Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: KTM 990 ADVENTURE ΚΑΙ TuneECU

  1. #1
    Ξέρεις από βέσπα;;; Το avatar του/της lookylook
    Εγγραφή
    01/06/2015
    Μηνύματα
    117

    KTM 990 ADVENTURE ΚΑΙ TuneECU

    Καλησπέρα σε όλους.
    Αν κάποιος έχει χρησιμοποιήσει tuneEcu, μπορεί να μου πει σε γενικές γραμμές τι χρειάζεται από υλικό και κόστος για να ξεκινήσει κάποιος δοκιμές; έχει μεγάλο βαθμό δυσκολίας; Και μια γενική ερώτηση:
    Μπορείς να πας σε δυναμόμετρο, και να φτιάξεις χάρτη όπως τον θες, και στον περνάνε αυτοί στην ECU, έχεις δεν έχεις pcv ή tuneEcu?
    Οι χάρτες αυτοί, μπορούν να αποθηκευτούν σαν αρχεία και σε στικάκι να τους περνάς εσύ όποτε θες; (εννοείται αν έχεις pcv ή tuneEcu)
    Δεν έχω ξανασχοληθεί και θέλουμε να δούμε ένα 990 του 11 πόσο οικονομικό μπορούμε να το κάνουμε, αλλά να γίνεται και πύραυλος όταν θέλουμε
    Ευχαριστώ

  2. #2
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Χρειάζεσαι ένα καλώδιο obd κι ενα λαπτοπ για να συνδεθεις με το tuneecu, αλλά ξεχνά το, δεν θα σε καλύψει, όπως δε θα σε καλύψει και το δυναμομετρο. Βασικα έχω κάνει αυτό ακριβώς που ψάχνεις σε 990 κολλητου και το pcv + autotune με συνεχή λειτουργία κλειστου βροχου είναι μονόδρομος.

    Οι αλλαγές που θα κάνεις στο μηχανάκι είναι:
    1) ταπες στις εξατμισεις αν δεν έχουν η ακόμα καλλίτερα μαμάτες εξατμισεις.
    2) αφαίρεση σνορκελ
    3) αφαίρεση δευτερευουσων πεταλουδων
    4) αφαίρεση μαμά λαμδα και απολειστικη χρήση του wideband του autotune.
    5) αφαίρεση SAS

    Αν θες και χρειάζεσαι, μπορώ να βοηθήσω να φτιάξεις χάρτη afr στο pcv.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  3. #3
    χωμα λασπη και κακο Το avatar του/της indianos950
    Εγγραφή
    22/03/2009
    Μηνύματα
    228
    Άγη το autotune το χρειάζεσαι μονο για να παρεις δεδομένα η μένει μόνιμα στη μηχανη συνδεδεμένο ;


    Τις τάπες να τις βαλω μόνιμα πανω;
    Το κτμ το εχω εντελως με τα στάνταρ πράγματα του εργοστασίου περα απο τα τελικα και το προγράμμα του tune Ecu χωρίς καποια τροποποίηση. Εχω και το καλωδιο

  4. #4
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από indianos950 Προβολή μηνύματος
    Άγη το autotune το χρειάζεσαι μονο για να παρεις δεδομένα η μένει μόνιμα στη μηχανη συνδεδεμένο ;


    Τις τάπες να τις βαλω μόνιμα πανω;
    Το κτμ το εχω εντελως με τα στάνταρ πράγματα του εργοστασίου περα απο τα τελικα και το προγράμμα του tune Ecu χωρίς καποια τροποποίηση. Εχω και το καλωδιο
    Εξαρτάται τι θες. Για μέγιστη δυνατη οικονομια καλό είναι να είναι πάντα επάνω. Αλλιώς βολευεσαι και με tuneecu.
    Με ταπες έχεις καλλίτερα μεσαία. Αν τις έχεις βάλτες και δες μόνος τις διαφορές.

    Σε κάθε περιπτωση, αν θες να κάνεις καλό χάρτη, είτε με PCV είτε με tuneecu, πρέπει να έχεις κάποιας μορφής wideband και να κάνεις το χάρτη στο δρομο.. Είτε με ανεξαρτητο όργανο, είτε με autotune. Στην δεύτερη περίπτωση τα σκας ολίγον τι, αλλά κανείς δουλειά πολύ πιο ευκολα και πιο αποτελεσματικα.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  5. #5
    χωμα λασπη και κακο Το avatar του/της indianos950
    Εγγραφή
    22/03/2009
    Μηνύματα
    228
    Άγη με ενδιαφέρει να μην προκαλέσω μακροπρόθεσμα βλάβη στον κινητήρα λόγω φτωχου η πλούσιου μείγματος. Δεν ψάχνω την απόλυτη δύναμη του. Μου αρκεί οπως ειναι.

    Οπότε να τις βαλω να κόψει και λιγο η φασαρια αν και δεν εχω παρατηρήσει μεγαλη διαφορα.

    Εχεις κρατήσει τον χάρτη που φτιάξατε ;

  6. #6
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από indianos950 Προβολή μηνύματος
    Άγη με ενδιαφέρει να μην προκαλέσω μακροπρόθεσμα βλάβη στον κινητήρα λόγω φτωχου η πλούσιου μείγματος. Δεν ψάχνω την απόλυτη δύναμη του. Μου αρκεί οπως ειναι.

    Οπότε να τις βαλω να κόψει και λιγο η φασαρια αν και δεν εχω παρατηρήσει μεγαλη διαφορα.

    Εχεις κρατήσει τον χάρτη που φτιάξατε ;
    Φτιάξαμε χάρτη afr στο pcv, όχι καυσιμου. Οπότε δεν θα σου είναι χρήσιμος. Η μαμά ecu τρεχει τον μαμισιο χάρτη.
    Αν βάλεις ταπες, δοκίμασε και τον μαμά χάρτη. Ο ακραπας παρα είναι πλούσιος.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  7. #7
    χωμα λασπη και κακο Το avatar του/της indianos950
    Εγγραφή
    22/03/2009
    Μηνύματα
    228
    Οπότε χωρίς ταπες το αφηνω ομως ειναι με τον πλούσιο χάρτη και αστο να καιει. Σιγουρα δεν μπερδεύει ρεταρει κόβει δίνει , οπότε ολα καλα θα ελεγα

  8. #8
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από indianos950 Προβολή μηνύματος
    Οπότε χωρίς ταπες το αφηνω ομως ειναι με τον πλούσιο χάρτη και αστο να καιει. Σιγουρα δεν μπερδεύει ρεταρει κόβει δίνει , οπότε ολα καλα θα ελεγα
    Δε θέλω να σε κουρδιζω, αλλά με ταπες θα τραβαει καλλίτερα στο μεγαλυτερο φάσμα στροφών....
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  9. #9
    χωμα λασπη και κακο Το avatar του/της indianos950
    Εγγραφή
    22/03/2009
    Μηνύματα
    228
    Θα το δοκιμάσω αμεσα

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της freco
    Εγγραφή
    26/04/2012
    Μηνύματα
    502
    Μαμά με ακράποβιτς ταπωμένες και ακράποβιτς χάρτη καίει τον πάτο του. Δεν μπερδεύει αλλά πρέπει να ξηλωθείς στις βενζίνες (-30 χλμ στην πόλη ανά τεπόζιτο -50 χλμ εθνική).
    Μαμά με ακράποβιτς ταπωμένες και μαμα χάρτη έχει (σπάνια σε μένα, ίσως λόγω στυλ οδήγησης) ένα κόμπιασμα αλλά είδα ελάχιστη διαφορά σε απόδοση.
    Έχω tune ecu, καλώδιο κλπ όμως δεν δοκίμασα άλλο χάρτη εκτός από αυτούς τους δύο αφού είμαι με μαμά φίλτρο.
    Όχι "αμήχανος" πλέον...

  11. #11
    χωμα λασπη και κακο Το avatar του/της indianos950
    Εγγραφή
    22/03/2009
    Μηνύματα
    228
    η καλύτερη επιλογη ειναι το autotune τωρα ολα τα αλλα ειναι περιπου. Φίλτρο dna αξιζει να βαλουμε η θα μπερδέψει ακομη περισσοτερο την κατασταση;

  12. #12
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από indianos950 Προβολή μηνύματος
    η καλύτερη επιλογη ειναι το autotune τωρα ολα τα αλλα ειναι περιπου. Φίλτρο dna αξιζει να βαλουμε η θα μπερδέψει ακομη περισσοτερο την κατασταση;
    Οχι δεν αξιζει κατά την γνωμη μου. Διαφορά στην απόδοση δε θα δεις.
    Τι σε τρώει όμως, τι δε σ αρέσει;
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  13. #13
    χωμα λασπη και κακο Το avatar του/της indianos950
    Εγγραφή
    22/03/2009
    Μηνύματα
    228
    Τιποτα δε με ενοχλει. Να δουλευει ιδανικά θα ηθελα.

  14. #14
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από indianos950 Προβολή μηνύματος
    Τιποτα δε με ενοχλει. Να δουλευει ιδανικά θα ηθελα.
    Τότε άστο τελείως μαμισιο, συμπεριλαμβανομένων και των εξατμισεων.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  15. #15
    Και το autotune βεβαια έχει τα "προβληματάκια/κόλπα" του όπως για παραδειγμα δεν συνίσταται να γραφεις σε επιβράδυνση ή κατηφόρες, θα πρεπει να κάνεις και manual πειράγματα στις τιμες που συνιστά το autotune (spikes) κλπ. Από χάρτη στην τύχη βέβαια ή σε άγνωστο μάστορα είναι πολύ πιο ακριβες και πιο γρήγορο + οτι μπορείς να έχεις 2 χαρτες με διακοπτη και γενικότερα ισως είναι η ιδανική λυση για κάποιον που θέλει να το ψάξει και έχει χρονο.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. KTM 990 Adventure VS R1200GS Adventure
    από Spike στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 79
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2009, 23:18
  2. KTM 990 Adventure vs. KTM 950 Adventure
    από Nik0s στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 67
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2006, 02:07
  3. Ktm 990 Adventure Fotos & 950 Mx
    από DUKASII στο forum KTM
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2005, 10:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF