Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 102

Θέμα: Αγορά Moto 650 (μεταχειρισμένη η καινούρια? V-Storm 2017?

  1. #46
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από irinia Προβολή μηνύματος
    Αν πήγαινες στο μεγαλύτερο 900 μάλιστα,ΤΟ ΕΓΚΡΙΝΩ ΜΕ 1000,αλλά εκεί μιλάμε για άλλο μπάτζετ, 10000+..!!


    υγ. Εννοείται ότι η σύγκριση είναι ανάμεσα στα τρία και το ψεύτικο αφορά τη σύγκριση του tracer
    σε σχέση με τα άλλα 2 σε συνδυασμό πάντα με την ΤΙΜΗ..!!Το tracer μπορεί για κάποιον άλλον
    να είναι ένα σούπερ μηχανάκι...!!!Ελαφρύ,καγκούρικο κ.λ.π...
    τώρα δηλαδή αυτή είναι αντίληψη των πραγμάτων? του λες οκ για το μεγάλο τρεισερ που είναι ίδια φιλοσοφίας με το μικρό τρεισερ που είναι υποδεέστερο κατασκευαστικά απο το crossrunner και tiger1050sport..Αλλά φαντάζομαι το γιατί, επειδή απλώς σου αρέσει ο τρικύλινδρος και η ταχύτητα που μαζευει τα χιλιόμετρα (παρα την μαλακια τους με το κοντό ψαλίδι)..οκ φίλε τραγική αντίληψη



    Στο διαταυτα για το κάθε μοντέλο υπάρχουν λόγοι επιλογής απο υποψήφιους και μη αναβάτες .
    Τα τρεισερ700 βερσυς650 nc750x είναι η κατηγορία. Η σουζούκι δεν εχει αντίστοιχο ψιλό στριτ οπότε να εισχωρεί στο μερίδιο της αγοράς με το ονοφφ vstrom650

    και τα τεσσερα μοντέλα είναι σύγχρονα χωρίς να υπολείπονται έχουν + και - χαρακτηριστικά σε σύγκριση μεταξύ τους και έχουν ήδη δημιουργήσει φανς αναβάτες

    βασικά χαρακτηριστικά
    τρεισερ700 πιο σπορτιβ συμπεριφορά, σπορτιβ κινητήρας
    βερσυς650 πιο πολυπλευρη συμπεριφορά, καλή αεροδυναμιική κάλυψη στο ταξίδι
    nc750x πιο εύκολη συμπεριφορά συνολικά λόγο dct, πιο οικονομικός κινητήρας
    vstrom650 πιο ταξιδιάρικο πακέτο, μεγαλύτερη δυνατή άνεση της κατηγορίας και με τις ενδοτικότερες αναρτήσεις

    ότι και να πάρεις δε θα βγεις χαμένος, συνεπώς αντί να ακούς τι αρέσει στον καθεένα ΑΝ ήταν στην θέση σου απλώς επέστρεψε με φωτό την επιλεγμένης σου μοτό και καλοτάξιδος
    you rise you fall you're down then you rise again

  2. #47
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    452
    Εντάξει δεν το λες ψεύτικο το μικρό tracer, απλά για να κρατηθεί το κόστος χαμηλά έχουν γίνει επιλογές λιγότερο ποιοτικές.

    Προσωπικά δεν μου άρεσε η ποιότητα των πλαστικών του, οι διακόπτες του επίσης μου φαίνονται "φτηνοί" ενώ μου χτυπάει άσχημα το μπροστινό πλαστικό φτερό. Σήμερα το οδήγησα και επίσης η σέλα του μου φάνηκε καλή μόνο όταν έχεις τα πόδια πάνω στα μαρσπιέ, όταν τα είχα κάτω μου πατούσε περίεργα τους προσαγωγούς αλλά αυτό μπορεί επίσης να είναι και θέμα ρύθμισης που δεν έκανα. Κατά τα άλλα μου φάνηκε αρκετά ελαφρύ σε επιτόπιους χειρισμούς, μικρό μεταξόνιο με ότι αυτό συνεπάγεται και μοτέρ που αρπάζει από χαμηλά. Τα φρένα οκ. Έχω υποψίες ότι κάποιος 1,90 δύσκολα βολεύεται πάνω.

    Έπειτα οδήγησα το μεγάλο tracer το 900 και αν σε παίρνει οικονομικά να πας εκεί.Και μόνο για το ανεστραμμένο μπροστινό για εμένα το αξίζει, δίνει άλλη σιγουριά και πολύ καλύτερη αίσθηση στο φρένο.

  3. #48
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt_Slow Προβολή μηνύματος
    Εντάξει δεν το λες ψεύτικο το μικρό tracer, απλά για να κρατηθεί το κόστος χαμηλά έχουν γίνει επιλογές λιγότερο ποιοτικές.

    Προσωπικά δεν μου άρεσε η ποιότητα των πλαστικών του, οι διακόπτες του επίσης μου φαίνονται "φτηνοί" ενώ μου χτυπάει άσχημα το μπροστινό πλαστικό φτερό. Σήμερα το οδήγησα και επίσης η σέλα του μου φάνηκε καλή μόνο όταν έχεις τα πόδια πάνω στα μαρσπιέ, όταν τα είχα κάτω μου πατούσε περίεργα τους προσαγωγούς αλλά αυτό μπορεί επίσης να είναι και θέμα ρύθμισης που δεν έκανα. Κατά τα άλλα μου φάνηκε αρκετά ελαφρύ σε επιτόπιους χειρισμούς, μικρό μεταξόνιο με ότι αυτό συνεπάγεται και μοτέρ που αρπάζει από χαμηλά. Τα φρένα οκ. Έχω υποψίες ότι κάποιος 1,90 δύσκολα βολεύεται πάνω.

    Έπειτα οδήγησα το μεγάλο tracer το 900 και αν σε παίρνει οικονομικά να πας εκεί.Και μόνο για το ανεστραμμένο μπροστινό για εμένα το αξίζει, δίνει άλλη σιγουριά και πολύ καλύτερη αίσθηση στο φρένο.



    ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ ΑΠΟΛΥΤΑ............




    Κάπως έτσι τα είδα κι εγώ,βέβαια ο φίλος από πάνω,έβγαλε την άποψη μου τραγική.
    Τι να κάνουμε,ο καθένας έχει τη γνώμη του.
    Το ψεύτικο εννοείται ότι είναι υπερβολική έκφραση,για να τονίσεις όμως κάτι...καμμιά φορά
    γράφεις και υπερβολές.Ακριβώς τα ίδια διαπίστωσα,ποιότητα πλαστικών μέτρια κ.λ.π.
    Όσο για το 900 φυσικά και δεν εντοπίζονται οι διαφορές τους μόνο στο γκάζι όπως είπε ο φίλος μας.
    Το πιο σημαντικό είναι πως στο 900 υπάρχει πολύ περισσότερο η φιλοσοφία του
    best value for money,τώρα όποιος δεν μπορεί να την δει και επικεντρώνεται μόνο στο γκάζι......
    ε τι να κάνουμε ο καθένας μας ότι θέλει βλέπει...!!!

  4. #49
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2017
    Μηνύματα
    22
    Με αυτά που έχω δει ως τώρα, χωρίς να έχω οδηγήσει κανένα ακόμα και χωρίς να έχω δει ούτε καν από κοντά κάποια (έχω δει μόνο vstrom 16 & 17 και το tracer 700) έχω να πω ότι αν έβγαζα εκτός την εμφάνιση και πήγαινα σύμφωνα με αυτά που λογικά θα χρειαστώ θα πήγαινα σίγουρα σε v-strom 17. Ιστoρικά αξιόπιστο, άνετο για δύο άτομα, δείχνει ελαφρύ και ευέλικτο για την πόλη (για τέτοιου είδους μοτοσυκλέτα), με traction control (νομίζω ότι καλύτερο υπάρχει από θέμα ασφάλειας) και πατάει χώμα (ένταξει για κάνα λάιτ χωματόδρομο σε κάνα νησί το θέλω, όχι να σκαρφαλώνω σε βουνά). Οπότε μιλάμε για πλήρες πακέτο.
    Όμως αν βάλω μέσα την εμφάνιση το βγάζω τελευταίο! Είναι περισσότερο on-off απ'οτι θα ήθελα. Εμφανισιακά εννοώ. Και εξού το ότι έχω κολήσει. Μπορώ να πω ότι τουλάχιστον από τις φωτογραφίες έχω "ερωτευτεί" το versys 650 (ειδικά το... χρυσό) αλλά θέλω να το δω από κοντά και να το οδηγήσω! Το tracer αν δεν είχε το πακέτο δώρων δεν θα ασχολιόμουν καν. Όχι ότι δεν αξίζει, απλά δεν μου άρεσε τόσο. Γενικά το έχω βγάλει εκτός πλέον. Και τελευταία άρχισα να βλέπω και το nc750x που είχα την εντύπωση ότι πάει πάνω από 10.000 και το είχα βγάλει εκτός, αλλά παίζει ~8300 χωρίς και το dct και 1000 πάνω με το dct. Δίχνει ιδιαίτερη περίπτωση και θα ήθελα να το δω και αυτό από κοντά, αν και στην εμφάνιση το κατατάσω με το v-strom που λογικά -αν και χοντάκιας- θα επέλεγα το 2ο. Δύσκολα τα πράγματα...

    Μήπως γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κανένα κατάστημα στην Αθήνα που να έχει test ride για κανένα από τα 3 (versys, v-strom, ncx?)...

    Πάντως μεταχειρισμένο ένα τέτοιο θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά!!!
    https://www.car.gr/8656365-honda-nc7...-01-13-bookser
    Τελευταία τροποποίηση από nikosjc; 10/04/2017 στις 09:43.

  5. #50
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikosjc Προβολή μηνύματος
    Με αυτά που έχω δει ως τώρα, χωρίς να έχω οδηγήσει κανένα ακόμα και χωρίς να έχω δει ούτε καν από κοντά κάποια (έχω δει μόνο vstrom 16 & 17 και το tracer 700) έχω να πω ότι αν έβγαζα εκτός την εμφάνιση και πήγαινα σύμφωνα με αυτά που λογικά θα χρειαστώ θα πήγαινα σίγουρα σε v-strom 17. Ιστoρικά αξιόπιστο, άνετο για δύο άτομα, δείχνει ελαφρύ και ευέλικτο για την πόλη (για τέτοιου είδους μοτοσυκλέτα), με traction control (νομίζω ότι καλύτερο υπάρχει από θέμα ασφάλειας) και πατάει χώμα (ένταξει για κάνα λάιτ χωματόδρομο σε κάνα νησί το θέλω, όχι να σκαρφαλώνω σε βουνά). Οπότε μιλάμε για πλήρες πακέτο.
    Όμως αν βάλω μέσα την εμφάνιση το βγάζω τελευταίο! Είναι περισσότερο on-off απ'οτι θα ήθελα. Εμφανισιακά εννοώ. Και εξού το ότι έχω κολήσει. Μπορώ να πω ότι τουλάχιστον από τις φωτογραφίες έχω "ερωτευτεί" το versys 650 (ειδικά το... χρυσό) αλλά θέλω να το δω από κοντά και να το οδηγήσω! Το tracer αν δεν είχε το πακέτο δώρων δεν θα ασχολιόμουν καν. Όχι ότι δεν αξίζει, απλά δεν μου άρεσε τόσο. Γενικά το έχω βγάλει εκτός πλέον. Και τελευταία άρχισα να βλέπω και το nc750x που είχα την εντύπωση ότι πάει πάνω από 10.000 και το είχα βγάλει εκτός, αλλά παίζει ~8300 χωρίς και το dct και 1000 πάνω με το dct. Δίχνει ιδιαίτερη περίπτωση και θα ήθελα να το δω και αυτό από κοντά, αν και στην εμφάνιση το κατατάσω με το v-strom που λογικά -αν και χοντάκιας- θα επέλεγα το 2ο. Δύσκολα τα πράγματα...

    Μήπως γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κανένα κατάστημα στην Αθήνα που να έχει test ride για κανένα από τα 3 (versys, v-strom, ncx?)...

    Πάντως μεταχειρισμένο ένα τέτοιο θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά!!!
    https://www.car.gr/8656365-honda-nc7...-01-13-bookser



    ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ........



    Όταν μπορείς να φτάσεις το καινούργιο οικονομικά,δηλαδή 8-9000 ευρώ
    δεν δίνεις με τίποτε 5700 για μηχανάκι 5 ετών όσο καλό και να είναι,
    εκτός αν το πάρεις από φίλο ,γνωστό ,συγγενή....!!!
    Το βεστρόμ του 2017 με το τράξιον πόσο κάνει..??
    Παρά τα μερικά παλιογκερίσια επάνω του ,γιατί μήπως η Χόντα δεν έχει διακόπτες
    15 ετών επάνω στα μοντέλα της,νομίζω ότι είναι η πιο ολοκληρωμένη λύση σύμφωνα
    με αυτά που γράφεις.
    Μην παρασυρθείς από το τι σου αρέσει περισσότερο ,αλλά δες το τι θα σου κάνει καλύτερα
    αυτά που θέλεις,γιατί όταν περνάει η πρώτη γκαυ......μετά το βλέπεις αλλιώς..!!
    Τελευταία τροποποίηση από irinia; 10/04/2017 στις 10:34.

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    606
    Επειδη ολες οι μοτο που κοιτας κανουν πανω κατω τα ιδια πραγματα, αγορασε αυτο που σου αρεσει περισσοτερο! Οι μοτο πανω απο ολα πρεπει να μας αρεσουν, να τις γουσταρουμε, να γυριζουμε το κεφαλι να τις δουμε καθως φευγουμε απο αυτες.

    Επισης αν κοιτας για NC, μονο με το dtc. Το μηχανακι φτιαχτηκε για αυτο το κιβωτιο. Απλα στα λεφτα που κοστιζει καινουριο παιρνεις Versys και μενουν λεφτα για εξτρα η για τις καλοκαιρινες διακοπες!

  7. #52
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    Επειδη ολες οι μοτο που κοιτας κανουν πανω κατω τα ιδια πραγματα, αγορασε αυτο που σου αρεσει περισσοτερο! Οι μοτο πανω απο ολα πρεπει να μας αρεσουν, να τις γουσταρουμε, να γυριζουμε το κεφαλι να τις δουμε καθως φευγουμε απο αυτες.

    Επισης αν κοιτας για NC, μονο με το dtc. Το μηχανακι φτιαχτηκε για αυτο το κιβωτιο. Απλα στα λεφτα που κοστιζει καινουριο παιρνεις Versys και μενουν λεφτα για εξτρα η για τις καλοκαιρινες διακοπες!



    ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΤΣΙ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝΑ ΚΙ ΕΓΩ...........


    Στα 30 και πριν αλλάξω ένα κάρο μηχανάκια.
    Περί ορέξεως λοιπόν..............????

  8. #53
    αν κοιτάξεις nc εννοείται το αυτοματο ειναι όλα τα λεφτά !!
    επίσης μπορείς να το πάρεις και μεταχειρισμένο γιατί και να θες να το σπάσεις δεν γίνεται με τα ηλεκτρονικά που εχει !!
    από εκεί και περα κοιτάς να εχει γίνει η προβλεπόμενη συντήρηση!! και είσαι οκ!!
    ανάμεσα σε vstrom vs nc .... το nc ειναι πιο πασπαρτου και πολύ πιο οικονομικοί!!
    για τι το versus δεν ξέρω και πολλά γιατί δεν μου αρεσε οπτικά ποτέ και δεν έχω ψαξει τίποτα.

  9. #54
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2017
    Μηνύματα
    22
    Πήγα στην έκθεση, είδα επιτέλους από κοντά και τα 4 (versys, tracer, v-strom, nc750x dct) και οδήγησα τα δυο τελευταία.
    Το tracer όταν το βλέπεις απ´εξω είναι εντυπωσιακό εμφανισιακά! Όταν ανέβηκα πάνω όμως και πάλι μου φάνηκε πολύ μπούγιο και πλαστικούρα χωρίς λόγο μπροστά και μικρο πίσω.
    Το versys πανέμορφο για τα γούστα μου, το νιώθεις ισορροπημενο όταν ανεβαίνεις πάνω, δυστυχώς δεν το είχαν για test ride να δω συμπεριφορά στον δρόμο. Στη θέση οδήγησης πάντως νιώθεις να "κουμπώνεις" πάνω!
    Το v-strom όπως ακριβώς το σκεφτόμουν, "ελαφρύ" για τον όγκο του, εκπληκτικός συμπλέκτης, στρωτό μοτέρ, θεωρητικά υπερ ανετο για 2 άτομα, όμως μου φάνηκε αρκετά δύσκολο για τις οδήγικες μου ικανότητες στις στροφές. Πάει λίγο σαν τρένο στις γραμμές. Για την πόλη ίσως με δυσκολέψει λίγο. Και η θέση οδήγησης με ξένισε, μου φάνηκε λίγο μακριά το τιμόνι. Ίσως δεν κάνει για το ύψος μου.
    Τέλος το hondaκι με εξεπλιξε ευχάριστα! Το dct είναι μαγικό πραγματικά! Κάνει ότι θα έκανα αν είχα συμπλέκτη και ακόμα καλύτερα, ο κινητήρας κάτι παραπάνω από στρωτος ακόμα και στις αλλαγές, οδηγικά άνετο, ελαφρύ, ευέλικτο, σαν βεσπακι πραγματικά! Πρακτικοτατο με τη θέση για κράνος εκεί που στα αλλά είναι το ρεζερβουάρ, γενικά το ένιωσα σαν μια αναβάθμιση σε όλους τους τομείς, αλλά πάνω στο ύφος της μηχανής που είδη έχω (aprilia pegaso trail). Δυστυχώς λόγω τεστ ride και κυρίως του μπροστινού μου που ήταν υπερβολικά αργος, δεν κατάφερα να το ανοίξω αρκετά για να δω το νεύρο του, γενικά δεν το έλεγξα όσο θα ήθελα αλλά από αυτό που οδήγησα μου άρεσε παρά πολύ! Αν μπορούσα να δω λίγο το νεύρο του (δεν ψάχνω για τρέλα πράγματα, μια άνεση στις προσπεράσεις κυρίως, ειδικά με δυο άτομα) και μου άρεσε και λίγο περισσότερο εμφανισιακά δεν θα το σκεφτόμουν καν!

    Υπάρχουν δυο περιπτώσεις μεταχειρισμένων, ένα versys του 15 με μπόλικα εξτρας καμία 25αρια χιλ.χιλ, στα 7000€, που θα είναι κ μια ευκαιρία να το οδηγήσω αφού του 17 δεν ξέρω πότε θα είναι διαθέσιμο και οι διάφορες απ´οτι έχω ακούσει είναι ανύπαρκτες σε 15-16-17, καθώς κ ένα nc750x dct του 15 (δεν ξέρω τι διάφορες έχει από το καινούριο) από αντιπροσωπεία με 5500 χιλ, στα 7700€ επίσης με αρκετά εξτρας το οποίο κ σκέφτομαι πολύ σοβαρά. Θα τα δω μέσα στη βδομάδα και τα δυο. Πολύ μπέρδεμα...

  10. #55
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2017
    Μηνύματα
    22
    Heeeelllppppp!!!!

    Σήμερα οδήγησα τα δύο μεταχειρισμένα. Άψογα και τα δύο σαν καινούρια, περιποιημένα, αγρατζούνιστα πραγματικά! Έχω καταλήξει ότι θα πάρω άμεσα ένα από τα δύο.

    Versys 650 του '15. Μαύρο, πανέμορφο, με πολλά έξτρας, το οδήγησα επιτέλους! Τρομερή θέση οδήγησης, αρκετά ογκώδες, πρέπει να είναι πολύ άνετο για ταξιδάκια, αλλά ήταν αρκετά σβέλτο και για την πόλη. Στρίβει μια χαρά, χωράει ανάμεσα στα αυτοκίνητα μια χαρά, γενικά έμεινα αρκετά ευχαριστημένος. Είναι πιο... μοτοσικλέτα από το nc! Στα κάπως αρνητικά ο συμπλέκτης που δεν ήταν όσο άνετος ήταν πχ. του v-strom, και οι αλλαγές ταχυτήτων σαν να "κοπάναγε" λίγο το κούμπωμα, μου φάνηκαν κάπως σκληρές που ίσως ταλαιπωρεί λίγο στην πόλη. 27000χιλ, θέλει λάστιχα, 6800€ + μεταβίβαση (δλδ θα πάει πάνω γύρω στα 7100€, φουλ έξτρα όμως).

    Nc750x dct του '15. Μαύρο-Κόκκινο, επίσης με πολλά έξτρας (τα ίδια πάνω κάτω+πλαινές βαλίτσες!) αρκετά όμορφο. Καλή θέση οδήγης, υπεράνετο για την πόλη με πολλές ανέσεις και χώρους αποθήκευσης. Στα ταξιδάκια όμως το φοβάμαι λίγο. Το αυτόματο κιβώτιο είναι τρελή ευκολία, όποτε θέλεις "συμπληρώνουν" οι χειροκίνητες ταχύτητες (πχ.κατεβάζεις για μια προσπέραση), όμως είναι αρκετά πιο "αργό" στην σπιρτάδα από το versys. 6000χιλ, τα λάστιχα βγάζουν το καλοκαίρι, δεν θέλει κάτι άλλο, 7700€ όλα πληρωμένα.

    Πρέπει να αποφασίσω μέχρι αύριο βράδυ, θα πάρω ένα από τα δύο σίγουρα, έχω μπει σε τεράστιο δίλημα, κάθε 10 λεπτά αλλάζω γνώμη!!! Η καρδιά λέει το versys που είναι λατρία μου, ελαφρώς φθηνότερο στην αγορά, αλλά δεν ξέρω αν θα με βολέψει ειδικά για την πόλη, και έχει περισσότερα χιλιόμετρα και μεγαλύτερη κατανάλωση. Η λογική λέει το honda αφού θεωρώ ότι είναι ευκαιρία (είναι ουσιαστικά καινούριο), εξυπηρετικότατο, οικονομικότερο στη χρήση, αλλά σαφώς πιο αργόστροφο, δεν ξέρω πως θα είναι στο ταξίδι, λίγο ακριβότερο στην αγορά του και...οκ δεν με χαλάει αλλά δεν έχω την καψούρα. Τι κάνω λοιπόν...??????? Βοήθεια!!!!

    Photos...
    https://www.dropbox.com/s/3i1vsxhlq5...ys650.jpg?dl=0
    https://www.dropbox.com/s/nmoswzyo6t...x-dct.jpg?dl=0

  11. #56
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikosjc Προβολή μηνύματος
    Heeeelllppppp!!!!

    Σήμερα οδήγησα τα δύο μεταχειρισμένα. Άψογα και τα δύο σαν καινούρια, περιποιημένα, αγρατζούνιστα πραγματικά! Έχω καταλήξει ότι θα πάρω άμεσα ένα από τα δύο.

    Versys 650 του '15. Μαύρο, πανέμορφο, με πολλά έξτρας, το οδήγησα επιτέλους! Τρομερή θέση οδήγησης, αρκετά ογκώδες, πρέπει να είναι πολύ άνετο για ταξιδάκια, αλλά ήταν αρκετά σβέλτο και για την πόλη. Στρίβει μια χαρά, χωράει ανάμεσα στα αυτοκίνητα μια χαρά, γενικά έμεινα αρκετά ευχαριστημένος. Είναι πιο... μοτοσικλέτα από το nc! Στα κάπως αρνητικά ο συμπλέκτης που δεν ήταν όσο άνετος ήταν πχ. του v-strom, και οι αλλαγές ταχυτήτων σαν να "κοπάναγε" λίγο το κούμπωμα, μου φάνηκαν κάπως σκληρές που ίσως ταλαιπωρεί λίγο στην πόλη. 27000χιλ, θέλει λάστιχα, 6800€ + μεταβίβαση (δλδ θα πάει πάνω γύρω στα 7100€, φουλ έξτρα όμως).

    Nc750x dct του '15. Μαύρο-Κόκκινο, επίσης με πολλά έξτρας (τα ίδια πάνω κάτω+πλαινές βαλίτσες!) αρκετά όμορφο. Καλή θέση οδήγης, υπεράνετο για την πόλη με πολλές ανέσεις και χώρους αποθήκευσης. Στα ταξιδάκια όμως το φοβάμαι λίγο. Το αυτόματο κιβώτιο είναι τρελή ευκολία, όποτε θέλεις "συμπληρώνουν" οι χειροκίνητες ταχύτητες (πχ.κατεβάζεις για μια προσπέραση), όμως είναι αρκετά πιο "αργό" στην σπιρτάδα από το versys. 6000χιλ, τα λάστιχα βγάζουν το καλοκαίρι, δεν θέλει κάτι άλλο, 7700€ όλα πληρωμένα.

    Πρέπει να αποφασίσω μέχρι αύριο βράδυ, θα πάρω ένα από τα δύο σίγουρα, έχω μπει σε τεράστιο δίλημα, κάθε 10 λεπτά αλλάζω γνώμη!!! Η καρδιά λέει το versys που είναι λατρία μου, ελαφρώς φθηνότερο στην αγορά, αλλά δεν ξέρω αν θα με βολέψει ειδικά για την πόλη, και έχει περισσότερα χιλιόμετρα και μεγαλύτερη κατανάλωση. Η λογική λέει το honda αφού θεωρώ ότι είναι ευκαιρία (είναι ουσιαστικά καινούριο), εξυπηρετικότατο, οικονομικότερο στη χρήση, αλλά σαφώς πιο αργόστροφο, δεν ξέρω πως θα είναι στο ταξίδι, λίγο ακριβότερο στην αγορά του και...οκ δεν με χαλάει αλλά δεν έχω την καψούρα. Τι κάνω λοιπόν...??????? Βοήθεια!!!!

    Photos...
    https://www.dropbox.com/s/3i1vsxhlq5...ys650.jpg?dl=0
    https://www.dropbox.com/s/nmoswzyo6t...x-dct.jpg?dl=0
    Καρδιά=versys.... Καλοταξιδο!!
    Και δείχνει και μία χαρά..27000χλμ είναι τίποτα

  12. #57
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Καρδιά=versys.... Καλοταξιδο!!
    Και δείχνει και μία χαρά..27000χλμ είναι τίποτα
    +1 για versys

  13. #58
    +1 για nc στα ταξίδια θα εκπλαγείς ,ευχαριστα με μια πιο μεγάλη ζελατίνα ταξιδεύει μια χαρά !!
    το DCT όλα τα λεφτά !! ξεκούραστο στην πόλη και ξενοιαστο στα ταξίδια!
    πολύ πιο εύχρηστο και πρακτικοτερο γενικότερα . και μην νομίζεις ότι ειναι τόσο ψόφιο μια χαρά αξιοπρεπές γκαζάκια εχει , σε ταξίδι Θεσσαλονίκη -Αθήνα με το 700 ταξίδεψα άνετα με ταχύτητες 130 /170 .
    σημαντικοτα συν η κατανάλωση που δεν θα πιστεύεις ότι μπορεί να καίει τόσο λίγο !! ..και τα αραιά διαστήματα σέρβις μπουζί κάθε 48.000 χλμ μεγάλο σέρβις κάθε 24,000 χλμ λάδια κάθε 12,000 χλμ.
    βέβαια όλα ξεκινάνε και τελειώνουν με της ανάγκες και της προτεραιότητες σου , εγώ επειδή είμαι πρακτικος άνθρωπος και νομίζω ότι και το nc ειναι όμορφο !! και πιο πρακτικο θα το προτιμούσα σαν πιο , ξενοιαστο ,οικονομικο ,και απροβληματιστο μηχανακι ,αυτό για μένα ειναι το nc .
    Τελευταία τροποποίηση από NIKOS.; 25/04/2017 στις 23:30.

  14. #59
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Θα επέλεγα το Versys. Στα δικά μου μάτια αρκετά ομορφότερο.
    Το μόνο θετικό που θα έβρισκα στο nc είναι το dct.

  15. #60
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Έχοντας οδηγήσει και τα δύο,θα επέλεγα το versys.Αφού σου αρέσουν εξίσου, σίγουρα μια χαρά θα είναι και η συμβίωση,ανεξάρτητα από την επιλογή!
    Το Η καρδιά λέει το versys που είναι λατρεία μου, ελαφρώς φθηνότερο στην αγορά νομίζω πως θα μπορούσε να λειτουργήσει ως οδηγός.
    Πόσα χλμ έχει διανύσει αυτό που κοιτάζεις και σε προβληματίζει;

Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. On-line Αγορά Moto
    από minotauros στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2007, 19:00
  2. Αγορά moto...
    από namoumaidas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/10/2006, 23:33
  3. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2006, 16:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF