Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 75

Θέμα: Τι φοράτε μέσα από το μπουφάν το χειμώνα;

  1. #16
    Εγώ πιστέυω οτι το καλύτερο για το κρύο μέσα απο το δερμάτινο είναι το ισοθερμικό!!!Το θέμα είναι να μην το φορέσεις κρύο, γιατί θα μείνει κρύο. Πρίν το φόρεμα, ζεστανέτο στο καλοριφέρ ή με σεσουάρ ή με κάτι άλλο. Κάλο είναι να φοράς και φουλάρι στο λαιμό γία να μην εισχωρεί ο αέρας απο το πάνω μέρος του μπουφάν.
    H ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ, ΜΗΝ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΡΝΑΒΑΛΙ!!!

  2. #17
    Παιδιά μιάς και αναφέρθηκε το ψωφόκρυο σε συνδιασμό με το δερμάτινο και η καταπολέμηση του, έμαθα ή μάλλον καλύτερα μου έδωσαν μια πολύ καλή ιδέα, την οποία και θα εφαρμόσω και θα σας αναφέρω τις παρατηρήσεις μου!


    μιλούσα με έναν πολύ καλό μου φίλο ποδηλάτη, ο οποίος μου ανέφερε πως στις χειμερινές προπονησεις το μόνο που κόβει το κρύο μέσα απο τα λεπτά τους μπλουζάκια είναι το λεγόμενο "πετσί"

    μια κοντομάνικη μπλούζα βαμβακερή που έχει ραμμένο σε όλο τον θώρακα και την κοιλιακή χώρα λεπτό δέρμα αγελάδας καθώς και στο σβέρκο!

    πωλείται στα ποδηλατικά είδη


    αυτή την εβδομάδα θα παω να την αγοράσω , θα την δοκιμάσω και θα σας πώ.

    Διοτη στο δερμάτινο μπουφάν το περισσότερο κρυο που περνάει είναι αυτό που χτυπάει στον θώρακα σε ένα πολύωρο ταξίδι


    και εσύ φίλε λακσοφ απο την πανέμορφη Λευκάδα ,δεν διαυκρίνησες τί μπουφάν λές, κορντούρα ή δερμάτινο, επίσης τί μηχανάκι έχεις;


    στο δερματινο πάντως πήγαινε με ενα T-shirt . το δέρμα θα ανοίξει όπως και να έχει, οπότε το καλύτερο είναι να έιναι οσο πιο εφαρμοστο γίνεται!


    για κορντούρα δε ξέρω δεν απαντάω...


    καλά να περνάς εκεί στον παραδεισο ρε φίλε!


  3. #18
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2005
    Μηνύματα
    18
    Παιδια σας ευχαριστω ολους.
    Φιλε Κατανα, σ' ευχαριστω για τα καλα σου λογια.
    Δεν ενδιαφερομαι για δερμα.
    Η μηχανη μου ειναι yamaha xt660x.

  4. #19
    ΜΑΝΟΣ para siempre Το avatar του/της vangelis 64
    Εγγραφή
    06/11/2005
    Μηνύματα
    1.431
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
    [BΔεν γνωρίζω και πολλα.Πηγα το είδα και μού άρεσε.Ο πωλητής προτείνει να παίρνουμε μικρά νούμερα ώστε να εφαρμόζει σωστά.Είναι και ελαστικό βέβαια.Αν το πάρω πρώτος θα σάς πώ.]Για στέλνε περισσότερες πληροφορίες:wacko: [/B]

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tsoukas77
    Τα ισοθερμικα αποδιδουν;Δεν εχω φορεσει ποτε μου...
    NAI!
    Προσεξε τωρα.
    Ναι μεν ειναι διαπερατα απο το κρυο,αλλα αν φορεθουν σωστα(δηλαδη μπλουζακι απο πανω + οποιοδηποτε μπουφαν), αισθανεσαι λες και εισαι μεσα στο σπιτι σου, ουτε ζεστη ουτε κρυο.
    Η αισθηση τους δε ειναι φοβερη.
    Πχ κατω απο το τζιν μετα απο πολυ ωρα θα νιωσεις κρυο στα γονατα.
    Κανε μια σταση ενος λεπτου, και θα νιωσεις την θερμοκρασια να ανεβαινει παλι σε φυσιολογικα επιπεδα, λες και σε εβαλαν στην πριζα.
    Εγω τα πηρα απο τον Τζωρτζοπουλο, διαιρουμενο παντελονι και μπλουζακι, (κατι μπλε ειναι ρωτα και θα σου πουνε), περιπου 40-50 ευρω.
    τα ιδια βγαινουν και σε πιο χοντρα, αλλα μαλλον υπερβολικο ειναι
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vtzitzis
    Εχει βγάλει η dainese ένα λεπτό 'μπουφανάκι' για τα βαριά τα κρύα που φοριέται κάτω κάτω από το δερμάτινο και κοστίζει 90 ευρώ.Δεν το εχω δοκιμάσει,αλλά διαρρηγνύουν τα ιμάτιά τους ότι είναι λίρα εκατό και σαν να με ψήσανε!Να μην ξεχνάμε και τα ισοθερμικά.(Γάντια,εσώρουχα,κάλτες)Καλό shopping!!!
    Τα εχω πετυχει αυτα, απο αλλες φιρμες βεβαια, σε διαφορα σαιτ απο Αγγλια, αλλα σε μισες τιμες.
    Wind stoppers λεγονται, αλλα αμφιβαλλω για την δουλεια που κανουν κατω απο το μπουφαν, εκτος και αν τα συνδυασεις με ισοθερμικα, ωστε (λογικα τουλαχιστον), να μην λιωσεις στον ιδρωτα μεσα στο καταχειμωνο.
    Τσεκαρετε το www.mandp.co.uk, εκει τα ειδα τελευταια φορα σε προσφορα, αλλα σε μια συντομη αναζητηση τωρα δεν τα βρηκα.
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  7. #22
    Ισοθερμικά φοράω κι εγώ όλη μέρα και είμαι εντυπωσιασμένος. Όταν ανεβαίνω στη μηχανή, δεν κρυώνω λες και φοράω μάλλινα από μέσα (εντάξει, ως ένα σημείο...) και όταν είμαι στη δουλειά όλη μέρα σε κλειστό χώρο, δε χρειάζεται να τα βγάλω επειδή σκάω. Είμαι μονίμως σε μια κατάλληλη θερμοκρασία.

    Αυτά που έχω είναι της Columbia, δεν είναι ειδικά για μοτοσυκλέτες. Τα βρίσκεις σε ορειβατικά είδη. Είναι από τα λεπτά ισοθερμικά, που φοριούνται κατευθείαν πάνω στο σώμα. Πιστεύω ότι αυτό είναι που κάνει την πολύ δουλειά, ότι είναι εφαρμοστά στο σώμα και δε μπαίνει αέρας από κάτω με τίποτα. Φοράω τα ισοθερμικά, από πάνω ντύνομαι φυσιολογικά, σα να μην ανεβαίνω σε μηχανή και από πάνω ένα πολύ λεπτό μπουφανάκι cordura, χωρίς καμία θερμική επένδυση συνήθως και έτσι ταξιδεύω ώρες! Πρέπει να βοηθάει, όμως, πολύ και η Africa, γιατί δε μου έρχεται αέρας, λόγω ψιλής ζελατίνας κ.λ.π. Σίγουρα, πάντως, αξίζουν και με το παραπάνω τα ισοθερμικά.

  8. #23
    Ανακεφαλαιωση:φοραμε τα ισοθερμικα μασ (τα λεπτα) κατασαρκα , την ωραια μασ μπλουζιτσα,το δερματινο μασ και βγαινουμε στο κρυο!


    το οτι το δερμα ξυλιαζει δεν μασ απασχολει,καθαριζει το ισοθερμικο


    το ιδιο ισχυει και για το παντελονι


    σωστοσ ή

  9. #24
    Ισοσθερμικα φοραω και εγω πανω κατω κατασαρκα και απο πανω φοραω τις κορντουρες μου.Αντικειμενικα μπορω να πω οτι κανουνε δουλεια αισθητα απο το να φορας απλα μονο τις κορντουρες.Τα εχω παρει απο την colori και κουκουλα μαζι με θωρακα.Τωρα σκεφτομαι να παρω το wind stoper παναταλονι της colori μονο γιατι στα ποδια θελει κατι παραπανω,λογω του οτι απο πανω φορας και κατι παραπανω και δεν κρυωνεις.Παντως αξιζουν καντε κινηση και παρτε τιμες γυρω στα 50€
    Μην υπογραφετε εκει μπορει να χαθει....εδω υπογραψτε στο μπλουζακι μου...θα κανετε φρρρρρρρ να σας ακουσω..φανταστικε τροχονομε.....

  10. #25
    καμμένος.. Το avatar του/της ronin1
    Εγγραφή
    04/06/2005
    Μηνύματα
    567
    πρόσφατα πήρα απο το ΛΙΝΤΛ πάνω κάτω ισοθερμικό με 9 ευρώ και τα δύο!

    Δεν υστερούν σε τίποτα από τα ''ακριβά '' που έχω

    πάντως όντως τα ισοθερμικά κάνουν δουλειά

    συμφωνώ με τους προλαλήσαντες

  11. #26
    Αν πρέπει να πας κάπου καλοντυμένος το χειμώνα και δεν μπορείς να βάλεις ισοθερμικά φοράς π.χ. πουκάμισο και ένα απλό δερμάτινο τζάκετ ή σακάκι βάλε απο μέσα την αφαιρούμενη επένδυση απ' το μπουφάν του στρατού, αν την έχεις κρατήσει βέβαια. Αν στερεωθεί καλά δε φαίνεται καθόλου μετά όταν βγάλεις και διπλώσεις το πανωφόρι.

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tsoukas77
    Εγγραφή
    29/06/2004
    Μηνύματα
    375
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Δίκυκλος
    Αν πρέπει να πας κάπου καλοντυμένος το χειμώνα και δεν μπορείς να βάλεις ισοθερμικά φοράς π.χ. πουκάμισο και ένα απλό δερμάτινο τζάκετ ή σακάκι βάλε απο μέσα την αφαιρούμενη επένδυση απ' το μπουφάν του στρατού, αν την έχεις κρατήσει βέβαια. Αν στερεωθεί καλά δε φαίνεται καθόλου μετά όταν βγάλεις και διπλώσεις το πανωφόρι.
    Δεν μπορεις να βαλεις το ισοθερμικο και απο πανω πουκαμισο;Ειναι χοντρο;Δεν ειναι σαν φανελακι;
    Μια ζωη φορω πουκαμισο και απο πανω ορειβατικο μπουφαν.Απο ισοθερμικα ξερω μονο οτι ειπατε παραπανω.
    Κατω τα χερια απο τον 'Ακη!

  13. #28
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655


    Κορίτσια, δοκιμάσατε να φοράτε μόνο το άρωμά σας ???
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  14. #29

    κι έλεγα...

    ....τόσα posts δε θα το πει κάποιος;



    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  15. #30
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tsoukas77
    Δεν μπορεις να βαλεις το ισοθερμικο και απο πανω πουκαμισο;Ειναι χοντρο;Δεν ειναι σαν φανελακι;
    Μια ζωη φορω πουκαμισο και απο πανω ορειβατικο μπουφαν.Απο ισοθερμικα ξερω μονο οτι ειπατε παραπανω.

    Φυσικά μπορείς αλλά αν πρόκειται να χορέψεις ή να βρίσκεσαι σε ζεστό περιβάλλον θα σκάσεις με τα ισοθερμικά. Βασικά υπάρχουν δυο είδη ισοθερμικών για στατική χρήση (π.χ. σκοπιά, τροχονόμοι κλπ) και για κίνηση. Τα στατικά είναι ζεστά αλλά αν κινείσαι υπερθερμαίνεσαι και ιδρώνεις. Τα άλλα αναπνέουν καλύτερα όταν κινείσαι αλλά στη μηχανή είναι σαν να φοράς απλά βαμβακερά εσώρουχα. Και ορειβατικό φοράς και στολή βατραχανθρώπου αμα θες αλλά αν η περίσταση είναι επίσημη; Δε λέει...

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ακουστικά για Μουσική μέσα από το κράνος...
    από Anastassios στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 09/10/2014, 14:00
  2. Θαμπωμα γυαλιών μεσα απο το κράνος
    από epp1640 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 05/01/2009, 20:09
  3. Ισοθερμικό για μέσα από το κράνος.
    από Respect στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 06/05/2007, 00:25
  4. Τα Ζώδια και τι λένε μετά από το sex!!!!!!!
    από free rider στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/07/2005, 23:01
  5. Τι να πω για τον τύπο με το CBR το πρωί;
    από NLS στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2004, 05:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF