Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: Πρώτη μηχανή με δίπλωμα Α1

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/04/2017
    Μηνύματα
    7

    Lightbulb Πρώτη μηχανή με δίπλωμα Α1

    Καλησπέρα στο φόρουμ ,
    Να ξεκαθαρίσω οτι δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με μηχανές όποτε χρειάζομαι τα φώτα σας.

    Εδώ και λίγες μέρες είμαι 18 χρονών και απο το καλοκαίρι θέλω να αγοράσω κάποια μηχανή για τις μετακινήσεις μου.
    Βέβαια προτιμώ αυτοκίνητο καθαρά λόγο ασφάλειας αλλα τα οικονομικά δεν το επιτρέπουν κυρίως λόγο της συντήρησης που χρειάζεται.

    Οι ερωτήσεις μου είναι σχετικά με την μηχανή που θα επιλέξω και σχετικά με τα γραφειοκρατικά.

    Περί μηχανής,
    Μένω Αθήνα και θα κάνω ταξίδια μέχρι 50χλμ ως το εξοχικό, οπότε χρησιμοποιώ παράδρομο της εθνικής
    Budget 1300 max για μηχανή,το δίπλωμα και τα αξεσουάρ ξεχωριστά, αν αξίζει ανεβαίνω λίγο. Μόνο μεταχειρισμένη

    -->Με το δίπλωμα που θα πάρω έχω δικαίωμα να οδηγήσω μηχανή δρόμου όπως: Sym WOLF 125, Honda CBF 125 ;
    -->Αξίζει κάποια μηχανή δρόμου όπως αυτές που ανέφερα με τα χρήματα που διαθέτω;
    -->Μια μηχανή δρόμου όσο να ναι φαίνεται πιο βαρβάτη στο μάτι, έχει μεγάλη διάφορα απόδοσης από ότι ένα παπί; ρωτάω καθώς είναι στα ίδια κυβικά.
    -->Ακούω προτάσεις

    Περί γραφειοκρατικών, αν κάποιος γνωρίζει θα ήθελα να μάθω:
    -->Πόσο κοστίζει το δίπλωμα, πόσο χρόνο απαιτεί από την ημέρα έναρξης των μαθημάτων μέχρι να βγει, εφόσον δεν κοπώ.
    -->Άμα δώσω αυτοκίνητο -για να το έχω- και μηχανή. το ένα μετά το άλλο, υπάρχει περίπτωση να μου κάνουν καλύτερη τιμή;
    -->Από ότι έχω ακούσει από την στιγμή που παίρνω μηχανή, κάνω και φορολογική δήλωση, εγώ έχω έναν κουμπαρά στο στρώμα που λέμε , υπάρχει περίπτωση να την δικαιολογήσω ή αναγκαστικά θα την φορτώσω στους γονείς;

    Ευχαριστώ προκαταβολικά, πραγματικά δεν γνωρίζω κανέναν που ασχολείται με μηχανές.

  2. #2
    Ναι μπορείς να οδηγήσεις αυτά τα 125άρια. Όλες αξίζουν, το θέμα είναι να σου αρέσουν. Εγώ τις προτιμώ από παπί, άλλοι όχι, κατά βάση να δεις με τι θα σου άρεσε να κυκλοφορείς γιατί 125άρια είναι, η απόδοση είναι αστείο πράγμα να συζητιέται σε αυτά τα κυβικά.

    Για το πόσο κοστίζει το δίπλωμα, είχα μείνει στα 300 πάνω/κάτω ευρώ, δεν έχω πρόσφατη εμπειρία όμως. Το αν σου κάνουν καλύτερη τιμή στο 2σε1 είναι θέμα δάσκαλου/σχολής.

    Η μηχανή δεν έχει τεκμήριο χρήσης. Το μόνο που χρήζει δικαιολόγησης στην εφορία (από κάποιο ποσό και πάνω που με συγχωρείς αλλά δεν θυμάμαι πόσο είναι) είναι η αγορά.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/04/2017
    Μηνύματα
    7
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση,

    Όσο να ναι είναι λίγο πιο ωραίο να κυκλοφορείς με μια τέτοια παρα με ένα παπί, οπότε θα κοιτάξω το πιο vfm που θα βρω μόλις βγάλω το δίπλωμα. Έχω προσδοκίες για κάτι καλύτερο σε τιμή, θα πάρω μερικά τηλέφωνα σε σχολές τις περιοχής μου.

    Και εγώ που το έψαξα είδα μόνο το τεκμήριο αγοράς. Βέβαια δεν είναι το κατάλληλο φόρουμ εδω.
    Το μόνο που σκέπτομαι είναι αν φορολογηθω με τεκμαρτό εισόδημα και είμαι κάτω από το αφορολόγητο, αλλα καλύτερα να ρωτήσω σε ένα φόρουμ με λογιστικα.

    Θα επανέλθω με δίπλωμα να ρωτήσω για μοντέλα,
    Ευχαριστώ

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/08/2016
    Μηνύματα
    27
    1)To λυκακι το 125 θα λεγα ειναι το τελειο για 125(το χει και ενας γνωστος μου και πραγματικα αξιζει)
    2)Αμα δωσεις και τα δυο μιας που θα δωσεις ουτως η αλλος σηματα θα κοστισει....τωρα ειναι και αναλογα που θα πας στην αθηνα..απο τι εχω κατα νου φαντασου 700-1000+και για τα δυο μαζι κομπλε αλλα θα κανει κανα 2μηνο στανταρ να βγει..
    3)Το μονο που εχεις ειναι το τεκμηριο αγορας(που βρηκες τα χρηματα)απλα βαλτο στην μητερα η πατερα και εχεις το κεφαλι σου υσηχο δεν προκειτε να πληρωσουν κατι παραπανω

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/04/2017
    Μηνύματα
    7
    Σίγουρα αποτελεί καλή επιλογή, βέβαια είναι νωρίς ακόμα, με το κάλο να βγάλω δίπλωμα και οτι βρω εκεινει την περίοδο.
    Αυτες τις ημερες βλεπω οτι κυκλουφορουν: Honda cbf/cbr, sym wolf, daytona panther. Τα 2 πρώτα κλασικά, το sym απο οτι λες και εσύ είναι κάλο. Κάποια άποψη για daytona panther? Κινέζικο νομίζω είναι.
    Θα ήθελα να το έχω σε εμένα να εχω το κεφάλι μου ήσυχο αλλά δύσκολο, θέλει ψάξιμο το πράγμα, μάλλον σε λύση γονέα θα καταλήξω

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/08/2016
    Μηνύματα
    27
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kapkan Προβολή μηνύματος
    Σίγουρα αποτελεί καλή επιλογή, βέβαια είναι νωρίς ακόμα, με το κάλο να βγάλω δίπλωμα και οτι βρω εκεινει την περίοδο.
    Αυτες τις ημερες βλεπω οτι κυκλουφορουν: Honda cbf/cbr, sym wolf, daytona panther. Τα 2 πρώτα κλασικά, το sym απο οτι λες και εσύ είναι κάλο. Κάποια άποψη για daytona panther? Κινέζικο νομίζω είναι.
    Θα ήθελα να το έχω σε εμένα να εχω το κεφάλι μου ήσυχο αλλά δύσκολο, θέλει ψάξιμο το πράγμα, μάλλον σε λύση γονέα θα καταλήξω
    Αμερικανικο νομιζω κινεζικο το αποκλειω...Καλο πρεπει να ειναι αλλα δεν ξερω για να μην σε παρω και στο λαιμο μου...CBF/CBR το μονο προβλημα οταν εψαχνα εγω για 250 η 500 οταν εψαχνα πριν αγορασω την μηχανη μου οταν μπηκε το 17 οτι εβρισκα ηταν βιασμενο απο αλους πιτσιρικαδες το ιδιο και με τα ninja τα 250-300...ασε τι παπαδες σου λεγαν...το λυκακι ειναι το πιο ταπινο πυστευω και απο τι εχω δει και πετυχει στην αθηνα τα λιγοτερα κακοπιημενα..Αμα δεν εχεις δουλεια με ασφαλεια τοτε μονο σε γονεα το ονομα δεν το γλυτωνεις Οτι και να γινει αγορινα βλεπεις μεχρι τοτε

    Υ.Γ Αντε παρε το διπλωμα μπας και κανονισουμε και καμοια βολτα

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/04/2017
    Μηνύματα
    7
    Πολύ σωστό αυτό που λες σχετικά με Honda, βλέπω και κάμποσα φρεσκοβαμμένα γενικά. Οτι και να πάρω θα το ελέγξω σε μηχανικό αφού δεν ξέρω τίποτα εγώ.
    Daytona και sym εχουν τον ιδιο εισαγωγέα και διαβάζω καλά λόγια
    Πάντως με ενα googlαρισμα βλέπω οτι daytona είναι η ευρωπαϊκή έκδοση της Zontes (οχι οτι ξερω ποια ειναι ) και σε μια ανάκληση του υπουργείο για ένα παπι της daytona αναφέρει ως χωρά προέλευσης: Λ.Δ.Κ, κίνα δηλαδή
    Σε κάτι σαν εφημερίδα στο site της Zontes αναφέρει οτι οι Ιαπωνες άλλαξαν της μηχανές πριν λίγες δεκαετίες και τώρα είναι σειρά των χωρών της Άπω Ανατολής να αναλάβουν.

    Με την πρώτη ευκαιρία θα το βάλω μπρος. Ελπίζω να τον προλάβω τον Ιουνιο, που να πάει το 125αρι 100 τελικη το Wolf και σκούζει.

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/08/2016
    Μηνύματα
    27
    Αδελφε μην το λες εδω πηγε το σαπιο σουφρα(γιατι μονο σουπρα δεν ειναι υστερα απο τοσα ζορια..)ενος παληκαριου απ την σχολη απο πειραια βριλησια με 2τερο ατομο βαρεων κυβικων πανω το λυκακι που και σκυλαρος εγγυημενος και δοκιμασμενος θα κολοσει

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/04/2017
    Μηνύματα
    7
    Έχω ψηθεί κάλα για Wolf όπως μου τα λες, λίγο η κακή χρήση των honda, λίγο οι λίγες πληροφορίες που υπάρχουν για Daytona.
    Είναι και πιο εμφανίσιμο από τα άλλα, ειδικά το λευκό

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/08/2016
    Μηνύματα
    27
    Τιμη κυριολεκτικα λουκουμι και σε λευκο που σαρεσει το πετυχα ενω εψαχνα τα 250 μηπως εκανα καμοια τραμπα με την δικια μ https://www.car.gr/9902673-sym-wolf-125

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/04/2017
    Μηνύματα
    7
    Πραγματικά πολύ καλη τιμή εφώσον του βούλιαγμα ειναι όντως απο στατική πτωση. Σκεφτόμουν να βγάλω πρώτα το δήπλομα βέβεια για να την κάνω και ένα test ride.
    Μέχρι να βγει δεν νομίζω να υπάρχει

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/04/2017
    Μηνύματα
    7
    Ρώτησα σε σχολές για δίπλωμα,
    η πρώτη που πήγα, μου είπε 1100 για αμαξι+μηχανη+λαδωμα
    μια άλλη είπε 1000 για αμαξι+μηχανη χωρίς το λάδωμα

    Στην ουσία κερδίζω τα 200 για τον φάκελο άμα τα δώσω μαζί
    Η επανεξέταση 160 εύρω στην οδήγηση, στα σήματα 10.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Δεν κοιτάς και καμιά άλλη σχολή;
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

Παρόμοια θέματα

  1. Πως μπορω να καβαλησω Honda bros 400 με διπλωμα Α1?
    από giorgos5192 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2011, 22:10
  2. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 07/01/2009, 10:11
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 06/01/2009, 18:22
  4. Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2008, 17:15
  5. Honda FMX 650 με δίπλωμα Α1
    από nmk_extreme στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2006, 20:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF