Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: Το ταξίδι που δεν έκανα

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/02/2007
    Μηνύματα
    465

    Το ταξίδι που δεν έκανα

    Αν και είμαι σε ένα φωτεινό δωμάτιο δίπλα στο μικρό μπαλκόνι, την ψυχή μου την οδηγούν τα πλήκτρα με τις λέξεις που σχηματίζουν … Είμαι πάνω σε ένα άθλιο αλλά περιποιημένο με αγάπη και πραγματική φροντίδα παπί, κάπου ανατολικά των Αγράφων και βόρεια από τα Φουρνά. Είμαι ακόμα εκεί … Σε μια ονειρεμένη μοναχικότητα μακριά από προδοσίες – αχαριστία – ψεύτικα λόγια και υποσχέσεις – μίσος, θυμό, εγωισμό και αισθήματα απάνθρωπα. Το οξυγόνο κάνει το μυαλό να δουλεύει με απίστευτη ευκολία … τα μάτια βλέπουν πιο μακριά από τον ορίζοντα … ο ήχος της πάπιας καθόλα ταιριαστός με το περιβάλλον …

    Αν και βρίσκομαι στην αρχή του ταξιδιωτικού μου ο νους ήδη σχεδιάζει τις επόμενες διαδρομές. Διαδρομές πάλι έξω από τα καθιερωμένα και προκαθορισμένα μονοπάτια των πρέπει και των σωστών … από αυτές που καθαρίζουν τους δαίμονες που ακολουθούν τις ψυχές από την ώρα της σύλληψης. Πάντα ακολουθούσα το ένστικτό μου … πάντα μέχρι τέλους … Όλα φωνάζουν «μη» … όμως οδηγό δεν αλλάζω εύκολα … Ειδικά όταν ο οδηγός έχει αποδειχθεί παρά τις ταλαιπωρίες και πληγές σωστός. Και γιατί να μην κάνω λάθος ? … μια ζωή χωρίς λάθη είναι το μεγαλύτερο λάθος που μπορεί να ζήσει κάποιος. Γυρίζοντας κάποια στιγμή σπίτι όλες αυτές οι σκέψεις και όνειρα άρχισαν να παίρνουν μορφή σε χαρτί και μολύβι με πολύτιμη βοήθεια τον υπολογιστή και τις πληροφορίες που βρίσκεις εκεί μέσα.

    Ο πρώτος στόχος είναι το Βόρειο Ακρωτήρι … όχι όμως από τα γνωστά μονοπάτια. Από δρόμους που μπορείς βρεις πραγματικούς ανθρώπους – από βουνά και χωριά – από στενούς φιδίσιους δρόμους που η παρουσία των δίποδων όντων είναι ενοχλητική. Διανυκτερεύσεις όσο πιο κοντά στη φύση, με όσο το δυνατόν με πιο καθαρό ουρανό από επάνω … Ακολουθώντας όλα τα Βαλκάνια προς τα Βόρεια από την Ανατολική τους πλευρά μέχρι Σκανδιναβία και πέρασμα από όλες τις χώρες δεν χρειάζεται διαβατήριο … Φαγητό λιτό – υγιές – δυναμωτικό – μαγειρεμένο στο φτωχό αλλά μαγικό κατσαρολάκι … Κάθε διάβα και μια εμπειρία … κάθε χωριό και ένας παράδεισος … κάθε βουνοκορφή και ένας λόγος να φτάσεις στην επόμενη … Πέρασμα από κάποιες μεγάλες πόλεις υποχρεωτικά ή για να δεις ίσως αγαπημένα μέρη που χάραξαν παλαιότερα την καρδιά και το μυαλό … Για να ξαναδείς τον εαυτό σου μετά από τόσα χρόνια στο ίδιο μέρος και πως αυτός άλλαξε …

    Ήδη υπάρχει αγωνία για την αντοχή της πάπιας … Θα κρατήσει μέχρι τέλους ? Θα τα καταφέρει ? … ήδη γνωρίζω πως ναι … και θα τα καταφέρει και θα χαρίσει απίστευτες στιγμές και θα ανοίξει καινούργιους ορίζοντες … Μια – δυό ακόμη μετατροπούλες και η αντοχή της είναι δεδομένη … Αλλά ακόμη ότι και να συμβεί στον δρόμο, θα αντιμετωπιστεί επί τόπου με τον έναν ή τον άλλον τρόπο.

    Δεύτερος στόχος το Νοτιότερο σημείο της Ευρώπης αφού γίνει και ο γύρος Βρετανίας – Ιρλανδίας … Μπροστά μου βλέπω τις αγαπημένες παμπ με τα απίθανα σερβιρισμένα breakfast μέχρι αργά το απόγευμα. Τους απίθανους καταπράσινους λόφους της Βρετανικής επαρχίας.
    Το Cabo da Roca περιμένει … Τα παράλια της νότιας Γαλλίας και τα περάσματα των Άλπεων είναι εκεί κάτι χιλιάδες χρόνια για να υποδέχονται ταξιδιώτες και περιπτώσεις ανίατης ταξιδιοπάθειας.

    Επιστροφή από τη Δυτική πλευρά των Βαλκανίων. Ο κύκλος θα κλείσει περνώντας πάλι από μαγικά μέρη μακριά από τον «πολιτισμό» και τα δυτικά πρότυπα των «πρέπει». Συν – πλην 25,000 χλμ - κοντά στις 25 με 30 χώρες σε περίπου 60 ημέρες … όχι και άσχημα … Η γενική κατεύθυνση των διαδρομών ήδη χαραγμένη σε χαρτί χωρίς πολλές και περιττές σημειώσεις. Τα περισσότερα θα ανακαλυφθούν επί τόπου. Ο εξοπλισμός ήδη υπάρχει και ίσως χρειαστεί μερικά συμπληρώματα.
    Τελευταία τροποποίηση από Vrasidas; 01/04/2017 στις 19:01.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/02/2007
    Μηνύματα
    465
    Αλλά η ζωή όπως απλόχερα χαρίζει χαρές έτσι απλόχερα τις παίρνει πίσω … Τροχαίο ατύχημα με αυτοκίνητο που με εμβόλισε από πίσω με το καλημέρα του νέου χρόνου, έφερε τα πάνω κάτω … Έχω πέσει με 3ψήφιο νούμερο στα ψηλά του κοντέρ και σηκώθηκα απλά για να ξεσκονιστώ … έχει πέσει πάνω μου Πυροσβεστικό όχημα που πέρασε κάθετα την Μεσογείων 04:00 το πρωί και με εγκατέλειψε … έφαγα μετωπική στην Πάρνηθα με τζιπ που οδηγούσε κάποιος που γύριζε από ταβέρνα … ταρίφας με εμβόλισε πάλι στην Μεσογείων περνώντας κόκκινο … και πόσα ακόμη … Σε όλα τηρουμένων των αναλογιών την έβγαλα σχετικά καθαρή. Και να που τώρα μια πτώση με όχι πάνω από 30 – 40 χλμ ανέτρεψε τα πάντα … Την ώρα της πτώσης μια απίστευτη ηρεμία και γαλήνη κυριαρχεί … Ένα συναίσθημα πλήρωσης και λύτρωσης σε κυριεύει. Ίσως το σώμα αναγνωρίζει σε κλάσματα του δευτερολέπτου την σοβαρότητα της κατάστασης και με αυτόν τον τρόπο προστατεύει την ψυχή. Δήθεν αγαπημένα πρόσωπα είναι εκεί και τα κοιτάς στα μάτια … ποτέ μου δεν κατάλαβα αυτό το περίεργο παιχνίδι. Οι τριγύρω θόρυβοι – η άσφαλτος που πλέον είναι κάποια εκατοστά από τα μάτια - παίρνουν άλλη διάσταση – ο χρόνος σταματά και εσύ περιμένεις απλά την κατάληξη της πτώσης. Το σύρσιμο σταματά … ησυχία … προσπαθώ να σηκωθώ από ένστικτο επιβίωσης … καταρρέω σαν χάρτινος πύργος. Έχω κτυπήσει βαθειά μέσα μου και το νιώθω … Το πρόσωπο καίει και είναι υγρό … από δεξιά δεν βλέπω καλά γιατί κάτι είναι πάνω στο μάτι μου … Τι δουλειά έχει το φρύδι μου εδώ κάτω ? … η λίμνη αίματος δίπλα μου όσο πάει και μεγαλώνει. Που μπλέξαμε πάλι το φελέκι μου μέσα? Με το εμπλεκόμενο αυτοκίνητο πηγαίνω γρήγορα νοσοκομείο. Από την εμπειρία μου και τις ερωτήσεις που θυμάμαι να μου κάνουν καταλαβαίνω ότι με ετοιμάζουν για χειρουργείο. Τελικά τελευταία στιγμή το αποφεύγουμε αλλά και πάλι κάτι δεν πάει καλά … Πόσο με εκνευρίζει που κρατούν μια στάση σιωπής …

    Αρκετές ημέρες στο νοσοκομείο, πολύς πόνος και η ξεκάθαρη στάση για το ποιούς τελικά έχεις γύρω σου, η λύση της σιωπής των ιατρών προκαλούν βίαιη ανατροπή δεδομένων ζωής και ριζικές αναθεωρήσεις. Έχει καταρρεύσει ακόμη ένα οικοδόμημα αξιών. Στο νοσοκομείο κατάλαβα ότι το προγραμματισμένο ταξίδι έχει ήδη χαθεί … όπως και τόσα ακόμη που από πλάνη οι περισσότεροι νομίζουμε ότι ζούμε. Κανονικό Matrix … Τα παιχνίδια του μυαλού τελικά είναι πολύ βρώμικα … όπως και οι ψυχές των πλανεμένων ανθρώπων … Γιατί όμως δεν μπορώ να δεχτώ ότι υπάρχουν γεννημένοι κακοί άνθρωποι … ??

    Πριν λίγες ημέρες υποχρεώθηκα να οδηγήσω την πάπια μετά από αρκετό καιρό … Μέχρι τον Πειραιά έκανα δυό στάσεις για να ξεκουραστώ … Τα 500 χλμ πάνω της που έκανα για πλάκα είναι προς το παρόν μακρινό όνειρο. Όμως ποτέ μην λες ποτέ … Παρόλα αυτά η απόφαση έχει ήδη παρθεί. Τελικά το να πατηθεί η σκανδάλη από εσένα τον ίδιο ή από κάποιον άλλο, είναι το πιο εύκολο πράγμα στον κόσμο … Πωλούνται ήδη όλες οι μηχανές στο γκαράζ εκτός της πάπιας … χαρίζονται σε φίλους πράγματα που έχουν σημαδέψει μια ζωή … Αναρωτιέμαι όμως τι είδους ζωή …

    Προς το παρόν το σώμα προσπαθεί να ανακάμψει … η ψυχή περισσότερο … Είχα ξεχάσει πως είναι να κλαίς, να νιώθεις ανθρώπινο πόνο, είχα ξεχάσει πως είναι η απελπισία και η ανακούφιση από πέντε λόγια αληθινών φίλων. Είχα ξεχάσει πως είναι η ζωή με ταπεινότητα και απουσία εγωισμού … Είχα ξεχάσει πως είναι να αναζητάς την λύτρωση από τα γήινα ανθρώπινα … Είχα ξεχάσει ότι δεν πρέπει να τα βάζω κόντρα με την ζωή και τα καπρίτσια της … Ελπίζω εάν ξαναγεννιόμαστε αυτές οι πληροφορίες να είναι καλά αποτυπωμένες στο DNA μας και να είμαστε καλύτεροι πρώτα για τους εαυτούς μας και ύστερα για τους άλλους …

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Πρωταπριλιά βρήκες να τα ανεβάσεις αυτά ρε φίλε ?
    Περαστικά ...

  4. #4
    Ελπίζω να είναι ένα πρωταπριλιάτικο, απλά.

    Αν είναι όντως σοβαρό, πραγματικά από καρδιάς καλή ανάρρωση και σύντομα στις 500άρες και βάλε, πάλι.




    Μεταφέρεσαι στα στραβά και ανάποδα...

  5. #5
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    τι ειπες τωρα...........Καλη αναρρωση να εχεις.

  6. #6
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    Καλή ανάρρωση Βρασίδα και γερός και δυνατός πάλι σύντομα.
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  7. #7
    Ντιπ άσχετος Το avatar του/της gory
    Εγγραφή
    21/01/2016
    Μηνύματα
    181
    Περαστικά και σιδερένιος..!

  8. #8
    ο κουρασμένος Το avatar του/της andstag
    Εγγραφή
    11/07/2008
    Μηνύματα
    98
    Φίλε μου περαστικά σου εύχομαι και γρήγορη επιστροφή στα καθημερινά.
    Ελπίζω να μη το βάλεις κάτω και να καταφέρεις να πραγματοποιήσεις το ταξίδι σου!!!!

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    604
    Εύχομαι από καρδιάς να είναι πρωταπριλιάτικο αστείο. Αν όχι, περαστικά, γρήγορη ανάρρωση χωρίς κουσούρι και σύντομα να κάνεις αυτά που αγαπάς!

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    καλη και γρηγορη αναρρωση..ψυχης και σωματος...

  11. #11
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Ειτε ειναι πρωταπριλιατικο
    ειτε οχι...

    Ανθρωποι σαν εσενα δεν θα μεινουν πισω για πολυ...

    σε βλεπω να ξεκινας για γυρο της Ελλαδος με ποδηλατο...!!!

    Μην ξεχνας, η ουσια ειναι στο ταξιδι που ελεγε και ο Καβαφης....
    ταξιδι του μυαλου!
    Τελευταία τροποποίηση από GFawkes; 03/04/2017 στις 10:46.

  12. #12

  13. #13
    Ειμαι ninja Το avatar του/της mariza
    Εγγραφή
    28/12/2015
    Μηνύματα
    257
    Εύχομαι απο καρδιάς να πάνε όλα καλά!

  14. #14
    Όλα είναι δρόμος, περαστικά και σύντομα καβάλα στα στροφιλίκια.
    Αν τα ταξίδια που σχεδιάζεις είναι σαν το γραπτό λόγο & την περιγραφή σου τότε είμαι σίγουρος ότι δε θ' αργήσεις να ξανανοίξεις χάρτες!
    ''Well, the rain ain't fussy about where it lands,
    It'll find you hiding no matter where you stand.
    It's gonna rain brother, and it's gonna rain hard,
    When the blues comes calling with it's calling card.''

    R o r y G a l l a g h e r

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    580
    Γρηγορη ανάρρωση και απο εκει και περα οτι τραβαει η ψυχη σου.
    LIVE FREEEEE!!!!!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τί είναι αυτό που μου χάλασε το ταξίδι;
    από bonepeeler στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 22/08/2013, 20:56
  2. Απαντήσεις: 487
    Τελευταίο μήνυμα: 08/03/2012, 00:54
  3. ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΤΟΝ ΧΕΙΜΩΝΑ......
    από zoropatra στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2008, 11:01
  4. Το κουβάρι που δεν λύνεται, κόβεται...
    από tai στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2006, 01:37
  5. Σιγά που δεν θα τό'κανα κι αυτό !
    από makis206 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 259
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2006, 10:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF