Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Γνωμες για μποτες racing (SS)μηχανη

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/08/2016
    Μηνύματα
    27

    Γνωμες για μποτες racing (SS)μηχανη

    Καλησπερα παιδια υστερα απο το τροχαιο που ειχα πριν την Μ.βδομαδα και επιτελους αφου μπορω και περπαταω παλι ψαχνω για μποτες για να εχω οσο το δυνατον το κεφαλι μου υσηχο.Εχω βαλει στο ματι της Sidi B-Two.Οταν πηρα το μπουφαν ειχα ρωτησει σε ενα καταστημα και μου ειχαν πει για κατι ωραιες που ειχα δει (την Alpinestars καπου στα 300+...)οτι ηταν motocross τυπου και δεν θα με βολευαν και το ειχα αφησει λεγοντας αχρηστες θα μουνε..Εσεις τι πιες θα προτηνατε?Υπαρχει οντως μεγαλη διαφορα στην χρηση μιας motocross μποτας σε SS μηχανη?Eυχαριστω εκ τον προτερων.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    το θεμα με τις σουπερ ντουπερ μποτες δεν ειναι αν θα τις παρεις και πως θα σε προστατεψουν....ειναι να συνηθιζεις να τις φορας καθημερινα...
    γιατι αν τις παρεις και ανακαλυψεις οτι ειναι δυσχρηστες στο περπατημα, θα τις κρατας στην ντουλαπα και φυσικα δεν θα σε προστατεψουν...


    και οι motocross και οι μποτες που φορανε στα ss σε προστατευουν μια χαρα αλλα ειναι δυσκαμπτες και θα σε ταλαιπωρησουν στην καθημερινη χρηση...
    καλυτερα να παρεις κατι πιο χαλαρο, παρα κατι "αγωνιστικο"...
    εχει μια χαρα μποτες που θα σε προστατεψουν και θα μπορεις να τις φορας καθημερινα...
    προτιμησε ψηλη μποτα και οχι μποτακι, θα ελεγα δερματινο και οχι συνθετικο, με προστασιες και αν ειναι και αδιαβροχο για να σε προστατεψει ΚΑΙ απο τις ξαφνικες μπορες θα εισαι μπρουκλης...

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    http://www.skroutz.gr/s/8675851/Dain...nthracite.html

    φαινονται πολυ αγωνιαρικες και οντως ειναι αλλα ειναι σπορ-τουρινγκ..ανετα τις εχεις για βολτες και ταξιδια αλλα σιγουρα και για πιστα..εντος των ημερων τις χτυπαω...τις φορεσα και ειναι αρκετα ανετες..ειναι dainese βεβαια, λογικο, οτι πληρωνεις παιρνεις..

    μετα πας εδω.. http://www.motoraid.eu/falco-axis-2 ιδιο στυλακι και χρηση..επισης πολυ ανετες..αυτες τις μερες εβαλα πολυ μποτα στο ποδι μου και ΕΓΩ προσωπικα αυτες τις 2 τις βρηκα καταπληκτικες

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    οι sidi b-two είναι ότι καλύτερο σε θέμα προστασίας και σε καλή αναλογικά τιμή.

    οι μότοκρος μπότες δεν κάνουν για στριτ. πολύ άκαμπτες

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    με καμία δεν περπατας ουτε δεκα μέτρα. οι τουρισμου μια χαρα θα σε προστατέψουν και υπάρχουν και αρκετες αδιάβροχες

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Οι μπότες μότο κρος είναι ό,τι καλύτερο αλλά πολύ άκαμπτες.
    Επίσης δεν κάνουν για ασφάλτινη μηχανή, ειδικά σούπερ σπορ επειδή η συνήθως σιδερένια άκρη τους θα γρατζουνά συνεχώς τα πλαϊνά καπάκια.

    Oι ασφάλτινες αγωνιστικές μπότες μια χαρά φοριούνται υπό προϋποθέσεις και ανάλογα το μοντέλο.

    Έχω φορέσει:
    α)Sidi strada.
    https://www.mcaleicester.co.uk/sidi-black-rain-evo/
    Πολύ καλή, κομψή,διακριτική, άνετα περπατάς. Όχι πλήρως αγωνιστική αλλά θα προστατέψει καλά.Μπορείς να πας στην καφετέρια,χωράει μεσ' απ' το τζιν και μπορέις μετά να κάνεις μια μικρή βόλτα να δεις τί παίζει γύρω γύρω.
    Για να περπατάς χιλιόμετρα ολόκληρα δε βολεύει.

    β)Alpinestars supertech. Το παλιό μοντέλο που βλέπετε στο λινκ.
    https://www.southbayriders.com/forums/threads/15870/
    Ό,τι καλύτερο από θέμα προστασίας έχει βγει. Ογκώδεις αλλά με άριστη αίσθηση στην οδήγηση.
    Δεν κάνουν για περπάτημα,ούτε για να τις φοράς ένα οχτάωρο σερί. Για το περπάτημα που θα κάνεις μέσα στην καφετέρια δεν έχεις θέμα,αλλά γενικά δεν περπατιούνται.
    Μεσ' απ' το τζιν μηχανής μπαίνουν.

    Πλέον δεν παράγονται.
    Οι νέες supertech είναι λιγότερο μπαούλα(δεν τις έχω φορέσει ώστε να έχω γνώμη αλλά υποθέτω πάνω κάτω τα ίδια θα είναι).

    2)Alpinestars SMX plus αεριζόμενες.
    https://www.revzilla.com/motorcycle/...ted-boots-2013
    Απλά απίστευτες.Δροσερές για το καλοκαίρι,κομψές,μπαίνουν μεσ' απ' το τζιν,περπατάς όπως και με τις Spidi.
    Πολύ καλή προστασία, ένα κλικ κάτω απ' τις άλλες μου supertech.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.337
    Εγώ πήρα Alpinestars SMX3 από motocard.com Αν εξαιρέσουμε μια μικρή αστοχία στις ραφές και γενικότερα την ποιότητα των ραφών (όπως σε πολλά Alpinestarts που χω δει, ειδικά έκτοτε) τότε νομίζω είναι πολύ καλό πακέτο σε σχέση τιμή-προστασία-άνεση.

  8. #8
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.487
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Andrikos94 Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα παιδια υστερα απο το τροχαιο που ειχα πριν την Μ.βδομαδα και επιτελους αφου μπορω και περπαταω παλι ψαχνω για μποτες για να εχω οσο το δυνατον το κεφαλι μου υσηχο.Εχω βαλει στο ματι της Sidi B-Two.Οταν πηρα το μπουφαν ειχα ρωτησει σε ενα καταστημα και μου ειχαν πει για κατι ωραιες που ειχα δει (την Alpinestars καπου στα 300+...)οτι ηταν motocross τυπου και δεν θα με βολευαν και το ειχα αφησει λεγοντας αχρηστες θα μουνε..Εσεις τι πιες θα προτηνατε?Υπαρχει οντως μεγαλη διαφορα στην χρηση μιας motocross μποτας σε SS μηχανη?Eυχαριστω εκ τον προτερων.
    Κατ' αρχάς, ξεχνάς τις μπότες για εντούρο κλπ... είναι τουλαχιστον αστείο να συζητάμε κάτι τέτοιο.

    Μετά θα πρέπει να σκεφτείς την χρήση.

    Αν είναι για κάθε μέρα, πας σε τουριστική μπότα με προστασίες όπως πχ: ALPINESTARS WEB GORE-TEX
    Aν είναι για πίστα πας σε πολλές αγωνιστικές όπως, sidi, alpinestars κλπ...
    Αν τις θέλεις για ταξίδι και βόλτα, μπορείς να επιλέξεις ένα από τα δύο παραπάνω είδη άλλα καλύτερα θα ήταν να πάρεις τουριστική. Δεν θα σε κουράσει και θα την φοράς πάντα.

Παρόμοια θέματα

  1. Γνώμες για Race Rails (αγωνιστικά κάγκελα;).
    από ptc στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 20/12/2015, 15:18
  2. Γνώμες για μηχανή
    από IaMo στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 17/02/2015, 13:23
  3. Γνωμες για φωτογραφικη μηχανη
    από foler στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 01/01/2010, 17:45
  4. Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 05/09/2007, 15:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF