Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: Honda cb1 εκκινηση

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/04/2017
    Μηνύματα
    10

    Honda cb1 εκκινηση

    Καλησπέρα, σήμερα πήρα ένα Honda cb1 καλό μέχρι τώρα εκτός από ένα θεματάκι.
    Αργεί να πάρει μπρος όταν έχει κρύο έξω και ειναι παγωμένο. π.χ απόψε ήμουν έξω, την είχα έξω από το μαγαζί όπου είχε 1-2C έξω και ήταν κάνα 2ωρο σβησμένη. Ε όταν πήγα να την βάλω μπρος..Έκανε κανα πεντάλεπτο και πολλές μιζιές με ή χωρίς γκάζι και ασε-πατα συμπλέκτη και ξανά μίζα και κατεβασε-ανεβασε το ηλ. Σταντ και πάλι μιζα, βαλε 1 και πάλι νεκρό, δώσε μιζα...

    Όταν όμως πάρει μπρος και της δώσω λίγες στροφές (δλδ να ζεσταθεί λίγο) και τη σβήσω, παίρνει αμέσως

    Είναι φυσιολογικό ή έχει κάνα κόλπο που δε ξέρω;

    (Τραβαγα και τσάμπα βλέμματα με τις μιζιές 5 λεπτά..)

    ΥΓ: Δε φταίει η μπαταρία είναι καινούρια σχεδόν και βενζίνη εχει

  2. #2
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Τσοκ..;;
    MADE IN JAPAN 日本製

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της @topos
    Εγγραφή
    27/06/2008
    Μηνύματα
    146
    Τσοκ οπως ειπε κ συντροχος, αλλα ριξε και μια ματια στα καλωδια/φυσες της πλεξουδας μη ειναι κανενα ταλαιπωρημενο.
    Κοντα 30 χρονων μηχανακι ειναι, θελει λιγο στοργη..

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SΣπύρος Προβολή μηνύματος
    Έκανε κανα πεντάλεπτο και πολλές μιζιές με ή χωρίς γκάζι και ασε-πατα συμπλέκτη και ξανά μίζα και κατεβασε-ανεβασε το ηλ. Σταντ και πάλι μιζα, βαλε 1 και πάλι νεκρό, δώσε μιζα...

    αυτο ειναι ηλ. σταντ που παιρνει ρευμα απο μπαταρια? αν ναι μαλλον θα στην ξελιγωνει...οπως το ιδιο κανουν και τα φωτα αν ειναι ανοιχτα οταν πας να την βαλεις μπρος...
    μετα κοιτας λιγο και τα μπουζακια...
    αν δεν ειναι ηλεκτρικο το θεμα κοιτα μιγμα...καθαρισμα καρμπ...ρυθμιση...κλπ...

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.737
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SΣπύρος Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα, σήμερα πήρα ένα Honda cb1 καλό μέχρι τώρα εκτός από ένα θεματάκι.
    Αργεί να πάρει μπρος όταν έχει κρύο έξω και ειναι παγωμένο. π.χ απόψε ήμουν έξω, την είχα έξω από το μαγαζί όπου είχε 1-2C έξω και ήταν κάνα 2ωρο σβησμένη. Ε όταν πήγα να την βάλω μπρος..Έκανε κανα πεντάλεπτο και πολλές μιζιές με ή χωρίς γκάζι και ασε-πατα συμπλέκτη και ξανά μίζα και κατεβασε-ανεβασε το ηλ. Σταντ και πάλι μιζα, βαλε 1 και πάλι νεκρό, δώσε μιζα...

    Όταν όμως πάρει μπρος και της δώσω λίγες στροφές (δλδ να ζεσταθεί λίγο) και τη σβήσω, παίρνει αμέσως

    Είναι φυσιολογικό ή έχει κάνα κόλπο που δε ξέρω;

    (Τραβαγα και τσάμπα βλέμματα με τις μιζιές 5 λεπτά..)

    ΥΓ: Δε φταίει η μπαταρία είναι καινούρια σχεδόν και βενζίνη εχει
    Οπως γράφτηκε ήδη, το τσοκ το ανοίγεις ε;

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/04/2017
    Μηνύματα
    10
    Λοιπόν...Τσοκ το άνοιξα κάνα 5+ λεπτά, το έκλεισα καιιι τίποτα. Μετα πήγα να βάλω μπρος με ανοιχτό τσοκ πάλι τιποτα. Τα φώτα δεν τα έχω αναμμένα.
    Επίσης μία διόρθωση. Την έβαλα μπρος με ταχυτητα, τη ζεστανα 5-10 λεπτα, την έσβησα και μετά πάλι δεν έπαιρνε...Μπαταρία είναι 10ημερων και λάδια και βενζίνη σχεδόν φουλ.
    Το ηλ Σταντ αν δεν τον έχω επάνω δε με αφήνει να τη βάλω μπρος, το ανεβοκατεβαζω κάνα δυο φορές μπας και φταιει κάτι τέτοιο αλλά οχι.
    Α και για την ηλικία, λέει ότι είναι του 2000

    ΥΓ; Έξω έχει κάπου στου 3C και την έχω σβιστη από χθες τα μεσάνυχτα (αν έχει σημασία)
    Τελευταία τροποποίηση από SΣπύρος; 22/04/2017 στις 20:03.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.526
    το τσοκ δεν εχει χρονο απλα το ανοιγεις και μιζαρεις χωρις γκαζι ομως
    πρεπει να αλλαξεις μπουζι και να ρυθμισεις βαλβιδες

  8. #8
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Το τσοκ το τραβηξες
    Αλλά δουλεύει?
    Δηλαδή σίγουρα η ντιζα είναι οκ ?

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της @topos
    Εγγραφή
    27/06/2008
    Μηνύματα
    146
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SΣπύρος Προβολή μηνύματος
    Λοιπόν...Τσοκ το άνοιξα κάνα 5+ λεπτά, το έκλεισα καιιι τίποτα. Μετα πήγα να βάλω μπρος με ανοιχτό τσοκ πάλι τιποτα. Τα φώτα δεν τα έχω αναμμένα.
    Επίσης μία διόρθωση. Την έβαλα μπρος με ταχυτητα, τη ζεστανα 5-10 λεπτα, την έσβησα και μετά πάλι δεν έπαιρνε...Μπαταρία είναι 10ημερων και λάδια και βενζίνη σχεδόν φουλ.
    Το ηλ Σταντ αν δεν τον έχω επάνω δε με αφήνει να τη βάλω μπρος, το ανεβοκατεβαζω κάνα δυο φορές μπας και φταιει κάτι τέτοιο αλλά οχι.
    Α και για την ηλικία, λέει ότι είναι του 2000

    ΥΓ; Έξω έχει κάπου στου 3C και την έχω σβιστη από χθες τα μεσάνυχτα (αν έχει σημασία)
    Εισηχθει το 2000 στην Ελλαδα, για αυτο λεει και 2000 η αδεια κυκλοφοριας.
    Οπως ολα τα 400αρια ηρθαν μεταχειρισμενα απο Ιαπωνια, λιγο που το εψαξα ειδα χρονολογιες κατασκευης μονο το 1989 + 1990.

    Κατι αλλο σε σχεση με μια πιθανη λυση, οταν ανοιγεις την ταπα βενζινης σου ρουφαει αερα μεσα στο ντεποζιτο?

  10. #10
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Έχει ένα θεματάκι σε τόσο χαμηλές θερμοκρασίες. Δοκίμασε χωρίς τσοκ, με ελάχιστο γκάζι. Όταν πάρει, μην κλείσεις το γκάζι, προσπάθησε να το κρατήσεις ανοιχτό ή να το ανοίξεις λίγο ακόμα αν δεν σβήνει. Αν σβήσει, ξανά το ίδιο χωρίς τσοκ. Μην ανοίξεις πολύ ή τέρμα το γκάζι, αν δεν πάρει αμέσως την μπουκώνει. Μόλις σταθεροποιηθεί, άνοιξε σιγά σιγά το τσοκ και άσε το γκάζι και μέχρι να ζεσταθεί μην την κουνάς. Εγώ πάντως αυτό κάνω κάθε φορά είτε κρύο είτε ζέστη

  11. #11
    fupid stother mucker Το avatar του/της 17inchwheeler
    Εγγραφή
    26/08/2005
    Μηνύματα
    108
    αυτα τα μηχανακια(CB1/CB400SF/CBR400/BANDIT400) θελουν καλοσυντηριμενα,καλορυθμισμενα και καθαρισμενα καρμπυρατερ για να περνουν ευκολα
    η βενζινη ειναι διαβρωτικη και "λιωνει" πλαστικα,ορινγκ και βελονοθηκες,φλογερες,κλπ
    τα μηχανακια αυτα εχουν φαει τοση βενζινη και ακινησια που εαν δεν ειναι φροντισμενα,δεν περνει ευκολα και οταν το βασανιζεις(τραβας τσοκ,ανοιγεις το γκαζι τερμα μιζαροντας) βραχυκυκλωνεις και τα μπουζι
    φανταζομαι πως το τεποζιτο ειναι καθαρισμενο 'η εχεις καποιος εξωτερικο φιλτρο βενζινη
    always bet on black

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dumutrus
    Εγγραφή
    02/07/2017
    Μηνύματα
    518
    αν και λιγο καθυστερημενα να πω και γω την εμπειρια μου με το cb1 καταρχην βραχυκυκλωνει μπουζι πολυ ευκολα κατα δευτερον το τσοκ πρεπει
    1) να το τραβηξω τερμα
    2) να το γυρισω προς τα πισω και να το αφησω περιπου στη μεση 3) εφοσον το εχω ρυθμιση στη μεση μετα να πατησω μιζα και να βαλω μπρος αμα δεν παρει με την δετερη αντε τριτη μετα πισμονη απο την στιγμη που θα παρει το πρωι ολη την υπολοιπη μερα τη βαζω μπρος με πολυ λιγο γκαζι
    Οποιος σου πεί ότι δεν γίνεται απάντα του, κοίτα να μαθαίνεις.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/08/2013
    Μηνύματα
    103
    καθαρισμα - ρυθμιση - συγχρονισμα καρμπυρατερ, καθαρισμα φιλτρο αερα, τσεκαρεις και μπουζι - μπουζοκαλωδια (για μην τυχον και εαν)
    και θα εισαι καινουριος. το τσοκ να το τραβας μεχρι τερμα - μιζαρεις- παιρνει μπρος- κλεινεις το τσοκ μεχρι τη μεση να δουλεψει λιγο ετσι- το κλεινεις τελειως και φευγεις.

Παρόμοια θέματα

  1. Honda cb1.
    από Hondakias23 στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 06/09/2010, 19:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF