεις να υποστηριζεις οτι οι ασκησεις εχουν εφαρμογη στην καθημερινη οδηγηση απο τη στιγμη πχ που καποιος με σκουτερ στις μισες ασκησεις θα καθεται εξω απο την πιστα και θα κοιταει σαν χαζος.
    Τεσπα, δε θελω να μπω σε διαδικασια αντιλογου. Εχεις τη γνωμη σου κι εγω τη δικια μου. Απλα να συνειδητοποιησεις πως οσα γραφεις δεν ειναι απαραιτητα αντικειμενικες αληθειες, αλλα ειναι αυτο ακριβως που ειπα, μια γνωμη. Το αν εσυ τα θεωρεις ολα αυτα και γεγονοτα ειναι δικο σου θεμα.

    Edit: Ο λογος που απαντησα στο φιλο δεν ηταν για να το παιξω εξυπνος, ουτε για να πουλησω μουρη σχετικα με το τι εχω ή δεν εχω κανει στη ζωη μου. Απαντησα για να βοηθησω οσο μπορουσα τον ανθρωπο που εκανε μια συγκεκριμενη ερωτηση. Η απαντηση μου ειναι συγκεκριμενη:

    Προσωπικη γνωμη, αν δε σε ενδιαφερει η οδηγηση σε πιστα, θα ελεγα πως το RS ειναι η καλυτερη επιλογη. Με τα λεφτα ενος επιπεδου CSS θα παρακολουθησεις και τα δυο του RS και αν εφαρμοσεις οσα μαθεις εκει θα εισαι πιστευω υπερκαλυμενος για την καθημερινη σου οδηγηση.
    Αν ο φιλος εχει εναμιση χιλιαρικο να διαθεσει ας παει να κανει πρωτα τα "pre-level" και μετα να γεμισει και "τη φαρετρα του με εξτρα βελη".
    Τελευταία τροποποίηση από ptc; 14/04/2017 στις 00:20.

  14. #29
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Κι εγω διαφωνω σε πολλα απ'οσα γραφεις (για να μην πω σε ολα). Ειδικα για το 3ο level...
    θα συνεχιζα την κουβεντα ΑΝ μιλουσαμε επι ισοις οροις. δλδ αν ειχες κανει και το 3ο λεβελ για να δεις τι και πως διδασκεται. επειδη ομως δεν εχεις κανει παρα το rs φυσικα και μπορεις να εχεις την αποψη σου! απλα εγω εχω την γνωμη μου.

    το αν καποιος με σκουτερ θα καθεται και θα κοιταει σαν χαζος η αν θα αποφασισει να δοκιμασει να κανει καποια απο αυτα σε μια αλλανα για να δει αν δουλευουνε ειναι δικο του θεμα.

    η απαντηση που εχεις στο εντιτ σωστη και δεκτη. τα υπολοιπα απλα ειναι λαθος και δεν ειναι κακο να κανουμε λαθη. απο αυτα μαθαινουμε. καλη συνεχεια

    edit: καταλαβετε οτι τα σχολεια γινονται σε πιστα ΟΧΙ για να ετοιμασουνε ροσσιδες αλλα γιατι η πιστα προσφερει ΑΣΦΑΛΕΣ περιβαλλον!!!
    Τελευταία τροποποίηση από TROOPER; 14/04/2017 στις 01:01.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    θα συνεχιζα την κουβεντα ΑΝ μιλουσαμε επι ισοις οροις......................................
    Μου αρέσει που δεν τη συνεχίζεις την κουβέντα, αλλά ταυτόχρονα γράφεις και δύο τρεις παραγράφους από κάτω


Σελίδα 2 από 11 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. σχολη ασφαλους οδηγησης
    από elef στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2009, 22:11
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2006, 01:28
  3. Tips ασφαλούς οδήγησης
    από stako στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2005, 15:26
  4. μαθηματα ασφαλους οδηγησης
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2004, 08:20
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 27/01/2004, 15:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF