Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 35

Θέμα: Τέμπη. Η χαρά του παιδιού.

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GiorgosLa
    Εγγραφή
    05/02/2015
    Μηνύματα
    791

    Smile Τέμπη. Η χαρά του παιδιού.

    Θα το έβαζα στο: "συναντήσεις και βόλτες" αλλά ένιωσα απίστευτα σήμερα (ένα δάκρυ κύλισε) και ήθελα να γράψω δυο λόγια.
    Στο τέλος του 70 αρχές 80s, τότε που αρχίσαμε να ξεμυτίζουμε απ τα όρια της πόλης, τότε που τα μηχανάκια μας άρχισαν να μας επιτρέπουν να πάμε λίγο παραπέρα απ τα λασπωμένα χαντάκια και τα αναχώματα της περιοχής, ο πλαταμώνας ήταν απ τους πιο δημοφιλής προορισμούς. Για τους περισσότερους, ήταν η θάλασσα, το μάτι, το καμάκι κλπ. Και για μας, δεν λέω. Αλλά όταν ξεκινάς απ την πόλη 2 η ώρα την νύχτα να πας Πλαταμώνα, ε δεν πας για καμάκι. Πας μόνο και μόνο για να περάσεις τα Τέμπη!!!
    Με μηχανάκι, ότι ώρα και αν περνούσες, ήταν πάντα η χαρά του παιδιού. Η πρώτη ανοιχτή δεξιά μετά τον Ευαγγελισμό, που απλά σε προειδοποιούσε ότι... αρχίζουμε. Η αριστερή στο τέλος της κατηφορικής ευθείας μετά τα παλιά διόδια και η αμέσως κλειστή δεξιά, που ήθελε φρένα καλά. Το πολύ ανοιχτό ες πριν την αγία Παρασκευή, που τα 125 και 250αρια εντουράκια τερμάτιζαν. Η αριστερή στην αγία Παρασκευή, που πάντα κάποιος θα έτρεχε να γλιτώσει. Και τέλος το αγαπημένο μου εσάκι λίγο πριν την γέφυρα. Εκεί που όσο και να σε δυσκόλευε κάποιο αυτοκίνητο, μάζευες φούρια λίγο πριν και αν δεν ερχόταν κάποιος από απέναντι, εκεί τον καθάριζες. Πολλά περάσματα. Πολλές αναμνήσεις. Πολλές μέρες κι ακόμα περισσότερες νύχτες. Απ το 85 και μετά μπήκε και το αυτοκίνητο στο παιγνίδι. Όσο περνούσαν τα χρόνια η κίνηση αυξανόταν. Απ το 90 και μετά μόνο νύχτα τα χαιρόσουν τα Τέμπη. Απ το 2000 και μετά, ούτε καν νύχτα. Έμεινα και μεγάλο διάστημα μόνο με αυτοκίνητο, αρχίσαμε και να μεγαλώνουμε και τα Τέμπη άρχισαν να γίνονται ένα αναγκαστικό, δύσκολο πέρασμα για βόρια Ελλάδα. Τελευταία φορά που ευχαριστήθηκα Τέμπη, ήταν φέτος με... συμφορουμίτη. Ήταν πρωί, δεν είχε πολύ κίνηση, καλός αντίπαλος και... ξανάνιωσα. Ίσως φάγαμε και τις μούντζες μας, αλλά χαλάλι. Το απόγευμα στο γυρισμό ήταν αλλιώς. Κανονική κίνηση και το χαίρεσαι μόνο, γιατί περνάς πιο εύκολα και γρήγορα απ τα αυτοκίνητα. Μέχρι σήμερα...
    Αφορμή για όλο αυτό, ήταν ένα ταξιδάκι χτες από Λάρισα, Σέρες. Για διάφορους λόγους, αλλά κυρίως λόγο καιρού, πήγα με αυτοκίνητο. Και λόγου χρόνου, και περιέργειας συνοδηγού, πλήρωσα όλα τα διόδια (τα ίδια σχεδόν με πριν) για να δούμε τις καινούριες σήραγγες στα Τέμπη. Εντάξει, ένας καινούριος δρόμος.
    Εμένα με κώλυσε να περάσω τα Τέμπη.
    Σήμερα 18/4/2017 Ώρα 9 το πρωί, ο ήλιος λάμπει στον ουρανό. Το μηχανάκι γουργουρίζει στο ρελαντί μέχρι να κουμπωθώ.
    "Που θα πας?"
    "Πάω πλαταμώνα να βρω δρόμο χωρίς διόδια." 09.30 έχω περάσει τον κόμβο στον ευαγγελισμό, και μπαίνω στα Τέμπη απ τον "παλιό" δρόμο. Πήρα μαζί και την φωτογραφική, μήπως χρειαστεί κάτι καλύτερο απ το τηλέφωνο. Την έχω στο βαλιτσάκι πίσω. Θα προχωρήσω λίγο να δω πως είναι τα πράγματα και μετά θα βγάλω φωτογραφίες. Προχωράω. Στην αρχή διστακτικά. Ένα δυο αυτοκίνητα που και που. Ανεβαίνω σιγά, σιγά αλλά ώσπου να πάρω χαμπάρι τι έγινε έχω φτάσει στην γέφυρα και δεν το χόρτασα. Πάω και μέχρι Πλαταμώνα για να μη με ρωτήσουν για τους παράδρομους και δεν ξέρω και ξανά πίσω. Έχω και κάτι φωτο να βγάλω. Το ανοιχτό ες στη Ραψάνη σε βάζει στο κλίμα. Η Φωτογραφία που ήθελα να βγάλω στο αγαπημένο εσάκι μετά τι γέφυρα ξεχνιέται και σε λίγο έχω περάσει την αγ. Παρασκευή και φτάνω στο ανοιχτό κομμάτι. Αυτό που πιτσιρικάδες δεν μας έφτανε το μηχανάκι και μεγάλους δεν μας άφηνε η κίνηση. Σήμερα... πραγματικά η χαρά του παιδιού. Χωρίς να το καταλάβω, έφτασα στο πλάτωμα που ήταν τα παλιά διόδια. Δεν μου πήγαινε η καρδιά να φύγω χωρίς μια φωτογραφία. Ξανά πίσω λοιπόν και φυσικά δεν μου πήγαινε η καρδιά να σταματήσω για φωτογραφία. Έβαλα το κεφάλι κάτω και... το ένιωσα μέχρι το μεδούλι. Ξανά στη Ραψάνη και στο... τέταρτο πέρασμα προς τα κάτω έβγαλα και κάνα δυο φωτογραφίες. Έτσι για να έχουμε.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GiorgosLa
    Εγγραφή
    05/02/2015
    Μηνύματα
    791
    Οι ανοιχτές στη Ραψάνη, λίγο πριν την γέφυρα.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0322.jpg 
Προβολές:	538 
Μέγεθος:	91,6 KB 
ID:	381273

    Το αγαπημένο μου εσάκι (ανάποδα. Προς Λάρισα δεν λειτουργούσε το ίδιο) λίγο μετά την γέφυρα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0325.jpg 
Προβολές:	538 
Μέγεθος:	102,7 KB 
ID:	381274

    Το ανοιχτό κομμάτι που τώρα πας... όσο μπορείς.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0328.jpg 
Προβολές:	539 
Μέγεθος:	100,3 KB 
ID:	381275

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GiorgosLa
    Εγγραφή
    05/02/2015
    Μηνύματα
    791
    Πριν λίγες μέρες θα ήταν πολύ δύσκολο να βγει φωτογραφία απ αυτό το σημείο.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0332.jpg 
Προβολές:	533 
Μέγεθος:	101,8 KB 
ID:	381276

    Η χαρά του παιδιού τα Τέμπη, αλλά και η λίπη του έμπορα στην αγ. Παρασκευή και στα παλιά διόδια.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0327.jpg 
Προβολές:	533 
Μέγεθος:	105,3 KB 
ID:	381277

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0333.jpg 
Προβολές:	532 
Μέγεθος:	100,5 KB 
ID:	381278

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GiorgosLa
    Εγγραφή
    05/02/2015
    Μηνύματα
    791
    Όποιος θέλει λεπτομέρειες για διόδια, εξόδους και περάσματα από παράδρομους γιαυτό το κομάτι, ας με ρωτήσει. Σχετικά εύκολα πας Λάρισα Κατερίνη χωρίς διόδια.

  5. #5
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Γεια σου ρε Γιωργη με τα ωραια σου!
    : provio:
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  6. #6
    ΑΠΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ




    Ερχόμενος,που πρέπει να βγεις από την Εθνική
    για να μην πάρεις τον καινούργιο δρόμο
    και να ανεβείς Παντελεήμονα..??
    Από Λιτόχωρο ή πάει παρακάτω..??
    Επίσης από Λάρισα ερχόμενος για Κατερίνη
    που χωρίζει για να πάρω τον παλιό να περάσω από Τέμπη..??
    Τα διόδια μεταφέρθηκαν..??
    Από Λάρισα μεριά προς Κατερίνη..??
    Από Λεπτοκαρυά τα παλιά υπάρχουν..??
    Ή μπαίνεις στα Τέμπη χωρίς διόδια εκεί και στην διασταύρωση
    για Πυργετό..??
    Αν ξέρεις γράψε μας...

  7. #7
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Τωρα που η κινηση θα ειναι ελαχιστη, τα Τεμπη θα μοιαζουν σχεδον με πιστα!! Καλη παρατηρηση!! Δεν το ειχα σκεφτει!!
    Ασφαλτο καλη εχουν, ωραιες στροφες εχουν, το μονο επικινδυνο ειναι κανενα αγροτικο που πεταγεται απο τις καθετες οδους.
    Αυριο, τελευταια μερα πριν αρχισω τη δουλεια ελεγα να παω Χαλκιδικη αλλα τωρα το σκεφτομαι για Τεμπη..
    Δεν τα εχω πετυχει ποτε χωρις νταλικες και κινηση..
    MADE IN JAPAN 日本製

  8. #8
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    -Λευτέρη 7 το πρωί ραντεβου στο βενζινάδικο μετά τα διόδια
    -Έγινε Τολίνο τα λέμε εκεί.

    -Κώστα,Ηλία,Κώστα,θα μας περιμένει ο Λευτέρης μετά τα διόδια στο γνωστό σημείο.
    -Έγινε,6 η ώρα βγαίνουμε εθνική οδό.

    Ανεφοδιασμός και ταυτότητα για να ανέβουμε Σέρρες με τα πυραυλάκια της τότε εποχής.
    Ξημέρωνε και πλησιάζαμε στα Τέμπη.Εναν καφέ στα γρήγορα για να δέσει η ομάδα και να ζεσταθούμε λίγο και τέρμα γκάζι ξανά.
    Τα χιλιάρια μπροστά,τα εξακοσάρια πίσω και σαν μπαλέτο σαν χωρός έμοιαζε η κίνησή μας μέσα στα Τέμπη.
    Με πήγες κάποια χρόνια πίσω Γιώργο.Κάποια πολύ όμορφα χρόνια πίσω οπου,και η καλύτερη κάμερα δεν θα μπορούσε να καταγράψει όπως το μυαλό.
    Να σαι καλά.
    Φίου φίου φι φι φίου

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GiorgosLa Προβολή μηνύματος
    Θα το έβαζα στο: "συναντήσεις και βόλτες" αλλά ένιωσα απίστευτα σήμερα (ένα δάκρυ κύλισε) και ήθελα να γράψω δυο λόγια.
    Στο τέλος του 70 αρχές 80s, τότε που αρχίσαμε να ξεμυτίζουμε απ τα όρια της πόλης, τότε που τα μηχανάκια μας άρχισαν να μας επιτρέπουν να πάμε λίγο παραπέρα απ τα λασπωμένα χαντάκια και τα αναχώματα της περιοχής, ο πλαταμώνας ήταν απ τους πιο δημοφιλής προορισμούς. Για τους περισσότερους, ήταν η θάλασσα, το μάτι, το καμάκι κλπ. Και για μας, δεν λέω. Αλλά όταν ξεκινάς απ την πόλη 2 η ώρα την νύχτα να πας Πλαταμώνα, ε δεν πας για καμάκι. Πας μόνο και μόνο για να περάσεις τα Τέμπη!!!
    Με μηχανάκι, ότι ώρα και αν περνούσες, ήταν πάντα η χαρά του παιδιού. Η πρώτη ανοιχτή δεξιά μετά τον Ευαγγελισμό, που απλά σε προειδοποιούσε ότι... αρχίζουμε. Η αριστερή στο τέλος της κατηφορικής ευθείας μετά τα παλιά διόδια και η αμέσως κλειστή δεξιά, που ήθελε φρένα καλά. Το πολύ ανοιχτό ες πριν την αγία Παρασκευή, που τα 125 και 250αρια εντουράκια τερμάτιζαν. Η αριστερή στην αγία Παρασκευή, που πάντα κάποιος θα έτρεχε να γλιτώσει. Και τέλος το αγαπημένο μου εσάκι λίγο πριν την γέφυρα. Εκεί που όσο και να σε δυσκόλευε κάποιο αυτοκίνητο, μάζευες φούρια λίγο πριν και αν δεν ερχόταν κάποιος από απέναντι, εκεί τον καθάριζες. Πολλά περάσματα. Πολλές αναμνήσεις. Πολλές μέρες κι ακόμα περισσότερες νύχτες. Απ το 85 και μετά μπήκε και το αυτοκίνητο στο παιγνίδι. Όσο περνούσαν τα χρόνια η κίνηση αυξανόταν. Απ το 90 και μετά μόνο νύχτα τα χαιρόσουν τα Τέμπη. Απ το 2000 και μετά, ούτε καν νύχτα. Έμεινα και μεγάλο διάστημα μόνο με αυτοκίνητο, αρχίσαμε και να μεγαλώνουμε και τα Τέμπη άρχισαν να γίνονται ένα αναγκαστικό, δύσκολο πέρασμα για βόρια Ελλάδα. Τελευταία φορά που ευχαριστήθηκα Τέμπη, ήταν φέτος με... συμφορουμίτη. Ήταν πρωί, δεν είχε πολύ κίνηση, καλός αντίπαλος και... ξανάνιωσα. Ίσως φάγαμε και τις μούντζες μας, αλλά χαλάλι. Το απόγευμα στο γυρισμό ήταν αλλιώς. Κανονική κίνηση και το χαίρεσαι μόνο, γιατί περνάς πιο εύκολα και γρήγορα απ τα αυτοκίνητα. Μέχρι σήμερα...
    Αφορμή για όλο αυτό, ήταν ένα ταξιδάκι χτες από Λάρισα, Σέρες. Για διάφορους λόγους, αλλά κυρίως λόγο καιρού, πήγα με αυτοκίνητο. Και λόγου χρόνου, και περιέργειας συνοδηγού, πλήρωσα όλα τα διόδια (τα ίδια σχεδόν με πριν) για να δούμε τις καινούριες σήραγγες στα Τέμπη. Εντάξει, ένας καινούριος δρόμος.
    Εμένα με κώλυσε να περάσω τα Τέμπη.
    Σήμερα 18/4/2017 Ώρα 9 το πρωί, ο ήλιος λάμπει στον ουρανό. Το μηχανάκι γουργουρίζει στο ρελαντί μέχρι να κουμπωθώ.
    "Που θα πας?"
    "Πάω πλαταμώνα να βρω δρόμο χωρίς διόδια." 09.30 έχω περάσει τον κόμβο στον ευαγγελισμό, και μπαίνω στα Τέμπη απ τον "παλιό" δρόμο. Πήρα μαζί και την φωτογραφική, μήπως χρειαστεί κάτι καλύτερο απ το τηλέφωνο. Την έχω στο βαλιτσάκι πίσω. Θα προχωρήσω λίγο να δω πως είναι τα πράγματα και μετά θα βγάλω φωτογραφίες. Προχωράω. Στην αρχή διστακτικά. Ένα δυο αυτοκίνητα που και που. Ανεβαίνω σιγά, σιγά αλλά ώσπου να πάρω χαμπάρι τι έγινε έχω φτάσει στην γέφυρα και δεν το χόρτασα. Πάω και μέχρι Πλαταμώνα για να μη με ρωτήσουν για τους παράδρομους και δεν ξέρω και ξανά πίσω. Έχω και κάτι φωτο να βγάλω. Το ανοιχτό ες στη Ραψάνη σε βάζει στο κλίμα. Η Φωτογραφία που ήθελα να βγάλω στο αγαπημένο εσάκι μετά τι γέφυρα ξεχνιέται και σε λίγο έχω περάσει την αγ. Παρασκευή και φτάνω στο ανοιχτό κομμάτι. Αυτό που πιτσιρικάδες δεν μας έφτανε το μηχανάκι και μεγάλους δεν μας άφηνε η κίνηση. Σήμερα... πραγματικά η χαρά του παιδιού. Χωρίς να το καταλάβω, έφτασα στο πλάτωμα που ήταν τα παλιά διόδια. Δεν μου πήγαινε η καρδιά να φύγω χωρίς μια φωτογραφία. Ξανά πίσω λοιπόν και φυσικά δεν μου πήγαινε η καρδιά να σταματήσω για φωτογραφία. Έβαλα το κεφάλι κάτω και... το ένιωσα μέχρι το μεδούλι. Ξανά στη Ραψάνη και στο... τέταρτο πέρασμα προς τα κάτω έβγαλα και κάνα δυο φωτογραφίες. Έτσι για να έχουμε.
    Γέρασες πατρίδα, με ψηλή ζελατίνα και μπαγκαζιέρα...στο επόμενο "πέρασμα" να τα βγάλεις λέω.

  10. #10
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.944
    Ωραίος ο Γιώργης


    Κάθε φορά που γύριζα απο Χαλκιδική η Σαλόνικα, πάντα εκανα 2 στάσεις την πρώτη μετα τα διόδια Μαλγάρων για το βρώμικο σαντουιτς. Και μετα στα τέμπη για Χαλβά και καφέ,μετά το κόψιμο σε ανάγκαζε να φτάσεις Αθήνα σε 2 ώρες
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GiorgosLa
    Εγγραφή
    05/02/2015
    Μηνύματα
    791
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Τωρα που η κινηση θα ειναι ελαχιστη, τα Τεμπη θα μοιαζουν σχεδον με πιστα!! Καλη παρατηρηση!! Δεν το ειχα σκεφτει!!
    Ασφαλτο καλη εχουν, ωραιες στροφες εχουν, το μονο επικινδυνο ειναι κανενα αγροτικο που πεταγεται απο τις καθετες οδους.
    Αυριο, τελευταια μερα πριν αρχισω τη δουλεια ελεγα να παω Χαλκιδικη αλλα τωρα το σκεφτομαι για Τεμπη..
    Δεν τα εχω πετυχει ποτε χωρις νταλικες και κινηση..
    Ένα ακόμα καλό που έχουν τα Τέμπη, είναι ότι δεν έχουν κάθετους δρόμους. Μια στα αμπελάκια (παλιά διόδια) και μια για στόμιο. (στη γέφυρα)
    ΑΛΛΑ... Και λάθος μου που δεν το επισήμανα χτες αν και το είχα στο μυαλό. Τα λίγα αυτοκίνητα που θα βρεις, να έχεις στο μυαλό, ότι κι αυτή νιώθουν μόνοι και μπορεί να κάνουν ότι μ@λ@κία τους κατέβει. Απ το να σταματήσουν στη μέση για φώτο, μέχρι να κάνουν αναστροφή στη μέση του πουθενά.
    Μεγάλη προσοχή. Επίσης, είδα συνεργείο του αυτοκινητόδρομου να καθαρίζει τα πάρκινγκ από χόρτα κλπ. Θέλουν κι αυτοί προσοχή, αλλά μάλλον καλό είναι αυτό, για να συντηρήτε ο δρόμος και να μην έχει αυτή την εγκατάλειψη που έχουν τα κομμάτια της παλιάς εθνικής στον Μαλιακό.

  12. #12
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.944
    Τα διόδια πριν και μετα τα Τέμπη θα παραμείνουν και θα έχουν τις ίδιες τιμές;
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GiorgosLa
    Εγγραφή
    05/02/2015
    Μηνύματα
    791
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Γέρασες πατρίδα, με ψηλή ζελατίνα και μπαγκαζιέρα...στο επόμενο "πέρασμα" να τα βγάλεις λέω.
    Πάνο, τα βγάλω δεν τα βγάλω, καλά κρασιά. Το καλό είναι ότι και πρώτα και τώρα ψάχνεις και πας στα όρια. Στα δικά σου όρια. Η προσπάθεια είναι ίδια και η ευχαρίστηση επίσης. Τώρα αν σε περάσει και κάνας "αλήτης" απογοητεύεσαι λίγο, αλλά δεν πας για κύπελλο. Την ίδια προσπάθεια κάνουμε.
    Πάντως, αν έχω σκοπό για τέτοια βόλτα, συνήθως τα βγάζω. Αν και δεν έχει καμιά φοβερή διαφορά στο αποτέλεσμα, τα βγάζω για το αισθητικό κομμάτι περισσότερο. Χτες δεν είχα τέτοιο σκοπό.

  14. #14
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Αλήτες. ....που περνάτε τον κοσμάκη από πάνω. .....

    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GiorgosLa
    Εγγραφή
    05/02/2015
    Μηνύματα
    791
    Τα διόδια Θεσσαλονίκη - Λάρισα τώρα, είναι περίπου 9 ευρώ. Δεν θυμάμαι πόσο ήταν πρώτα.
    Από Λάρισα προς Θεσσαλονίκη με αυτοκίνητο.
    Στο Μακρυχώρι έγινε 2,5 ευρώ. Αυξήθηκε λίγο, αλλά του Πυργετού έχουν βγει έξω απ την εθνική. Λειτουργούν μόνο για τον παράδρομο. Ακυρώθηκε δηλαδή ο Πυργετός, αλλά προστέθηκαν καινούρια στις βασικές εξόδους –εισόδους. Τα διόδια της Λεπτοκαρυάς έχουν 3,20(?) Παίζει να κάνω λάθος 10 με 20 λεπτά. Θα δω τις αποδείξεις και θα το διορθώσω ως το βράδυ με το ακριβές ποσό. Πάντως ο ντόρος που έγινε για το πόσο θα πληρώνεις στα τούνελ ήταν μύθος. (Προς το Παρόν)
    Οπότε Λάρισα Πλαταμώνας κοστίζει από εθνική 3,40. Δυόμιση ευρώ στο Μακρυχώρι και 90 λεπτά στην καινούρια έξοδο του Πλαταμώνα. (Πριν ήταν 1,50 στο Μακρυχώρι και 3 τόσο στον Πυργετό. Κοντά στα 5 ευρώ!!! νομίζω) Αν μπεις στην εθνική από Λάρισα δεν μπορείς να γλιτώσεις τίποτα. Δεν υπάρχει έξοδος μέχρι τον Πλαταμώνα χωρίς να πληρώσεις. Για να περάσεις τσάμπα, δεν πρέπει να μπεις καθόλου στη εθνική. Αν είσαι στην εθνική, (έρχεσε από Αθήνα πχ) πρέπει να βγεις στην τελευταία έξοδο για Λάρισα που είναι λίγο πριν τα διόδια του Μακρυχωρίου. Από εκεί ΔΕΝ ξαναμπαίνεις στην εθνική μετά το Μακρυχώρι όπως πρώτα γιατί πλέον έχει διόδια στην είσοδο. Συνεχίζεις προς Ευαγγελισμό και ακολουθείς τον παράδρομο μέχρι να μπεις στα Τέμπη.
    Από Θεσσαλονίκη προς Λάρισα, και να βγεις Παντελεήμονα (Τερενς) αν πληρώσεις και τα διόδια της Λεπτοκαρυάς, βγαίνεις στην καινούρια έξοδο του Πλαταμώνα και ακολουθείς τον παλιό δρόμο όπως ήταν. Γυρνάς μέχρι τον Παντελεήμονα απ την παλιά εθνική και πας όπως πήγαινες. Αν δεν θες να πληρώσεις πρέπει να βγεις πριν την Λεπτοκαρυά στην πρώτη έξοδο για Λιτόχωρο. Από κει θα πας παραλιακά μέχρι το κάστρο και… τα γνωστά.
    Αν σας μπέρδεψα χειρότερα… θα τα διορθώσουμε. Χρωστώ και τις τιμές των διοδίων.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Η χαρα του κωλου
    από EKEINOS στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 08/07/2009, 14:51
  2. Η χαρά του ματάκια
    από jp79 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 04/12/2008, 17:17
  3. Το Χαμόγελο του Παιδιού
    από adam_tsouk στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2006, 10:08
  4. ΤΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ....
    από mystique στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 03/10/2006, 14:45
  5. Η χαρά του Bartlal...
    από lampros_fazer στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 08/03/2006, 16:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF