Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 45

Θέμα: Λάστιχο για ss σε εκδρομές

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/10/2012
    Μηνύματα
    44

    Λάστιχο για ss σε εκδρομές

    Καλησπέρα πριν 7 μήνες και περίπου 4000 χιλιόμετρα έβαλα στο ρ1 τα Bridgestone rs10 πολύ καλό λάστιχο με έχει σώσει σε στροφή με χωμα αλλα το πίσω τετραγωνισε αρκετα. Αρχικα πίστευα θα πήγαινα συνέχεια πιστα και στροφιλικια κλπ. Αλλα αυτά γιναν πολύ λίγες φορές τελικά και έγραψα τα περισσότερα χιλιόμετρα σε εθνική με μεγαλες ταχύτητες.
    Το μπροστινό ειναι σε πολύ καλή κατάσταση ακόμα το πίσω δεν το βγάζει το καλοκαίρι και επειδή πάλι θα παιξουν πολλές εκδρομές σε εθνικές αποκλειστικά θα θελα ενα πίσω λάστιχο να έχει αντοχές για κάτι τέτοιο αλλα να μην είναι και κούτσουρο
    Μονα λάστιχα που ξερω ίσως είναι αυτό που ψάχνω ειναι τα s21.
    Υπάρχουν αλλα ελαστικά για αυτή τη δουλειά ?

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    Όλα τα sport touring λάστιχα κάνουν γιαυτό που θες. Όλες οι εταιρείες έχουν αντίστοιχα ελαστικά.

  3. #3
    • bstone s21
    • michelin power rs
    • dunlop sportsmart
    • pirelli diablo rosso corsa
    • metzeler m7rr
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/10/2012
    Μηνύματα
    44
    Ευχαριστώ παιδιά

  5. #5
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stiffler Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα πριν 7 μήνες και περίπου 4000 χιλιόμετρα έβαλα στο ρ1 τα Bridgestone rs10 πολύ καλό λάστιχο με έχει σώσει σε στροφή με χωμα αλλα το πίσω τετραγωνισε αρκετα. Αρχικα πίστευα θα πήγαινα συνέχεια πιστα και στροφιλικια κλπ. Αλλα αυτά γιναν πολύ λίγες φορές τελικά και έγραψα τα περισσότερα χιλιόμετρα σε εθνική με μεγαλες ταχύτητες.
    Το μπροστινό ειναι σε πολύ καλή κατάσταση ακόμα το πίσω δεν το βγάζει το καλοκαίρι και επειδή πάλι θα παιξουν πολλές εκδρομές σε εθνικές αποκλειστικά θα θελα ενα πίσω λάστιχο να έχει αντοχές για κάτι τέτοιο αλλα να μην είναι και κούτσουρο
    Μονα λάστιχα που ξερω ίσως είναι αυτό που ψάχνω ειναι τα s21.
    Υπάρχουν αλλα ελαστικά για αυτή τη δουλειά ?
    Για sport touring λαστιχα σου έγραψαν πιο πάνω.
    Αν αλλάξεις μόνο το πίσω όμως καλύτερα να βάλεις παλι το ίδιο.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #6
    m7 metzeler δεν εχω σουπερ σπορτ γυμνο μηχανακι εχω αλλα είμαι από το ατιμο πολυ ευχαριστημένος εχω πατησει χώματα σε άσφαλτο δεν εχει χαμπαριασει τίποτα πολύ καλο σε βροχή και αρκετά γρήγορο για στροφες να το ευχαριστηθεις, τωρα λεω να το βαλω και μια πίστα να το δοκιμάσω τι λεει
    σας εχω ολους εσας τους παγκοσμοιους καφετερειακιδες και της ευθειακιδες,αιντε μαθετε να μπαινετε σε καμια στροφη και τα λεμε μετα.

  7. #7
    Και γαμώ τα μέλη!!!
    Εγγραφή
    04/11/2004
    Μηνύματα
    141
    Καλημέρα.

    Ως κάτοχος R1, σου προτείνω τα DUNLOP SPORTSMART II.
    Προσοχή όμως, να βάζεις ΠΑΝΤΑ 36psi μπροστά και 42psi πίσω! Μην ανησυχείς για το κράτημα! Είναι οι πιέσεις που δίνει η ΥΑΜΑΗΑ και δουλεύουν άψογα στο δρόμο! Όταν μπαίνεις πίστα και μόνο τότε, κατεβάζεις πιέσεις!
    Αν βγεις εθνική με χαμηλότερες πιέσεις, τότε θα έχεις μεγάλη φθορά. Το λάστιχο κρατάει απίστευτα και στο στεγνό και στο βρεγμένο και σε μένα, δύο φορές έχει φτάσει τα 18.000ΚΜ και τα άλλαξα γιατί πλεόν γλιστρούσαν αρκετά, σύμφωνα πάντα με τις δικές μου απαιτήσεις.
    Νίκος988
    Tα λέμε τις προάλλες!!!

  8. #8
    M7RR δαγκωτό!
    The R is for Respect.

  9. #9
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nikos988 Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα.

    Ως κάτοχος R1, σου προτείνω τα DUNLOP SPORTSMART II.
    Προσοχή όμως, να βάζεις ΠΑΝΤΑ 36psi μπροστά και 42psi πίσω! Μην ανησυχείς για το κράτημα! Είναι οι πιέσεις που δίνει η ΥΑΜΑΗΑ και δουλεύουν άψογα στο δρόμο! Όταν μπαίνεις πίστα και μόνο τότε, κατεβάζεις πιέσεις!
    Αν βγεις εθνική με χαμηλότερες πιέσεις, τότε θα έχεις μεγάλη φθορά. Το λάστιχο κρατάει απίστευτα και στο στεγνό και στο βρεγμένο και σε μένα, δύο φορές έχει φτάσει τα 18.000ΚΜ και τα άλλαξα γιατί πλεόν γλιστρούσαν αρκετά, σύμφωνα πάντα με τις δικές μου απαιτήσεις.
    Δεν ξέρω τι δίνει η Yamaha αλλά Dunlop και τέτοιες πιέσεις στο δρόμο δεν παίζουν.

    Ποιος σου είπε 36/42 στα DUNLOP SPORTSMART II; Κι άντε και στο είπε και τα έχεις με τέτοιες πιέσεις, το R1 δεν πάει βάρκα γυαλό;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  10. #10
    και εγώ 32/34 βαζω στα D211 για πολεμικές. 36/42 μια φορά ειχα βάλει οταν πηγα από εγνατία για να μην τα λιώσω
    The R is for Respect.

  11. #11
    Και γαμώ τα μέλη!!!
    Εγγραφή
    04/11/2004
    Μηνύματα
    141
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω τι δίνει η Yamaha αλλά Dunlop και τέτοιες πιέσεις στο δρόμο δεν παίζουν.

    Ποιος σου είπε 36/42 στα DUNLOP SPORTSMART II; Κι άντε και στο είπε και τα έχεις με τέτοιες πιέσεις, το R1 δεν πάει βάρκα γυαλό;

    Εδώ και τρία χρόνια που τα χρησιμοποιώ, το μηχανάκι δεν μου έχει γλιστρήσει. Για τις πιέσεις, μου το πρότεινε και ο λαστιχάς μου. Δεν είμαι όμως αναβάτης από τους γρήγορους. Σαφώς και τα όρια που βάζω, είναι πολύ μικρότερα από αυτά που έχει η μηχανή μου και που ίσως ζορίσουν τα λάστιχα.
    Νίκος988
    Tα λέμε τις προάλλες!!!

  12. #12
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    34/37 στα BRIDGESTONE BT-016 pro στας πολεμικές και 36/40 αν εχει εθνικες οδους πολλα χλμ η δικαβαλο
    Throttle that mysterious friend of ours

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/10/2012
    Μηνύματα
    44
    Παράγγειλα τελικα s21 πίσω τα sportsmart πολύ ωραία φαίνονται θα τα προτιμήσω στην επόμενη αλλαγή που θα αλλάξω και το μπροστά
    Και γω 40psi εβαζα πίσω συνέχεια μεχρι και σε στροφες με γρήγορη οδήγηση και πάλι δεν την γλίτωσε το καημένο το πισινό

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2015
    Μηνύματα
    1.092
    Αμα αλλάξεις μόνο το πίσω βάλλε το ίδιο. θα τελειώσει μαζί με το μπροστινό ή κοντα αναλογα με χρήση. Από τα υπόλοιπα στο πινακάκι σε ζευγάρι Metzeler ή Pirelli. Εχουν διαφορές σε γόμα αλλά ΚΑΙ κορώνα.
    Εγώ στο GSXR 1000 για δρόμο και λίγο παιχνίδι εχω βολευτεί με τα Continental Sport Attack 2 και 3. Εχουν συνεχή μεταβαλόμενη σκληρότητα από κέντρο σε άκρα και οχι ζώνες διαφορετικής γόμας με αποτέλεσμα την ομαλότερη μετάβαση από σκληρή (στο κέντρο βεβαια) σε μαλακότερη.

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/10/2012
    Μηνύματα
    44
    Πίσω δεν βάζω το ίδιο θα το ξεφτιλίσει παλι μεσα στο καλοκαίρι αμέσως βάση όσων εχω προγραμματισει αλλα δεν με ενθουσιάζει και η ιδέα να παω σε άλλη μαρκα όχι οτι παιζει πιστεύω κάποιο ρόλο απλά στο πατι δε μαρεσει
    Βρήκα σε καλή τιμή τωρα το s21 σε 200/55 θα γράψω εντυπώσεις να δούμε πόσο θα αντέξει αααν δεν και αυτό πάμε σε άλλη μαρκα

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ιδεες για "βαψιματα" σε Κρανη ...
    από crs-k στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 02/08/2006, 22:30
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2005, 09:55
  3. Ομαδική για πολυεστερικά και fiberglass κοστούμια για SS
    από stako στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 25/02/2005, 13:37
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2004, 09:32
  5. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 05/12/2003, 16:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF