Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 65

Θέμα: Επανακυκλοφορια μετά από ολική

  1. #46
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    ''Ρε φίλος'' , δεν έχει ΛΟΓΙΚΟ ΝΟΗΜΑ αυτό που λέει ότι του είπαν ο νηματοθέτης, εσύ τι δεν καταλαβαίνεις;

    Ή ανταλλακτικά και διαγραφή γίνεται.

    Ή μεταβίβαση και ότι γουστάρει το κάνει ο νέος ιδιοκτήτης.

    Δεν υπάρχει μεταβίβαση ΚΑΙ ανταλλακτικά, δεν ορίζεται, δεν βγάζει νόημα.

    Δεν μπορείς να πεις, σου πουλάω αυτό το σπίτι κανονικά με τα όλα του, και δηλώνω ότι θα το γκρεμίσεις αφού το αγοράσεις. Άμα το αγοράσει ο άλλος , ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙ, αλλοιώς δεν το αγοράζει. Πόσο δυσνόητο μπορεί να είναι δλδ ότι δεν στέκει ΚΑΙ μεταβίβαση ΚΑΙ ανταλλακτικά;

    Προφανώς, κάτι άλλο του είπανε, και το έχει μεταφέρει ο άνθρωπος λάθος, και καθόσαστε και μελετάτε αδύνατο σενάριο, τρίτη φορά που το γράφω...

    Όντως δεν είναι και τόσο common τελικά...
    Δηλαδή ήρθε ένας τύπος και έγραψε "μου είπαν αυτό και θέλω συμβουλές", εμείς για 3 σελίδες δίνουμε συμβουλές, κάνουμε κουβέντα, προφανώς βάσει αυτών που έγραψε, γιατί αυτά έθεσε ως δεδομένα και έρχεσαι εσύ να μας γράψεις "όχι, αποκλείεται να του είπαν αυτό, ΕΓΩ ξέρω". Και αφού το έγραψες ήδη 2 φορές, όπως λες, επιμένεις να το γράψεις και 3η. Κάποιος δεν πιάνει το hint.
    Life begins at 45°.

  2. #47
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Εγώ απο αυτά που ξέρω και απο έχουν πεσει στην αντίληψη μού, είναι οτι ουκ ολίγα μηχανάκια έχουν αγοραστεί ΓΙΑ ανταλλακτικά απο παρόμοιες περιπτώσεις απο μαγαζιά - εταιρείες- μάντρες ανακύκλωσης η παρεμφερή κλπ κλπ.
    Στα οποία κοτσαραν μια αλλη πινακίδα η άδεια απο ίδιο μοντέλο και σε έλεγχο προέκυψε το πρόβλημα.
    Βέβαια
    Αυτός που την πατάει είναι ο τελικός αγοραστής ,ούτε ο αρχικός πωλητής ουτε η εταιρεία ανακύκλωσης.
    Αν βέβαια ο αγοραστης είναι και ο αρχικός πωλητής όπως λέει ο φίλος στην αρχή απλα την έκατσε .
    Και για να τελειώνει το στορι .
    Την ασφαλιστική δεν την νοιάζει τι θα κανει η εταιρεία ανακύκλωσης / διεκπαιρεωσης.
    Την νοιάζει το χαρτί- υπ δήλωση ΥΠΟΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟ απο τον κάτοχο οτι το παρέδωσε προς καταστροφή.
    Το τι θα κάνει μετά είναι δικό του μέλημα.
    Αν βάλει κάποιον φίλο η κολλητό η γκομενα η γκομενο και το πάρει σαν ανταλλακτικά για ΚΑΙ ΜΟΝΟ (γιατί μονο έτσι αγοράζονται απο εκεί )
    Και ρίξει πανω άλλα πλαστικά η χρώμα και άδεια και πινακίδα
    Μαγκια του
    Αν τύχει στραβη σε ΚΤΕΟ,σε αστυνομικό έλεγχο κλπ
    Εγώ πλένω τα χέρια μου και μην πείτε ότι δεν το ΠΑ

  3. #48
    Μήτσε με όλο τον σεβασμό ρε φίλε, γράφεις ότι να'ναι.

    Εδώ δεν του είπαν για καταστροφή, πόσες φορές θα το πούμε; Δεν είπαν "διάγραψέ το και πάρε την αποζημίωση". ΠΟΥΛΑ ΤΟ ΩΣ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ του είπαν και με βάση αυτό συζητάμε το ποιές μπορεί να είναι οι πιθανές τύχες της μοτοσικλέτας και αν δεσμεύεται ο όποιος αγοραστής από την δήλωση του πωλητή.

    Και το πούλα το ως ανταλλακτικά, γίνεται γιατί ο πραγματογνώμονας έχει κάνει τεχνική έκθεση που λέει αξία τόσο, αξία επισκευής τόσο... Που σημαίνει πως δεν συμφέρει η επισκευή την εταιρία. Αλλά μπορεί να συμφέρει έναν ιδιώτη (καλή ώρα η αγγελία που έβαλε ο στελιοτέρης σε λάθος -φυσικά- μέρος και μπήκε στο σωστό).

  4. #49
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Μήτσε με όλο τον σεβασμό ρε φίλε, γράφεις ότι να'ναι.

    Εδώ δεν του είπαν για καταστροφή, πόσες φορές θα το πούμε; Δεν είπαν "διάγραψέ το και πάρε την αποζημίωση". ΠΟΥΛΑ ΤΟ ΩΣ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ του είπαν και με βάση αυτό συζητάμε το ποιές μπορεί να είναι οι πιθανές τύχες της μοτοσικλέτας και αν δεσμεύεται ο όποιος αγοραστής από την δήλωση του πωλητή.

    Και το πούλα το ως ανταλλακτικά, γίνεται γιατί ο πραγματογνώμονας έχει κάνει τεχνική έκθεση που λέει αξία τόσο, αξία επισκευής τόσο... Που σημαίνει πως δεν συμφέρει η επισκευή την εταιρία. Αλλά μπορεί να συμφέρει έναν ιδιώτη (καλή ώρα η αγγελία που έβαλε ο στελιοτέρης σε λάθος -φυσικά- μέρος και μπήκε στο σωστό).
    Βασικά αυτό που δεν ξέρουμε είναι τι του είπαν. Μάλλον ο φίλος έγραψε τι νομίζει ότι του είπαν.

    Το παράξενο είναι ότι ρωτάει εμάς και δεν γράφει τι του είπαν από το συνεργείο που την πήγε για να την δει ο πραγματογνώμονας της ασφαλιστικής.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    623
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Μήτσε με όλο τον σεβασμό ρε φίλε, γράφεις ότι να'ναι.

    Εδώ δεν του είπαν για καταστροφή, πόσες φορές θα το πούμε; Δεν είπαν "διάγραψέ το και πάρε την αποζημίωση". ΠΟΥΛΑ ΤΟ ΩΣ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ του είπαν και με βάση αυτό συζητάμε το ποιές μπορεί να είναι οι πιθανές τύχες της μοτοσικλέτας και αν δεσμεύεται ο όποιος αγοραστής από την δήλωση του πωλητή.

    Και το πούλα το ως ανταλλακτικά, γίνεται γιατί ο πραγματογνώμονας έχει κάνει τεχνική έκθεση που λέει αξία τόσο, αξία επισκευής τόσο... Που σημαίνει πως δεν συμφέρει η επισκευή την εταιρία. Αλλά μπορεί να συμφέρει έναν ιδιώτη (καλή ώρα η αγγελία που έβαλε ο στελιοτέρης σε λάθος -φυσικά- μέρος και μπήκε στο σωστό).
    Η "ΠΩΛΗΣΗ ΩΣ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ" στο δικο μου μυαλο οριζει οτι ο κατοχος θα παραδωσει πινακιδες για διαγραφη απο το Υπ. Μεταφορων και θα πουληθει ως τετοια.
    Η υπευθυνη δηλωση θα γραφει μαρκα, μοντελο, χρωμα και αριθμο πλαισιου, αφου αρ κυκλοφοριας ΔΕΝ θα υπαρχει.
    Ο αγοραστης μπορει να την πουλησει κομματια, να την καταστρεψει, να την στολισει σπιτι του. Αν την βγαλει στον δρομο ΘΑ ειναι παρανομος!

    Το 2008 εκανα αυτο ακριβως με το Africa που ειχα και ειχε βγει ολικη. Η ασφαλεια εμενα δεν μου ζητησε τιποτα, ηρθε σε εξωδικαστικο συμβιβασμο μαζι μου, πηρα τα λεφτα και μου εμεινε η μοτο. Αφου δεν βρηκα χωρο να την φυλαξω και να προσπαθησω να την φτιαξω μονος μου με μεταχειρισμενα ανταλλακτικα την πουλησα.

  6. #51
    ΚΑΛΑ ΤΟ ΠΑΤΕ..............




    Συνεχίζουμεεεεεεεεεεεε.................
    ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ......βρέθηκε και ένας που είπε ότι πηγαίνοντας για ανταλλακτικά
    ΠΑΡΑΔΙΔΕΤΑΙ Η ΑΔΕΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ...!!!

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Δυστυχώς υπάρχουν παράθυρα να κυκλοφορήσει πάλι...σιγά μη δεν υπήρχαν !

  8. #53
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    24/11/2013
    Μηνύματα
    754
    Μα πρώτα φτιάχνουν τα παράθυρα και μετά το νόμο.

    Πώς θα δικαιολογεί αλοστε την ύπαρξη του, (ο νόμος).
    Παντού ε.
    Tora telis poy den telo, kiota telo si den teliw. Kai ego tora den telo gia na telis otan telo.

  9. #54
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Αντιγραφή απο το αρχικό μήνυμα

    - πραγματογνωμονας μου την έβγαλε ολική. Η ασφαλιστική ζητάει απλά μια μεταβίβαση και μια υπεύθυνη δήλωση ότι την μεταβιβαζω για ανταλλακτικά -


    Μιλάω για ίδια περιστατικά και όχι ότι να ναι.
    Δηλαδή
    Απο την στιγμη που θα αποζημιωθεί για ολική θα πρέπει να παραδώσει το όχημα στην κατασταση που βρέθηκε μετα το ατύχημα σε αυτούς που θα βεβαιώσουν ότι παραδώθηκε με την υπεύθυνη δήλωση οτι το πουλάει για μη κυκλοφορία.
    Ουτε για ανταλλακτικά ουτε παπαρια μαντολες.
    Το νομικό πλαίσιο (βαση οσων ξέρω) ορίζει μετα το ατύχημα,και αφού έχει βγει σε ολική αποζημίωση ειτε το πας ο ίδιος σε κεντρο απόσυρσης οπου παραδόσεις ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΑΔΕΙΑ ΚΑΙ ΠΙΝΑΚΙΔΑ.
    Η τους φωνάζεις αυτούς να έρθουν να το πάρουν απο την αυλή σου ,υπογράψεις τα έγγραφα καο τέλος.
    Τώρα καλό θα ηταν να μην μπουμε στην διαδικασία <μήπως θα μπορούσε να κανει αυτό, και μετα εκείνο και να του μείνει το μηχανάκι, και να το εκμεταλλευτεί εμπορικά η κάτι άλλο....>
    Μας διαβάζουν και άλλοι που θα χαρούν να ρους ανοιξουμε τα μάτια.
    Σε ίδια περιπτωση με αυτοκίνητο συγγενικού μου προσώπου που κάθισε και.έβγαλε ,εγκέφαλο και ενα σωρό άλλα απο πανω ,του τα ζήτησαν.
    Δεν είναι όλοι χαζοι και κάποιοι εξυπνοτεροι αυτών.
    Και απο την στιγμη που αποζημιώνεται για ολική το ΜΟΝΟ που θα πάρει όταν μεταβιβάσει το όχημα - μότο.
    Είναι ενα τεράστιο 0.
    Ουτε ενα 20αρικο .
    Θυμιζω την περιπτωση ενός φίλου του Αποστόλη,που ανοιξα θέμα για εκποίηση ανταλλακτικών μετα απο ολική καταστροφή.

    https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=142656


    Στο οποίο επειδή ηταν σε κακά χάλια το μηχανάκι - κοινώς κομμάτια-
    Και παλι όμως του είχαν ζητήσει να παει όσα κομματια μπορεί σε κέντρο διαχείρισης οχημάτων - απόσυρσης.
    ΜΑΖΙ με τα χαρτιά άδεια κλπ .

  10. #55
    τετρακυλινδρο μελος Το avatar του/της yiannis172
    Εγγραφή
    13/07/2008
    Μηνύματα
    730
    H σωστρα δε παιζει;
    Η περιπτωση που κρατας το οχημα και σου αφαιρουν ενα μερος του ποσου της ολικης;

  11. #56
    Αυτό λεμε. Τα σωστρα. Πρεπει να το μεταβιβασει όμως. Γιατι του ζητουν δηλωση για αντ/κα δεν ξερουμε.
    When you're feeling low and woozy
    Slap a fresh clip in your Uzi

  12. #57
    τετρακυλινδρο μελος Το avatar του/της yiannis172
    Εγγραφή
    13/07/2008
    Μηνύματα
    730
    Τοτε δεν στεκει,απο τη στιγμη που σου κοβουν λεφτα απο την αποζημιωση (δηλαδη το πληρωνεις ουσιαστικα απο τη τσεπη σου) να σου πουν και τι θα το κανεις....
    Ειναι σαν να πουλησω τη μηχανη μου σε χαμηλοτερη τιμη απο τι πιανει,με τον ορο να κανει ο αγοραστης,τη χρηση που οριζω εγω.

  13. #58
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    ουφφφφφφ σκατε γαιδαρο.

    για να ξέρουμε να πουμε την γνωμη μας πρεπει να ειναι και ξεκάθαρα τα πραγματα. εδω δεν ειναι.
    ολικη και μεταβίβαση δεν πανε μαζι. ολικη καταστροφή σημαίνει δεν σώζετε τπτ ουτε να μεταβιβάσω ΤΙΠΟΤΑ ΟΛΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ (σιδερα αξιας 0,03λεπτα το κιλο.) αυτά συνήθως τα περνούν οι ασφαλιστικές αφου παραδοθούν οι πινακίδες .

    απο οτι καταλαβαίνω σε αυτη την περίπτωση είναι
    αν δεν διαλύθηκε τελείως σημαίνει οτι εχει σώστρα. πχ αξια μηχανής 3000€ και βαση μεταχειρησμενων ο πραγματογνώμονας παει και βλεπει (και ας λεει οτι θελει ο μηχανικός σου) οτι για να φτιαχτεί θελει 3500€ αρα ασύμφορο επισκευής βλέπει ομως οτι το μοτέρ και οι ζαντες ειναι οκ. ποσο κανουν αυτα στην αγορα? 400€ και ερχετε και σου λεει μεγαλε, η μοτο εχει πανω σωστρα εμεις θα σου δώσουμε για την μηχανή αντι για 3000€ ->2400€ (εδω ειναι που πανε να σε κλέψουν) και για να αποζημειωθείς πανε παρέδωσε πινακίδες και καντην οτι θες ή μεταβίβασε την. (ουτε μεταβίβασε την για ανταλακτικα ουτε τπτ αυτα δεν υπάρχουν) τελεία.
    βλέπεις εσυ οτι σώζετε η μοτο και λες οχι δεν παω να παραδώσω πινακίδες κρίμα ειναι, οποτε την μεταβιβάζεις. τι σε νοιάζει ή την νοιάζει την ασφαλιστική τι θα το κανει ο αλλος? δικο του ειναι με πινακίδες νόμιμα πληρώνει τελη το φτιάχνει και το βγάζει στον δρόμο και αμα γουστάρεις οπως το έφτιαξε το ξανα αγοράζεις. αφου πληρώνεις μεταβίβαση, ασφάλεια, τέλη κυκλοφορίας το όχημα ειναι νομιμοτατο.
    σταματήστε να γράφετε αρλούμπες.

    ολο αυτο εγινε το 2013 με εμενα. μου ειπαν ή δώσε πινακίδες ή μεταβίβασε το. οπως και να εχει αντι να μου δώσουν 1500€ την αξια της μηχανής μου έδιναν 700€ γιατι ειχε πανω σώστρα(μια χαρα ηταν απλα ηθελε τιμόνι για να ειναι λειτουργικη τα αλλα ηταν κατι πλαστικα σπασμενα) . την μεταβίβασα λοιπόν σε εναν φιλο για να αποζημιωθώ αμεσα, φυσικά ο τυπος της ασφαλιστικής που με αποζημίωσε με ρώτησε τι θα την κανει ο αγοραστής και του ειπα μαλιστα τσαντισμένος "τι σε νοιάζει? και τι με νοιάζει έμενα του αλλου ειναι οτι θελει την κανει ας την φτιάξει ας την βαλει φωτιά, αφου πλήρωσε μεταβίβαση οτι θελει την κάνει" και μου απάντησε ενα ξερό έχεις δίκιο.
    πήρα τα λεφτά μου και 2 μήνες μετα πηρα την μηχανή ξανα στο όνομα μου την έφτιαξα την ασφάλισα στην ασφαλιστική που με ειχε αποζημιώσει για μου αρεσε καλύτερα και στο 5 μηνο ετυχε και την πούλησα.
    και πριν 1 χρονο την ειδα να πουλιετε ξανα, δλδ τι λετε οτι δεν μπορω να ξανα αγοράσω αυτο το μηχανάκι? σκεφτείτε πριν γράψετε, οτι θελεις κανεις μπορει ο ενδιάμεσος να το έφτιαξε και να την ξανα παρεις νομιμοτατα με μεταβιβάσεις κομπλέ.

    και το χαρτι που υπογραφεις στην αποζημίωση δεν λεει κατι για την μηχανη , λεει μονο οτι λαμβάνεις τα χ λεφτά και δεν εχεις αλλη απαίτηση απο την εταιρία ουτε θα βγάλεις αλλα να ζητάς μετα.

  14. #59
    ΕΛΛΑΔΑ.................ΕΙΣΑΙ




    Τρέλαααααααααααααααααααααααααααααα...........

  15. #60
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από irinia Προβολή μηνύματος
    ΕΛΛΑΔΑ.................ΕΙΣΑΙ




    Τρέλαααααααααααααααααααααααααααααα...........
    Όχι..... η ΑΕΚ είναι τρέλαααααααααααααααααααααααααααααααα!
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2014, 16:16
  2. Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2004, 05:46
  3. Μια βολτα μετα απο καιρο πρεπει να ειναι καλη
    από hornet στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2003, 13:21
  4. Καλιμερα μετα απο πολυ καιρο!!!
    από ruyjin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2003, 12:55
  5. Έετσι θα ειμαστε μετα απο 50 χρονια!!!
    από dela στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2003, 19:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF