Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 45

Θέμα: Λάστιχο για ss σε εκδρομές

  1. #31
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.707
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Και εμένα λαστιχάς μου τα έβαλε, κι αυτός γνωστός στον χώρο και εκείνος μου είπε για τις πιέσεις (που και πάλι πήγα πιο κάτω γιατί γλυστρούσε), δεν είχα ξαναβάλει Dunlop (oύτε και πρόκειται) και μάλιστα όχι μαλακά, προερχόμουν από supercorsa και racetek. Ο κατασκευαστής πάντως δεν μπορεί να ξέρεις τι συνθήκες που θα οδηγήσεις το μηχανάκι σου.

    Καταλαβαίνουμε όλοι ότι άλλες πίεσεις θέλουμε στους δικούς μας δρόμους κι άλλες στη Β. Ιταλία (λόγω ασφάλτου).

    Ναι οκ, με 36/42 στην εθνική έχεις τη λιγότερη φθορά. Αλλά εκεί δεν έχεις κι ιδιαίτερες απαιτήσεις από το λάστιχο, μόνο να μην κλατάρει.
    Τέσπα, ο καθένας βαζει τις πιέσεις που τον κάνουν να νοιώθει ασφαλής πάνω στο μηχανάκι του.
    Για τα sportsmart εχεις δικαιο δεν ηταν ανταξια της Dunlop...τα ειχα βαλει κ εγω οταν βγηκαν κ δεν εμεινα ευχαριστημενος.
    Το 11 (που οτι τα ειχα βαλει) ειχαμε παει ταξιδακι Ιταλια κ στους εκει δρομους (κ στεγνο κ υπο βροχη) ηταν σουπερ...αλλα αλλη κουβεντα αυτη.
    Σαν τα qualifier RR δεν ηταν()...
    Τα SC κ τα racetec βεβαια ειναι γομες κ οχι πολιτικα οπως το sportsmart.

    Υ.Γ 36/40 μονο σε ταξιδι...αλλιως 32-36 σε βολτακια.
    Ride(s) the wind of change...

  2. #32
    Και γαμώ τα μέλη!!!
    Εγγραφή
    04/11/2004
    Μηνύματα
    141
    Σχετικά με τα sportsmart, καμία σχέση σαν λάστιχο με τα sportsmart II. Απείρως καλύτερα τα ΙΙ σε όλους τους τομείς!
    Νίκος988
    Tα λέμε τις προάλλες!!!

  3. #33
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.707
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nikos988 Προβολή μηνύματος
    Σχετικά με τα sportsmart, καμία σχέση σαν λάστιχο με τα sportsmart II. Απείρως καλύτερα τα ΙΙ σε όλους τους τομείς!
    Δεν μπηκα στην διαδικασια να ξαναβαλω πολιτικο αλλα ακουσα καλα λογια για το ΙΙ.
    Πλεον 211 Μedium εμπρος κ Endurance πισω κ ειμαστε οκ.
    Τα χιλιομετρα ανα χρονο πεσανε αρκετα σε σχεση με τα προηγουμενα χρονια οποτε η αλλαγη ερχεται ανα 1,5-2 χρονια ...
    Ride(s) the wind of change...

  4. #34
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Σε θέμα που είχα βάλει κάποτε και ρωτούσα για τις πιέσεις, οι περισσότεροι (εμφανιζόμενοι κάποιοι και εδώ) είπαν «αυτό που προτείνει ο κατασκευαστής», δηλαδη 36/42.

    Κάποιοι είπαν τι έχουν δοκιμάσει και δουλεύει για εκείνους, κάποιοι είπαν τι βάζουν στην πίστα, που δεν είναι το θέμα της ερώτησης και μετά ξεκίνησε μια συζήτηση περί θερμοκρασίας, ατμοσφαιρικής πίεσης και τις optimal πιέσεις που πρέπει να βάζουμε έτσι ώστε να μην χάνουμε ούτε δέκατο του δευτερολέπτου στην χρονομέτρηση και μας πατάει ακόμη και ο Χόρχες.

  5. #35
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    ...
    Σαν τα qualifier RR δεν ηταν()...
    Τα SC κ τα racetec βεβαια ειναι γομες κ οχι πολιτικα οπως το sportsmart.

    Υ.Γ 36/40 μονο σε ταξιδι...αλλιως 32-36 σε βολτακια.
    Tα sport maxx ήταν τα αντιστοιχα, όχι τα Smart, ήθελα σκληρό λάστιχο αλλά τέτοιο κούτσουρο δεν είχα ξαναβάλει (εκτός απο κάτι Βridgestone)

    Tι γόμες και ξεγόμες, σιγά μην ηθελαν και ηλεκτρικές κουβέρτες πριν ξεκινήσεις. Στεγνό, βρεγμένο, χειμώνα καλοκαίρι είναι απίστευτα λάστιχα (αλλά δεν έχουν μεγάλο χρόνο ζωής).
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  6. #36
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.707
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Tα sport maxx ήταν τα αντιστοιχα, όχι τα Smart, ήθελα σκληρό λάστιχο αλλά τέτοιο κούτσουρο δεν είχα ξαναβάλει (εκτός απο κάτι Βridgestone)

    Tι γόμες και ξεγόμες, σιγά μην ηθελαν και ηλεκτρικές κουβέρτες πριν ξεκινήσεις. Στεγνό, βρεγμένο, χειμώνα καλοκαίρι είναι απίστευτα λάστιχα (αλλά δεν έχουν μεγάλο χρόνο ζωής).
    Εχω την εντυπωση πως sportmax τα ελεγε ολα αλλα ειχε διαφορετικο τυπο (Qualifier RR, I κλπ κλπ).
    Δεν αντιλεγω πως ειναι σουπερ τα SC κ Racetec αλλα παιζουν μπαλα σε αλλη κατηγορια (πχ 211, RS10)απο τα smart..αυτο εννοω.
    Τελοσπαντων μην το πηδ@ξουμε το θεμα με τις πιεσεις (κ αλλο)...ο καθενας βαζει οτι τον βολευει αναλογα με τον τροπο/τοπο οδηγησης, καταστασης αναρτησεων κλπ κλπ...
    Ride(s) the wind of change...

  7. #37
    Και γαμώ τα μέλη!!!
    Εγγραφή
    04/11/2004
    Μηνύματα
    141
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Tα sport maxx ήταν τα αντιστοιχα, όχι τα Smart,
    Sportmaxx είναι η σειρά της DUNLOP και sportsmart II είναι το μοντέλο.
    Νίκος988
    Tα λέμε τις προάλλες!!!

  8. #38
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    • bstone s21
    • michelin power rs
    • dunlop sportsmart
    • pirelli diablo rosso corsa
    • metzeler m7rr
    Ποιά η γνώμη σας για τα POWER RS? Μόνο σε αυτό το thread είδα να αναφέρονται.

    Διάβασα μερικά άρθρα απο εξωτερικό και τα αποθεώνουν όσον αφορά την σχέση κρατήματος/διάρκειας. Θα μπορουσαν να ειναι η κορυφή των ROAD-TRACK ελαστικών;
    The R is for Respect.

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vice Προβολή μηνύματος
    Ποιά η γνώμη σας για τα POWER RS? Μόνο σε αυτό το thread είδα να αναφέρονται.

    Διάβασα μερικά άρθρα απο εξωτερικό και τα αποθεώνουν όσον αφορά την σχέση κρατήματος/διάρκειας. Θα μπορουσαν να ειναι η κορυφή των ROAD-TRACK ελαστικών;
    Δια της αφής είναι σα γόμες.Υπερβολικά μαλακά.Τα φοράει φίλος γρήγορος οδηγός σε GSXR 1000 (συνηθισμένος σε σλικ) και ειναι πολύ ικανοποιημένος.Θέλω να κάνω μια δοκιμή κάποια στιγμή.

    Επειδη διάβασα το θέμα,θέλω να πιστεύω οτι δεν λαμβάνει κανένας σοβαρά υπόψιν τις εργοστασιακές πιέσεις που αναφέρθηκαν και σε Dunlop κιόλας...
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  10. #40
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Δια της αφής είναι σα γόμες.Υπερβολικά μαλακά.Τα φοράει φίλος γρήγορος οδηγός σε GSXR 1000 (συνηθισμένος σε σλικ) και ειναι πολύ ικανοποιημένος.Θέλω να κάνω μια δοκιμή κάποια στιγμή.

    Επειδη διάβασα το θέμα,θέλω να πιστεύω οτι δεν λαμβάνει κανένας σοβαρά υπόψιν τις εργοστασιακές πιέσεις που αναφέρθηκαν και σε Dunlop κιόλας...
    στο δρόμο είναι πολύ καλά μέχρι στιγμής,δεν έχω μπει Σέρρες όμως.
    σαφώς και πρέπει να λαμβάνονται υπόψιν οι πιέσεις του κατασκευαστή.











































































    των ελαστικών.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  11. #41
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    Rosso III

  12. #42
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.278
    Rs10
    Throttle that mysterious friend of ours

  13. #43
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/02/2015
    Μηνύματα
    4
    Kαλημερα ειμαι κατοχος vstrom650 και ειμαι στην αναζητηση ελαστικων αν μπορουσατε να μου πειτε για τα ΜΙΤΑΣ ειναι καλα καπου διαβασα για απολεια αερα στο ελαστικο τα εχει βαλει καποιος να μας πει τη γνωμη του.Τη μηχανη την χρησημοποιο μονο ασφαλτο εντος Αθηνας και κανα κοντινο ταξιδακι.

  14. #44
    Δεν ξερω να σου απαντήσω αλλα τι σχεση εχει το vstrom και τα Mitas με το θέμα «Λαστιχα για SS σε εκδρομες»?

  15. #45
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/02/2015
    Μηνύματα
    4
    Α sorry επρεπε να ανοιξω καινουργιο θεμα

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Ιδεες για "βαψιματα" σε Κρανη ...
    από crs-k στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 02/08/2006, 21:30
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2005, 08:55
  3. Ομαδική για πολυεστερικά και fiberglass κοστούμια για SS
    από stako στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 25/02/2005, 12:37
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2004, 08:32
  5. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 05/12/2003, 15:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF