Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 37

Θέμα: παραφλου

  1. #1

    παραφλου

    καλημερα παιδιά. χρόνια πολλά Χριστός ανέστη.
    οπως το λεει ο τίτλος σκέφτομαι να αλλαξω τα παραφλου αυτην την φορα μονος μου το πηγαινα στον μηχανικό συνήθως τα αλλαζαμε στο. μεγαλο σέρβις.

    κοιταξα στο βιβλιαράκι μου που τα σημειώνω ολα το τι κανω στην μηχανή και δεν ξέρω η αλήθεια μου ειχε ξεφύγει η αλλαγή παραφλου και παρατήρησα μία ποιο γρήγορη άνοδο θερμοκρασίας παρόλου που ακομα το λες δεν εχει ζεστάνει ο καιρός.

    εχετε να μου προτείνετε καμιά μάρκα σε παραφλου; θελω να ειναι καλό, μπας. και εχει ο λαμπριανιδης να. πεταχτω να αγοράσω.
    εντωμεταξύ κοίταγα στο βιβλιαράκι της χοντα και δεν λεει ποσα περνει, γράφει ολα τα υπόλοιπα π. χ ποσότητα λαδιού μηχανής με φίλτρο η χωρίς τα υγρά ψυκτικού δεν αναφέρει πουθενά
    σας εχω ολους εσας τους παγκοσμοιους καφετερειακιδες και της ευθειακιδες,αιντε μαθετε να μπαινετε σε καμια στροφη και τα λεμε μετα.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    λαμπριανιδης. valeo το ροζ, το συμπυκνωμενο..
    το αραιωνεις με απιονισμενο νερακι 50-50 ...και αν εχει "αυξημενες αναγκες ψυξης" το μοτερ (καλοκαιρι με κινηση π.χ.) παιξε 60-40 ή και 70-30 (το μικρο ποσοστο ειναι το valeo)...

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/08/2012
    Μηνύματα
    221
    εγώ βάζω wurth g12, περίπου 7€ το λίτρο.

    φιλική παρατήρηση στα λεγόμενα σου:
    - το οτι παρατηρείς πιο γρήγορη άνοδο της θερμοκρασίας , λόγω καιρού, μπορεί να μην "νιώθεις" ακόμα ζέστη , αλλά ένα μοτέρ απο εκεί που σβηστό ήταν σε θερμοκρασία πχ 7 βαθμούς πλέον θα έχει 15! Μην σε ανησυχεί.
    -λες οτι σου έχει ξεφύγει η αλλάγη, πχ το μανιουαλ λέει ανά 2 έτη και εσύ είσαι στο 3ο;
    αν ναι , τότε κλαίν μαιν . αλλαξέ το στον μηχανικό, το λέω γιατι αμα δεν ξέρεις ακριβώς τι να κάνεις ή αν δεν έχεις το σερβις μάνιουαλ με φουλ οδηγίες , μπορεί να παιδευτείς και να μην κάνεις κάτι σωστά.

  4. #4
    Πρέπει να παίρνει κοντά στα 2.3-2.5 λίτρα. Αρα με 3 λίτρα είσαι μια χαρά.
    Ο Λαμπριανίδης έχει και έτοιμο και συμπυκνωμένο κατά πάσα πιθανότητα.Ένα τηλέφωνο πριν πας δεν βλάπτει.
    Μάρκες πολλές,εγώ επειδή έχω την wurth δίπλα στο σπίτι αγοράζω από εκεί.

  5. #5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από power hornet Προβολή μηνύματος
    εντωμεταξύ κοίταγα στο βιβλιαράκι της χοντα και δεν λεει ποσα περνει, γράφει ολα τα υπόλοιπα π. χ ποσότητα λαδιού μηχανής με φίλτρο η χωρίς τα υγρά ψυκτικού δεν αναφέρει πουθενά
    Στο service manual το έχει στην αρχή, στις γενικές πληροφορίες.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	cool.jpg 
Προβολές:	168 
Μέγεθος:	70,9 KB 
ID:	381351
    joy ride, (ˈdʒɔɪˌraɪd), noun: a ride with no particular goal, just for the pleasure of it.

  6. #6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Joyrider Προβολή μηνύματος
    Στο service manual το έχει στην αρχή, στις γενικές πληροφορίες.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	cool.jpg 
Προβολές:	168 
Μέγεθος:	70,9 KB 
ID:	381351
    εχω το ελληνικό μανουαλ και δεν το αναφέρει πουθενά
    σας εχω ολους εσας τους παγκοσμοιους καφετερειακιδες και της ευθειακιδες,αιντε μαθετε να μπαινετε σε καμια στροφη και τα λεμε μετα.

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SoR Προβολή μηνύματος
    εγώ βάζω wurth g12, περίπου 7€ το λίτρο.

    φιλική παρατήρηση στα λεγόμενα σου:
    - το οτι παρατηρείς πιο γρήγορη άνοδο της θερμοκρασίας , λόγω καιρού, μπορεί να μην "νιώθεις" ακόμα ζέστη , αλλά ένα μοτέρ απο εκεί που σβηστό ήταν σε θερμοκρασία πχ 7 βαθμούς πλέον θα έχει 15! Μην σε ανησυχεί.
    -λες οτι σου έχει ξεφύγει η αλλάγη, πχ το μανιουαλ λέει ανά 2 έτη και εσύ είσαι στο 3ο;
    αν ναι , τότε κλαίν μαιν . αλλαξέ το στον μηχανικό, το λέω γιατι αμα δεν ξέρεις ακριβώς τι να κάνεις ή αν δεν έχεις το σερβις μάνιουαλ με φουλ οδηγίες , μπορεί να παιδευτείς και να μην κάνεις κάτι σωστά.
    οχι ξερω τι να κάνω δεν ειναι επιστήμη εξάλλου ειμαι μηχανικός σε φορτηγά αποριματοφορα και οτι ι. χ εχει ο δήμος
    σας εχω ολους εσας τους παγκοσμοιους καφετερειακιδες και της ευθειακιδες,αιντε μαθετε να μπαινετε σε καμια στροφη και τα λεμε μετα.

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    λαμπριανιδης. valeo το ροζ, το συμπυκνωμενο..
    το αραιωνεις με απιονισμενο νερακι 50-50 ...και αν εχει "αυξημενες αναγκες ψυξης" το μοτερ (καλοκαιρι με κινηση π.χ.) παιξε 60-40 ή και 70-30 (το μικρο ποσοστο ειναι το valeo)...
    μαλιστα θα σκεφτώ και αυτό που μου προτείνεις να εισαι καλα φιλαράκι
    σας εχω ολους εσας τους παγκοσμοιους καφετερειακιδες και της ευθειακιδες,αιντε μαθετε να μπαινετε σε καμια στροφη και τα λεμε μετα.

  9. #9
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    https://www.moto.gr/forums/showthrea...hlight=paraflu δες εδω για να παρεις μια ιδεα και μετα εδω δες στο σωληνα εχει απειρα σωστα και καλα βιντεο..μαρκα motul coolant factory line απο τα λιγα που δηλωνει οντως silicate free!!!!
    Throttle that mysterious friend of ours

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από power hornet Προβολή μηνύματος
    οχι ξερω τι να κάνω δεν ειναι επιστήμη εξάλλου ειμαι μηχανικός σε φορτηγά αποριματοφορα και οτι ι. χ εχει ο δήμος
    Άρα θα έχει παραφλού ο δήμος...

  11. #11
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    https://www.moto.gr/forums/showthrea...hlight=paraflu δες εδω για να παρεις μια ιδεα και μετα εδω δες στο σωληνα εχει απειρα σωστα και καλα βιντεο..μαρκα motul coolant factory line απο τα λιγα που δηλωνει οντως silicate free!!!!
    Δεν πας μια βόλτα να τον βοηθήσεις;
    Θα του κάνεις και οικονομια στο παραφλου......




    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  12. #12
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Δεν πας μια βόλτα να τον βοηθήσεις;
    Θα του κάνεις και οικονομια στο παραφλου......




    εδω εισαι λαθος αν μετρησεις την ποσοτητα για δυο αλλαγες μαζεμενες απο την μικρηηη παραλειψη της βιδας ειμαστε στα 7 λιτρα δε συμφέρω μανιτσα μου
    Throttle that mysterious friend of ours

  13. #13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Δεν πας μια βόλτα να τον βοηθήσεις;
    Θα του κάνεις και οικονομια στο παραφλου......




    Ρε καφεκόπτη δεν ζήτησε βοήθεια ο άνθρωπος...Άλλωστε την βοήθεια του τεού την ζητάς στο τέλος!


    Συγνώμη παιδιά αλλά δεν κρατήθηκα! Δύσκολη μέρα!

  14. #14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis_d Προβολή μηνύματος
    Άρα θα έχει παραφλού ο δήμος...
    μπα κατι μουφα έχουμε αχαχα της bp δεν λενε στο λεω εγγύηση. εξάλλου ποτε δεν χρησιμοποιώ υλικα του δημου για προσωπική μου χρήση
    σας εχω ολους εσας τους παγκοσμοιους καφετερειακιδες και της ευθειακιδες,αιντε μαθετε να μπαινετε σε καμια στροφη και τα λεμε μετα.

  15. #15
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από power hornet Προβολή μηνύματος
    μπα κατι μουφα έχουμε αχαχα της bp δεν λενε στο λεω εγγύηση. εξάλλου ποτε δεν χρησιμοποιώ υλικα του δημου για προσωπική μου χρήση
    Κι έτσι είσαι διπλά μάγκας. Άλλον έναν ξέρω που το κάνει αυτό, πολλές φορές έχει βάλει και δικά του υλικά σε οχήματα του δήμου γιατί δεν είχαν πίστωση να αγοράσουν.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Διαρροή παραφλού Bmw F650
    από mobynik στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2015, 10:18
  2. ΞΕΡΝΑΕΙ ΠΑΡΑΦΛΟΥ
    από mystery στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2008, 23:29
  3. ΠΑΡΑΦΛΟΥ
    από toyota στο forum Honda VFR's
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 10/09/2008, 10:28
  4. ΝΤΕΠΟΖΙΤΟ ΠΑΡΑΦΛΟΥ ΓΙΑ Kle 250
    από GIOPOP στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2006, 03:02
  5. παραφλου ...απο βοθρο
    από nikforos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2006, 01:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF