Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 97

Θέμα: Varadero VS TDM VS FZS600 ποιός έχει τον μικρότερο... Χρόνο στην κόντρα :p

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Μαμά εντελώς λέμε
    Αλυσίδα ,γρανάζια ,εξάτμιση, φάρο,ασύρματο, βαλίτσες
    Δες εδώ από δοκιμή του mcnews:
    http://www.mcnews.com/mcn/model_eval...dl650%20060%27

    "measured top speed 114.5mph" Ισχύς 62 άλογα.
    Αυτό είναι 184χαω. Μετρήσεις περιοδικού,άρα μονοκάβαλο χωρίς περιττά πράγματα.
    Με σφάλμα ταχυμέτρου 10% θα δείξει 200+.
    Άμα το μπροστινό λάστιχο έχει κάποια φθορά θα δείξει ακόμα παραπάνω.

    Κάπου εκεί βλέπουν σχεδόν όλοι
    http://www.stromtrooper.com/general-...m-650-a-2.html

    Μέχρι τα 160 το μηχανάκι πάει άνετα.Μετά θέλει υπομονή.

  2. #17
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Oυτε τα κινητα με gps μετρανε με τοσο ακριβεια. Ενα καλο gps ή ενα gps ταχυμετρο ναι.
    MADE IN JAPAN 日本製

  3. #18
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.447
    Ανεση(ψηλες αναρτησεις) + 3000 + ονοφ + υψηλες τελικες δεν νομιζω να τεριαζουν ολα μαζι
    Προσθεσε και το tdm900 μιας που αναφερθηκε δεν ειναι ονοφ αλλα ειναι πιο ανετο και πιο γρηγορο απο το φειζερ(εκτος της τελικης ταχυτητας)

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/08/2015
    Μηνύματα
    105
    Ποιο γρήγορο το tdm από το fazer; Μετα την αλλαγή 1ης σε 2η ταχύτητα το fazer φεύγει..

  5. #20
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.447
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από takisdemi Προβολή μηνύματος
    Ποιο γρήγορο το tdm από το fazer; Μετα την αλλαγή 1ης σε 2η ταχύτητα το fazer φεύγει..
    Αυτο προκύπτει απο την προσωπικη σου εκτίμηση?
    Δεν υπάρχει αυτο φιλε
    3.5 κιλα περισσότερης ροπης, δικυλινδρο μπαμ σε 4-5k rpm νωριτερα με παραπλήσια υποδυναμη (10 λιγότερα τροχο)..
    Δεν συγκρίνονται
    Απλως το fazer μετα τα 200 θα παρει κεφαλι λογο Ι4 οπου προκύπτει και η υψηλοτερη τελικη

  6. #21
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Αυτο προκύπτει απο την προσωπικη σου εκτίμηση?
    Δεν υπάρχει αυτο φιλε
    3.5 κιλα περισσότερης ροπης, δικυλινδρο μπαμ σε 4-5k rpm νωριτερα με παραπλήσια υποδυναμη (10 λιγότερα τροχο)..
    Δεν συγκρίνονται
    Απλως το fazer μετα τα 200 θα παρει κεφαλι λογο Ι4 οπου προκύπτει και η υψηλοτερη τελικη
    Οι παραπάνω στροφές όμως που παίρνει τι ρόλο βαράνε, γιατί δεν τα λέμε όλα; Όλα αυτά που λες ισχύουν μέχρι το άνοιγμα της πρώτης.
    Αυτή την δύναμη που έχει ψηλά μετά τα 200 την έχει σε όλες τις ταχύτητες.
    Τελευταία τροποποίηση από Coyote.V; 24/04/2017 στις 22:45.

  7. #22
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.447
    Οταν θα φορτώσει την 1τη το fazer ο τυπος στο tdm θα εχει ειναι στην αλλαγη δευτερα για τριτη
    Anyway αποψη μου θεωρω οτι ειναι άνιση η σύγκριση γιατι το tdm ειναι μεγαλυτερο και πιο γρηγορο μοντελο, οποιος υποστηριζει το αντιθετο δεν εχει απο το να δοκιμάσει επι του πρακτέου

  8. #23
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Οταν θα φορτώσει την 1τη το fazer ο τυπος στο tdm θα εχει ειναι στην αλλαγη δευτερα για τριτη
    Anyway αποψη μου θεωρω οτι ειναι άνιση η σύγκριση γιατι το tdm ειναι μεγαλυτερο και πιο γρηγορο μοντελο, οποιος υποστηριζει το αντιθετο δεν εχει απο το να δοκιμάσει επι του πρακτέου
    Αν είχα φέιζερ θα το έστηνα έτσι για το γαμώτο... πάντως πρώτη φορά ακούω πως το φέιζερ δεν ανεβάζει γρήγορα, άλλα έχω δει, στην ροπή του λυσσάει στην κυριολεξία!

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.595
    250αρι στοκ 2χρονο v2 του 1990 σε ανοιγματα απο χαμηλες rpm με δευτερες (με fazer600) το 250 εφευγε και ηταν μπροστα σε ολη την δευτερα
    απο 3τες -4τες πλαι πλαι και μετα τα 170-180 αρχιζε να φευγει μπροστα.
    η τελικη του πρεπει να ειναι 220-240 και απο οτι καταλαβα θελει μεγαλη ευθεια και υπομονη για να τα δεις.
    και το δυνατο του σημειο σαν τετρακυλινδρο εν σειρα μοτερ ειναι οι τελικές

    το fazer ειναι πολυ υψηλόροπο (μεγιστη ροπη 9,500 αν θυμαμαι καλα)
    οποτε ειναι αδυναμο στις λιγες-μεσαιες rpm, και αρα οχι καλο για εκκινήσεις .

    το δικυλινδρο μοτερ του tdm ακομη και αν ειχε 600 κυβικα αντι για 900
    παλι θα ηταν καλητερο σε επιταχυνση και ροπη απο αρχιτεκτονικη μοτερ και μονο.
    αν ηταν και κανενα v2 αντι για 2κυλινδρο σε σειρα ακομα καλητερα.

    βεβαια το μειωνεκτιμα αυτης τις σχεδιασης ειναι οτι δεν εχει δυναμη τερμα ψηλα για αυτο και η σχετικα μικρη τελικη ταχυτητα των tdm (για τα 900cc)

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.334
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από turrican Προβολή μηνύματος
    Γεια σας σύντροχοι,

    Το δίλημμά μου είναι το εξής:

    Αυτή την στιγμή οδηγώ ένα FZS 600 μοντέλο 2003 (καρμπυρατέρ). Μου αρέσουν:
    - ο σπόρ χαρακτήρας του μοτέρ
    - είναι άνετο για κίνηση στην πόλη
    - μου φαίνεται όμορφο
    - σε σπορ βόλτες πχ Επίδαυρος, κολοσούρτης κλπ το απολαμβάνω
    - μου έχει βγει σούπερ αξιόπιστο και οικονομικό
    κ.α....

    Δεν μου αρέσουν (και μου έχει μπει πλέον η ιδέα ότι είναι καθοριστικής σημασίας):
    - η κάλυψη και ο θόρυβος από τον αέρα. Έχω δοκιμάσει touring και τουριστικές ζελατίνες, φρυδάκια αλλά τζίφος, πάνω από τα 110 km/h το βουητό μου φαίνεται απίστευτα ενοχλητικό (κράνος shoei xr1100, ύψος 1.91 βάρος 90 κιλά με κράνος, μπουφάν, μπότες κλπ).
    - δύσκολα φορτώνεται και πάει ταξίδι με δικάβαλο (250 ευρώ κόστος τα κάγκελα για πλαινές βαλίτσες, άγχος για τις αντοχές του υποπλαισίου, άνεση σέλας συνεπιβάτη...)
    - η σπόρ συμπεριφορά της πίσω ανάρτησης (κοπανήματα κλπ) σε λακούβες και λοιπές ανωμαλίες του δρόμου.
    - έχει 68.000 km και φοβάμαι πως αν το κρατήσω κανα-δυο χρόνια ακόμα θα επηρρεαστεί η δυνατότητα μεταπώλησης.

    βασικά μου έχει μπει η ιδέα για μεγάλο ον οφ.
    Το Vstrom 650 που έχει φίλος μου γυάλισε, μου άρεσε η άνεση της πίσω ανάρτησης, το ύψος και η ευελιξία του, αλλά το μοτέρ του σε σχέση με το φέιζερ μου φαίνεται λίγο κλασομπανιέρα. Επίσης το τιμόνι είναι κάπως ψηλό και με κουράζει, και η σέλα μου φάνηκε πιο στενή από αυτή του φέιζερ (αρνητικό).

    Ψάχνομαι με τα εξής:

    Varadero 1000, Tiger 955i
    Κριτήρια (με αυτή την σειρά):
    1. καλή ανεμοκάλυψη θόρυβοι κλπ σε ταξίδι με ταχύτητες λίιιιγο πάνω από τα ελληνικά όρια (πχ να μπορεί να μην με κουράσει σε παρατεταμένες ταχύτητες κοντά σε 140-150 km/h).
    2. αξιοπιστία
    2. άνεση οδήγησης (σέλα κλπ) και για εμένα και για την κοπέλα μου.
    3. μοτέρ που να μην με κάνει να νοσταλγήσω το φέιζερ
    4. ικανότητα στο φόρτωμα (τριβάλιτσο - δικάβαλο)
    5. Να μην κοστίζει μεταχειρισμένο πάνω από 3000 ευρά, όντας σε συμπαθητική κατάσταση (στο car.gr βρίσκω κάποια)

    Τι λέτε; Έχει βρεθεί κανείς σε παρόμοια θέση; το βαραντέρο αξίσει στην παλιά, καρμπυρατεράτη του εκδοχή ή παραπάφτει παλιό και να ψαχτώ και πιο καινούρια έκδοση;
    Ξεχνάω να κοιτάξω κάποιο άλλο;

    Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας!



    Νομίζω πως δεν θα σου αρέσει η αλλαγή με ον/οφ εκείνης της γενιάς. Βελτίωσε το fazer σε αναρτήσεις - ζελατίνα και μάζεψε χρήμα για πιο σύγχρονο ον/οφ, σαν gs 1200 από 07 και μετά, ΚΤΜ 990 1190, νέο Άφρικα, κτλ. Δυστυχώς υπάρχει κενό στην αγορά των μεγάλων πραγματικών ον/οφ από Ιαπωνία μεριά εκείνα τα χρόνια.

    Είναι πολύ βαριά μηχανάκια, με όγκο, υψηλό κέντρο βάρους (με εξαίρεση το κάπο) και όχι και τόσο ευχάριστα στην σπορ οδήγηση ή στην κίνηση της πόλης.

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/08/2015
    Μηνύματα
    105
    Το έχω δοκιμάσει και το γράφω. Απλως στο φαζερ ξεκινάς με στροφές λογω μικρότερης ροπής . Μετα τη 2η φεύγει και όσο ανεβάζεις τόσο ανοίγει απόσταση. Μετα τα 180 το τdm βγαζει τα κιάλια για να το δει.
    Μη τρελαθουμε κιολας εχει και τόσα βίντεο στο διαδίκτυο.
    Φιλε για μενα κρατα το φεϊζερακι. Σε ταξιδια ιδιως σε Εγνατία Εθνικη οδό τα 4Ι ειναι πολυ καλυτερα
    Τελευταία τροποποίηση από takisdemi; 25/04/2017 στις 13:14.

  12. #27
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Tο ΤDM το 850 και το 900 το παταει σιγουρα, και πριν τα 100, το Fazer (και το fzs και το ψεκαστο). Οχι κατα πολυ, αλλα σιγουρα αισθητα. Οι ιπποι ανα κιλο οπως και αλλα στοιχεια της γεωμετριας των συγκεκριμενων μηχανακίων ειναι υπερ του Fazer.
    Απλα, δοθεντων δυο καθημερινων οδηγων, το tdm λογω ροπης χαμηλα ειναι ευκολοτερο να παρει ενα προβαδισμα στην αρχη αν ο οδηγος του Fazer δεν το στροφαρει εκει που πρεπει.
    Επισης το fzs που εχει ο φιλος εχει πολυ πιο ομαλη καμπυλη ροπης απο το ψεκαστο fz6, τουτεστιν ειναι πιο ευκολο να το δουλεψεις σωστα.
    MADE IN JAPAN 日本製

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    ο ανθρωπος θελει ανεση και καλυψη απο αερα στα ταξιδια του και αυτο δεν του το παρεχει αξιοπιστα το fazer..βασικα πρεπει να επιλεξει...η μαστοδοντα με παραχωρησεις στην πολη η το φειζερ του με δυσκολιες στο ταξιδι...

    επισης να εχει υποψιν οτι η κυκλοφορια μαστοδοντου στην πολη μακροπροθεσμα κοστιζει πολυ...πολυ περισσοτερα απο την σημερινη του μηχανη ...τακακια, δισκοι συμπλεκτη, ντιζες, δισκοφρενα κλπ θα εχουν την τιμητικη τους..αν θελει κατι οντως ενδιαμεσο θα πρεπει να βαλει νερο στο κρασι του και να κοιταξει για βστρομ..γρηγορο, ευελικτο, ελαφρυ, οικονομικο, αξιοπιστο,με καλυψη απο καιρικες συνθηκες απλα δεν υπαρχει...αλλου κερδιζεις..αλλου χανεις...
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Το TDM είναι αργότερο από όλα τα Fazer600 και αργότερο από ψεκαστά Sv650, τόσο σε επιταχύνσεις εν κινήσει όσο και σε τελική.

    Διαπιστωμένο άπειρες φορές.
    Όταν κάνετε άνοιγμα για συγκρίσεις, ο δικαιότερος τρόπος είναι να ξεκινάτε από την ίδια ταχύτητα και το κάθε μηχανάκι να έχει τη σχέση στο κιβώτιο με την οποία επιτυγχάνει τις βέλτιστες επιδόσεις.
    Μπαμ και μαλακίες...
    Καταρχήν το μπαμ ή η "αίσθηση" του τραβήγματος εξαρτάται κυρίως απ' τη θέση οδήγησης: ένα XR400 αν το ανοίξεις απότομα θα σου τραβήξει την πλάτη περισσότερο απ' ότι ένα GSXR επειδή στο GSXR έχεις το μηχανάκι αγκαλιά και το σώμα σου είναι πολύ πιο σταθερό πάνω του.

    Το ψεκαστό fazer έχει μακριά 2α(αν θυμάμαι καλά κοφτιάζει λίγο πριν τα 150),οπότε αν χρειαστεί θα ξεκινήσει κανείς με 1η(αν μιλάμε για το βέλτιστο και λίγα χιλιόμετρα στο ταχύμετρο).

    Όπως ακριβώς κάνουν και τις σοβαρές μετρήσεις:με αλλαγές.

    Με τη λογική μερικών λέτε να κάνουμε σύγκριση με 30χαω και 2α στο κιβώτιο R6 και TDM900;
    Προφανώς το R6 με 30 και 2α σέρνεται σε σχέση με το TDM.
    Αυτό δε σημαίνει ότι το TDΜ έχει καλύτερες επιταχύνσεις εν κινήσει,απλά αυτός που κάνει τη δοκιμή αδικεί το R6 διότι το δουλεύει εντελώς εκτός ωφέλιμης περιοχής στροφών!

  15. #30
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Πάντως ενα fazer 600 του 2006, και απο στάση και με 2ες ρολαριστές, το άφηνε πίσω βαραντέρο 1ης γενιάς (μέχρι τα 150χλμ/ώρα)

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ktm smt vs tdm
    από panos1050 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2009, 15:18
  2. Silver Rider vs Billsouzas vs TDM
    από billsouzas στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 559
    Τελευταίο μήνυμα: 30/10/2008, 17:01
  3. varadero vs v-strom vs klv vs
    από Ζεύκας στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 103
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2007, 16:09
  4. Varadero Vs Z750 Vs Beverly
    από stavrobeis στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 105
    Τελευταίο μήνυμα: 24/06/2006, 19:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF