Σελίδα 7 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 234567891011 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 161

Θέμα: Σχολη ασφαλούς οδηγησης

  1. #91
    Fish Το avatar του/της nopattern
    Εγγραφή
    08/10/2014
    Μηνύματα
    191
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    και γιατι όχι απλά προπόνηση σε τρακ ντεηζ προσπαθώντας να εφαρμόσεις όσα σου έμαθαν;
    με css 1 & 2 στην πλάτη, δε σου λείπει γνώση
    Η γνώση δεν είναι μόνο τι διδάσκεσαι αλλά κυρίως τι μπορείς να εισπράξεις τη δεδομένη στιγμή και να το κάνεις δικό σου.

    Εγώ μαθαίνω αλλά μαθαίνω αργά. Ίσως κάτι που εμένα μου πάρει ένα χρόνο, εσυ πχ να το ξεπέταγες σε τρεις μήνες. Έχω στόχο φέτος να πάω σε όσα περισσότερα Τρακ Ντεις είναι δυνατόν και όχι μόνο υπό τη διοργάνωση του CSS, όπως έκανα πέρυσι.

    Μετά όμως και το δεύτερο μάθημα φλατ τρακ που έκανα το σκ που μας πέρασε και συζητώντας ξανά με τον Θανάση (Χούντρα) είμαι σίγουρη πως έχω να πάρω πολλά από το riding, το οποίο έχει άλλη προσέγγιση και άλλη δομή, από ότι κατάλαβα, από το CSS.

    Προσοχή. Δεν υποτιμώ το CSS σε καμία περίπτωση. Αντιθέτως! Και έχω σκοπό να συνεχίσω σε Level 3 και 4, όταν έρθει ο καιρός μου.
    Τελευταία τροποποίηση από nopattern; 21/01/2019 στις 19:16.
    Dreams are for doers.

  2. #92
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    Ναι εχεις δικιο, δε το σκέφτηκα αυτό.
    Δε νομίζω να βρεις ανθρωπο που θα σου πει ότι το να κάνεις σχολεία είναι κακό πράγμα.
    Το λέω για να μην παρεξηγηθώ.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  3. #93
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Οτιδήποτε και να μαθαίνεις, υπάρχει ένα όριο στην ποσότητα που μπορείς να απορροφήσεις με επιτυχία ανά χρονικό διάστημα και να κάνεις πράξη. Αν διαβάσεις μια εγκυκλοπαίδεια περί τεχνικών οδήγησης, δε σημαίνει ότι έμαθες. Πιθανότατα δεν έμαθες απολύτως τίποτα. Διαβάζεις ένα κεφάλαιο, κάνεις εξάσκηση σε αυτά που έμαθες, τα φτάνεις σε ένα καλό επίπεδο, μετά προχωράς στο 2ο κεφάλαιο κοκ. Και αυτό ισχύει σε όλα. Πόσο μάλλον για τη nopattern που δε γνώριζε καν τα βασικά περί μοτοσικλέτας, όντας παντελώς άπειρη.
    Life begins at 45°.

  4. #94
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nopattern Προβολή μηνύματος
    Εγώ μαθαίνω αλλά μαθαίνω αργά. Ίσως κάτι που εμένα μου πάρει ένα χρόνο, εσυ πχ να το ξεπέταγες σε τρεις μήνες. Έχω στόχο φέτος να πάω σε όσα περισσότερα Τρακ Ντεις είναι δυνατόν και όχι μόνο υπό τη διοργάνωση του CSS, όπως έκανα πέρυσι.
    Αν θέλεις να πάρεις το μέγιστο από το όποιο σχολείο μη κάνεις επόμενο επίπεδο αν δεν κατανοήσεις πλήρως και μπορείς να εφαρμόζεις στην πράξη το προηγούμενο.

    Το ίδιο ακριβώς θα σου πει οποιοσδήποτε εκπαιδευτής σέβεται τον εαυτό του.
    Think faster than you ride

  5. #95
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Ευχαριστώ.
    Life begins at 45°.

  6. #96
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nopattern Προβολή μηνύματος
    αλλά επειδή ήμουν πολύ πολύ αρχάρια δεν πήρα όλα όσα θα μπορούσα και ιδίως την ημέρα που πήγα για το λέβελ 2
    το λάθος ειναι οτι έβαλες τον εγκέφαλο σου να επεξεργαστεί και να αφομοιώσει δεδομένα που δεν μπορεί τοσο γρήγορα. Επρεπε να πας σε αυτα εχοντας κανα χρονο οδηγηση και να τα κάνεις με άλλο ενα 6μηνο διαφορά ίσως και χρονο. Στο css μαθαινεις στην πράξη αυτο που γράφουν τα βιβλία και το εφαρμόζεις 5 φορες. Δεν μπορεις ομως να το κάνεις δικό σου. Απλα το γνωριζεις και μετα σιγα σιγα το εφαρμοζεις μονος σου μέχρι να το "χεις". Για να γινει αυτο το σωμα και το μυαλο θέλουν χρονο και επανάληψη. Η οδηγηση ειναι κυριως μηχανική. Στο μάθημα κυρίως σκέφτεσαι, δεν αντιδρας μηχανικα. Τώρα ναι μεν ξέρεις τα 10 κόλπα που σου μάθανε αλλα όλα μαζι ειναι αδυνατον να τα μάθεις σωστα και να τα κάνεις μηχανικα. Εγω θα σου έλεγα να μην πας σε άλλα σχολεία. Να πας σε td και να εφαρμόζεις 2 μόνο απο αυτα που έμαθες καθε φορα. Ας πουμε σημειο εισοδου και ματια. Μονο αυτα και γυρνα στο 2.50' ξερω γω. Η μαγκιά του css δεν ειναι αυτα που σου λεει αλλα ο τρόπος που σε βάζει να τα κάνεις. Εσυ ξερεις τι κανουν, απλα ξανακάνε css μονη σου.

  7. #97
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Αν θέλεις να πάρεις το μέγιστο από το όποιο σχολείο μη κάνεις επόμενο επίπεδο αν δεν κατανοήσεις πλήρως και μπορείς να εφαρμόζεις στην πράξη το προηγούμενο.

    Το ίδιο ακριβώς θα σου πει οποιοσδήποτε εκπαιδευτής σέβεται τον εαυτό του.
    Αυτό ακριβώς.
    Το ίδιο μας είχε πει κι ο Χουντρας όταν είχαμε ρωτησει πότε να πάμε για το 2ο λεβελ.
    Αν δεν κανεις κάποια track days ή έστω βόλτες της προκοπής για να εξασκησεις αυτά που έχεις διδαχθεί σε ένα μεγαλύτερο βαθμό από το καθημερινό commuting, δεν έχει νόημα να πας σε επόμενο λεβελ.

    Ένα καλό φρεσκάρισμα κατ’εμε είναι αυτό που μπορεις να κανεις στο πιστάκι του RS σαν ιδιαίτερο μάθημα. Αν θυμάμαι καλά είναι 30€ για μιάμιση ώρα (δεν παίρνω όρκο) και υπάρχει εκπαιδευτής που σε παρακολουθεί, σου λέει τί κανεις λάθος τί σωστα και πάει λέγοντας.
    Εγώ είχα πάει αν δεν κάνω λάθος κανα διβδομαδο αφότου είχα κάνει το λεβελ 1, και μπορώ να πω ότι με βοήθησε πολύ περισσότερο στο να εφαρμόσω αυτά που είχα μάθει απ’ο,τι την ίδια μέρα που τα μάθαινα.

  8. #98
    Fish Το avatar του/της nopattern
    Εγγραφή
    08/10/2014
    Μηνύματα
    191
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    το λάθος ειναι οτι έβαλες τον εγκέφαλο σου να επεξεργαστεί και να αφομοιώσει δεδομένα που δεν μπορεί τοσο γρήγορα. Επρεπε να πας σε αυτα εχοντας κανα χρονο οδηγηση και να τα κάνεις με άλλο ενα 6μηνο διαφορά ίσως και χρονο. Στο css μαθαινεις στην πράξη αυτο που γράφουν τα βιβλία και το εφαρμόζεις 5 φορες. Δεν μπορεις ομως να το κάνεις δικό σου. Απλα το γνωριζεις και μετα σιγα σιγα το εφαρμοζεις μονος σου μέχρι να το "χεις". Για να γινει αυτο το σωμα και το μυαλο θέλουν χρονο και επανάληψη. Η οδηγηση ειναι κυριως μηχανική. Στο μάθημα κυρίως σκέφτεσαι, δεν αντιδρας μηχανικα. Τώρα ναι μεν ξέρεις τα 10 κόλπα που σου μάθανε αλλα όλα μαζι ειναι αδυνατον να τα μάθεις σωστα και να τα κάνεις μηχανικα. Εγω θα σου έλεγα να μην πας σε άλλα σχολεία. Να πας σε td και να εφαρμόζεις 2 μόνο απο αυτα που έμαθες καθε φορα. Ας πουμε σημειο εισοδου και ματια. Μονο αυτα και γυρνα στο 2.50' ξερω γω. Η μαγκιά του css δεν ειναι αυτα που σου λεει αλλα ο τρόπος που σε βάζει να τα κάνεις. Εσυ ξερεις τι κανουν, απλα ξανακάνε css μονη σου.
    Διαφωνώ....

    Αν δεν πήγαινα όταν πήγα, παρόλο που δεν ήμουν έτοιμη να πάρω τα πολλά, θα συνέχιζα να είμαι στραβαδι για ένα χρόνο, να κάνω ότι νομίζω, να φτιάξω συνήθειες και μυϊκές μνήμες που άντε να απόβαλεις μετά.

    Τώρα μπορεί να μην έχω γίνει εξπερτ αλλά αισθάνομαι αυτοπεποίθηση πως υπάρχει μια σωστή βάση από την αρχή για να χτίσω.

    Όπως είπα και πριν σε Τρακ Ντεις θα συνεχίσω να πηγαίνω, αλλά η οδήγηση μου είναι κυρίως στο δρόμο και όχι μέσα στην Αθήνα, αλλά έξω από αυτήν, σε όλες τις εκδρομές που πήγα και θέλω να συνεχίσω να πηγαίνω. Και εκεί δεν έχει κ6 και κ9, έχει κ αγνωστη, με δρόμο που δεν ξέρεις τι κατάσταση έχει, τι ζώα κυκλοφορούν, τι τοπικά καιρικά θα σου λάχουν.

    Όπου μπορώ να πάω, να ακούσω και να μάθω έστω από τα δέκα, τα μισά, θα πάω.
    Dreams are for doers.

  9. #99
    Αγαπημένο απόσπασμα απο βιβλίο
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	image.jpg 
Προβολές:	426 
Μέγεθος:	98,5 KB 
ID:	403147
    Neil deGrasse Tyson: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες riding coach του πληκτρολογίου

  10. #100
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Μετά από κουβέντα τον teos, τηγανίστηκα να παρακολουθήσω τον πρώτο κύκλο μαθημάτων του Χούντρα, οπότε θα το προγραμματίσω σχετικά σύντομα. Φήμες λένε ότι αν μαζευτούμε μερικοί νοματαίοι, παίζει να μας κάνει καλύτερη τιμή. Όσοι ενδιαφέρεστε, ειδοποιήστε με, ώστε να το κανονίσουμε.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  11. #101
    Fish Το avatar του/της nopattern
    Εγγραφή
    08/10/2014
    Μηνύματα
    191
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Μετά από κουβέντα τον teos, τηγανίστηκα να παρακολουθήσω τον πρώτο κύκλο μαθημάτων του Χούντρα, οπότε θα το προγραμματίσω σχετικά σύντομα. Φήμες λένε ότι αν μαζευτούμε μερικοί νοματαίοι, παίζει να μας κάνει καλύτερη τιμή. Όσοι ενδιαφέρεστε, ειδοποιήστε με, ώστε να το κανονίσουμε.
    3 Μαρτίου έχουμε δηλώσει ήδη τρία άτομα
    Dreams are for doers.

  12. #102
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Εγώ λέω για μέσα Ιουνίου με αρχές Ιουλίου.

    Θα πρέπει να έχω αγοράσει το μηχανάκι πρώτα!
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  13. #103
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    η εκπτωση για το φορουμ ειναι 120ευρω αντι για 160

  14. #104
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    666
    16-24 Μαρτίου θα είμαι Αθήνα με πολλές οικογενειακές υποχρεώσεις

    Απο τη μία πρέπει να βολέψει η μέρα και απο την άλλη να φέρω και τη μηχανή Αθήνα.
    Αν και θα το ήθελα για το μάθημα και την παρέα.

  15. #105
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    666
    Ο χρήστης Riding School Θανάσης Χούντρας πρόσθεσε μια εκδήλωση.
    12 Φεβρουαρίου στις 3:45 μ.μ. ·

    Η Άνοιξη πλησιάζει ολοταχώς. Υποδεχθείτε τη με τη συμμετοχή σας σε μια Ημερίδα του Riding School! Στις 3/3 Riding 1 & 3, στις 24/3 Riding 1 & 2. Και ανάμεσα σε αυτά, στις 17/3 πάμε στην Κρήτη για Riding 1&2
    Γκαντέμης?

Σελίδα 7 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 234567891011 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. σχολη ασφαλους οδηγησης
    από elef στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2009, 22:11
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2006, 01:28
  3. Tips ασφαλούς οδήγησης
    από stako στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2005, 15:26
  4. μαθηματα ασφαλους οδηγησης
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2004, 08:20
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 27/01/2004, 15:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF