Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: Βελτίωση φωτισμού με Hid kit σε fz6 s2

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/04/2017
    Μηνύματα
    5

    Βελτίωση φωτισμού με Hid kit σε fz6 s2

    Πρόσφατα αγόρασα ένα hid kit για την Yamaha fz6 που έχω. Η fazer παίρνει μία λάμπα H7 και μια Η4, το ξέρω σε μερικούς ακούγεται περίεργο αλλά έτσι είναι.
    Σκοπός της αγοράς ήταν πρώτα απο όλα να έχω καλύτερο φωτισμό, δυστυχώς το αποτέλεσμα με έχει απογοητεύσει, η μικρή σκάλα παραδέχομαι έχει ελάχιστα πιο δυνατό φως αλλά το φως το προβάλει όπου να ναι, σε σημεία πολυ κοντά στην μηχανή και πολύ πλάγια, η μεγάλη σκάλα δεν προφέρει σχεδόν καθόλου φώς στο οπτικό μου πεδίο.
    Απο όσο παρατηρώ το πρόβλημα είναι ότι οι hid λάμπες προβάλουν το φως κατευθείαν μπροστά, σε αντίθεση με τις λάμπες αλογόνου που ​έχουν ανακλαστική μύτη ώστε να στέλνουν το φως στο πίσω μέρος του φαναριού και απο εκεί να ανακλάται μπροστά.
    Υπάρχει κάποια λύση για το πρόβλημα αυτό; ή να τα βγάλω τελείως και να γυρίσω στις αρχικές λάμπες.

  2. #2
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Διαβασε εδω.
    Αν ψαξεις θα δεις οτι το θεμα με τα xenon εχει συζητηθει πολλακις και το συμπερασμα ειναι παντα ενα.
    Xenon χωρις projector ειναι μια μαλακια που γκαβωνει το συμπαν.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/04/2017
    Μηνύματα
    5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Διαβασε εδω.
    Αν ψαξεις θα δεις οτι το θεμα με τα xenon εχει συζητηθει πολλακις και το συμπερασμα ειναι παντα ενα.
    Xenon χωρις projector ειναι μια μαλακια που γκαβωνει το συμπαν.
    Δεν πιστεύω ότι τα δικά μου γκαβώνουν, φαντάσου τα απογεύματα πηγαίνω με μεγάλη σκάλα και δεν μου παίζει κανείς τα φώτα, λογικό αφού το φως που παρέχουν είναι πολύ λίγο, το κάνω για τεστ να δω αν όντως η αίσθηση που έχω ότι δεν βλέπω ισχύει.

    Ρώτησα έναν μηχανικό και του εξέφρασα την επιθυμία μου να τα βγάλω να γυρίσω σε αλογόνου και μου είπε ότι μπορεί να τα ρυθμίσει για να δείχνουν σωστά, να πω την αλήθεια δεν με έπεισε.

    Είπες για projector το οποίο είναι το μόνο που μπορεί να σώσει την κατάσταση σύμφωνα και με την δική μου άποψη. Υπάρχει σκέτο projector χωρίς τις λάμπες που εφαρμόζει στο φανάρι; Αν ναι, δώσε λινκ. Θα χρειαστεί να μεγαλώσω την τρύπα υποδοχής της λάμπας;

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    στο 2004 μοντέλο που ειχα ξενον ηταν το ιδιο χάλια. δεν έχει κατοπτρο αυτο το μηχανάκι, οτι και να κάνεις τυφλό ειναι. Δυστυχώς τα άλογα και τα μουλάρια ειναι τοσο σημαντικά που σε ελάχιστα τεστ θυμουνται να σου πουνε οτι μια μηχανη για ταξίδια εχει τραγικα φωτα. Σε ένα μεγάλο νυχτερινο ταξιδι αποφάσισα οτι δεν θα το ξαναπάρω νυχτα.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Δεν έχω πρόχειρο λινκ, ψάξε ebay για κινεζο. Αλλά για να τα τοποθετήσεις πρέπει να κάνεις μη αναστρέψιμες επεμβάσεις στο φανάρι, δηλαδή αν το βάλεις δεν μπορείς να το ξαναβγάλεις. Χρειάζεται να κόψεις το κάτοπτρο

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/04/2017
    Μηνύματα
    5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Δεν έχω πρόχειρο λινκ, ψάξε ebay για κινεζο. Αλλά για να τα τοποθετήσεις πρέπει να κάνεις μη αναστρέψιμες επεμβάσεις στο φανάρι, δηλαδή αν το βάλεις δεν μπορείς να το ξαναβγάλεις. Χρειάζεται να κόψεις το κάτοπτρο
    Κατάλαβα, έχω δει την μετατροπή και δεν με ψήνει. Πάω να τα βγάλω και απλά θα βάλω καλύτερες λάμπες.

    Ευχαριστώ

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Πριν απ' όλα κάνε την γνωστή (?) μετατροπή ώστε στην μεσαία σκάλα να ανάβουν και οι 2 προβολείς. Ανέξοδη (1 κομματάκι καλώδιο και 2 φισάκια χρειάζεσαι) και εύκολη είναι. Μια ματιά στην αντίστοιχη κατηγορία στο forum του FazerClub θα σου λύσει όλες τις απορίες για το πως. Θα σου έγραφα οδηγίες εδώ αλλά αν και ήμουν μάλλον ο πρώτος που το έκανε στην Ελλάδα έχουν περάσει 13 χρόνια από τότε και οι λεπτομέρειες έχουν ξεθωριάσει....
    Με 2 πλέον προβολείς αναμμένους αναβάθμισε τις μαμα λάμπες με Osram NightBreaker ή Philips Extreme Power, και κάνε μια καλή ρύθμιση της δέσμης (τώρα είναι ρυθμισμένοι ώστε η Η4 να "καπακώνει" την Η7)
    Μια χαρά θα είσαι με αυτά

    Ααααα και πούσαι... Μην σου μπεί η φαεινή ιδέα να πάρεις ρεύμα από τον δίπλα προβολέα...Πάρε ρεύμα από την αναμονή του κονέκτορα όπως ΑΚΡΙΒΩΣ περιγράφεται στις οδηγίες....
    Τελευταία τροποποίηση από THEOD; 20/04/2017 στις 18:42.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Η διαχυση των ξενον είναι τοσο μεγαλη που στην πολη με ελαχιστο φωτισμο δεν θα βλέπεις τιποτα, σε εθνικη θα βλέπεις τα παντα εκτος από το δρομο...προσωπικα παθων αλλα και φιλοι που τα εβαλαν συντομα τα εβγαλαν...λαμπες αλογονου λοιπον, μικροτερο ευρος φωτος αλλα συγκεντρωμενη δεσμη μπροστα σου δηλ. η μαμα κατασταση πολύ καλυτερη σε αποτέλεσμα..
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/04/2017
    Μηνύματα
    5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Πριν απ' όλα κάνε την γνωστή (?) μετατροπή ώστε στην μεσαία σκάλα να ανάβουν και οι 2 προβολείς. Ανέξοδη (1 κομματάκι καλώδιο και 2 φισάκια χρειάζεσαι) και εύκολη είναι.
    Την έχω δει την μετατροπή πριν ακόμα αποφασίσω να πάρω τα xenon, την είχα διαβάσει σε ένα αμερικάνικο forum για fazer όπου εκεί σου λέγανε πώς να φτιάξεις το καλώδιο μόνος, μου άρεσε πολύ η ιδέα και θέλω να την κάνω.

    Οπότε το πλάνο είναι ως εξής: βγάζω ξένον, βάζω NightBreaker/Extreme power, κάνω την μετατροπή να ανάβουν οι 2 προβολείς.

    Ευχαριστώ παιδιά.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fatha Προβολή μηνύματος
    Την έχω δει την μετατροπή πριν ακόμα αποφασίσω να πάρω τα xenon, την είχα διαβάσει σε ένα αμερικάνικο forum για fazer όπου εκεί σου λέγανε πώς να φτιάξεις το καλώδιο μόνος, μου άρεσε πολύ η ιδέα και θέλω να την κάνω.

    Οπότε το πλάνο είναι ως εξής: βγάζω ξένον, βάζω NightBreaker/Extreme power, κάνω την μετατροπή να ανάβουν οι 2 προβολείς.

    Ευχαριστώ παιδιά.
    http://www.fazerclub.eu/forumx/viewt...hp?f=84&t=1437

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/04/2017
    Μηνύματα
    5
    Πήγα σε εναν μηχανικο (προτεινόμενος στα Forums) για μετατροπές ώστε στην μεσαία σκάλα να ανάβουν και οι 2 προβολείς. Τον ρωτησα γενικα για λάμπες ξεκινώντας απο τις HID xenon και μου είπε όντως οτι δεν κάνουν δουλειά, αναμενόμενη απάντηση και τον ρώτησα για Αλογόνου και LED . Για την ακρίβεια τα LED μου τα έβαλε αυτός στο μυαλο όταν τον ρώτησα τι προτείνει, άρχισε να μου εξηγεί οτι έχουν καλύτερη (λιγότερη) κατανάλωση μπαταρίας απο τις Αλογόνου, άρα μπορεί να υποστηρίξει περισσότερο την μετατροπή (2 προβολείς ταυτόχρονα αναμένοι) επειδή δεν θα έχω πρόβλημα μπαταρίας. Ο μηχανικός είπε οτι o ανεμυστήρας καρπυρατερ σε συνδιασμό με τα δύο φώτα μπορεί να σου φάει την μπαταρία στην κίνηση της Αθήνας και έχω μήνει ήδη μία φορά απο μπαταρία σε κίνηση, ευτυχώς μου έμηνε σε κατηφόρα τσούλησα και την έβαλα μπρός, δεν μου φένεται παράλογο αυτό που λέει.

    Απο την άλλη το πιο βασικό ερώτημα είναι με ποιά απο τις δύο (Αλογόνου/LED ) θα έχω καλύτερο αποτέλεσμα στον φωτισμό, έχω κάνει ήδη αρκετά ταξίδια απο τότε που πήρα την πρώτη μου μηχανή, την εν λόγω fz6-s2 και θέλω να βλέπω καλά τους δρόμους που δεν είναι φωτισμένοι έως καθόλου, για παράδειγμα σε βουνά την νύχτα που βλέπεις καλά την στροφή πριν τiς πάρεις. Ρώτησα τον μηχανηκό λοιπόν ποιά απο τις δύο έχουν καλύτερο φωτισμό και μου είπε οτι σε άλλο μηχανάκι (yamaha mt αν θυμάμαι καλά) που τα έχει βάλει είναι πολύ ικανοποιημένος και το συνηστά. Να πώ την αλήθεια φοβάμαι οτι ούτε τα LED θα έχουν προδιαγραφές να λειτουργούν με τον ίδιο τρόπο που λειτουργούν οι μαμά τύπου λάμπες όπως οι Αλογόνου.

    Ο μηχανικός είπε οτι θα φέρει LED ούτως ή άλλως και οτι μπορώ να περάσω να τις δώ πρίν κάνω οτιδείποτε, έχουν + ψήχτρα και θέλω να τα δώ καλά πριν τα χρησιμοποιήσω, φαντάζομαι θα είναι ακριβές και θα πάει πολύ ο κόπος και το κόστος για το τίποτα και μετά θα γυρίζω στις Αλογόνου NightBreaker/Extreme power με το ανάλογο έξτρα κόστος.

    Έχει κανείς εμπειρία απο LED είτε γενικά είτε ειδικά σε Fazer;

    Παρακαλώ για απόψεις επι του θέματος, θέλω να ακούσω κυρίως προσωπικές γνώμες, πιστεύω στο Fazer είναι εργαλείο τα κάνει όλα και συμφέρει άρα θα το κρατήσω αρκετά χρόνια και θέλω να διορθώσω ένα απο τα ελάχιστα μειωνεκτήματά του που είναι ο φωτισμός της μηχανής. Το ξέρω δεν θα φτάσω σε ποσότητα φωτισμού σαν να είχα προβολάκια όπως έχουν μηχανές μεγαλήτερου κυβισμού για εκτός πόλης, θέλω όμως να κάνω οτιδείποτε καλύτερο για αυτό που έχω. Μπορώ?

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Η φθηνότερη (σχετικά) λύση είναι να βάλεις λάμπες osram night braker ή τις αντίστοιχες της philips. Βελτιώνουν πολύ την ένταση της δέσμης
    και έχουν και σωστό χρώμα ώστε να κυκλοφορείς και στην βροχή χωρίς να τα βλέπεις όλα μαύρα.

    Για led πρέπει να ψάξεις για κάποια αξιόπιστη φίρμα. Η ψύκτρα είναι απαραίτητη γιατί αλλιώς θα λιώσουν τα φανάρια σου.

    Το δικό μου έχει led από την κατασκευής. Πιθανόν σαν ένταση να είναι ότι καλύτερο έχω δει. Δυστυχώς το πρόβλημα μιας μοτοσυκλέτας
    με το κοντό μεταξόνιο που έχει και τις κλίσεις που παίρνει για να στρίψει είναι οι έντονες μεταβολές της δέσμης. Πας να πάρεις
    μια στροφή και η δέσμη κονταίνει στα 3 μέτρα μπροστά σου , έρχεται και κάποιος απέναντι με αναμένα φώτα σε μισοστραβώνει οπότε και ο κανόνας κοίτα βαθειά στην έξοδο της στροφής πάει περίπατο.

    Μόνη λύση την νύχτα να πηγαίνω σιγά. Η επόμενη μου πέφτει κομματάκι ακριβή (αγορά FJ1300 ή Superduke GT1300 ή Multistrada 1200) που έχουν φώτα που ανάβουν αυτόματα προς το εσωτερικό της στροφής όταν πρέπει.

    Το να στραβώνεις όλους απέναντι βάζοντας προβολάκια που σημαδεύουν όπου νάναι για να βλέπεις εσύ δεν το συνιστώ

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF