Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 60

Θέμα: Από fzs 600 σε μεγάλη ον-οφ. Απόψεις;

  1. #31
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    453
    ενημερωτικά: https://www.moto.gr/forums/showthrea...37#post2862137

    3000 που διαθετεις, πουλας και το fz και το τσιμπας

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    & ποιες οι πωλήσεις σήμερα κατ'αντιστοιχία με το σκεπτικό που γράφεις σε Multi 1200 & ποιες στα NC? Είναι δηλαδή το NC καλύτερο και ντε φάκτο πιο αξιόπιστο μηχανάκι; Και που ακριβώς κοιτάμε τις πωλήσεις; Στο Ελλάδα;

    Αν οδηγήσεις Capo πίστεψε με θα αλλάξεις άποψη. Βασικά οποιοδήποτε 1000αρι OnOff της εποχής ήταν "καλύτερο" από το Vara. Μην αρχίσουμε να γράφουμε για τα περιφερειακά που φοράει τόσο το Tiger όσο και το Capo και τι το Vara.
    Μ'αρέσει που μιλάμε αντικειμενικά

    Ας επιλέξει ο φίλος ότι πιστεύει. Καλό θα ήταν να κάνει βόλτα όλα τα υποψήφια.
    Αχ βρε Μιke μου εκει εσυ την καραμελλα...ότι καταλαβε λοιπον ο καθενας...μακαρι ο φιλος να παρει μια επιλογή χωρις προβλήματα..αυτο είναι το διακιβευμα..
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  3. #33
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από turrican Προβολή μηνύματος
    Akis η εμπειρία της μετάβασης από fazer σε μεγάλη on off είναι ακριβώς αυτό που ψάχνω!
    να πω 2 λογια λοιπον κι εγω.
    αυτα που εχασα απτην μεταβαση μου στο στρωμ σε σχεση με το φεηζερ ειναι προφανως το γκαζι και το τρυπακι που σε εβαζε το μηχανακι για πιο σβελτη οδηγηση,η εμφανιση(γενικα ειναι υποκειμενικο το θεμα αλλα δεν νομιζω οτι εμφανισιακα συγκρινεται το στρωμ με το φεηζερ),και η οδηγηση σε εθνικες που με το στρωμ ναι μεν πας πιο ανετα αλλα αν ανεβουν τα χλμ καταλαβαινεις πως με πιο στρητ μηχανακι φευγουν πιο "καλα" τα χλμ.
    εγω αλλαξα ουσιαστικα τις βολτες μου και απο εκει που πηγαινα πιο κοντινες και σε πιο γρηγορες διαδρομες,αρχισα να ανεβαινω σε υψομετρο και συνεπως πιο σφιχτο στροφιλικι οπου τα πιο φαρδια τιμονια και ο δικυλινδρος κινητηρας βοηθαει.
    επισης ηρεμησα πολυ σε οδηγηση οποτε οι φορες που μου λειπει το γκαζι ειναι λιγες.βεβαια αν πας σε 1000 κυβικα με την ροπη που εχουν νομιζω θα ξεχασεις τα ξεσπασματα του 4κυλινδρου μοτερ μιας και ειναι πολυ πιο ωφελιμη η ροπη.κατα την ταπεινη μου αποψη παντα.
    το στρωμα λοιπον,ακομα και μεσα στην πολη ειναι πιο ευελικτο καθως κοβει πιο πολυ το τιμονι του.
    φορτωνεται σαν μουλαρι ανετα,αμεσα,ευκολα.
    καιει λιγο και εχει φθηνη συντηρηση.
    η μαμα σελα του εχει πολυ σκληρο αφρωδες.την εφτιαξα ανατομικη και κοστος κατι λιγοτερο απο 100 ευρω και μπορω να καθομαι ωρες πανω στην σελα χωρις να πιανομαι.
    μπορει να ειναι στα χαρτια το χειροτερο μηχανακι που ειχα,αλλα το εχω ευχαριστηθει περισσοτερο απο ολα.
    η ανεση που σου προσφερουν τα ον οφ γενικα ως προς τις μαλακοτερες αναρτησεις στους ελληνικους καροδρομους αλλα και η μεγαλυτερη ζαντα εμπρος ειναι κατι που θα το ευχαριστηθεις νομιζω.
    αν ακομα θες να κανεις γρηγορες βολτες ισως σου βαλει ορια,κυριως στο γκαζι παρα στο στριψιμο.
    αν ομως θελεις να το φορτωνεις και να ταξιδευεις η να κανεις μεγαλες ανετες βολτες,εγω θα στο προτεινω.
    κι εγω σκεφτομουν για βαραντερο(μκ3 βεβαια) το οποιο σε ταξιδι κλπ ειναι καλυτερο,αλλα μεσα στην πολη ζοριζεται περισσοτερο.
    αν εχεις μοναδικο οχημα αυτο,παρε καλυτερα κατι που να συνδυαζει καλυψει και ανεση αλλα να μπορει να ειναι ευκολοοδηγητο και οχι καποιο πολυ βαρυ η ογκωδες μηχανακι.
    αν εχεις και αλλο μεταφορικο η δεν το χρησιμοποιεις καθημερινα παρε οτι γουσταρεις!
    οτι και να αποφασισεις εγω θα σου προτεινω να βολταρεις μηχανακια για να τα δεις στον δρομο.
    οποιαδηποτε πληροφορια θες πιο συγκεκριμενη πες μου να σε βοηθησω αν μπορω.
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  4. #34
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.129
    Το βαραντέρο έχει ονειρική ροπή χωρίς να λυσάει ο κινητήρας, αλλά το καρμπυρατεράτο είναι μεγάλο πρόβλημα στην κατανάλωση. Οι διαφορές που θα δεις θα είναι πολύ μεγάλες ειδικά για το μέγεθός σου.
    Εγώ είχα Ζ750 και όταν ανέβαζα δεύτερο άτομο το μηχανάκι δεν πήγαινε βήμα... άνοιγες το γκάζι και έκανε μόνο θόρυβο. Με το Βαραντέρο το δεύτερο άτομο και το φόρτωμα δεν το καταλαβαίνω, δεν αλλάζει τίποτα είτε είναι φορτωμένο είτε όχι. Και πάντα μιλάω για αναρτήσεις και κινητήρα.
    Το Τάιγκερ δεν το ξέρω αλλά πιστεύω ότι ο κινητήρας του θα είναι κάτι ενδιάμεσο, περισσότερες τελικές από το βαραντέρο αλλά όχι μεγάλη ροπή,πράγμα που θα το καταλαβαίνεις φορτωμένος. Εσύ θα κρίνεις στο τέλος τι από όλα θες.
    Τελευταία τροποποίηση από Coyote.V; 24/04/2017 στις 00:10.

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    δεν καταλαβαινω γιατι περιγραφεται το βστρομ πεθαμεναντζιδικο απο τη στιγμη που 200σαριζει, προσωπικα στην εθνικη με το ζορι τα περναω...ουτε εμενα μου αρεσει βεβαια αλλα να λεμε του στραβου το δικιο...ειναι το καλυτερο all around μοτορι που υπαρχει αν και αφρενο...

    οσο για το βαραντερο οντως ισχυουν τα παραπανω..δυο ατομα και τριβαλιτσα δεν κανουν καμια διαφορα σε σχεση με μονοκαβαλλο..επισης ειτε με 80χλμ τρεχεις ειτε με 200 στο κοντερ εχεις ακριβως την ιδια αισθηση ασφαλειας και αυτο το κανει μοναδικο...η γυναικα μου δεν πιστευε στα ματια της οταν ξαφνικα ειδε το κοντερ, νομιζε οτι πηγαιναμε με πολυ λιγοτερα..φυσικα επαναλαμβανω οτι αυτα ισχυουν για βελτιωμενο βαραντερο και οχι για καρμπυρατερατο που εχει μονο 5 ταχυτητες, δεν εχει αβς και πινει τον αμπακα..
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  6. #36
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Για το 650 θα εννοεί πεθαμενατζιδικο.
    Αυτό με λίγη υπομονή θα δείξει 200 στο κοντέρ.
    Το 1000 τα έχει χαλαρά

  7. #37
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Για το 650 θα εννοεί πεθαμενατζιδικο.
    Αυτό με λίγη υπομονή θα δείξει 200 στο κοντέρ.
    Το 1000 τα έχει χαλαρά
    Ακριβώς έτσι, επίσης το V strom φορτωμένο δεν θα δει ποτέ τα 180 (ίσως λέω πολλά) , μιλάμε για 350cc διαφορά, ελπίζω να το καταλαβαίνουν όλοι.

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της vardis
    Εγγραφή
    05/12/2009
    Μηνύματα
    138
    Αν το θέλεις για μικτή χρήση, το varadero θα σε ταλαιπωρήσει, τουλάχιστον μέχρι να το συνηθίσεις. Εγώ για την πόλη έχω παπί. Πάντως ότι και να σου γράψουμε εμείς, κάνε ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ αυτό που σου γράφει ο MikeG παραπάνω: δοκίμασέ τα όλα!
    vardis

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Στη θέση σου θα κρατούσα το FZS.
    Έχεις το καλύτερο FZ που βγήκε ποτέ: σαφώς καλύτερα φρένα απ΄το ψεκαστό fazer, πολύ καλύτερο κινητήρα μέχρι τις 9000σαλ(εκεί δηλαδή που το χρειάζεσαι),στροφόμετρο που φαίνεται.
    Καλύτερο από bandit και σε ό,τι αφορά στο φόρτωμα δεν έχει πρόβλημα.

    Κράτα το και μην μπλέκεις με γιαλατζί ον οφ,έχεις πολύ καλή μηχανή.

    Τώρα για τα περί 200αρίσματος του βεστρώμ 650 δε θα σχολιάσω...

    Πραγματική τελική έχει το πολύ 185-190 ξεφόρτωτο με ένα αναβάτη.
    Όση περίπου θα έχει οποιοδήποτε μηχανάκι με περίπου 62-64 άλογα τροχό και το βάρος και την αεροδυναμική αντίσταση του βεστρώμ.

    Το κοντέρ ας λέει ό,τι θέλει.

  10. #40
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Έχω περάσει και εγώ αρκετές ώρες συζητώντας (με τον εαυτό μου) το δίλημμα να πάω σε ένα μεγαλύτερο on off από Ι$ 600άρι δρόμου...

    Στεκόμενος στα 2 παρακάτω που γράφεις

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από turrican Προβολή μηνύματος
    .
    3. μοτέρ που να μην με κάνει να νοσταλγήσω το φέιζερ
    5. Να μην κοστίζει μεταχειρισμένο πάνω από 3000 ευρά, όντας σε συμπαθητική κατάσταση (στο car.gr βρίσκω κάποια)
    Θα σου πρότεινα να κρατήσεις το μηχανάκι σου μέχρι να δεις ότι μπορείς να πας (αρκετά μάλλον) παραπάνω από αυτό το νούμερο, για να μη μπλέξεις με άγνωστο μηχανάκι 15ετίας...

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  11. #41
    Για το vstrom 650 δεν ενδιαφέρομαι, όπως έγραψα στην αρχή το μοτέρ του είναι απογοητευτικό μιας και προέρχομαι από fzs600. Για αυτόν τον λόγο κοιτάω σε χιλιάρια, ώστε να είναι ομαλή η μετάβαση από πλευράς δύναμης.
    Παρόλα αυτά η εμπειρία του akis_trevor με βοηθάει (και φαντάζομαι και άλλους) μιας αφορά στην μετάβαση από τετρακύλινδρο στριτ σε on-off. Επίσης κοιτάω και το vstrom 1000 και από ότι καταλαβαίνω οι διαφορές τους εκτός από το μοτέρ είναι αμελητέες.
    Για την τελική δεν καίγομαι ιδιαιτέρως, και με το fazer 4-5 φορές το δοκίμασα απλά για να το δοκιμάσω, ωραία ήταν να βλέπεις να περνάει τα 240 στο κοντέρ και έχω να το λεώ, αλλά μέχρι εκεί.
    Αυτή την εβδομάδα θα προσπαθήσω να τα δοκιμάσω. θενκς!

  12. #42
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    ...
    Μίλησα μαζί του, άλλαξαν στο όργανο μέσα την πλακέτα, ήταν μέσα στην εγγύηση. Δυόμιση χρόνια που το είχε δεν είχε καταλάβει τίποτα μέχρι που το συζητήσαμε.

  13. #43
    Τελικά η μπίλια έκατσε στο...
    tiger 955i!
    Μοντέλο του 2006 με το τριβάλιτσό του κλπ κλπ κλπ.
    Πρώτη δουλειά σέρβις (στον γνωστό Σάκη), και μία εβδομάδα και 250 χιλιόμετρα μετά οι πρώτες εντυπώσεις είναι θετικότατες, η θέση οδήγησης και η άνεση είναι αυτό που ήθελα, το μοτέρ είναι αρκετά ιδιαίτερο και πιστεύω θα μου δώσει ευχαρίστηση (παρότι δεν είναι υστερικό τετρακύλινδρο), γενικά νομίζω πως πάμε καλά.
    Το φειζεράκι πάει για σέρβις και για πώληση σε μερικές μέρες, μου είχε μπει η ιδέα να το κρατούσα και να το είχα για καυλόγκαζες βόλτες και κίνηση στην πόλη, αλλά νομίζω πως το tiger μου δίνει ικανοποιητικό ποσοστό ευχαρίστησης και ευελιξίας ώστε να καθιστά αδικαιολόγητη την κατοχή και συντήρηση δύο μηχανών.

    Ευχαριστώ όλους για τα σχόλιά σας!

  14. #44
    Να και μια φωτογραφία, φρεσκοπλυμένο και αστραφτερό!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tiger2_.jpg 
Προβολές:	153 
Μέγεθος:	105,0 KB 
ID:	382060

  15. #45
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Καλοβολτο!
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. YAMAHA FZS 600 ΣΕ STREET FIGHTER
    από djason888 στο forum Μετατροπές (Customizing)
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 21/08/2013, 05:34
  2. Από FZ6 FAZER σε FZ6 naked και αντίστροφα.
    από Neri στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2004, 18:39
  3. περι ρεπορταζ αλτερ. αντιγραφι απο ποστ φιλου σε γγιτονικο φορουμ
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2004, 12:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF