Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 102

Θέμα: Αγορά Moto 650 (μεταχειρισμένη η καινούρια? V-Storm 2017?

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2017
    Μηνύματα
    22

    Αγορά Moto 650 (μεταχειρισμένη η καινούρια? V-Storm 2017?

    Καλησπέρα παιδιά, είμαι καινούριος στο φόρουμ και θα ήθελα τη γνώμη σας.

    Έχω μια aprilia trail του 06 650cc (αγορά ελαφρώς μεταχειρισμένη το 11) και αν και γενικά είμαι ευχαριστημένος, λέω να προβώ σε αλλαγή για κάτι πιο άνετο (ο μονοκύλινδρος ειναι κάπως... "δυσκοίλιος").

    Ξεκίνησα να ψάχνω στα μεταχειρισμένα κάτι αντιστοιχο (transalp?), δηλαδή μοτοσυκλέτα που να είναι ελαφριά και άνετη για την πόλη (80% χρήση) αλλά να μπορείς να πας άνετα μια εκδρομή το καλοκαιράκι σε ένα νησί χωρίς να σου βγει η γλώσσα (η απριλια με παίδεψε λίγο σε ένα τριήμερο στη Σιφνο, ακόμα και στο Χαλκιδα-Αθήνα είναι λίγο κουραστική η θέση της), με αρχικό μπατζετ περίπου τις 2-3000 συν την πωληση της απριλια να έβγαινε κανα 4500-5000.
    Αλλά μπαίνοντας σε ένα μαγαζί ενός φίλου είδα την καινουρια (2017), αλλά και την προηγούμενη (2016) v-strom και μου άρεσαν πολύ! Φυσικά ο φίλος μου είπε να μην κοιτάω καν τη 2016 αφού η 17 είναι φουλ αναβαθμισμένη σε όλα τα σημεία και η διαφορά τους μόνο 500€, παρόλο που εμφανισιακά μου άρεσε λιιιιιγο περισσότερο η 16! (Εντάξει, πανέμορφες και παναλαφρες και οι δυο!!!)
    Και λέω τώρα, να συνεχίσω να ψάχνω για μεταχειρισμένο; Αξίζει η αγορά καινούργιας που θα μου βγει κανα 3500€ περισσότερο, ειδικά από τη στιγμή που δεν υπάρχει κάποιος κλειστός χώρος παρκαρίσματος (μόνο πιλοτή) και μια ολοκαίνουργια μοτοσυκλέτα θα είναι εκτεθειμένη από παντού (σε καιρό, γατες, και κλεφτες!) και που δεν είμαι γενικά των μεγάλων ταξιδιών με μοτοσυκλέτα.
    Καμία ιδέα για κάποιο αξιόλογο μοντέλο σε μεταχειρισμένο πάνω σε αυτά που ζητάω;

    Ευχαριστώ πολύ!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    603
    Τι ύψος εχεις ??
    Γιατι το transalp οπως και το vstrom δεν τα λες και ελαφριά και άνετα πολυ στην πόλη.....
    Ναι ειναι καλα για ταξιδάκια οπως φαντάζομαι οτι τα εννοείς & σίγουρα πιο ξεκούραστος κινητήρας απο αυτο που εχεις .

    Αμα ειναι να διαλέξεις μεταξύ του 2016 & του 2017 vstrom πάρε το νεότερο...
    Αμα δεν ειχα κλειστό χώρο θα το σκεφτόμουν .....
    Αμα δεν είσαι των μεγάλων ταξιδιών γιατι μπαίνεις σε τέτοια έξοδα.....μια χαρά είσαι και με αυτο που εχεις....
    Αμα σώνει και καλα θα ήθελα να την αλλάξω.....θα έπαιρνα ελα vstrom ή κατι ανάλογο του ( versus ), του 2013-2014.

    «Αυτούς που χόρευαν τους είπαν τρελούς εκείνοι που δεν μπορούσαν να ακούσουν την μουσική»

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2017
    Μηνύματα
    22
    Ύψος 1,78
    Το transalp παλεύεται, τα παλιά v-stom όχι τα θεωρώ υπερβολικά βαριά και ογκώδη, τα νέα v-strom (ειδικά το 17) είναι πιο ελαφριά από το δικό μου!
    Ο χώρος παρκαρίσματος είναι ένα σοβαρό θέμα
    Δεν είμαι των μεγάλων ταξιδιών (μάλλον δεν είμαι των συχνών ταξιδιών) αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχω την καψούρα της μοτοσικλέτας, ειδικά αυτού του τύπου, και θέλω να είναι άνετη και κυρίως ασφαλής (πλέον έχουν abs, ηλεκτρονικά συστήματά, κλπ) όπου και να θέλω να πάω.
    Το versys δεν το έχω ψάξει, θα το δω. Σ´ευχαριστω!

  4. #4
    ΟΠΩΣ ΤΑ ΓΡΑΦΕΙΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ




    Το τρανσάλπ είναι πιο ευκολοδήγητο και πιο εύχρηστο στην πόλη,υπερτερεί λίγο και στο χώμα.
    Το βεστρομάκι πιο ταξιδιάρικο και πιο σύγχρονο αν πας σε μοντέλα αντίστοιχων ετών από το Χόντα.
    Αλλά πιο βαρύ και πιο δύσχρηστο στην πόλη.Όμως πιο άνετο για δύο και πιο ωραίο στο ταξίδι κατά πολύ.
    Το Χόντα μάλλον θα το βρεις πιο φθηνά αναλογικά πάντα με το χρόνο παραγωγής τους,
    βεστρόμ όμως έχει περισσότερα μεταχειρισμένα και ίσως λιγότερα καταπονημένα.
    Το βέρσυς είναι ανάμεσα στα δύο σε ότι αφορά πόλη και ταξίδι,αν δηλαδή το θέλεις εξ ίσου και για τα δύο,
    το κάνει καλύτερα και από Χόντα και Σουζούκι λαμβάνοντας υπ'όψιν εννοείται τον μέσο όρο.
    Δεν ξέρω όμως πόσα μεταχειρισμένα κυκλοφοράνε σε καλή κατάσταση,γιατί τα παίρνουν συνήθως
    πιο κάγκουρες απ'ότι τα άλλα δύο.
    Και τα 3 όμως είναι ΣΟΥΠΕΡ ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ μηχανάκια...!!!
    ΚΑΛΗ ΑΓΟΡΑ.

  5. #5
    Καλημέρα βρε!

    Καλά περάσαμε Σαββατοκύριακο; Βγήκαμε; Φάγαμε; Ήπιαμε; Πάντα καλά.

    Λοιπόν τώρα που είναι Δευτέρα και οι κατεργαραίοι γύρισαν στους πάγκους κλπ, πάμε να δούμε μερικά πράγματα. Όπως για παράδειγμα, ΜΟΤΟ τεύχος 515.

    Suzuki Vstrom 650 ABS (το απερχόμενο "στρογγυλεμένο" euro3) 214,5kg
    Honda transalp 700 ABS 220.5 kg
    Kawasaki Versys 650 ABS (με το μονό φανάρι) 206,5kg
    BMW F650 ABS (το 800άρι δηλαδή) 212,5 kg

    Τεύχος 566

    Yamaha tracer 700 ABS 193.5kg
    Kawasaki Versys 650 ABS δεν το μέτρησαν.... Ή ξέχασαν να το γράψουν μπορεί. Λογικά λίγο πιο βαρύ από το παλιό θα είναι (πλαστικά, φανάρια, καταλύτες κλπ). Σόρι, με μιά πρόχειρη αναζήτηση δεν βρήκα το τεύχος με το σόλο τεστ του μοντέλου μήπως είχε μέτρηση εκεί.

    Το νέο Vstrom με το μονό φανάρι, η Suzuki λέει πως είναι ένα κιλό ελαφρύτερο από το προηγούμενο.

    220kg έχουν μετρήσει το Honda NC750X ABS χωρίς DCT, προσθέτεις 10 αν είναι με DCT.



    Οπότε όποιος ξαναπεί ότι το Honda είναι ελαφρύ και το Suzuki βαρύ, παράσημο δέκα δαχτύλων από εμένα, φιλικά πάντοτε. Όποιος πει ότι ναι είναι βαρύτερο αλλά έχει ελαφρύτερη αίσθηση, άλλο ένα παράσημο με τα πόδια. Ισχύει δεν ισχύει (δεν με νοιάζει) όταν μιλάτε για ελαφρύτερο και βαρύτερο, μόνο σε ζυγαριά μετριέται αυτό.

    Και άλλο ένα παράσημο στον μηχανικό που είπε ότι το Vstrom είναι πιο ελαφρύ από πήγασο. ΟΚ, μπορεί, αν το Vstrom δεν έχει καύσιμα, λάδια, μπαταρία και παραφλού και ο πήγασος είναι φουλ κομπλέ και με top case ας πούμε.

  6. #6
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Οτι είπε ο terens (irinia)
    Το versus είναι το ποιο μανιτζεβελο απο τα τρια για χρηση πόλης, χωρίς να λέει όχι σε μακρινές διαδρομές και ταξίδια.
    Έχει όμως την ποιο μικρή σέλα απο άποψη άνεσης.
    Εκεί είναι τρίτο πίσω απο v strom,και ΤΑ.
    Το v strom και το πρώτο τα βλέπεις καθημερινά.
    Θα κανεις ποιο άνετα ενα ταξίδι η μια μεγάλη βόλτα καθώς και απο δύναμη είναι το ποιο δυνατό απο τα τρία.
    Έχοντας περάσει οι δυο πρώτες γενιές v strom απο τα χέρια μού προτιμώ το δεύτερο και απο το πρωτο και απο το καινούργιο.
    Τα παραπάνω ηλεκτρονικά (tc κλπ)δεν νομιζω να είναι ανασταλτικός παράγοντας.
    Το δεύτερο (προσωπική γνώμη) είναι το ποιο όμορφο .
    Άφησα το ΤΑ στο τέλος.
    Είναι ενα παρεξηγημένο μηχανάκι.
    Αν το πρόσεχε λιιιγο παραπανω η HONDA μάλλον δεν θα μιλούσαμε για v strom.
    Έχει τα καλυτερα φρένα απο τα τρία.
    Την δεύτερη καλύτερη σέλα απο άνεση
    Είναι το δεύτερο ποιο μανιτζεβελο στην πόλη.
    Θα παει ποιο άνετα σε εναν χωματόδρομο
    Αλλά
    Έχει την ποιο μικρή τελική
    Και την ποιο μεγάλη κατανάλωση

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.339
    Συγνώμη αλλα αν σε παιδεψε το trail στην Σιφνο??? που δεν μπορώ να καταλάβω για πιο λόγο ίσως καλύτερα να μην πας σε βαρύτερο μηχανάκι.

    Ή μεγαλύτερη απόσταση είναι κανά μισαωρο και τα νησιά είναι το βασίλειο των μόνοκυλίνδρων. Τι ακριβως δεν σου άρεσε στον πήγασο;

  8. #8
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Συγνώμη αλλα αν σε παιδεψε το trail στην Σιφνο??? που δεν μπορώ να καταλάβω για πιο λόγο ίσως καλύτερα να μην πας σε βαρύτερο μηχανάκι.

    Ή μεγαλύτερη απόσταση είναι κανά μισαωρο και τα νησιά είναι το βασίλειο των μόνοκυλίνδρων. Τι ακριβως δεν σου άρεσε στον πήγασο;
    Άβυσσος η ψυχή του καταναλωτή...

  9. #9
    ΟΠΟΙΟΣ ΠΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΒΕΣΤΡΟΜ




    Είναι πιο ευκολοδήγητο από το τρανσάλπ στην πόλη,ΚΑΙ ΣΕ ΑΙΣΘΗΣΗ,
    θα του ρίξω και εγώ μια φιλική μούντζα, ΣΑΝ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΟ..!!
    Παρεπιμπτόντως το τρανσάλπ στο οποίο αναφέρομαι είναι όχι μόνο
    πιο ελαφρύ από το βεστρομάκι, ΑΛΛΑ στρίβει φρενάρει πιο εύκολα στην πόλη,
    είναι πιο κοντό,δες το μεταξόνιο, και αρκετά πιο εύχρηστο και ΝΑΙ έχει αρκετά πιο ελαφρυά
    και ΑΙΣΘΗΣΗ στην πόλη....!!!!
    http://www.motomag.gr/news/test-driv...salp-2005-2007
    http://www.motomag.gr/news/test-driv...trom-2007-2011

    Δεν γίνεται να συγκρίνουμε την βούρτσα με την ..............



    υγ. Ο άνθρωπος μίλησε ρε παιδιά για 3500 ευρώ,παίρνεις το βεστρόμ 2017 με τόσα..??
    Γιαυτό αναφέρθηκα σε εκείνα που φτάνει το μπάτζετ του,απλά πράγματα..!!

    υγ2. Άστα χθες ήταν ημέρα ΚΑΤΑΧΡΗΣΗΣ.........έσκασα,για πεθαμένος την έκανα ταράτσα...!!!
    Τελευταία τροποποίηση από irinia; 03/04/2017 στις 09:22.

  10. #10
    ενάμιση κιλό διαφορά; δέχομαι την διόρθωση, να 'σαι καλά μού 'φτιαξες την ημέρα

    Για την αίσθηση δεν ξέρω διότι τρασλαπ δεν έχω οδηγήσει, το vstrom πάντως "δύσκολο" μηχανάκι δεν το λες.

  11. #11
    υπηρξα ιδιοκτήτης και vstrom ...
    και nc700x η διάφορα τους στην αίσθηση και στους ελιγμούς με λίγα χιλιόμετρα ειναι μέρα με την νύχτα !! με το vstrom λόγω όγκου και γεωμετρίας προφανώς έχεις την αίσθηση ότι οδηγός νταλίκα...
    παρ ολο που στην ζυγαριά δεν έχουν καμία τεράστια διάφορα ...στο δρομο ειναι τελείως διαφορετική αίσθηση, γιατί παίζει ρόλο το κέντρο βάρος η γεωμετρία κτλπ και κτλπ...
    το ίδιο υσχιει και για το τρανσαλπ που ειναι όπως και το nc απείρως πιο ευέλικτα από το vstrom..
    υ.γ η ζυγαριά μετράει το βάρος σταματημένο ,αλλα όταν τσουλησει το μηχανακι τα πράγματα ειναι τελείως αλλιώς....και οι παράγοντες που παίζουνε ρόλο ειναι εντελώς διαφορετικά και ενα μηχανακι με μεγαλύτερο ονομαστικό βάρος πολλές φορές ειναι πολύ πιο ελαφρύ στην οδηγηση και στην αίσθηση όταν τσουλαει ....βλεπεται υπάρχουν και οι έννοιες κέντρο βάρους και γεωμετρία...και όποιος υποστηρίζει το αντιθετο σημαίνει ότι δεν εχει οδηγήσει τα συγκεκριμένα μηχανάκια και δεν ξερει τι λέει...φιλικα και εγώ..
    Τελευταία τροποποίηση από NIKOS.; 03/04/2017 στις 18:22.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από irinia Προβολή μηνύματος
    ΟΠΟΙΟΣ ΠΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΒΕΣΤΡΟΜ




    Είναι πιο ευκολοδήγητο από το τρανσάλπ στην πόλη,ΚΑΙ ΣΕ ΑΙΣΘΗΣΗ,
    θα του ρίξω και εγώ μια φιλική μούντζα, ΣΑΝ ΕΝΟΙΚΙΑΣΤΗΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΟ..!!
    Παρεπιμπτόντως το τρανσάλπ στο οποίο αναφέρομαι είναι όχι μόνο
    πιο ελαφρύ από το βεστρομάκι, ΑΛΛΑ στρίβει φρενάρει πιο εύκολα στην πόλη,
    είναι πιο κοντό,δες το μεταξόνιο, και αρκετά πιο εύχρηστο και ΝΑΙ έχει αρκετά πιο ελαφρυά
    και ΑΙΣΘΗΣΗ στην πόλη....!!!!
    http://www.motomag.gr/news/test-driv...salp-2005-2007
    http://www.motomag.gr/news/test-driv...trom-2007-2011

    Δεν γίνεται να συγκρίνουμε την βούρτσα με την ..............



    υγ. Ο άνθρωπος μίλησε ρε παιδιά για 3500 ευρώ,παίρνεις το βεστρόμ 2017 με τόσα..??
    Γιαυτό αναφέρθηκα σε εκείνα που φτάνει το μπάτζετ του,απλά πράγματα..!!

    υγ2. Άστα χθες ήταν ημέρα ΚΑΤΑΧΡΗΣΗΣ.........έσκασα,για πεθαμένος την έκανα ταράτσα...!!!

    Ξέρεις εσύ γιατί αρχηγέ μου...παρ' όλο που έπρεπε να στο γράψω με πράσινα μετά το χθεσινό κάζο !

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2017
    Μηνύματα
    22
    Πωπω, χαμος! Λοιπόν να τα δούμε ένα-ένα...
    > Στο ταξιδάκι στην Σίφνο (όπως και σε άλλα αντίστοιχα) με κούρασε 1ον η θέση (και εμένα και την γυναίκα μου), πιάστηκε ο κwl0s μας κοινώς, ειδικά από Χαλκίδα μέχρι Πειραιά, 2ον η... "αγριάδα" να την πω, η "δυσκοιλιότητα" να την πω, το ότι δεν είναι τόσο στρωτός να το πω ο μονοκύλινδρος, και φυσικά η εξάτμιση που είναι στο πλάι για τον οδηγό και ψήνεσαι (παρόλο που έχω βάλει μονωτικό!) και πολύ ψηλά για τον συνοδηγό που επίσης ψήνεται. Δεν με κούρασε το βάρος φυσικά! Κατά τα άλλα μια χαρά με πήγε και με έφερε!
    > Το μπάτζετ είναι 3-3,5 + την πώληση της aprilia για μεταχειρισμένο. Υπάρχει δυνατότητα και για αγορά καινούριας δλδ κοντά στα 7+την πώληση αλλά δεν ξέρω αν αξίζει 1ον για προσωπικούς λόγους (δεν έχω ασφαλή χώρο παρκαρίσματος, δεν κάνω τόσο συχνά και μεγάλα ταξίδια, την χρησιμοποιώ κυρίως στην πόλη το καλοκαιράκι - φυσικά δεν είμαι Αθήνα, αλλά Χαλκίδα και οι εκδρομούλες σε κοντινές περιοχές είναι συχνές για μπάνιο, κλπ.) και 2ον δεν ξέρω αν τεχνολογικά αξίζει η οικονομική διαφορά με μοντέλα 3-4-5 χρόνων.
    > Όσο για το βάρος, το v-strom του 16 με το 17 έχουν όντως 1 kg διαφορά. Όταν όμως το πάρεις στα χέρια σου είναι εντελώς διαφορετική η αίσθηση, το νιώθεις ελαφρύ το 16 αλλά πανάλαφρο το 17! Να μην πω για τα προηγούμενα θηρία/μαούνες v-strom που μπορεί να έχουν 5-10 kg διαφορά, αλλά στην πράξη είναι η μέρα με τη νύχτα! Δίπλα δίπλα transalp του '06 με αντιστοιχη v-strom νομίζεις ότι βλέπεις άλλη κατηγορία μοτοσικλέτας!
    > Το versys μου άρεσε πολύ, θέλω να το δω και από κοντά, θα το ψάξω και για καινούριο ίσως.

    Οπότε για μεταχειρισμένα κοιτάω transalp, versys ως πιο ματζόβολα και οικονομικά στην αγορά τους (αν και το hondaκι καίει κάτι παραπάνω απ'ότι ξέρω)
    ενώ για καινούριο κοιτάω v-strom 16-17 ή versys 16-17, διότι το transalp απ'ότι είδα βγαίνει 700άρι και είναι ακριβούτσικο.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.339
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikosjc Προβολή μηνύματος
    Πωπω, χαμος! Λοιπόν να τα δούμε ένα-ένα...
    > Στο ταξιδάκι στην Σίφνο (όπως και σε άλλα αντίστοιχα) με κούρασε 1ον η θέση (και εμένα και την γυναίκα μου), πιάστηκε ο κwl0s μας κοινώς, ειδικά από Χαλκίδα μέχρι Πειραιά, 2ον η... "αγριάδα" να την πω, η "δυσκοιλιότητα" να την πω, το ότι δεν είναι τόσο στρωτός να το πω ο μονοκύλινδρος, και φυσικά η εξάτμιση που είναι στο πλάι για τον οδηγό και ψήνεσαι (παρόλο που έχω βάλει μονωτικό!) και πολύ ψηλά για τον συνοδηγό που επίσης ψήνεται. Δεν με κούρασε το βάρος φυσικά! Κατά τα άλλα μια χαρά με πήγε και με έφερε!
    > Το μπάτζετ είναι 3-3,5 + την πώληση της aprilia για μεταχειρισμένο. Υπάρχει δυνατότητα και για αγορά καινούριας δλδ κοντά στα 7+την πώληση αλλά δεν ξέρω αν αξίζει 1ον για προσωπικούς λόγους (δεν έχω ασφαλή χώρο παρκαρίσματος, δεν κάνω τόσο συχνά και μεγάλα ταξίδια, την χρησιμοποιώ κυρίως στην πόλη το καλοκαιράκι - φυσικά δεν είμαι Αθήνα, αλλά Χαλκίδα και οι εκδρομούλες σε κοντινές περιοχές είναι συχνές για μπάνιο, κλπ.) και 2ον δεν ξέρω αν τεχνολογικά αξίζει η οικονομική διαφορά με μοντέλα 3-4-5 χρόνων.
    > Όσο για το βάρος, το v-strom του 16 με το 17 έχουν όντως 1 kg διαφορά. Όταν όμως το πάρεις στα χέρια σου είναι εντελώς διαφορετική η αίσθηση, το νιώθεις ελαφρύ το 16 αλλά πανάλαφρο το 17! Να μην πω για τα προηγούμενα θηρία/μαούνες v-strom που μπορεί να έχουν 5-10 kg διαφορά, αλλά στην πράξη είναι η μέρα με τη νύχτα! Δίπλα δίπλα transalp του '06 με αντιστοιχη v-strom νομίζεις ότι βλέπεις άλλη κατηγορία μοτοσικλέτας!
    > Το versys μου άρεσε πολύ, θέλω να το δω και από κοντά, θα το ψάξω και για καινούριο ίσως.

    Οπότε για μεταχειρισμένα κοιτάω transalp, versys ως πιο ματζόβολα και οικονομικά στην αγορά τους (αν και το hondaκι καίει κάτι παραπάνω απ'ότι ξέρω)
    ενώ για καινούριο κοιτάω v-strom 16-17 ή versys 16-17, διότι το transalp απ'ότι είδα βγαίνει 700άρι και είναι ακριβούτσικο.




    Αν δεν σε ενδιαφέρει το ταξίδι με πάνω από 140, νομίζω πως ενα τρανσαλπάκι 650 και όχι 700 θα σου κάτσει κουτί. Στο 700 θα εχεις πάλι θέμα με την ζέστη ενώ το στο 650 σε καμμία περίπτωση. Μπορείς να βρεις ενα καλό με λίγα χιλιόμετρα σε καλή τιμή, είναι από τα πλέον αξιόπιστα μηχανάκια, πάει και χώμα, είναι άνετο από σελα, ήσυχο, ροπάτο και με βελούδινο μοτέρ, παπί στην πόλη και άνετο στο ταξίδι εως τα 130-140. Πάει κι άλλο αλλά σε "μεγάλες ταχύτητες" καίει.

    Το vstrom το προτελευταίο μοντέλο και μένα μου αρέσει περισσότερο αλλά θα σου πάει πιο ακριβά. Αν είναι να δώσεις τόσα χρήματα καλύτερα να πας σε κάτι άλλο, όπως το tracer 700.

    Το τελευταίο versys 650 όπως και το tracer 700 είναι πανέμορφα και πολύ καλά μηχανάκια αλλά όχι για να τα αφήνεις εξω, πολύ μεγάλο το ρίσκο.

  15. #15
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    φιλε μου λες οτι εχεις υψος 1,78.Ριξε μια ματια στο CB500X και ασε τα υπολοιπα.Ξεχνα ΤΑ.στρωματα κτλ.
    Μια εξαιρεση σε αυτα που ζητας ειναι το tracer το 700.
    Δοκιμασε και τα δυο και θα διαπιστωσεις οτι ειναι στα ορια σου.
    Απο το trail ποσο υπολογιζεις να παρεις;

Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. On-line Αγορά Moto
    από minotauros στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2007, 18:00
  2. Αγορά moto...
    από namoumaidas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/10/2006, 22:33
  3. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2006, 15:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF