Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: Εχετε ξανακουσει κατι τετοιο?

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987

    Εχετε ξανακουσει κατι τετοιο?

    του κλεβουν το μηχανακι και μετα του λενε να του ΔΩΣΟΥΝ 1000€ για να τους παραδωσει την αδεια για να μπορουν να το κυκλοφορουν νομιμα..

    βεβαια το αρθρο ειναι λιγο ανακριβες στο κομματι "να δηλωσει απωλεια"...γιατι μπορει καποιος να δηλωσει απωλεια για το χαρτι της αδειας...αλλα οχι για το μηχανακι προφανως...
    και οταν δηλωθει η απωλεια για το χαρτι, απλα του βγαζουν αλλη αδεια στο ονομα του παλι, απλα με αλλον αριθμο πινακιδας για το μηχανακι που (εννοειται) οτι εχει...

    http://www.zougla.gr/greece/article/...azoun-tin-adia

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    ο άγνωστος του ανέφερε ότι θα του παραδώσει τα 1.000 ευρώ, αρκεί να κάνει ο ίδιος να δηλώσει «απώλεια» στην αστυνομία και όχι «κλοπή», ώστε στη συνέχεια να ακολουθηθούν οι αναγκαίες διαδικασίες «μεταβίβασης» του οχήματος, κι άρα αυτό να κυκλοφορεί νόμιμα...
    Σόρρυ είναι και πρωί και ο εγκέφαλος δεν λειτουργεί ακόμα, άμα δηλώσεις απώλεια του οχήματος αντί για κλοπή, πως θα γίνουν οι διαδικασίες μεταβίβασης;

    Τι αλλάζει;

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    Σόρρυ είναι και πρωί και ο εγκέφαλος δεν λειτουργεί ακόμα, άμα δηλώσεις απώλεια του οχήματος αντί για κλοπή, πως θα γίνουν οι διαδικασίες μεταβίβασης;

    Τι αλλάζει;


    προφανως εντελως ξαφνικα μετα θα το "βρεις" και θα γινει η μεταβιβαση...γι'αυτο λεω οτι ειναι ασαφες σ'αυτο το κομματι...

    δλδ οπως το καταλαβαινω εγω, οταν ανακαλυψεις οτι στο εχουν φαει η δηλωση να ΜΗΝ ειναι κλοπης αλλα απωλεια αδειας...για να μπορεις μετα να το μεταβιβασεις αφου την "βρεις"...

  4. #4
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    προφανως εντελως ξαφνικα μετα θα το "βρεις" και θα γινει η μεταβιβαση...γι'αυτο λεω οτι ειναι ασαφες σ'αυτο το κομματι...

    δλδ οπως το καταλαβαινω εγω, οταν ανακαλυψεις οτι στο εχουν φαει η δηλωση να ΜΗΝ ειναι κλοπης αλλα απωλεια αδειας...για να μπορεις μετα να το μεταβιβασεις αφου την "βρεις"...
    Πηγαίνεις συγκοινωνιών
    Δηλωνεις απώλεια, και ο κλέφτης έχοντας μηχανή και άδεια μπορεί να την πουλησει και να την μεταβιβάσει κανονικά.
    Και ο παθών μένει με το πλι στο χέρι.
    Το διάβασα και εγώ χτες το άρθρο, αλλά πρωτη φορά κάτι τέτοιο.
    Συνήθως οι κλέφτες παίρνουν τον παθών και του ζητάνε και λεφτά για να την επιστρέψουν (την μηχανή, το αυτοκίνητο η το φορτηγό)
    Με την υπενθύμιση να μην ειδοποιήσουν τις αρχές αν το θέλουν πίσω.
    Και παλι χάνουν και λεφτά και όχημα.
    Ξέρω περίπτωση που κλάπηκε ολοκληρο τριαξονικο ,και αφού τον πήραν τηλ με την υπενθύμιση να μην καλέσει αστυνομία, τον οδήγησαν κάπου στην εθνική, τον πήραν ξανά τηλ και του ειπαν να σταθμεύσει σε πάρκιγκ,να αφήσει τα χρήματα εκεί.
    Και στην απέναντι πλευρά της εθνικής που είχε βενζινάδικο, θα έβρισκε το φορτηγό του πίσω απο το βενζινάδικο.
    Τελικά πήρε τα @@ μου.
    Και ήρθε μετά να καταγγείλει το γεγονός και να πει ότι φταίει η αστυνομία που δεν τον προστάτεψε !!!!

  5. #5
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.446
    δηλαδή αντι να βγει το θέμα στον τριανταφυλλομπουλο δε θα μπορούσε να στηθεί αστυνομική επιχείρηση σε συνεννόηση με το θύμα κατα την παράδοση της άδειας στον υπαίτιο και να τους μαμήσουν τα πάντα
    you rise you fall you're down then you rise again

  6. #6
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    δηλαδή αντι να βγει το θέμα στον τριανταφυλλομπουλο δε θα μπορούσε να στηθεί αστυνομική επιχείρηση σε συνεννόηση με το θύμα κατα την παράδοση της άδειας στον υπαίτιο και να τους μαμήσουν τα πάντα
    Ναι κανονικά και θα μπορούσε

  7. #7
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    θα ζησει πολλα ακομα ο Ελληνας, οσο το γυφτοχωρι εκει πανω εχει απολυτη ασυλια,οσο οπαδοι του κυρ Νικου κυκλοφορουν με τα Glock στο τσαντακι,οσο τα φρουτα αυτα οπως antifa και ρουβικωνας κανουν την δικη τους παρελαση με ρεπλικες αλλα και κανονικα οπλα στην Θεμιστοκλεους οσο δεν υπαρχει κρατος να εφαρμοσει στοιχειωδως τον νομο,και τελος οσο αποφυλακιζονται καθαρματα με βαρυ εγκληματικο παρελθον.
    Ολα τα υπολοιπα ειναι να ειχαμε να λεγαμε η να μην σου τυχει.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DAYMAN Προβολή μηνύματος
    θα ζησει πολλα ακομα ο Ελληνας, οσο το γυφτοχωρι εκει πανω εχει απολυτη ασυλια,οσο οπαδοι του κυρ Νικου κυκλοφορουν με τα Glock στο τσαντακι,οσο τα φρουτα αυτα οπως antifa και ρουβικωνας κανουν την δικη τους παρελαση με ρεπλικες αλλα και κανονικα οπλα στην Θεμιστοκλεους οσο δεν υπαρχει κρατος να εφαρμοσει στοιχειωδως τον νομο,και τελος οσο αποφυλακιζονται καθαρματα με βαρυ εγκληματικο παρελθον.
    Ολα τα υπολοιπα ειναι να ειχαμε να λεγαμε η να μην σου τυχει.
    Τα τσουβάλιασες όλα ωραία, πέταξες και τη προπαγάνδα σου αλλά λίγο offtopic νομίζω. Πάντως αν θυμάσαι μια κλοπή Hayabusha στην Καλλιθέα που φαινόντουσαν μια χαρά ελληνικότατα προσωπάκια δεν έχει συλληφθεί ακόμη κανένας. Έχει ακουστεί (ναι οκ άκουσα, μου παν του παν αλλά δεν μπορώ να γράψω κάτι πιο συγκεκριμένο φόρα παρτίδα σε ένα φόρουμ) ότι ο ιδιοκτήτης τους έψαξε με τις νόμιμες και τις "παράτυπες" οδούς και δεν τους βρήκε φυσικά αλλά τον βρήκαν αυτοί Τόσες κλοπές που γίνονται πλέον στην Αθήνα και ειδικότερα σε μοσχάτο, νέα σμύρνη, καλλιθέα, πειραιά δεν γίνονται χωρίς πλάτες.

    Υ.Γ.: Αν ζούσες στη Θεμιστοκλέους και έβλεπες τι γίνεται στην πλατεία ίσως συμφωνούσες εν μέρη με τις "παρελάσεις".

  9. #9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Πηγαίνεις συγκοινωνιών
    Δηλωνεις απώλεια, και ο κλέφτης έχοντας μηχανή και άδεια μπορεί να την πουλησει και να την μεταβιβάσει κανονικά.
    Και ο παθών μένει με το πλι στο χέρι.
    Το διάβασα και εγώ χτες το άρθρο, αλλά πρωτη φορά κάτι τέτοιο.
    Συνήθως οι κλέφτες παίρνουν τον παθών και του ζητάνε και λεφτά για να την επιστρέψουν (την μηχανή, το αυτοκίνητο η το φορτηγό)
    Με την υπενθύμιση να μην ειδοποιήσουν τις αρχές αν το θέλουν πίσω.
    Και παλι χάνουν και λεφτά και όχημα.
    Ξέρω περίπτωση που κλάπηκε ολοκληρο τριαξονικο ,και αφού τον πήραν τηλ με την υπενθύμιση να μην καλέσει αστυνομία, τον οδήγησαν κάπου στην εθνική, τον πήραν ξανά τηλ και του ειπαν να σταθμεύσει σε πάρκιγκ,να αφήσει τα χρήματα εκεί.
    Και στην απέναντι πλευρά της εθνικής που είχε βενζινάδικο, θα έβρισκε το φορτηγό του πίσω απο το βενζινάδικο.
    Τελικά πήρε τα @@ μου.
    Και ήρθε μετά να καταγγείλει το γεγονός και να πει ότι φταίει η αστυνομία που δεν τον προστάτεψε !!!!


    ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΚΛΕΦΤΗΣ



    Έχοντας μηχανή και άδεια να μεταβιβάσει κανονικά..??
    Η άδεια δεν θα γράφει ένα άλλο όνομα από αυτό που θάχει ο κλέφτης στην ταυτότητα του..??
    Η εξουσιοδότηση στα ΚΕΠ,εάν ισχυριστεί ότι είναι ενός φίλου δεν γίνεται με την επίδειξη της ταυτότητας
    η οποία θα έπρεπε να είναι του κανονικού ιδιοκτήτη..??
    Εδώ μιλάμε για ΠΛΑΣΤΗ ΑΔΕΙΑ,ή ΠΛΑΣΤΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ή ΠΛΑΣΤΗ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΗ.
    Αν υπάρχει άλλος τρόπος υπέδειξε τον μας,για να μην την πατήσουμε κάποια στιγμή.
    Το πλαστό εντάξει είναι πλαστό,αν πέσεις επάνω του,δύσκολα σώζεσαι,πρέπει νάσαι ανοιχτομάτης..!!

  10. #10
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Δεν το ξέρω το περιστατικό.
    Αλλά δεν είναι απίθανο να ζήτησαν μέχρι και φωτοτυπία ταυτότητας του παθόντα.
    Για την εξουσιοδότηση και τα σχετικά

  11. #11
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Τα τσουβάλιασες όλα ωραία, πέταξες και τη προπαγάνδα σου αλλά λίγο offtopic νομίζω. Πάντως αν θυμάσαι μια κλοπή Hayabusha στην Καλλιθέα που φαινόντουσαν μια χαρά ελληνικότατα προσωπάκια δεν έχει συλληφθεί ακόμη κανένας. Έχει ακουστεί (ναι οκ άκουσα, μου παν του παν αλλά δεν μπορώ να γράψω κάτι πιο συγκεκριμένο φόρα παρτίδα σε ένα φόρουμ) ότι ο ιδιοκτήτης τους έψαξε με τις νόμιμες και τις "παράτυπες" οδούς και δεν τους βρήκε φυσικά αλλά τον βρήκαν αυτοί Τόσες κλοπές που γίνονται πλέον στην Αθήνα και ειδικότερα σε μοσχάτο, νέα σμύρνη, καλλιθέα, πειραιά δεν γίνονται χωρίς πλάτες.

    Υ.Γ.: Αν ζούσες στη Θεμιστοκλέους και έβλεπες τι γίνεται στην πλατεία ίσως συμφωνούσες εν μέρη με τις "παρελάσεις".
    Γεννημα θρεμα ειμαι.Να μου πεις τι για τα Εξαρχεια; Λες να περιμενω να μου πεις εσυ τι γινεται στην πλατεια και στο πατρικο μου παραπανω; Αστο καλυτερα.
    Φυσικα και Ελληνες περιλαμβανει το σχολιο μου. Για την ανομια και την παρανομια μιλαω.
    Ευθιξία μεγαλη βλεπω παντως γιατι αραγε;
    Τελευταία τροποποίηση από DAYMAN; 09/04/2017 στις 21:05.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DAYMAN Προβολή μηνύματος
    Γεννημα θρεμα ειμαι.Να μου πεις τι για τα Εξαρχεια; Λες να περιμενω να μου πεις εσυ τι γινεται στην πλατεια και στο πατρικο μου παραπανω; Αστο καλυτερα.
    Φυσικα και Ελληνες περιλαμβανει το σχολιο μου. Για την ανομια και την παρανομια μιλαω.
    Ευθιξία μεγαλη βλεπω παντως γιατι αραγε;
    Σου είπα ότι είσαι offtopic. Eυθυξία γιατί τα τσουβάλιασες. Να σου πω τι ? θες να βάλουμε Εξαρχειόμετρο ρε γέννημα θρέμμα δλδ ? Από αυτά που έγραψες περί αντίφα δεν φαίνεται να ξέρεις και πολύ τι γίνεται στη γειτονιά σου...

    Δν θέλω να το συνεχίσουμε εδώ γιατί θα μας κόψουν και θα γίνουμε πιο offtopic.

  13. #13
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    ουτε εγω δεν θελω βαριεμαι να ασχολουμαι.

  14. #14
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Και τι να κανουν τα κακομοιρα τα παιδια στο Ζεφυρι

    η ανεργια εχει χτυπησει ταβανι
    ευκαιριες δεν υπαρχουν...

    Καπως πρεπει να βγαλουν τα προς το ζην....

    ευκολα τα γραφετε εσεις ολοι απο τον καναπε σας με την κοκα κολα και την πιτσα διπλα...


  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/08/2012
    Μηνύματα
    221
    το ιδανικότερο θα ήταν ο καθένας μας όταν έβλεπε κρούσμας κλοπής απλά να αφιέρωνε 15 δευτερόλεπτα να ειδοποιήσει την αστυνομία.
    προσωπικά σε κάθε ευκαιρία το κάνω. ναι μεν τρεχω τα παιδιά της ελας για το παραμικρό...αλλά δεν βαριέσαι..

    η λύση του δικαστή ντρεντ που δεν είναι λύση μας φέρνει σε αυτό το σημείο...

    τώρα με το θράσος του κάθε επιτήδιου κλέφτη να ζητάει και τα ρέστα..είναι άλλη ιστορία για ψύχραιμα άτομα

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2009, 22:38
  2. Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 22/08/2007, 18:39
  3. σφιγγες κατι τετοιο πρεπει να κανουμε
    από power hornet στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 30/06/2007, 22:15
  4. ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ??
    από sonic22 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2005, 13:21
  5. Καλα να το δω ποτε κατι τετοιο στο δρομο...
    από hornet στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 06/05/2005, 20:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF