Σελίδα 11 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 67891011
Προβολή αποτελεσμάτων 151 έως 161 από 161

Θέμα: Σχολη ασφαλούς οδηγησης

  1. #151
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    666
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Δε στρίβουμε λοιπόν με γυροσκοπικό,είναι λανθασμένη έκφραση.Στρίβουμε με steering με ελάχιστα km και με countersteering σε όλες υπόλοιπες περιπτώσεις με περισσότερα km
    Δεν είναι με ελάχιστα αλλά >0
    Ακόμα και για να ξεκινήσει κανείς στρίβοντας κόβει ανάποδα τιμόνι.

    Για να ξεκινήσουμε να στρίβουμε χρησιμοποιούμε το γυροσκοπικό ανάποδα.
    Του πάμε κόντρα για να μας ρίξει απο τη πλευρά που θέλουμε.

    Δεν είναι ότι στρίβουμε με το γυροσκοπικό αλλά αφού υπάρχει πρέπει να το νικήσουμε ή να το μπερδέψουμε κάπως

  2. #152
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Στα λίγα χιλιόμετρα είναι ελάχιστη η δύναμη που χρειάζεται για να το υπερνικήσουμε. Δεν είναι καν ικανό να κρατήσει το δίκυκλο σε ισορροπία (κατακόρυφα), αν κάνουμε έστω και μικρούς λανθασμένους χειρισμούς.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #153
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Υπάρχει ένα μπέρδεμα με το ''γυροσκοπικό φαινόμενο'' το οποίο προφανώς ξεκίνησε απο μια λάθος τοποθέτηση και αναμασάται μέχρι σήμερα στα ελληνικά φόρουμς.Κάποιος κάποτε έγραψε ''στριβουμε με γυροσκοπικό'' και έγινε σλογκαν.

    Το Γυροσκοπικό φαινόμενο είναι το φαινόμενο που τείνει να κρατήσει τους άξονες περιστροφής σταθερούς.Ετσι δουλεύει το φρισμπι που παίζουμε στην παραλία.Δοκιμάστε να το πετάξετε χωρίς να του δώσετε περιστροφή,θα πέσει μέσα σε λίγα μέτρα.Το ίδιο και με ένα τραπουλοχαρτο,αν προσπαθήσουμε να το πετάξουμε έτσι απλά θα πέσει κάτω,ενώ αν του δώσουμε περιστροφική κίνηση φεύγει βολίδα.Ακόμη και οι σφαίρες χρησιμοποιούν το γυροσκοπικό φαινόμενο καθώς περιστρέφονται δεν εκτινάσσονται απλά απο το όπλο.Το ίδιο λοιπόν συμβαίνει με τους τροχούς της μοτοσυκλέτας αλλιώς δε θα υπήρχε μοτοσυκλέτα καν.Πολύ σωστά ο rage raptor ανέφερε οτι δεν σχετίζεται το γυροσκοπικό φαινόμενο με το counterstreering.Δε στρίβουμε λοιπόν με γυροσκοπικό,είναι λανθασμένη έκφραση.Στρίβουμε με steering με ελάχιστα km και με countersteering σε όλες υπόλοιπες περιπτώσεις με περισσότερα km
    εντάξει δεν είναι μόνο η σταθερότητα,υπάρχει και η torque-induced gyroscopic precession αλλά ,όπως έγραψα και παραπίσω, η επίδρασή της είναι μικρή,δεν στρίβουμε εξαιτίας της. άρα σωστά είναι λάθος ( ) το "εφαρμόζουμε/στρίβουμε με γυροσκοπικό"


    επίσης το steering θέλει πρόσημο στην περίπτωσή μας:
    • pro-steering σε walking pace
    • counter-steering για οτιδήποτε πάνω από αυτό


    Neil deGrasse Tyson: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες riding coach του πληκτρολογίου

  4. #154
    Banned
    Εγγραφή
    01/04/2018
    Μηνύματα
    42
    γυροσκοπικο αναπτυσεται και στους τροχους του αυτοκινητου το οποιο στριβει με steering λογω της υπαρξης 4 τροχων

  5. #155
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    όχι δεν εννοώ αυτό

    εννοώ ότι λόγω του ότι ο εμπρός τροχός λειτουργεί ως γυροσκοπιο και λόγω του ότι μέσω του τιμονιού εφαρμόζουμε κάποια ροπή στον άξονά του (του τροχού), λόγω του γυροσκοπικού φαινομένου ο τροχός τείνει στο να πάρει κλίση οπότε και η μοτοσυκλέτα παίρνει κλίση.
    Και αυτό ισχύει, Χάρη, όμως σε πολύ μικρότερο βαθμό απ'ότι είναι διαδεδομένο.
    Αντιγράφω από Foale:

    However, despite this head start on the part of the gyroscopic reactions they are of minor importance to the overall roll torque


    Όπου roll torque, το turn-in rate.
    Neil deGrasse Tyson: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες riding coach του πληκτρολογίου

  6. #156
    Επίσης, κλίση και στρίψιμο είναι 2 διαφορετικά πράγματα.

    Πάλι από Φοαλε :

    To start to turn quickly (as opposed to lean quickly) we must build up the inward lateral force on the tyres as soon as possible, without that lateral force we just go straight on regardless of the speed of leaning.
    Neil deGrasse Tyson: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες riding coach του πληκτρολογίου

  7. #157
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/04/2016
    Μηνύματα
    44
    Αραγε τωρα το καλοκαίρι θα γινονται μαθηματα στα riding school? Εχω το διπλωμα εδω και κανα χρονο, αλλα τωρα πηρα μηχανη και θα ηθελα ν κανω μαθήματα ασφαλους οδηγησης. Ειμαι απο την επαρχια, οποτε θα προτιμουσα κατι αυθημερόν αν γινεται. Τι προτεινετε;

  8. #158
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GeorgeHellas Προβολή μηνύματος
    Αραγε τωρα το καλοκαίρι θα γινονται μαθηματα στα riding school? Εχω το διπλωμα εδω και κανα χρονο, αλλα τωρα πηρα μηχανη και θα ηθελα ν κανω μαθήματα ασφαλους οδηγησης. Ειμαι απο την επαρχια, οποτε θα προτιμουσα κατι αυθημερόν αν γινεται. Τι προτεινετε;
    Riding school του Θανάση χουντρα...λεβελ 1 Κυριακές αυθημερόν..ΑΞΙΖΕΙ με τα 1000...για το πρόγραμμα Κάνε ένα τηλ στην Ιωάννα...Έχει τα τηλ στην ιστοσελίδα τους η στο fb..

    Εδώ η εντύπωση μου απ το 1ο https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=158590
    Throttle that mysterious friend of ours

  9. #159
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Γεια σας . Ενδιαφέρομαι να κάνω μαθήματα ασφαλούς οδήγησης για πόλη. Θέλω να είμαι προετοιμασμενος πριν καβαλήσω την πρώτη μου μηχανή. Ποιο πρόγραμμα είναι ; Πόσο κοστίζει ; Πόσες ώρες διαρκεί και πόσο καιρό πριν πρέπει να κλείσω ραντεβού; Είδα βίντεο του χουντρα και έδειχνε μια γυναίκα που δεν είχε ιδέα από μηχανή και σε μία ώρα οδηγούσε . Έκπτωση υπάρχει σε όλα τα μέλη ( ρωτάω γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι)

  10. #160
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sachry Προβολή μηνύματος
    Γεια σας . Ενδιαφέρομαι να κάνω μαθήματα ασφαλούς οδήγησης για πόλη. Θέλω να είμαι προετοιμασμενος πριν καβαλήσω την πρώτη μου μηχανή. Ποιο πρόγραμμα είναι ; Πόσο κοστίζει ; Πόσες ώρες διαρκεί και πόσο καιρό πριν πρέπει να κλείσω ραντεβού; Είδα βίντεο του χουντρα και έδειχνε μια γυναίκα που δεν είχε ιδέα από μηχανή και σε μία ώρα οδηγούσε . Έκπτωση υπάρχει σε όλα τα μέλη ( ρωτάω γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι)
    Γκουγκαρε: 1. California superbike school, 2. Riding school (Θανάσης Χουντρας) θα μαθεις απο τα site αναλυτικα τα πάντα

  11. #161
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.484
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sachry Προβολή μηνύματος
    Γεια σας . Ενδιαφέρομαι να κάνω μαθήματα ασφαλούς οδήγησης για πόλη. Θέλω να είμαι προετοιμασμενος πριν καβαλήσω την πρώτη μου μηχανή. Ποιο πρόγραμμα είναι ; Πόσο κοστίζει ; Πόσες ώρες διαρκεί και πόσο καιρό πριν πρέπει να κλείσω ραντεβού; Είδα βίντεο του χουντρα και έδειχνε μια γυναίκα που δεν είχε ιδέα από μηχανή και σε μία ώρα οδηγούσε . Έκπτωση υπάρχει σε όλα τα μέλη ( ρωτάω γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι)
    Λόγω του ότι ο τρόπος οδήγησης του δίκυκλου δεν αλλάζει αν είσαι στην πόλη ή έξω από αυτή, κάνε κάποιο σχολείο ασφαλούς οδήγησης και "ξεκοκάλισε" το παρακάτω:

    Πάτησε για άμεσο download:
    Οδηγήστε έξυπνα και με ασφάλεια
    Οδηγήστε έξυπνα και με ασφάλεια (2)
    Τελευταία τροποποίηση από harris_x; 27/07/2020 στις 12:29.

Σελίδα 11 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 67891011

Παρόμοια θέματα

  1. σχολη ασφαλους οδηγησης
    από elef στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2009, 22:11
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2006, 01:28
  3. Tips ασφαλούς οδήγησης
    από stako στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2005, 15:26
  4. μαθηματα ασφαλους οδηγησης
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2004, 08:20
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 27/01/2004, 15:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF