Σελίδα 1 από 11 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 161

Θέμα: Σχολη ασφαλούς οδηγησης

  1. #1

    Σχολη ασφαλούς οδηγησης

    Καλησπέρα
    Θα ήθελα την γνώμη σας ποίες σχολές οδηγήσεις υπάρχουν ( όχι για δίπλωμα ) αλλά να σε μάθουν να οδηγείς σωστά και αν κάποιος έχει εμπειρία το πόσο αξίζει τελικά

  2. #2
    Ντιπ άσχετος Το avatar του/της gory
    Εγγραφή
    21/01/2016
    Μηνύματα
    181
    Μπορείς να τσεκάρεις το riding school του Θανάση Χούντρα. Αυτό μόνο γνωρίζω, πιστεύω θα σε καλύψει σε αυτό που ζητάς. Μπορείς να δεις και βίντεο του στο YouTube να πάρεις μία ιδέα.

  3. #3

  4. #4
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Το καλύτερο σχολείο πιστεύω οτι παραμένει το
    http://www.superbikeschool.gr/

    Είναι ακριβό όμως.

    Παντως και το riding school του Χούντρα είναι σίγουρα πολύ καλό απ ότι μαθαίνω.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    φιλε νικο εχω περασει το πρωτο επιπεδο του riding school του χουντρα. Οδηγουσα σκουτερ εντος πολης κανα χρονο και μολις πηρα τη μηχανη μετα απο μερικες μερες πηγα να μαθω καποια πραματα εις βαθος. μετα απο 1 χρονο θα ελεγα πως στριβω και ξερω τη μηχανη μου πολυ πολυ καλυτερα αλλα με συνεχη εξασκηση σχεδον καθημερινα ως προς την τοποθετηση του σωματος κτλ..να πας, θα παθεις πλακα με το τι μαθαινεις..το καλιφορνια καλο και αυτο αλλα πιο επιθετικο και παραλογα πανακριβο ειδικα στα πρωτα σταδια.

    Ενδεικτικα μια φωτο τη μερα του σχολειου, και 1 χρονο ακριβως μετα....

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	riding.jpg 
Προβολές:	713 
Μέγεθος:	90,7 KB 
ID:	380571

  6. #6
    Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την ανταπόκριση οι φωτογραφίες είναι όντως εντυπωσιακές
    Θα το κάνω οπωσδήποτε

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/04/2017
    Μηνύματα
    1
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από anavatis19 Προβολή μηνύματος
    φιλε νικο εχω περασει το πρωτο επιπεδο του riding school του χουντρα. Οδηγουσα σκουτερ εντος πολης κανα χρονο και μολις πηρα τη μηχανη μετα απο μερικες μερες πηγα να μαθω καποια πραματα εις βαθος. μετα απο 1 χρονο θα ελεγα πως στριβω και ξερω τη μηχανη μου πολυ πολυ καλυτερα αλλα με συνεχη εξασκηση σχεδον καθημερινα ως προς την τοποθετηση του σωματος κτλ..να πας, θα παθεις πλακα με το τι μαθαινεις..το καλιφορνια καλο και αυτο αλλα πιο επιθετικο και παραλογα πανακριβο ειδικα στα πρωτα σταδια.

    Ενδεικτικα μια φωτο τη μερα του σχολειου, και 1 χρονο ακριβως μετα....

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	riding.jpg 
Προβολές:	713 
Μέγεθος:	90,7 KB 
ID:	380571
    Οταν λες επιθετικο τις εννοεις? Εγω τα εχω κανει ολα τα Level του CSS και δεν καταλαβαινω τον ορρο επιθετικο!

  8. #8
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από anavatis19 Προβολή μηνύματος
    το καλιφορνια καλο και αυτο αλλα πιο επιθετικο και παραλογα πανακριβο ειδικα στα πρωτα σταδια.
    Ακριβό είναι, αλλά 'επιθετικό' ? Καμμία σχέση, ειδικά για το 1ο level. Απο που το έβγαλες αυτό το συμπέρασμα?
    Υπ όψιν οτι ο Χούντρας παλιότερα ηταν εκπαιδευτής στο CSS.
    Επίσης δεν στέκει να συγκρίνουμε τιμές μαθήματος σε πίστα με τιμές μαθήματος στο Autofestival.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από HotShot84 Προβολή μηνύματος
    Οταν λες επιθετικο τις εννοεις? Εγω τα εχω κανει ολα τα Level του CSS και δεν καταλαβαινω τον ορρο επιθετικο!
    Ελα ντε!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  9. #9
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.060
    Μάλλον εννοεί ότι πρόκειται για οδήγηση πίστας.
    Life begins at 45°.

  10. #10
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Μάλλον εννοεί ότι πρόκειται για οδήγηση πίστας.
    Τι θα πεί 'οδήγηση πίστας' ?

    Τα CSS γίνονται μόνο σε πίστα αλλά αυτό μόνο καλό είναι γιατί μια πίστα προσφέρει αυξημένη ασφάλεια. Ξερω άνθρωπο που καρφώθηκε στα προστευτικά λαστιχα στο Autofestival, δεν χτύπησε αλλά δεν είναι και το καλύτερο.

    Κατα τα άλλα, μια κι εχω κάνει κι εγώ και τα 3 level του CSS, ειδικά 1ο και το 2ο level δεν έχουν να κάνουν με τεχνικές που χρησιμεύουν μόνο στην πίστα.

    Mαλλον ο anavatis19 δεν ξέρει τι γίνεται στο CSS, αλλά κάπου άκουσε κλπ κλπ.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  11. #11
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.060
    Ε ό,τι εφαρμόζεις στην πίστα δεν έχει πάντα εφαρμογή και στον δρόμο. Στο CSS μαθαίνεις πώς να οδηγείς στην πίστα, άσχετα αν αυτό βοηθάει παντού, αφού γίνεσαι καλύτερος αναβάτης.
    Life begins at 45°.

  12. #12
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ε ό,τι εφαρμόζεις στην πίστα δεν έχει πάντα εφαρμογή και στον δρόμο. Στο CSS μαθαίνεις πώς να οδηγείς στην πίστα, άσχετα αν αυτό βοηθάει παντού, αφού γίνεσαι καλύτερος αναβάτης.
    Λάθος. Αυτά που μαθαίνεις στα Level 1,2 του CSS εχουν όλα μα όλα εφαρμογή στον δρόμο.
    Το 3 διαφέρει.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    sapila racing αραξε λιγο γιατι νιωθω οτι εισαι εσυ επιθετικος τωρα λες και τα παιρνεις απο το CSS και στο παρεξηγησαμε. η απλα καταλαβαινεις οτι σε συμφερει να καταλαβεις για να κανεις μπαχαλο.
    ας στο εξηγησω λοιπον για αυτους που θελουν εξηγησεις..το riding ειναι πιο πολυ μαθηματα πολης και καλυτερα για εναν αρχαριο. επισης ποιος σου πε εσενα οτι δεν εχει μεσα πιστα? που κανεις το μαθημα στο δρομο η σε χωραφια? επισης αφου οπως λες το CSS ειναι το ιδιο στα πρωτο και δευτερο σταδιο γιατι να παει να δωσει τα διπλασια το παλικαρι χωρις λογο?

  14. #14
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Εγώ μετά το lvl3 έξυσα αγκώνα πέφτοντας

  15. #15
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από anavatis19 Προβολή μηνύματος
    sapila racing αραξε λιγο γιατι νιωθω οτι εισαι εσυ επιθετικος τωρα λες και τα παιρνεις απο το CSS και στο παρεξηγησαμε. η απλα καταλαβαινεις οτι σε συμφερει να καταλαβεις για να κανεις μπαχαλο.
    ας στο εξηγησω λοιπον για αυτους που θελουν εξηγησεις..το riding ειναι πιο πολυ μαθηματα πολης και καλυτερα για εναν αρχαριο. επισης ποιος σου πε εσενα οτι δεν εχει μεσα πιστα? που κανεις το μαθημα στο δρομο η σε χωραφια? επισης αφου οπως λες το CSS ειναι το ιδιο στα πρωτο και δευτερο σταδιο γιατι να παει να δωσει τα διπλασια το παλικαρι χωρις λογο?
    Τα παίρνω απο το CSS τώρα, και καταλαβαίνω οτι με συμφέρει.
    Οταν μιλάς για κάτι που δεν ξέρεις και δημιουργείς λανθασμένες εντυπώσεις, εγώ που διαβάζω 'επιθετικό' το CSS όπως και ο HotShot84 κουφαίνομαι και φυσικά διορθώνω την ανακρίβεια που έγραψες. Αν αυτό σε πείραξε, ξυδάκι κι αλλη φορά να γράφεις για πραγματα που ξέρεις.


    Λοιπόν ας τα παρουμε ένα ένα, γιατί εχει ξεφύγει το πράγμα.

    - Οποιος θέλει να μάθει τι κάνει το CSS, μπορεί να διάβασει το πρόγραμμά του στο site. Το ίδιο ισχύει και για το riding school.
    - To riding school δεν γίνεται σε πίστα, αλλά στο Autofestival. Δεν είναι πίστα το Autofestival.
    - Πουθενά δεν είπα οτι είναι το ίδιο το CSS στο 1ο και 2ο level με το riding school, αυτό εσύ το είπες και φυσικά δεν ισχύει.

    Οτι αλλο θέλεις να σου εξηγήσω εδω είμαστε. Εγώ προσωπικά εχω παει κι εχω δεί το riding school από κοντα όταν συμμετείχαν φίλοι.
    Εσυ εχεις δει τι γίνεται στο CSS για το οποίο εκφέρεις γνώμη?


    Για όσους ενδιαφέρονται θα έλεγα να μελετήσουν το πρόγραμμα του καθενός και αν μπορούν να πανε κι απο κοντα να τα δούνε.
    Εν συντομία πολύ καλό το riding school, αλλά πιο πλήρες το CSS κατα την γνώμη μου αν και ανάλογα με τις προσδοκίες του καθενός, μπορεί η διαφορά στα χρήματα να παίξει ρόλο.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

Σελίδα 1 από 11 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. σχολη ασφαλους οδηγησης
    από elef στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2009, 22:11
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2006, 01:28
  3. Tips ασφαλούς οδήγησης
    από stako στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2005, 15:26
  4. μαθηματα ασφαλους οδηγησης
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2004, 08:20
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 27/01/2004, 15:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF