Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 42 από 42

Θέμα: ΒΕΛΤΙΩΣΗ ASTREA SUPRA

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της makaros33
    Εγγραφή
    16/03/2013
    Μηνύματα
    153
    Όποτε πρώτα αλαξε την κεφαλή με την μαμά που έχεις και κοιτα και βρες δανικό κάνα καρμπυρατέρ. Δοκίμασε αυτά και δες πώς θα πάει το παπί . Εαν μπορείς παίξε λίγο και με τα γρανάζια της αλυσίδας μιας και τα νούμερα που ανέφερες μπορεί και να το κουράζουν
    Γενικά σε τέτοιες περιπτώσεις ψάξιμο θέλει με διάφορους συνδυασμούς (καρμπυρατέρ - γρανάζια - κεφαλή)
    ανακατασκευή σε HONDA GLX 90cc
    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=134333[/URL]

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.805
    Όταν ξεκινάς με ελαφρύ στρόφαλο έχεις αποφασίσει ότι θέλεις δύναμη ψηλά και ευστροφία σε βάρος της ροπής χαμηλά, οπότε η λογική συνέχεια είναι να πας σε άγριο εκκεντροφόρο μεγάλες βαλβίδες για να αναπνέει, μεγάλο καρμπυρατέρ και ανάλογα ρεύματα.
    Αν κάτι δεν κολλάει στη συνταγή μένεις με τα μειονεκτήματα του ελαφρύ στρόφαλου.
    Παπί έχω να καβαλήσω από τη δεκαετία του 80 οπότε δεν έχω ιδέα τι παίζει από ανταλλακτικά αλλά σε γενικές γραμμές τα παραπάνω ισχύουν για όλα τα μοτέρ.

  3. #33
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/03/2017
    Μηνύματα
    23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Όταν ξεκινάς με ελαφρύ στρόφαλο έχεις αποφασίσει ότι θέλεις δύναμη ψηλά και ευστροφία σε βάρος της ροπής χαμηλά, οπότε η λογική συνέχεια είναι να πας σε άγριο εκκεντροφόρο μεγάλες βαλβίδες για να αναπνέει, μεγάλο καρμπυρατέρ και ανάλογα ρεύματα.
    Αν κάτι δεν κολλάει στη συνταγή μένεις με τα μειονεκτήματα του ελαφρύ στρόφαλου.
    Παπί έχω να καβαλήσω από τη δεκαετία του 80 οπότε δεν έχω ιδέα τι παίζει από ανταλλακτικά αλλά σε γενικές γραμμές τα παραπάνω ισχύουν για όλα τα μοτέρ.
    Οταν λες ρευματα μπορεις να γινεις πιο συγκεκριμενος στο τι θα μπορουσε να αλλαχτει;

  4. #34
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/03/2012
    Μηνύματα
    21
    Πήγαινε σε ένα σοβαρό μάστορα στην περιοχή σου, όλο και και κάποιος θα υπάρχει, και πες του ακριβώς τι θέλεις να κάνεις να σου βγάλει ένα κόστος και μετά αποφασίζεις. Από εδώ όλοι θα λέμε το μακρύ μας και το κοντό μας και δε νομίζω να βγάλεις άκρη, αν και κατα τη γνώμη φτιάξε το μαμά να σου βγάλει αλλά 150.000 χλμ. Αυτά φιλικά.

  5. #35
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/03/2017
    Μηνύματα
    23
    Που να βρεις σοβαρο μαστορα. Αν θες να φτιαξεις τον μαμα κινητηρα ολοι καλοι ειναι. Βγαζεις το παλιο βαζεις το καινουργιο ανταλακτιοκ. Αν θες να κανεις μια αναβαθμιση εκει φαινετε η απειρια του καθενος απο το να σε συμβουλεψει μεχρι να στο φτιαξει.

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της makaros33
    Εγγραφή
    16/03/2013
    Μηνύματα
    153
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Blackulver Προβολή μηνύματος
    Που να βρεις σοβαρο μαστορα. Αν θες να φτιαξεις τον μαμα κινητηρα ολοι καλοι ειναι. Βγαζεις το παλιο βαζεις το καινουργιο ανταλακτιοκ. Αν θες να κανεις μια αναβαθμιση εκει φαινετε η απειρια του καθενος απο το να σε συμβουλεψει μεχρι να στο φτιαξει.
    οπότε συμβιβάζεσαι με αυτό που έχεις η άπλα πειραματίζεσαι μόνος σου (εαν πιάνουν τα χέρια σου )
    ανακατασκευή σε HONDA GLX 90cc
    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=134333[/URL]

  7. #37
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Και τελικά καταλήγουμε στο αρχικό ποστ, πούλα το και πάρε κρύπτον Χ (το πούλα το, βέβαια, μια κουβέντα είναι στην κατάσταση που είναι το παπί.....)
    Τα παπιά αυτά είναι σκυλιά μαύρα, αφού άντεξε 150 χιλιάδες χωρίς να ανοιχτεί, έπρεπε να ξαναβάλεις τα γνήσια τα δικά του, ιδιαιτέρως δε αφου όπως είπες, μηχανικός της προκοπής στην περιοχή σου δεν.... να το στρώσεις και αν μετά ήθελες περισσότερη δύναμη να το πούλαγες (στην περίπτωση αυτή, ΑΝΕΤΑ και σε καλή τιμούλα κιόλας.....) και να έπαιρνες ότι καλύπτει το δίπλωμα (και η τσέπη....) σου.
    Τώρα; έδωσες υποθέτω ένα σκασμό λεφτά και μηχανάκι σωστό δεν έχεις......
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  8. #38
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/03/2017
    Μηνύματα
    23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Και τελικά καταλήγουμε στο αρχικό ποστ, πούλα το και πάρε κρύπτον Χ (το πούλα το, βέβαια, μια κουβέντα είναι στην κατάσταση που είναι το παπί.....)
    Τα παπιά αυτά είναι σκυλιά μαύρα, αφού άντεξε 150 χιλιάδες χωρίς να ανοιχτεί, έπρεπε να ξαναβάλεις τα γνήσια τα δικά του, ιδιαιτέρως δε αφου όπως είπες, μηχανικός της προκοπής στην περιοχή σου δεν.... να το στρώσεις και αν μετά ήθελες περισσότερη δύναμη να το πούλαγες (στην περίπτωση αυτή, ΑΝΕΤΑ και σε καλή τιμούλα κιόλας.....) και να έπαιρνες ότι καλύπτει το δίπλωμα (και η τσέπη....) σου.
    Τώρα; έδωσες υποθέτω ένα σκασμό λεφτά και μηχανάκι σωστό δεν έχεις......
    Εντάξει το μηχανάκι δεν είναι για πετάμα. Όπως είπα και αρχικά πάει καλά άλλα εγώ που το ήξερα και εργοστάσιακό μου φαίνεται το ίδιο. Άρα η βελτίωση απέτυχε ή λείπουν κάποιες λεπτομέρειες όπως σωστό καρπυρατερ, ρύθμιση κτλ.
    Κάτι που ήθελα να ρωτήσω. Όταν βάζεις μεγαλύτερο καρμπυρατερ θέλει και μεγαλυτέρο λαιμο απ ότι ξέρω. Η θυρηδα της κεφαλής όμως παραμένει ίδια. Δεν υπάρχει πρόβλημα σε αυτό.

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της andreaspetr
    Εγγραφή
    01/09/2014
    Μηνύματα
    470
    αν εχεις μαμισιο καρμπυρατερ με φουλ πομπε πιστονι και εχετε δωσει πολυ συμπιεση αυτο που κοπαναει ειναι
    πειρακια και οχι βαλβιδες.
    μενει απο μειγμα και δουλευει πολυ φτωχο.
    στο κανει σε ολο το φασμα τον στροφων η μονο οταν ζοριζεται?
    σε χαλαρες στροφες το κανει?
    το χρονισμα ειναι σωστο?
    εκκεντροφορο λιγο πιο αγριο και ενα ΚΑΛΟ καρμπυρατερακι εως 24αρι και καλο ρυθμισμα θα εκανα εγω.

  10. #40
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/03/2017
    Μηνύματα
    23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από andreaspetr Προβολή μηνύματος
    αν εχεις μαμισιο καρμπυρατερ με φουλ πομπε πιστονι και εχετε δωσει πολυ συμπιεση αυτο που κοπαναει ειναι
    πειρακια και οχι βαλβιδες.
    μενει απο μειγμα και δουλευει πολυ φτωχο.
    στο κανει σε ολο το φασμα τον στροφων η μονο οταν ζοριζεται?
    σε χαλαρες στροφες το κανει?
    το χρονισμα ειναι σωστο?
    εκκεντροφορο λιγο πιο αγριο και ενα ΚΑΛΟ καρμπυρατερακι εως 24αρι και καλο ρυθμισμα θα εκανα εγω.
    το καρμπυρατερ ειναι shark 20αρι.
    Το χτυπημα δεν ακουγετε στο ρελαντι. Σε ολες τις αλλες στροφες το κανει. Παντως στο καρμπυρατερ εχω βαλει πιο μικρο ζιγκλερ γιατι ειχε πλουσιο μειγμα με το κανονικο. Απ' οτι καταλαβα απο το μπουζο δηλαδη. Παντως χτυπαγε και πριν και τωρα. Απλα πριν χτυπαγε και στο ρελαντι. Παντως η κεφαλη εχει 1000χιλioμετρα. Μηπως δεν εχουν πατησει οι βαλβιδες?
    Για το χρονισμα δεν ξερω. Οτι εχει κανει ο μηχανικος...
    Ψαχνω για κανα μεραχειρισμενο Mikuni 24 και εναν fuego F200. Και βλεπουμε...

  11. #41
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/03/2017
    Μηνύματα
    23
    για δειτε τις φωτο. Αυτη η στροφαλομπιελα ειναι κινεζικη;

    http://imgur.com/1QT0wiG
    http://imgur.com/BQEg4zG
    http://imgur.com/em9cLMi
    http://imgur.com/AdL6bvz
    http://imgur.com/iBJCalS

  12. #42
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/03/2017
    Μηνύματα
    23
    τελικα εβαλα επανω την μαμα κεφαλη και ενα φλατ πιστονι japan. Καρπυρατερ αφησα το ιδιο shark 20αρι. Αλλαξα και την εξατμηση με την μαμισια. βελτιωθηκε κατα πολυ η αποδοση και η ομαλοτητα. Αλλα συνεχιζει να χτυπαει κατι παλι. Σιγουρα δεν ειναι οι βαλβιδες. Δεν ερχεται απο εκει ο θορυβος. Συμπιεση τωρα με το φλατ πιστονι δεν εχει πολυ αρα μαλλον δεν ειναι πειρακια βαση λογικης. Ο μηχανικος μου ειπε οτι γενικα λογω του τριγωνικου στροφαλου θα εχει διαφορους ηχους το μηχανακι. Εχει καποιος απο εσας εμπειρια απο τριγωνικου στροφαλου γιατι εμενα μου φαινεται περιεργο να χτυπαει.
    παρολα αυτα η αποδοση του ειναι καλη. Αν ειχε προβλημα η μπιελα η κατι αλλο στον στροφαλο δεν θα φαινοταν στην αποδοση;

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. astrea vs astrea supra
    από kioukiou στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/11/2015, 10:37
  2. ΚΛΟΠΗ Honda Astrea Supra
    από zzr2005 στο forum Κλοπές
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2007, 15:14
  3. Λάδια για astrea supra..
    από hercul στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2007, 12:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF