Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 25 από 25

Θέμα: Περί χρονισμού

  1. #16
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/02/2017
    Μηνύματα
    31
    Μου πρότεινε ένα παιδι απο δω μεσα μια λύση και νομιζω ήταν επιτυχής. Ξεβιδωσα το μπουζί, έβαλα ένα καλαμάκι μεσα και γυρνώντας το στρόφαλο βρήκα το ΑΝΣ. Ευχαριστω για το ενδιαφέρον

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από niklop Προβολή μηνύματος
    Μου πρότεινε ένα παιδι απο δω μεσα μια λύση και νομιζω ήταν επιτυχής. Ξεβιδωσα το μπουζί, έβαλα ένα καλαμάκι μεσα και γυρνώντας το στρόφαλο βρήκα το ΑΝΣ. Ευχαριστω για το ενδιαφέρον
    Εαν δεν προκειται να λυσεις ξανα το μαγνητη επανω απο τον φορεα του, αποψη μου, βαλε κολλα σπειρωματων, αφου καθαρισεις πολυ καλα τις επιφανειες απο λάδι.
    Δεν ενδεικνυται γενικα να βγαινει ο μαγνητης απο εκει πανω, παρα μονο ολοκληρο το βολαν.
    Εαν καποια βιδα δεν σφιξει καλα η χαλαρωσει, η μικροτερη ζημια που θα κανει, θα ειναι τα ξεσκισμενα πηνια. Για γρεζια κλπ που θα κοψουν βολτες σε ολοκληρο το μοτερ, δεν το συζηταμε ετσι;
    pew pew pew pew pew pew !!!

  3. #18
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/02/2017
    Μηνύματα
    31
    Κι όμως μετα το χρονισμό η μηχανή εξακολουθεί να μην παίρνει. Υπαρχει περίπτωση να χρειάζεται reset η ηλεκτρονική, επειδή μίζαρα χωρίς τον αισθητήρα ανάφλεξης πανω κάποιες φορες; Κάποιος μου το επισήμανε για αυτο ρωτάω. Και αν ναι, ποιος ειναι ο τρόπος για να κανω reset? Απλα βγάζω φυσα για κάποια δευτερόλεπτα ή θέλει σύνδεση με μηχάνημα;

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    σπινθηρα εχει;

  5. #20
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/02/2017
    Μηνύματα
    31
    Σπινθήρα εχει κανονικά. Δεν ξερω αν χρειάζεται κάποιο αβανς συνεπώς, ο μαγνήτης να πρεπει να τοποθετηθεί αε διαφορετική θέση και οχι ακριβώς όταν το πιστόνι βρίσκεται στο ΑΝΣ...

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Χμμ, ακόμη κι έτσι να ήταν θα έσκαγε τουλάχιστον. Μπορεί κ να έπαιρνε κ μπρος κ να δούλευε χάλια, αλλά αν έχει σπινθήρα κ καύσιμο.
    Δοκίμασε άλλη πατέντα.
    Από την τρύπα του μπουζί ρίξε ελάχιστο καύσιμο. Μιλάμε για μερικές 3-4 σταγόνες με σύριγγα. Βίδωσε μπουζί κ δώσε μιζια.
    Θεωρητικά θα πάρει μπρος κ θα στροφαρει τρελά μέχρι να κάψει την βενζίνη, για μερικά δευτερόλεπτα. Αν συμβεί κάτι τέτοιο εστιαζεις στην τροφοδοσία.
    Αν δεν σκάσει καθόλου, ηλεκτρολογικο

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Για κανενα λογο βενζινη μεσα στον κυλινδρο !!!!
    pew pew pew pew pew pew !!!

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Μιλάμε για μοτέρ που πριν δούλευε και πειραχτηκαν μόνο τα ηλεκτρικά;

  9. #24
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/02/2017
    Μηνύματα
    31
    Παιδια το προβλημα λύθηκε. Προφανώς ήταν και θεμα χρονισμού στο οποίο δόθηκε κάποιο αβανς τελικα, αλλα και μπουκωμένος καρμπυρατέρ. Χρόνισα σωστα, έριξα και λιγο αιθέρα στην εισαγωγή και πηρε. Βεβαια τωρα θέλει ρυθμίση το καρμπυρατερ γιατι μετα απο κάποια χιλιόμετρα και αφού ζεσταθεί μου σβήνει! Αλλα αυτο θα το βρω με πειραματισμό στις βίδες αερα

  10. #25
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/02/2017
    Μηνύματα
    31
    Όταν πατάω συμπλέκτη για αλλαγή ταχύτητας, ανεβαίνουν οι στροφές για λίγο και μετά ξαναπέφτουν. Σαν να μαρσάρω. Υπάρχει περίπτωση να θέλουν πείραγμα οι βίδες ρύθμισης μείγματος για το ρελαντί? Τις έχω στις 3 στροφές όπως δίνει ο κατασκευαστής...

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Περι Γαμου
    από dela στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2008, 18:46
  2. Περί Fazer600 o λόγος...
    από superfour στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 23:24
  3. Περί Αλυσίδας …
    από niko13g στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 23/12/2003, 14:38
  4. περι βενζινης
    από bsari στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 01:48
  5. Περι γουρουνιων ο λογος!!!!
    από dela στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 15:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF