Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 19

Θέμα: Επιλογή μηχανης

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/04/2017
    Μηνύματα
    10

    Επιλογή μηχανης

    Ένα πολυσυζητημένο θέμα θα ανοίξω εδώ, αλλά καθώς τα περισσότερα είναι παλιά θα ήθελα να ρωτήσω πάλι. Για να μη γίνομαι περαιτέρω βαρετός, επί του θέματος.

    Θέλω να αγοράσω μηχανή (μεταχειρισμένη) και είμαι ανάμεσα σε bandit VC 400 98' , cb/cb1 Kawasaki zr (κυρίως για στρογγυλό-φαναρα ψαχνομαι)

    Για τις kawasaki μου είπαν μακριά και διάβασα ότι η πλειοψηφία θεωρεί το bandit από τις πιο προβληματικές μηχανές, παρόλα αυτά η άποψη μου είναι καθαρά για την εξωτερική εμφάνιση των μηχανών καθώς δεν έχω ιδέα από μηχανολογικά και η επιλογή μου είναι η bandit. Μπορεί οι δύο μηχανές να είναι σχεδόν ίδιες (εξωτερικά) αλλά η bandit μου κάνει το "κλικ" που λέμε αλλά θέλω να μάθω αν είναι και δώσω 1000€ για τη bandit, μέσα στον χρόνο θα χρειαστώ άλλα τόσα για επισκευές;

    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!
    Τελευταία τροποποίηση από SΣπύρος; 11/04/2017 στις 20:13.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της @topos
    Εγγραφή
    27/06/2008
    Μηνύματα
    146
    Λοιπον τα 400αρια bandit ηταν απο τις πρωτες μεγαλες μηχανες που λιγορευομουνα πριν 15χρονια..

    Ολες ειναι παραεισαγωγης(το ιδιο ισχυει για ολα τα 400αρια) απο Ιαπωνια.Το οποιο σημαινει οτι θα ειναι κατι τι παλιοτερες απο αυτο που γραφει η αδεια*.

    Επιπλεων -ειμαι σιγουρος πως θα το επιβεβαιωσουν και αλλοι- οι συγκεκριμενες bandit ειχαν παραξενα/προβληματικα καρμπυρετερ.

    Εαν οντως την εχεις τοσο μερακι, πρωτα βρες σοβαρο μηχανικο να στην αναλαβει και μετα ξεκινα να βλεπεις μηχανες.

    Αλλιως εγω θα σου λεγα να ψαχτεις για κανενα στρογγυλοφαναρο hornet 600αρι με λιγα περισσοτερα χρηματα.->
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...ant=Hornet+600



    *Μην παρεις κανενα απο αυτα με αδεια μεταγενεστερη του 2001.Δεν θα περασει ποτε νομιμα το τεστ τον καυσαεριων στο Κτεο.
    Μιας και ειναι παραεισαγωγης οπως ανεφερα ειναι παλιοτερα ,αλλα η νομοθεσια λεει πως ολα τα οχηματα με αδεια απο 2002 και μετα πρεπει να περνανε το τεστ καυσαεριων, τα οχηματα κατασκευης η αδειας πριν το 2001 δεν υποχρεουντε να περασουν το ιδιο τεστ..
    Τελευταία τροποποίηση από @topos; 11/04/2017 στις 23:59.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/04/2017
    Μηνύματα
    10
    Δυστυχώς το budget δε πάει πανω από 1 χιλ :/

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της @topos
    Εγγραφή
    27/06/2008
    Μηνύματα
    146
    Σε αυτα τα χρηματα κοιτα μονο για er-500/suzuki gs 500.

    Π.χ https://www.car.gr/9877104-suzuki-gs-500
    https://www.car.gr/9799831-kawasaki-er-5

    Με το bandit μπορει ευκολα να σου ζητησει αρκετα ακομα εαν εχεις μπερδεματα με τα καρμπυρατερ.
    Τελευταία τροποποίηση από @topos; 12/04/2017 στις 09:56.

  5. #5
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Φιλική συμβουλή, αν έχεις budget ένα χιλιάρικο μην πάρεις μηχανή

    Θα καταλήξεις με μοντέλο 15ετίας το ελάχιστο, το οποίο κατά 99% θα θέλει κάτι (από ένα απλό σέρβις, λάστιχα, μπαταρία, τακάκια, κλπ κλπ, μέχρι ότι μπορεί να βάλει ο νους σου), και αυτό το κάτι δεν θα είναι του πενηντάρικου

    Δες καλύτερα κάνα παπί ή έστω πήγαινε σε κάνα 125αράκι που θα είναι πιο καινούριο...

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  6. #6
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.647
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Φιλική συμβουλή, αν έχεις budget ένα χιλιάρικο μην πάρεις μηχανή

    Θα καταλήξεις με μοντέλο 15ετίας το ελάχιστο, το οποίο κατά 99% θα θέλει κάτι (από ένα απλό σέρβις, λάστιχα, μπαταρία, τακάκια, κλπ κλπ, μέχρι ότι μπορεί να βάλει ο νους σου), και αυτό το κάτι δεν θα είναι του πενηντάρικου

    Δες καλύτερα κάνα παπί ή έστω πήγαινε σε κάνα 125αράκι που θα είναι πιο καινούριο...
    +675

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της @topos
    Εγγραφή
    27/06/2008
    Μηνύματα
    146
    Οτι κ να παρεις σε μεταχειρισμενο καλο ειναι να χεις στην ακρη αλλο ενα 500αρικο μπορει να στα ζητησει, μπορει κ οχι.
    Το kle το χα παρει 1100 και δεν χρειαστηκε τιποτα αλλο-αμμεσα- στο εξαμηνο αλλαξα αλυσιδογραναζα/λαστιχα και στην εξαετια που το κρατησα μου βγαλε κανενα 500αρη σε ανταλλακτικα(ανορθωτης,εξατμιση,πηνια,μιζα,ρουλεμαν λαιμου) και περιπου αλλα τοσα σε αναλωσιμα του(λαδια,τακακια,ρυθμιση/καθαρισμα καρμπ,κοκ).

    Επειδη βλεπω πολυ κοσμο επιφυλλακτικο με τα παλια μηχανακια μπορει προσωπικα να μην τα παιρνω απο φοβο γιατι μου χε βγει καλο το kle(ελπιζω το ιδιο και το trail) αλλα ισως και επειδη δεν ηταν ποτε απαραιτητα το κυριο μεσο μετακινησης μου.

    Πιθανων εαν ειχα ταλαιπωρηθει να ειχα αλλη αποψη.

    Υ.Γ bandit 400 παντως δεν θα επαιρνα..Παρολο που ηταν ομορφο, μονο μπλεξιματα με τα καρμπ εχω ακουσει με δαυτο..
    Τελευταία τροποποίηση από @topos; 12/04/2017 στις 13:13.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nobody
    Εγγραφή
    21/09/2008
    Μηνύματα
    527
    δεν ξέρω για τι χρήση θες το μηχανάκι ούτε εμφανισιακά τι θα προτιμούσες να είχες,εννοώ ψευδοεντουράκι,γυμνή κτλ κτλ

    Ωστόσο,αν και δεν μπορώ να πω ότι έχουν εντελώς λάθος,κατά τη γνώμη μου τουλάχιστον, τα παιδιά από πάνω που σου λένε να μην πάρεις μηχανή με αυτά τα χρήματα

    θα έλεγα ότι με ένα καλό ψάξιμο και λίγη τύχη έχει κάποιες ευκαιρίες εκεί έξω

    π.χ. αυτό εδώ εκ πρώτης όψεως(δεν τον ξέρω διόλου τον άνθρωπο)

    https://www.car.gr/9905387-honda-xlr

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/04/2017
    Μηνύματα
    10
    Είδα αυτές που προτεινατε. Καλές φαίνονται αν και για τις Kawasaki μου εχεουν πει χειρότερα απ ότι για τις bandit.
    Όσο για την χρήση, είμαι φοιτητής και τη θέλω για απλή χρήση μέσα στη πόλη τίποτα σοβαρό. Απλά θέλω να κάνω, να καβαλαω κάτι που είναι ωραίο για εμένα, κάτι που να χαίρομαι να καβαλάω αν με πιάνετε
    Τελευταία τροποποίηση από SΣπύρος; 12/04/2017 στις 15:15.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της @topos
    Εγγραφή
    27/06/2008
    Μηνύματα
    146
    Δεν υπαρχει το "Kawasaki ειναι μαπα" η "Suzuki ειναι super" κοκ..
    Ολα εξαρτωντε απο το συγκεκριμενο μοντελο.Τα bandit τα 650αρια -εκτος οτι ειναι σχετικα ραθυμα και βαρια- ειναι μια χαρα μηχανακια.Τα 400αρια παραεισαγωγης ειχαν το θεμα με τα καρμπ που "χαλουσανε" και δεν μπορουσαν να ρυθμιστουν.

    Εστω οτι σου αρεσει τοσο πολυ το 400αρη bandit.
    Παρτο, αλλα να ξερεις πως ειναι σχεδων βεβαιο πως θα βγει ακριβοτερο απο hornet.
    Αν εισαι οκ με αυτο προχωρας...
    Εαν οχι κοιτας καποιο αλλο στρογγυλοφαναρο οπως er-500/suzuki gs που θα ειναι πιο αξιοπιστα, θα καινε λιγοτερα, θα βρισκεις ανταλλακτικα και θα εχουν φθηνοτερη συντηρηση λογο 2 κυλινδρων.
    Θα χασεις λιγο σε "εμφανιση" και ισως σε δυναμη σε υψηλες στροφες.
    Τελευταία τροποποίηση από @topos; 12/04/2017 στις 13:40.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.993
    Μηχανή 1.000ε μονο απο γνωστο σου. αλλιώς θα καταλήξεις με κουμπαρα. το bandit δεν το συζητάω καν, να έλεγες κανένα απροβλημάτιστο 1-2κυλινδρο να πω άντε.

  12. #12
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Bandit 400VC
    Είχα 2.Κουμπαράς χωρίς πάτο. Καρμπυρατέρ μεριά δες.
    Και τους έχουν πιεί το αίμα.
    Είδα και παλιό μου στην αυλή να κάθεται.
    ΟΧΙ ΜΕΙΝΕ ΜΑΚΡΥΑ.
    ΚΟΥΚΛΙ-ΓΚ@ΥΛ@ ΓΡΗΓΟΡΟ ΚΑΙ ΕΞΤΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΌ.

    Υ.Γ. Λύνεται το πρόβλημα του με 1300 ευρώ.Αντέχεις να τα δώσεις για μηχανάκι του 94?Μην ψαρώνεις δεν ειναι του 98 ειναι εισαγωγής...καραβιές απο Τζαπαν με τα ΑΧ-1...

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/04/2017
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Bandit 400VC
    Είχα 2.Κουμπαράς χωρίς πάτο. Καρμπυρατέρ μεριά δες.
    Και τους έχουν πιεί το αίμα.
    Είδα και παλιό μου στην αυλή να κάθεται.
    ΟΧΙ ΜΕΙΝΕ ΜΑΚΡΥΑ.
    ΚΟΥΚΛΙ-ΓΚ@ΥΛ@ ΓΡΗΓΟΡΟ ΚΑΙ ΕΞΤΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΌ.

    Υ.Γ. Λύνεται το πρόβλημα του με 1300 ευρώ.Αντέχεις να τα δώσεις για μηχανάκι του 94?Μην ψαρώνεις δεν ειναι του 98 ειναι εισαγωγής...καραβιές απο Τζαπαν με τα ΑΧ-1...
    Αν αντέχω να δώσω 1300 για επισκευή και μετά αφού λες ότι είχες δύο και σου βγήκαν χάλια ίσως να άλλαξα λίγο γνώμη.

    Η πραγματική ερώτηση τώρα.
    Αφού πήρες της πρώτη και είδες τι τρώει, γιατί πήρες δεύτερη ;

  14. #14
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SΣπύρος Προβολή μηνύματος
    Αν αντέχω να δώσω 1300 για επισκευή και μετά αφού λες ότι είχες δύο και σου βγήκαν χάλια ίσως να άλλαξα λίγο γνώμη.

    Η πραγματική ερώτηση τώρα.
    Αφού πήρες της πρώτη και είδες τι τρώει, γιατί πήρες δεύτερη ;
    Για ανταλλακτικά

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/06/2015
    Μηνύματα
    208
    εγω φιλε μου θα σου προτεινα να μην παρεις μηχανη με 1000 ευρω.Ρισκαρεις πολυ, ειδικα αν δεν ξερεις απο μηχανακια.
    Σκεψου οτι σχεδον σε τετοια τιμη τις δινουν για ανταλακτικα.Γιατι να πουλησει ο αλλος 1000 ευρω μια μηχανη χωρις προβληματα?
    Να ειχες 1500 να σου ελεγα οκ.

    Ναι στο gs500 απο εμενα, το ειχα 7 χρονια, γερο μηχανημα

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βοήθεια στην επιλογή μηχανής 50cc
    από DUKEMNUKEMgr στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2010, 07:26
  2. επιλογή μηχανής
    από airam9797 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 70
    Τελευταίο μήνυμα: 12/03/2007, 15:33
  3. επιλογή μηχανής
    από skynet στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2006, 19:37
  4. επιλογη μηχανης?
    από wolfman13 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2005, 15:19
  5. Βαγγέληη,τα φωώτα...σου(επιλογη μηχανης)
    από iagos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2004, 10:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF