Σελίδα 8 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 34567891011 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 161

Θέμα: Σχολη ασφαλούς οδηγησης

  1. #106
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Σχετικά πρόσφατα (πριν καμιά ώρα δηλαδή ) παρακολούθησα τον πρώτο κύκλο μαθημάτων του Riding School του Θανάση Χούντρα.

    Ειδικά για τα μέλη του moto.gr, που έχουν ημερομηνία εγγραφής στο forum παλαιότερη του έτους, παρέχεται έκπτωση από τα 160€ στα 120€. Η τιμή δε συμπεριλαμβάνει τις προαιρετικές φωτογραφίες, οι οποίες κοστίζουν επιπλέον 20€. Σου παρέχουν καθ' όλη την ημέρα φαγητό, φρούτα, καφέ, μιας και η διάρκεια είναι από τις 8 το πρωί μέχρι τις 5 το απόγευμα. Το περιβάλλον είναι εξαιρετικά φιλικό, η οργάνωση άψογη και η όλη κατάσταση σε κάνει πολύ σύντομα να αισθανθείς οικεία στο χώρο. Όλοι οι εργαζόμενοι πασχίζουν να νιώσεις ικανοποιημένος από την εμπειρία στο χώρο τους.

    Στην αρχή του μαθήματος σου εξηγούν τους αυστηρούς κανόνες ασφαλείας του χώρου, με τους οποίους προσπαθούν να διαχειριστούν όσο το δυνατόν καλύτερα ποικιλία περιστατικών. Αν δεν έχεις πλήρη προστατευτικό εξοπλισμό, στον παρέχουν εκείνοι. Υπάρχει συνεχής διαδοχή θεωρίας - πρακτικής εξάσκησης - διαλείμματος, με εικοσάλεπτη διάρκεια στο καθένα. Η αλήθεια είναι ότι τα διαλείμματα μου φάνηκαν μεγάλα, διότι ανυπομονούσα για την επόμενη θεωρία και την εφαρμογή της στον ειδικά διαμορφωμένο χώρο. Δεν μπορεί να γίνει όμως αλλιώς, διότι την ίδια ώρα κάνουν εξάσκηση διάφορα γκρουπ.

    Το πρώτο μάθημα θα μπορούσε να λέγεται "Η στροφή", διότι ουσιαστικά σου δείχνει πώς να την πάρεις (με την καλή έννοια, ε!) με τον ασφαλέστερο και ταχύτερο τρόπο. Σου εξηγεί τα λάθη που κάνεις εξαιτίας του ένστικτου επιβίωσης και της συνηθισμένης ανθρώπινης δραστηριότητας και πώς να βάλεις το μυαλό σου στη διαδικασία να παίρνει τις σωστές αποφάσεις, μέσα από βιωματικές ασκήσεις. Εξηγεί αναλυτικά τη στάση του σώματος, το χειρισμό της μοτοσυκλέτας, τα σημεία που επιβραδύνεις και επιταχύνεις, το πώς πρέπει να σκέφτεσαι και να μη σκέφτεσαι.

    Η θεωρία όμως δεν αρκεί από μόνη της. Μπορεί για παράδειγμα να έχεις δει το Twist of the wrist ή να έχεις ακούσει φίλους σύντροχους να σου λένε συμβουλές. Κάποια πράγματα τα είχα ακούσει από το Θοδωρή και το Χάρη, άλλα τα είχα δει σε video. Η ειδοποιός διαφορά εντοπίζεται στην άμεση, εποπτευόμενη, πρακτική εφαρμογή των λεχθέντων στην θεωρία. Όλα αυτά σε ελεγχόμενο, ασφαλές περιβάλλον, με το οποίο αποκτάς ολοένα και περισσότερη οικειότητα, αφού πρόκειται για μία πίστα του ενός χιλιομέτρου, στην οποία διανύσεις συνολικά περίπου 50 χιλιόμετρα. Μαθαίνεις καλύτερα τη μοτοσυκλέτα σου, αλλά κυρίως επιτυγχάνεις τη βελτίωση της δικής σου τεχνικής. Μάλιστα όχι μόνο στο βαθμό που το αντιλαμβάνεσαι εσύ, αλλά στο μέτρο που το βλέπει ο εκπαιδευτής που σε ακολουθεί με μοτοσυκλέτα από πίσω και κατόπιν περνάει μπροστά σου για να σου δείξει το σωστό τρόπο. "Πολύ καλό αυτό, αλλά πρέπει να διορθώσεις εκείνο." "Βελτιώθηκες στον τάδε τομέα, αλλά εξακολουθείς να κάνεις λάθος στο δείνα."

    Το μάθημα είναι μεστό, αποδοτικό και πολύ ευχάριστο. Σίγουρα αξίζει τα χρήματα και το χρόνο που αφιερώνεις. Είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα παρακολουθήσω κάποια στιγμή το δεύτερο κύκλο μαθημάτων, αφού νιώσω ότι έχουν γίνει κτήμα μου, οι άρτι αποκτηθείσες γνώσεις. Ιδανικά θα μου άρεσε σαν σχολή ασφαλούς οδήγησης, να περιέχει περισσότερες συμβουλές για συνθήκες οδήγησης στην πόλη, όπως π.χ. παρουσιάζονται στο βιβλίο του Χούντρα, με τη χορηγία της Αττικής Οδού.

    Ο βασικός ενδοιασμός μου για τέτοιες σχολές είναι να μη συνδυαστεί η απόκτηση γνώσεων, με έπαρση, δηλαδή αύξηση της αυτοπεποίθησης σε τέτοιο βαθμό, που παρόλο που έχεις περισσότερες γνώσεις, να κινδυνεύεις στο δρόμο, επειδή θα κινείσαι πιο γρήγορα. Αυτό όμως δεν έχει να κάνει τόσο με τη σχολή, αλλά είναι περισσότερο προσωπικό στοίχημα εγκράτειας και σύνεσης.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 24/03/2019 στις 18:57.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  2. #107
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/02/2019
    Μηνύματα
    1
    Πολύ καλά τα σχολεία ασφαλούς οδήγησης, έτσι και εγώ αποφάσισα να κάνω το css στις Σέρρες
    Είναι κάποιος άλλος που θα τον πετύχω στο σχολείο 18 Μαΐου;

  3. #108
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.022
    Η άποψη μου για το R.S.1 του Χούντρα γιατί το έκανα χθες.

    Καλώς ή κακώς λόγο ότι είχα ψαχτεί για τη θεωρία και τα περισσότερα τα ήξερα (άλλο αν δεν το είχα κάνει εφαρμογή).
    Βέβαια ο Θανάσης είχε απάντηση σε κάθε ερώτημα που γεννιόταν με άνεση και σιγουριά και πολύ καλύτερους τρόπους να εξηγήσει τα πάντα. Έβαλε σε μια σειρά ότι είχα διαβάσει, και τα πήγε ένα επίπεδο παραπέρα. Επίσης πολύ μεταδοτικός.
    Μέσα στην πίστα η πράξη μετά τη θεωρία ήταν πολύ σημαντική. Ο Λίνος που είχα εκπαιδευτή ήταν πολύ καλός. Διόρθωνε τα λάθη και έμπαινε μπροστά να μου δείξει. Στο τέλος με κάθε διάθεση να λύσει απορίες.
    Μόνο μειονέκτημα (κατά τη γνώμη μου) η πίστα ήταν πολύ μικρή και στο μάθημα για τα φρένα δεν μπορούσα να βρω εφαρμογή γιατί δεν υπήρχε λόγος να πατήσω φρένο αφού δεν υπήρχε χώρος να ανοίξω γκάζι.

    Συμπέρασμα: Θα κάνω και το lvl 2 σύντομα.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  4. #109
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.487
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sanctusan Προβολή μηνύματος
    η πίστα ήταν πολύ μικρή και στο μάθημα για τα φρένα δεν μπορούσα να βρω εφαρμογή γιατί δεν υπήρχε λόγος να πατήσω φρένο αφού δεν υπήρχε χώρος να ανοίξω γκάζι.
    σας έχω πει ότι τα χοντα δεν είναι μηχανάκια... δεν ακούτε

    Πάρε ένα 675 να σου πω εγω αν θα προλάβεις να χρειαστείς φρένα

  5. #110
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    580
    Μήπως ξερει κανείς αν ισχύει η προσφορά για το riding του Χουντρα για εκπτωση και αν πρέπει να κάνουμε κάτι απο εδω η απλά πέρνω τηλεφωνο και λέω το nickname μου.
    Ευχαριστω!
    LIVE FREEEEE!!!!!

  6. #111
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από leftos Προβολή μηνύματος
    Μήπως ξερει κανείς αν ισχύει η προσφορά για το riding του Χουντρα για εκπτωση και αν πρέπει να κάνουμε κάτι απο εδω η απλά πέρνω τηλεφωνο και λέω το nickname μου.
    Ευχαριστω!

    Τηλεφωνείς σε ένα από τα δύο κινητά ή σταθερό, λες ότι είσαι μέλος στο φόρουμ από το 2010, κανονίζεις την ημέρα που θέλεις, μπαίνεις στο γκρουπ και τέλος.

    Μπορείς να πληρώσεις και μετρητά εκεί, όταν πας το πρωϊ.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  7. #112
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.487
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από leftos Προβολή μηνύματος
    Μήπως ξερει κανείς αν ισχύει η προσφορά για το riding του Χουντρα για εκπτωση και αν πρέπει να κάνουμε κάτι απο εδω η απλά πέρνω τηλεφωνο και λέω το nickname μου.
    Ευχαριστω!
    Ισχύει.

    Πάρε τηλ την Ιωάννα και δώσε της το nickname σου.

  8. #113
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    666
    Χτές παρακολούθησα και εγώ το Level 1.
    Η πίστα στα 4 πρώτα πρακτικά ήταν βρεγμένη και στα πρώτα 2 έριχνε και ψιχάλες. (5 πρακτικά σύνολο)

    Δυστυχώς ένας μαθητής έπεσε σχεδόν στατικά (περνώντας μία μεγάλη λακούβα με λάσπες και νερά) αλλά ευτυχώς δεν έπαθε τίποτα και συνέχισε.

    Συμφωνώ 100% με τον sanctusan λίγα ποστς νωρίτερα.
    Αυτά που ήξερα μπήκαν σε μία σειρά και υπο την ασφάλεια της πίστας είχα την ευκαιρία να βρώ και να τεντώσω λίγο τα όρια μου ή καλύτερα να εμπιστευτώ περισσότερο τη μηχανή μου. Έξυσα και 5-6 φορές τα μαρσπιέ όταν είχα ένα γρήγορο μπροστά και κρατούσα ρυθμό αλλά το ζητούμενο ήταν να μήν ρίχνω τη μηχανή οπότε δε ξέρω τελικά αν πήγαινα πιο γρήγορα βάζοντας και σώμα σωστά όπως μου είπε ότι έκανα ο εκπαιδευτής απο το 2ο πρακτικό κομμάτι ή όχι.


    Η παλιά πίστα καρτ στην Αλικαρνασσό Ηρακλείου Κρήτης είναι μια χαρά για το μάθημα απλά θα έπρεπε να είμαστε λιγότερα άτομα μέσα.
    Έβρισκα το ρυθμό μου όταν ήμουν μόνος, αλλά μετά απο λίγο έπεφτα πάλι σε κάποιον λίγο πιο αργό και δεν είχαμε και ευθείες για ασφαλή προσπέραση (3 μέτρα απόσταση όπως μας είπαν). Έτσι δε μπορούσα να κάνω εφαρμογή αυτά που έλεγε, όταν αναγκαζόμουν να περνάω μία στροφή των >40χλμ/ώρα με 20 γιατί ούτε κλίση μπορούσα να δώσω ούτε τα φρένα κλπ κλπ κλπ. Και μου έπαιρνε και τα μάτια απο το σωστό σημείο γιατί κολλούσα στον μπροστινό και κοιτούσα πού θα πάει.

    Είχαμε και 1 γρήγορο που έκανε προσπεράσεις επάνω στις στροφές παρόλο που οι εντολές ήταν ότι δεν επιτρεπόταν και με εκνεύρισε λίγο.
    (Ο οποίος είπε και σε ένα διάλειμμα ότι δεν έχει πατήσει ποτέ του τέρμα τα φρένα για να μπεί το ABS!!!!!)

    Γενικά επειδή δεν είχα ξαναμπεί σε πίστα νομίζω ότι όσο ήμουν μόνος τα έκανα όλα σωστά (χέρια, σώμα, μάτια, γκάζι στη στροφή) όπως κάνω γενικά αλλά όταν είχα άλλον μπροστά έμπαινα σε οδηγική κατάσταση δημόσιου δρόμου (μάτια κυρίως).

    Θα πάω και στο επόμενο level κάποια στιγμή αλλά το ιδανικό θα ήταν να βρώ χρόνο και χώρο (πίστα) να φτάσω στο 100% αυτά που είπαμε στο level 1.
    Τελευταία τροποποίηση από karateo; 09/12/2019 στις 10:53.

  9. #114
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Στο video που ακολουθεί εξηγούνται με παραστατικά παραδείγματα τα μη διαισθητικά θέματα της στροφορμής και του γυροσκοπικού φαινομένου. Ξεκινάει από το 14ο λεπτό. Μπορείτε να προσπεράσετε τα διανυσματικά μαθηματικά και να δείτε μόνο τα παραστατικά παραδείγματα με τον τρόχο. Μεταξύ άλλων καταλαβαίνετε γιατί είναι πιο εύκολο να δώσουμε κλίση στη μοτοσυκλέτα σπρώχνοντας το εσωτερικό χέρι, αντί να βάλουμε βάρος.

    8.01x - Lect 24 - Rolling Motion, Gyroscopes, VERY NON-INTUITIVE


    Ίσως θα μπορούσαν να μπουν μερικά τέτοια παραδείγματα στη διάλεξη του Χούντρα, για να εξηγεί με παραδείγματα πώς το γυροσκοπικό φαινόμενο επηρεάζει την ευστάθεια και την κλίση τη μοτοσυκλέτας, αλλά και πώς το αξιοποιούμε προς όφελός μας.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  10. #115
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Στο video που ακολουθεί εξηγούνται με παραστατικά παραδείγματα τα μη διαισθητικά θέματα της στροφορμής και του γυροσκοπικού φαινομένου. Ξεκινάει από το 14ο λεπτό. Μπορείτε να προσπεράσετε τα διανυσματικά μαθηματικά και να δείτε μόνο τα παραστατικά παραδείγματα με τον τρόχο. Μεταξύ άλλων καταλαβαίνετε γιατί είναι πιο εύκολο να δώσουμε κλίση στη μοτοσυκλέτα σπρώχνοντας το εσωτερικό χέρι, αντί να βάλουμε βάρος.

    8.01x - Lect 24 - Rolling Motion, Gyroscopes, VERY NON-INTUITIVE


    Ίσως θα μπορούσαν να μπουν μερικά τέτοια παραδείγματα στη διάλεξη του Χούντρα, για να εξηγεί με παραδείγματα πώς το γυροσκοπικό φαινόμενο επηρεάζει την ευστάθεια και την κλίση τη μοτοσυκλέτας, αλλά και πώς το αξιοποιούμε προς όφελός μας.

    πάρα πολύ καλός λέκτορας. κάνει πάντα 2-3 dry runs πριν την κανονική διάλεξη. έχω παρακολουθήσει αρκετό υλικό.


    στο θέμα μας: αν κατανοήσουμε ότι αναλόγως της κατάστασης, δεν θες πάντα το πιο γρήγηρο turn-in rate,τότε θα καταλάβουμε γιατί το countersteering δεν είναι το μόνο όπλο στη φαρέτρα μας.

    Αν θες να ελέγχεις αποτελεσματικά την τροχιά σου και στην είσοδο,το κάνεις με φρένα υπό κλίση. Trail-braking και βίαιο countersteering δεν τα πάνε και πολύ καλά.

    αυτό μόνο.πις
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  11. #116
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Ωραία η θεωρία και το μπλα μπλα αλλά άμα δεν περάσεις στην πράξη το πράμα δε το σωζεις που να σου κάνει μάθημα ο Βαλεντίνος ο ροσσις ο 46ης...Και για να τα κάνεις πράξη αυτά που έμαθες στη θεωρία θες 2 πράγματα 1ον στις βόλτες πάμε με μηχανή Όχι με το αμάξι 2ον θες το στομάχι και για να το πω πιο απλά ένα ζευγάρι κοχονες...Αν κάνεις αυτά και γνωρίζεις τη θεωρία είσαι σε πολύ καλό δρόμο...Αυτά και από δω
    Throttle that mysterious friend of ours

  12. #117
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Στο video που ακολουθεί εξηγούνται με παραστατικά παραδείγματα τα μη διαισθητικά θέματα της στροφορμής και του γυροσκοπικού φαινομένου. Ξεκινάει από το 14ο λεπτό. Μπορείτε να προσπεράσετε τα διανυσματικά μαθηματικά και να δείτε μόνο τα παραστατικά παραδείγματα με τον τρόχο. Μεταξύ άλλων καταλαβαίνετε γιατί είναι πιο εύκολο να δώσουμε κλίση στη μοτοσυκλέτα σπρώχνοντας το εσωτερικό χέρι, αντί να βάλουμε βάρος.

    8.01x - Lect 24 - Rolling Motion, Gyroscopes, VERY NON-INTUITIVE


    Ίσως θα μπορούσαν να μπουν μερικά τέτοια παραδείγματα στη διάλεξη του Χούντρα, για να εξηγεί με παραδείγματα πώς το γυροσκοπικό φαινόμενο επηρεάζει την ευστάθεια και την κλίση τη μοτοσυκλέτας, αλλά και πώς το αξιοποιούμε προς όφελός μας.
    επίσης το countersteering δεν δουλεύει λόγω του gyroscopic precession αλλά κυρίως λόγω της εκτροπής της μοτοσυκλέτας προς την επιθυμητή κατεύθυνση μέσω της αντίστροφης περιστροφής του τιμονιού.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  13. #118
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.487
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Ίσως θα μπορούσαν να μπουν μερικά τέτοια παραδείγματα στη διάλεξη του Χούντρα, για να εξηγεί με παραδείγματα πώς το γυροσκοπικό φαινόμενο επηρεάζει την ευστάθεια και την κλίση τη μοτοσυκλέτας, αλλά και πώς το αξιοποιούμε προς όφελός μας.
    Δεν το εννοείς φαντάζομαι....

  14. #119
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.487
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    επίσης το countersteering δεν δουλεύει λόγω του gyroscopic precession αλλά κυρίως λόγω της εκτροπής της μοτοσυκλέτας προς την επιθυμητή κατεύθυνση μέσω της αντίστροφης περιστροφής του τιμονιού.
    εξήγησέ το λιγάκι παραπάνω αυτό plz

  15. #120
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Δεν το εννοείς φαντάζομαι....
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    εξήγησέ το λιγάκι παραπάνω αυτό plz
    +954
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

Σελίδα 8 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 34567891011 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. σχολη ασφαλους οδηγησης
    από elef στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2009, 22:11
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2006, 01:28
  3. Tips ασφαλούς οδήγησης
    από stako στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2005, 15:26
  4. μαθηματα ασφαλους οδηγησης
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2004, 08:20
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 27/01/2004, 15:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF