Σελίδα 3 από 11 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 161

Θέμα: Σχολη ασφαλούς οδηγησης

  1. #31
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Μου αρέσει που δεν τη συνεχίζεις την κουβέντα, αλλά ταυτόχρονα γράφεις και δύο τρεις παραγράφους από κάτω

    Αμ εμενα δε μου αρεσει που "ο καθενας εχει τη γνωμη του και δεν θα μπεις σε διαδικασια αντιλογου" αλλα το σχολιακι περι συνειδητοποιησης περι αντικειμενικων αληθειων ερχεται σαν επιστεγασμα πληγωμενου εγωισμου;!

    Εντιτ: ως εδω. Ας μην ξεφυγει το θρεντ.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  2. #32
    Το 3ο επίπεδο του CSS σαφώς και έχει σπορ προσανατολισμό. Το να οδηγείς τόσο γρήγορα στο δημόσιο δρόμο ώστε να σε ενδιαφέρει άμεση μετατόπιση του σώματος π.χ, δεν είναι και τόσο ...υγιεινό! Επίσης, δεν νομίζω ότι κάποιος επιλέγει -πάντα στο δημόσιο δρόμο- γωνία προσέγγισης της στροφής ανάλογα με αυτές που ακολουθούν.

    Από την άλλη μεριά, όποιος μαθαίνει -κι εφαρμόζει στην πράξη- τεχνικές που τον κάνουν πιο ασφαλή, μπορεί να τις εκμεταλλευτεί έτσι ώστε να αυξήσει την ταχύτητα (αν τον ενδιαφέρει) χωρίς να μειώσει την ασφάλεια, ή μπορεί να διατηρήσει την ταχύτητα αυξάνοντας την ασφάλεια.

    Η γνώμη μου είναι ότι όποιος γίνεται πιο γρήγορος ή και πιο ασφαλής τον βοηθάει παντού. Σε δρόμο (ασφάλεια) και σε πίστα (ταχύτητα).
    Think faster than you ride

  3. #33
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/10/2002
    Μηνύματα
    248
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Έχω την εντύπωση πως την έκπτωση μας την είχαν κάνει επειδή μαζευτήκαμε πολλά άτομα μαζί και όχι επειδή ήμασταν από το moto.gr συγκεκριμένα. Και από μια ομάδα στο fb ή ακόμα και από την παρέα σου αν μαζευτείτε πάνω από έναν αριθμό, κάνουν καλύτερη τιμή. Αν πάει ο φίλος μόνος του και τους πει πως είναι από το moto μάλλον η γραμματέας θα του πει "Κι εγώ είμαι από Τρίκαλα, χάρηκα" και θα τον χρεώσει κανονικά.

    Μπορεί να διευκρινιστεί εύκολα αυτό με μία ερώτηση στη σχολή βεβαίως.
    Όλες οι λέσχες και τα forum που έχουν ξεκινήσει με 10+ συμμετοχές διατηρούν την έκπτωση για πάντα, ακόμα και αν οι επόμενοι που θα παρακολουθήσουν το σχολείο είναι 1-2 άτομα. Σαν όρο είχαμε βάλει πως θα πρέπει να είναι μέλος στο forum τουλάχιστον 1 χρόνο. Άρα μου λένε το nick name το τσεκάρω και έχουν πλέον τιμή για κάθε επίπεδο 120,00 ευρώ συν ΦΠΑ.
    ααα και κάτι ακόμα, δεν είμαι από τα Τρίκαλα και καλό είναι να είμαστε σίγουροι για αυτά που γράφουμε. Ευχαριστώ η "γραμματέας"

  4. #34
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/10/2002
    Μηνύματα
    248
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Spyros SD Προβολή μηνύματος
    Το CSS επιλέγει να οργανώνετε σε πίστα για την ασφάλεια των μαθητών και όχι σε χώρους που δεν έχουν σχεδιαστεί για αυτό το λόγο.
    Το CSS θα σε μάθει ΓΙΑΤΙ πρεπει να κάνεις αυτό που θέλει η μοτοσυκλέτα σου και για να αποκτήσεις έλεγχο που ελπιθυμείς.
    Και το ποιο σημαντικό είναι ένα Παγκόσμιο Σχολείο που μπορείς να το απολαύσεις στη χώρα σου με την πιο χαμηλή τιμή στο κόσμο, και λάβεις τη ίδια ακριβώς υπηρεσία. Και το τελευταίο δεν μπορείς να το πεις για πολλά πράγματα στην χώρα μας που εισάγωνται.
    μία μικρή διευκρίνηση αν μου επιτρέπεται, ο χώρος που διεξάγεται το RS έχει σχεδιαστεί από τον Θανάση Χούντρα με τις στροφές και τα Sάκια που χρειάζονται για να εφαρμόζονται οι ασκήσεις του σχολείου.

  5. #35
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jarv Προβολή μηνύματος
    ...
    ααα και κάτι ακόμα, δεν είμαι από τα Τρίκαλα και καλό είναι να είμαστε σίγουροι για αυτά που γράφουμε.
    Νομίζω το ότι δεν ήμουν σίγουρος για αυτό που έγραφα φαίνεται και από το πώς ξεκίνησα το σχόλιο μου ("έχω την εντύπωση"), αλλά και από το ότι προέτρεψα σε διευκρινιστική ερώτηση στη σχολή σας. Απλά έτυχε να λάβω μέρος στην πρώτη ομαδική συμμετοχή του φόρουμ και μου είχε μείνει η ανάμνηση του να προσπαθούμε να μαζευτούμε αρκετά μέλη ώστε να λάβουμε την έκπτωση. Όπως και να'χει χαίρομαι που το ξεκαθαρίσατε.

    Στο θέμα της καταγωγής σας πιστεύω πως μπορείτε να καταλάβετε εύκολα οτι ο τόνος είναι καθαρά χιουμοριστικός.
    Τελευταία τροποποίηση από ptc; 18/04/2017 στις 21:30.

  6. #36
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jarv Προβολή μηνύματος
    ααα και κάτι ακόμα, δεν είμαι από τα Τρίκαλα και καλό είναι να είμαστε σίγουροι για αυτά που γράφουμε. Ευχαριστώ η "γραμματέας"
    Είμαι σίγουρος ότι ο ptc δεν είχε σκοπό να προσβάλλει κάποιον, ούτε να υπονοήσει κάτι. Δε μπορεί να ξέρει ποιος απαντάει στα τηλέφωνα ή αν υπάρχει γραμματέας ή από πού είναι ο καθένας. Θα τον ενημερώσω εγώ.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jarv Προβολή μηνύματος
    μία μικρή διευκρίνηση αν μου επιτρέπεται, ο χώρος που διεξάγεται το RS έχει σχεδιαστεί από τον Θανάση Χούντρα με τις στροφές και τα Sάκια που χρειάζονται για να εφαρμόζονται οι ασκήσεις του σχολείου.
    Όλοι ξέρουμε τον Θ. Χούντρα, από πού ξεκίνησε και τι έχει κάνει για τη μοτοσικλέτα στην Ελλάδα, οπότε αν εκείνος θεωρεί τον συγκεκριμένο χώρο επαρκή, δε χρειάζεται κάτι παραπάνω. Αυτός είναι άλλωστε και ένας λόγος που το RS είναι σημαντικά φθηνότερο.
    Life begins at 45°.

  7. #37
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Άρα με τις πιο πάνω προυποθέσεις μπορούμε να κάνουμε 1ο level με 120 ευρώ συν φπα αν το κατάλαβα σωστά;
    Φίου φίου φι φι φίου

  8. #38
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Ναι. Έχουμε "κερδίσει" την έκπτωση σαν φόρουμ, οπότε αν είσαι registered τουλάχιστον ένα έτος πριν (που είσαι), μπορείς να τη λάβεις.
    Life begins at 45°.

  9. #39
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/10/2002
    Μηνύματα
    248
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 7Tolis Προβολή μηνύματος
    Άρα με τις πιο πάνω προυποθέσεις μπορούμε να κάνουμε 1ο level με 120 ευρώ συν φπα αν το κατάλαβα σωστά;
    Σωστά, καλημέρα

  10. #40
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jarv Προβολή μηνύματος
    μία μικρή διευκρίνηση αν μου επιτρέπεται, ο χώρος που διεξάγεται το RS έχει σχεδιαστεί από τον Θανάση Χούντρα με τις στροφές και τα Sάκια που χρειάζονται για να εφαρμόζονται οι ασκήσεις του σχολείου.
    Δεν αμβιβάλλω για το επιχείρημα για την "επιμέλεια της σχεδίασης" αλλά η "σχεδιάση" είναι πολυ παραπάνω από "στροφές και Sάκια". Πρέπει να προσφέρει και την δυνατότητα να "γίνει το λάθος ΧΩΡΙΣ να το πληρώσεις".

    Αλλά όπως έχει ήδη αναφερθεί, ότι πληρώνεις παίρνεις.

  11. #41
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Το 3ο επίπεδο του CSS σαφώς και έχει σπορ προσανατολισμό. Το να οδηγείς τόσο γρήγορα στο δημόσιο δρόμο ώστε να σε ενδιαφέρει άμεση μετατόπιση του σώματος π.χ, δεν είναι και τόσο ...υγιεινό! Επίσης, δεν νομίζω ότι κάποιος επιλέγει -πάντα στο δημόσιο δρόμο- γωνία προσέγγισης της στροφής ανάλογα με αυτές που ακολουθούν.

    Από την άλλη μεριά, όποιος μαθαίνει -κι εφαρμόζει στην πράξη- τεχνικές που τον κάνουν πιο ασφαλή, μπορεί να τις εκμεταλλευτεί έτσι ώστε να αυξήσει την ταχύτητα (αν τον ενδιαφέρει) χωρίς να μειώσει την ασφάλεια, ή μπορεί να διατηρήσει την ταχύτητα αυξάνοντας την ασφάλεια.

    Η γνώμη μου είναι ότι όποιος γίνεται πιο γρήγορος ή και πιο ασφαλής τον βοηθάει παντού. Σε δρόμο (ασφάλεια) και σε πίστα (ταχύτητα).
    Well said

  12. #42
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Spyros SD Προβολή μηνύματος
    Δεν αμβιβάλλω για το επιχείρημα για την "επιμέλεια της σχεδίασης" αλλά η "σχεδιάση" είναι πολυ παραπάνω από "στροφές και Sάκια". Πρέπει να προσφέρει και την δυνατότητα να "γίνει το λάθος ΧΩΡΙΣ να το πληρώσεις".

    Αλλά όπως έχει ήδη αναφερθεί, ότι πληρώνεις παίρνεις.
    Παρακαλώ να μη συνεχιστεί η κόντρα αυτή, με σπόντες εκατέρωθεν. Ας μείνουμε στο τι προσφέρει η κάθε σχολή, ποιες οι διαφορές τους και πώς μπορεί να ωφεληθεί ένας αρχάριος ή έμπειρος μοτοσικλετιστής από την καθεμιά. Τα υπονοούμενα και το πόσο ασφαλής είναι μια πίστα σαν τα Μέγαρα ή οποιοσδήποτε ελεγχόμενος χώρος είναι για κάποια άλλη συζήτηση.
    Life begins at 45°.

  13. #43
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Λοιπόν καταρχήν να ευχαριστήσω το Riding School και φυσικά το φόρουμ για την ημερίδα που είχαν δώρο στην πρωτοχρονιάτικη πίτα (φυσικά και τη γλαρίνα που την κέρδισε )

    Το παρακολούθησα προχτές, και για να μη μπω σε λεπτομέρειες, η άποψη που αποκόμισα είναι ότι καλό θα ήταν να το έκαναν όλοι όσοι ξεκινούν να οδηγούν δίκυκλα όσο το δυνατόν πιο νωρίς στη μοτοσυκλετιστική τους "καριέρα", καθώς όσο πιο νωρίς προσπαθήσεις να κόψεις τις "κακές" οδηγικές σου συνήθειες, τόσο μεγαλύτερες πιθανότητες έχεις να μάθεις (υποσυνείδητα) να οδηγείς σωστά...

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  14. #44
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Λοιπόν καταρχήν να ευχαριστήσω το Riding School και φυσικά το φόρουμ για την ημερίδα που είχαν δώρο στην πρωτοχρονιάτικη πίτα (φυσικά και τη γλαρίνα που την κέρδισε )

    Το παρακολούθησα προχτές, και για να μη μπω σε λεπτομέρειες, η άποψη που αποκόμισα είναι ότι καλό θα ήταν να το έκαναν όλοι όσοι ξεκινούν να οδηγούν δίκυκλα όσο το δυνατόν πιο νωρίς στη μοτοσυκλετιστική τους "καριέρα", καθώς όσο πιο νωρίς προσπαθήσεις να κόψεις τις "κακές" οδηγικές σου συνήθειες, τόσο μεγαλύτερες πιθανότητες έχεις να μάθεις (υποσυνείδητα) να οδηγείς σωστά...
    Τώρα έκανες εσύ το πρώτο σου σχολείο;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  15. #45
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Τώρα έκανες εσύ το πρώτο σου σχολείο;
    Γμσε τα Νίκο, δυστυχώς, και το μετάνιωσα (το γεγονός ότι άργησα τόσο) όσο δε μπορείς να φανταστείς...

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

Σελίδα 3 από 11 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. σχολη ασφαλους οδηγησης
    από elef στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2009, 22:11
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2006, 01:28
  3. Tips ασφαλούς οδήγησης
    από stako στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2005, 15:26
  4. μαθηματα ασφαλους οδηγησης
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2004, 08:20
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 27/01/2004, 15:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF