Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Νέος οδηγός: Όταν θες ρετρό αλλά όχι βέσπα.

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/04/2017
    Μηνύματα
    8

    Νέος οδηγός: Όταν θες ρετρό αλλά όχι βέσπα.

    Γεια σε όλους. Είμαι νέος χρήστης και πολύ πολύ νέος οδηγός μηχανοκίνητου δίκυκλου (παίζω πολύ με ποδήλατο). Ζητώ συγνώμη αλλά θα σας πεθάνω στις ερωτήσεις γιατί έχω πραγματικά πελαγώσει και στο διαδίκτυο δεν βρίσκω ικανοποιητική πληροφόρηση.

    Αποφάσισα να αγοράσω ένα σκούτερ μικρών/μέτριων κυβικών για να πηγαίνω στην δουλειά μου που είναι καμιά 10αριά km από εκεί που μένω.

    1. Θέλω κάτι αυτόματο μέχρι 400 κυβικά (μέχρι εκεί έχω δίπλωμα)
    2. Θέλω κάτι που να έχει μια κλασσική ρετρό γραμμή ή έστω στοιχεία ρετρό.
    3. ΔΕΝ θέλω 10-13 ρόδες! Ότι υπάρχει ρετρό εκεί έξω έχει ρόδες βέσπας!
    4. Θέλω κάτι το πολύ 3000 εούρο (οπότε αποκλείω το Beverly)

    Μετά από ψάξιμο κατέληξα σε δύο μοντέλα που έχουν αυτό το στυλ: Το Piaggio Liberty 150 και το Aprilia(Piaggio) Scarabeo 200. Το πρώτο είναι ψιλο-συμβιβασμός. Και στην εμφάνιση και στα κυβικά. Το δεύτερο το ερωτεύτηκα με την πρώτη ματιά και αποφάσισα ότι αυτό θα είναι που θα πάρω μιας και ήταν και μες στην τιμή και στα κυβικά που ήθελα. Μετά έμαθα ότι σταμάτησε να βγαίνει... Παρ' όλα αυτά βρήκα καινούργια μοντέλα (2) σε ένα κατάστημα στην Αθήνα (το έψαξα τηλεφωνικά σε όλη την Ελλάδα σχεδόν και μόνο εκεί και στην Σαντορίνη το βρήκα!)


    Έχει κάποιος εμπειρία από το Scarabeo 200; Έχω διαβάσει και ακούσει τα καλύτερα και τα χειρότερα. Αλλά στα χειρότερα τείνω να κρατώ μικρό καλάθι γιατί η κακιά ραδιοαρβύλα όσο διαδίδεται μεγαλώνει. Άλλωστε έχω ακόυσει τόσα κακά και για το Beverly και το βλέπω παντού στην Αθήνα. Από πολύ διάβασμα που έκανα σε φόρα για μηχανάκια πάντως δεν είδα κανέναν να λέει ότι ταλαιπωρήθηκε από το scarabeo. Το αντίθετο μάλιστα. Όλος ο κόσμος μου λέει μακριά από aprilia αλλά διαβάζω παντού ότι το scarabeo είναι aprilia μόνο στο όνομα και η μηχανή του είναι piaggio.

    Αν τελικά το πάρω, ανταλλακτικά θα βρίσκω; Λογικά ναι μιας και είναι της piaggio αλλά πουθενά δεν μπορώ να το εξακριβώσω αυτό online.

    Αν τελικά δεν το πάρω, γνωρίζετε κάποιο μοντέλο στις προδιαγραφές που θέλω που μου έχει διαφύγει;

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και καλό Πάσχα!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.280
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από helekin Προβολή μηνύματος

    Αν τελικά δεν το πάρω, γνωρίζετε κάποιο μοντέλο στις προδιαγραφές που θέλω που μου έχει διαφύγει;
    Τα Sym Fiddle-II, Kymco like, daelim besbi, όλες τις βέσπες (Gts, lxv, lx, px, κλπ) τα έχεις δει;

    (σαν ιδέες τα ρίχνω, από τροχούς δε ξέρω τι λένε)
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  3. #3
    Scooteroμέλος Το avatar του/της Dimos35
    Εγγραφή
    18/07/2007
    Μηνύματα
    238
    Καλώς ήρθες στο forum.
    Έχω το Scarabeo 200 εδώ και 15 μήνες.
    Το επέλεξα για 2 λόγους. Ήταν πολύ φθηνό για τα χαρακτηριστικά του (2.500 €) και πολύ όμορφο τα μάτια μου. Πριν το πάρω βάβαια είχα διαβάσει πριν ότι κυκλοφορούσε στο δίκτυο για αυτό.

    Αν και το βρίσκεις καινούριο σκέψου ότι είναι παραγωγής τουλάχιστον 3-4 χρόνων με ότι αυτό σημαίνει. Πρώτα πρώτα πρέπει να αλλάξεις λάστιχα. Εγώ μόλις το έστρωσα και πήγα να το ανοίξω λίγο άρχισε ένα τρεμούλιασμα στο τιμόνι που παραλίγο να καταλήξει σε άσχημη πτώση. Ένας άλλος που έπαθε ακριβώς το ίδιο δεν ήταν τόσο τυχερός. Είχα διαβάσει όμως την ιστορία του και ήμουν υποψιασμένος με τα λάστιχα. Τα άλλαξα την άλλη μέρα και το πρόβλημα λύθηκε.

    Η ποιότητα κατασκεής του δεν είναι και ότι καλύτερο, για την ακρίβεια είναι καρακινέζικο.

    Άλλαξα τακάκια, πίσω στο πρώτο service 6.000 κμ και μπροστά στο δεύτερο 12.000 km. Πράγμα πολύ περίεργο, καθώς .... δεν πατάω φρένο. Αναλογικά θα έκανα τριπλάσια χιλιόμετρα με το προηγούμενο μου μηχανάκι. Δεν ξέρω αν αυτό θα συνεχίσει ή οφειλόταν μόνο στα τακάκια της μάνας του.

    Στις εκκινήσεις και μέχρι τα 20 km/h είναι διστακτικό, μετά αρπάζει όμορφα. είναι θέμα μετάδοσης, εμένα δεν με ενοχλεί τόσο.
    Κατά τα άλλα είναι το πιο δυνατό στην κατηγορία του με 19 άλογα και αρκετά καλό στη συμπεριφορά του.
    Ανταλλακτικά δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα, άσχετα αν έχω ακούσει ότι γενικώς η Piaggio δεν στοκάρει και θα πρέπει να περιμένεις 10-20 μέρες για είδη που δεν είναι αναλώσιμα.

    Εγώ θα έλεγα να μην το πάρεις εκτός αν έχεις καψούρα με την εμφάνιση του.
    Αν θέλεις να μάθεις κάτι άλλο ρώτα, εδώ είμαι.

  4. #4
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.282
    http://www.gr.piaggio.com/piaggio/GR...ion-s-150.html Mεταμοντερνο ρετρο θα το ελεγα .... ακουω πολυ καλα λογια...
    Throttle that mysterious friend of ours

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/04/2017
    Μηνύματα
    8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Τα Sym Fiddle-II, Kymco like, daelim besbi, όλες τις βέσπες (Gts, lxv, lx, px, κλπ) τα έχεις δει;

    (σαν ιδέες τα ρίχνω, από τροχούς δε ξέρω τι λένε)
    μου αρέσουν όλα αυτά που λες αλλά έχουν μικρές ρόδες :/

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/04/2017
    Μηνύματα
    8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    http://www.gr.piaggio.com/piaggio/GR...ion-s-150.html Mεταμοντερνο ρετρο θα το ελεγα .... ακουω πολυ καλα λογια...
    τα βάζω στην ίδια κατηγορία με το Liberty (κυβικά και εμφάνιση). Και εφόσον το Liberty μου αρέσει πιο πολύ και είναι και λίγο φθηνότερο, θα το προτιμήσω. Εκτός αν μου ξεφεύγει κάτι
    Τελευταία τροποποίηση από helekin; 07/04/2017 στις 12:19.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/04/2017
    Μηνύματα
    8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dimos35 Προβολή μηνύματος
    Καλώς ήρθες στο forum.
    Έχω το Scarabeo 200 εδώ και 15 μήνες.
    Το επέλεξα για 2 λόγους. Ήταν πολύ φθηνό για τα χαρακτηριστικά του (2.500 €) και πολύ όμορφο τα μάτια μου. Πριν το πάρω βάβαια είχα διαβάσει πριν ότι κυκλοφορούσε στο δίκτυο για αυτό.

    Αν και το βρίσκεις καινούριο σκέψου ότι είναι παραγωγής τουλάχιστον 3-4 χρόνων με ότι αυτό σημαίνει. Πρώτα πρώτα πρέπει να αλλάξεις λάστιχα. Εγώ μόλις το έστρωσα και πήγα να το ανοίξω λίγο άρχισε ένα τρεμούλιασμα στο τιμόνι που παραλίγο να καταλήξει σε άσχημη πτώση. Ένας άλλος που έπαθε ακριβώς το ίδιο δεν ήταν τόσο τυχερός. Είχα διαβάσει όμως την ιστορία του και ήμουν υποψιασμένος με τα λάστιχα. Τα άλλαξα την άλλη μέρα και το πρόβλημα λύθηκε.

    Η ποιότητα κατασκεής του δεν είναι και ότι καλύτερο, για την ακρίβεια είναι καρακινέζικο.

    Άλλαξα τακάκια, πίσω στο πρώτο service 6.000 κμ και μπροστά στο δεύτερο 12.000 km. Πράγμα πολύ περίεργο, καθώς .... δεν πατάω φρένο. Αναλογικά θα έκανα τριπλάσια χιλιόμετρα με το προηγούμενο μου μηχανάκι. Δεν ξέρω αν αυτό θα συνεχίσει ή οφειλόταν μόνο στα τακάκια της μάνας του.

    Στις εκκινήσεις και μέχρι τα 20 km/h είναι διστακτικό, μετά αρπάζει όμορφα. είναι θέμα μετάδοσης, εμένα δεν με ενοχλεί τόσο.
    Κατά τα άλλα είναι το πιο δυνατό στην κατηγορία του με 19 άλογα και αρκετά καλό στη συμπεριφορά του.
    Ανταλλακτικά δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα, άσχετα αν έχω ακούσει ότι γενικώς η Piaggio δεν στοκάρει και θα πρέπει να περιμένεις 10-20 μέρες για είδη που δεν είναι αναλώσιμα.

    Εγώ θα έλεγα να μην το πάρεις εκτός αν έχεις καψούρα με την εμφάνιση του.
    Αν θέλεις να μάθεις κάτι άλλο ρώτα, εδώ είμαι.
    αυτό με την 'κοιλιά' μέχρι τα 20Χλμ το γνωρίζω και φαντάζομαι ότι ούτε εμένα θα με απασχολήσει ιδιαίτερα (κι αν ναι, υπάρχει λύση από ότι είδα). Αυτό με τα λάστιχα, δεν το ήξερα και με εκπλήσει γιατί αν δεν κάνω λάθος τα μαμίσια του scarabeo είναι καλής ποιότητας λάστιχα.


    Όταν λες για ποιότητα κατασκευής ενοείς τα πλαστικά μέρη κλπ; Γιατί μηχανολογικά έχω εμπιστοσύνη στην piaggio ( κάνω λάθος ε; ). Σου έχουν βγει άλλα προβλήματα πέρα από τα τακάκια που οφείλονται σε κακή ποιότητα;

    Κοίτα, το συγκεκριμένο μου αρέσει τόσο ώστε να κάνω κάποιες θυσίες, και σαν άπειρος οδηγός, δεν έχω πολλές απαιτήσεις. Την δουλειά του να κάνει, τα βασικά. Να με πηγαίνει εκεί που θέλω, και να μην με σκοτώσει στα καλά καθούμενα. Αλλά δεν θέλω και να το μισήσω! Αν σε έχει ταλαιπωρήσει πραγματικά πες μου.

  8. #8
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Πάρε ότι θες εκτός από παπί, μάθε να οδηγείς και μετά δες τι θες να πάρεις.

    Τώρα απλά κουραζεσαι χωρίς λόγο.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/04/2017
    Μηνύματα
    8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Πάρε ότι θες εκτός από παπί, μάθε να οδηγείς και μετά δες τι θες να πάρεις.

    Τώρα απλά κουραζεσαι χωρίς λόγο.
    Ξεκίνησα με το σκεπτικό να πάρω κάτι πολύ μικρό και μεταχειρισμένο για να μάθω πρώτα να οδηγώ και να πάρω κάτι καινούργιο αφού καταλλήξω στο τι θέλω. Αλλά όλοι μου έλεγαν ότι αν πάρω μικρό, δεν αξίζει μεταχειρισμένο όπως επίσης μου είπαν ότι τα 100-150 κυβικά θα με ζορίσουν λίγο σε μεγαλύτερες ταχύτητες (που ξέρω ότι θα κάνω καθημερινά λόγο δρομολόγιου δουλειάς) για αυτό και έκανα 'σάλτο' στα 200 κυβικά και σε κάτι καινούργιο. Το ψάχνω γιατί θέλω να πάρω κάτι που θα κρατήσω και θα μου αρέσει, αλλά αν κρίνω από τους γνωστούς μου με δίκυκλα, θα ψάχνω να το αλλάξω από τον πρώτο χρόνο μάλλον
    Τελευταία τροποποίηση από helekin; 07/04/2017 στις 16:20.

  10. #10
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Εγώ ξέρω από πρώτο χέρι (Νίκο λείπεις. ....) για σκαραΜΠΕΟ πάρταλο.
    Σκόρπισε στα πρώτα 2 χρόνια της ζωής του.
    Πλαστικά κρέμασαν, ηλεκτρικά χαρχαλεψαν και στο τέλος βάρεσε και κεφαλή.
    Χιλ. δεν πρόλαβε να γράψει και έφυγε άρον άρον.
    Απ'ότι έμαθα πρέπει να έχει γίνει κονσέρβα τώρα πια.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  11. #11
    Scooteroμέλος Το avatar του/της Dimos35
    Εγγραφή
    18/07/2007
    Μηνύματα
    238
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από helekin Προβολή μηνύματος
    τα βάζω στην ίδια κατηγορία με το Liberty (κυβικά και εμφάνιση). Και εφόσον το Liberty μου αρέσει πιο πολύ και είναι και λίγο φθηνότερο, θα το προτιμήσω. Εκτός αν μου ξεφεύγει κάτι
    Εδώ κάνεις λάθος. Δεν έχει καμία σχέση το Liberty με το Medley. Το δεύτερο είναι πολύ πιο φρέσκο, πιο όμορφο και γενικά καλύτερο.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από helekin Προβολή μηνύματος
    αυτό με την 'κοιλιά' μέχρι τα 20Χλμ το γνωρίζω και φαντάζομαι ότι ούτε εμένα θα με απασχολήσει ιδιαίτερα (κι αν ναι, υπάρχει λύση από ότι είδα). Αυτό με τα λάστιχα, δεν το ήξερα και με εκπλήσει γιατί αν δεν κάνω λάθος τα μαμίσια του scarabeo είναι καλής ποιότητας λάστιχα.

    Όταν λες για ποιότητα κατασκευής ενοείς τα πλαστικά μέρη κλπ; Γιατί μηχανολογικά έχω εμπιστοσύνη στην piaggio ( κάνω λάθος ε; ). Σου έχουν βγει άλλα προβλήματα πέρα από τα τακάκια που οφείλονται σε κακή ποιότητα;

    Κοίτα, το συγκεκριμένο μου αρέσει τόσο ώστε να κάνω κάποιες θυσίες, και σαν άπειρος οδηγός, δεν έχω πολλές απαιτήσεις. Την δουλειά του να κάνει, τα βασικά. Να με πηγαίνει εκεί που θέλω, και να μην με σκοτώσει στα καλά καθούμενα. Αλλά δεν θέλω και να το μισήσω! Αν σε έχει ταλαιπωρήσει πραγματικά πες μου.
    Ένα ένα. Για τα λάστιχα. Ναι φοράει καλά ελαστικά μαμά αλλά τα φοράει χρόνια. Εκτός από ότι έχουν σκληρύνει θεωρώ ότι με το να είναι φορεμένα πολύ καιρό σε ένα μηχανάκι δεν είναι και το καλύτερο. Άλλωστε το διαπίστωσα μόνος μου. Για να πω την αλήθεια το ίδιο πίστευα και εγώ και έλεγα μπα, είναι μεμονωμένες περιπτώσεις. Όμως ΕΣΥ που όπως λες δεν έχεις εμπειρία με μηχανές ΠΡΕΠΕΙ οπωσδήποτε να τα αλλάξεις εξ αρχής. Δεν θα είσαι σε θέση να το καταλάβεις παρά μόνο με τον άσχημο τρόπο.

    Για την ποιότητα κατασκευής. Το έγραψα μόνο και μόνο επειδή είναι κατασκευασμένο στην Κίνα. Το δικό μου είναι σαν καινούριο. ΟΜΩΣ εκτός από όταν οδηγείται βρίσκεται σε κλειστό και σκιερό χώρο (στο σπίτι και στη δουλειά). Φαντάζομαι ότι σε συνεχή έκθεση σε ήλιο και βροχή με τον χρόνο θα πολυμεριστούν τα πλαστικά του. Για τη μηχανή δεν ξέρω να σου απαντήσω.

    Μέχρι στιγμής δεν μου έχει βγάλει κανένα άλλο πρόβλημα (ούτε λάμπα) , προφανώς είναι νωρίς όμως να μιλήσω για αξιοπιστία, έχω μόνο 13.000 km.
    Αυτό που λες ότι δεν έχεις απαιτήσεις επειδή είσαι άπειρος είναι μέγα λάθος. Αν δεν έχεις εμπειρία, δεν θα είσαι σε θέση να «ακούσεις» το οποιοδήποτε πρόβλημα στη γέννηση του, με πιθανές άσχημες συνέπειες (οικονομικές ή ακόμα και πτώσεις).

    Και για να μη λες ότι λέω μόνο τα αρνητικά του, έχει καλή και άνετη θέση οδήγησης, κάνει πλάκα σε ότι scooterόπαπο υπάρχει κάτω από 200 cc, έχει ικανοποιητικές αναρτήσεις, καλά φώτα, πλήρη πίνακα οργάνων και ΕΙΝΑΙ ΟΜΟΡΦΟ.
    Να και μια φωτογραφία μετά από ένα χρόνο μαζί του.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	scarabeo 1.jpg 
Προβολές:	255 
Μέγεθος:	79,6 KB 
ID:	380879

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panos_zip
    Εγγραφή
    01/02/2012
    Μηνύματα
    661
    Piaggio Carnaby 300

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/04/2017
    Μηνύματα
    8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panos_zip Προβολή μηνύματος
    Piaggio Carnaby 300
    Δυνατό. Απόρησα γιατί δεν το είχα συμπεριλάβει στις επιλογές μου αλλά τελικά ήταν η τιμή του.

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/04/2017
    Μηνύματα
    8
    Dimos35 ευχαριστώ. Από ότι φαίνεται, τα προβλήματα ουσίας είναι μινιμάλ (ελπίζω γιατί ο teogtp έχει κακή εμπειρία). Σε βροχή και ήλιο δεν θα είναι εκτεθειμένο.

    Για τα λάστιχα, ναι, έτσι όπως τα λες βγάζει πολύ νόημα και θα φροντίσω να το προσέξω.

    (φτου του)
    Τελευταία τροποποίηση από helekin; 07/04/2017 στις 16:21.

  15. #15
    όμορφο είναι πάντως και αφού το πήρες απόφαση και το έχεις κυνηγήσει τόσο πολύ... να πούμε καλόβολτο;

    (το helekin έχει σχέση με τον Anakin να ξέρουμε να φυλαγόμαστε από την σκοτεινή πλευρά της δύναμης; είσαι με την αυτοκρατορία; )



    Το medley είναι και αισθητά πιο βαρύ από το liberty όμως, καμμιά 30αριά κιλά διαφορά την έχουν. Βέβαια, το Liberty πέρασε και μιά ανάκληση για το πλαίσιό του σχετικά πρόσφατα, οπότε θέλει και έναν έλεγχο στο τι παίρνεις... Το scarabeo δείχνει νομίζω πιο μεγάλο από τα τρία που συζητήθηκαν.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Νέος Οδηγός (οχι μονος) ψαχνει..
    από LAMBIS στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 12/03/2014, 13:32
  2. νέος οδηγός
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/01/2006, 12:07
  3. Νέος οδηγος - ερωτήσεις
    από cbr125 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 02/10/2005, 18:30
  4. νέος οδηγός
    από mbjp στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2005, 11:24
  5. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 02/09/2004, 19:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF