Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 37 από 37

Θέμα: Επιλογή μοτοσυκλέτας για ταξίδι

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostasagk
    Εγγραφή
    11/01/2010
    Μηνύματα
    378
    to ργαλειο σου είναι μια χαρα ,εξοπλισετο και με τα λεφτα που θα αγοραζες καινουργιο-μεταχειρισμενο ,καντα ταξίδια είναι υπερ αρκετο για την ελλαδα. ασε που ξερεις που ποναει.
    Δεν ταξιδεύω για να πάω κάπου αλλά για να πάω.
    Ταξιδεύω για χάρη του ταξιδιού. Το ζήτημα είναι να μετακινείσαι.

  2. #32
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/04/2017
    Μηνύματα
    9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostasagk Προβολή μηνύματος
    to ργαλειο σου είναι μια χαρα ,εξοπλισετο και με τα λεφτα που θα αγοραζες καινουργιο-μεταχειρισμενο ,καντα ταξίδια είναι υπερ αρκετο για την ελλαδα. ασε που ξερεις που ποναει.
    Δύο άτομα με πράγματα στο KLR 250;

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostasagk
    Εγγραφή
    11/01/2010
    Μηνύματα
    378
    βρες τις βαλιτσες και όλα οκ καποτε γυριζα με την κοπελα μου -επειτα γυναικα μου -με ένα cb 50 φτιαγμενο 100αρι και μετα με ένα 400Ν μαζι με την κορη μου σκηνη και όλα τα συμπράγκαλα, αλλωστε η ελλαδα δεν είναι και τοσο μεγαλη αντε να πας πειραια χαλκιδηκη και ο κοπος είναι για μερα μετα χαλαρα αλλωστε οι διακοπες είναι 10-20 ημερες οποτε για ελλαδα φτανει και περισευη.
    Δεν ταξιδεύω για να πάω κάπου αλλά για να πάω.
    Ταξιδεύω για χάρη του ταξιδιού. Το ζήτημα είναι να μετακινείσαι.

  4. #34
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vasilis_naxos Προβολή μηνύματος
    Δύο άτομα με πράγματα στο KLR 250;
    Όχι. Τουλάχιστον όχι αν θες να συνεχίσει να είναι κοπέλα σου. Λίγο άνεση ευνοεί την ρομαντική διάθεση.

    Άλλη μια ψήφος για το λίαν άξιο V-Strom.

  5. #35
    Τρικαλινός Το avatar του/της SoulGR
    Εγγραφή
    30/09/2008
    Μηνύματα
    701
    εμένα το στρώμα οπτικά δεν μου αρέσει,βέβαια στην οδήγηση είναι πολύ άνετο και πιθανώς να είναι ιδανικό γι αυτό που ζητάς
    open your mind and your ass will follow
    for sale!
    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=146280

  6. #36
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    538
    Βασιλη το 1993 ειχα παει απο Αθηνα σε Ηπειρο σε Πρεσπες σε γυρο Δυτικης Μακεδονιας και επιστροφη Αθηνα με ενα κουλουρι. Οχι δικαβαλος αλλα φουλ φορτωμενος και με πολλα χιλιομετρα σε αγριο χωμα (χωρις τζιπιες ,κινητα, σουπερ ντουπερ κορντουρες ...ωραια εποχη φιλε!). Φυσικα ειχα κανει και αλλα μικροτερα δικάβαλος. Εχω παει και με τρανσαλπ, με παπι, ακομα μαι με ποδηλατο ταξιδια (τωρα προσπαθω να καταφερω να κανω ενα με τα ποδια!). Το μυστικο για να αποφασισεις σε ποια κατηγορια κυβικων πρεπει να καταληξεις (250, 600, 600+) ειναι να γνωριζεις τι αναγκες εχεις να καλυψεις χιλιομετρικα καθημερινα. Δηλαδη αν εχεις 25 μερες αδεια και το ταξιδι ειναι 1500 χλμ πηγαινεις καραανετα με το klr αρκει να σπασεις το ταξιδι σε αποστασεις που δεν θα σε κουραζουν και που θα πηγαινεις χαλαρα (για το κουλουρι τα 90 χλμ πορεια ειναι σουπερ). Αντιθετως αν εχεις να κανεις σε 1500 χλμ μεσα σε πεντε ημερες θα πρεπει να επιλεξεις μια ποιο μεγαλη κατηγορια.
    Να θυμασαι οτι συνηθως ενα 250 δικαβαλο μονοκυλινδρο κουραζει τον συνεπιβατη στα 100 με 150 χλμ την μερα (ο οδηγος δεν κουραζεται τοσο ευκολα γιατι ειναι ποιο συνηθισμενος). Πραγματα που προσθετουν κουραση στο ταξιδι ειναι ποσο κουρασμενος εισαι οταν ξεκινας (αν δηλαδη εχεις δουλεψει σαν σκυλι μεχρι την τελευταια μερα) ποια ειναι η ηλικια σου (μετα τα 40 βαραινεις), οι διαδρομες στο χωμα, αλλα και οι κλιματολογικες συνθηκες (αερας βροχη). Προσωπικα αν δεν προσεξω τα τελευταια και με αμαξι να παω εγω... θα ταλαιπωρηθω!

  7. #37
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Επισης αν εισαι περιπετειώδεις τυπος και θελεις να της δειξεις τις χωματινες ομορφιες και διαδρομες(γιατι ασφαλτοστρώσεις δεν διαθέτουμε) τοτε μπορεις να κινηθεις προς μονοκυλινδρα 650 μιας που θα ειναι πιο ευκολα διαχειρίσιμα λογο του συμαντικα χαμηλότερου βάρους θα τα κανει πιο ευκολα για τις χωματινες ανησυχίες σας
    Οπως τα xt660r, fmx650

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. βοήθεια για επιλογή μοτοσυκλέτας
    από kostatsio στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2012, 17:28
  2. Βοήθεια σε επιλογή μοτοσυκλέτας για ταξίδια
    από thanos23 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2009, 16:46
  3. Βοηθεια για επιλογη μοτοσυκλετας
    από ^Deadly_Sin^ στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 19/03/2007, 01:16
  4. Για ταξίδι το πήγαινα, βόλτα το κατάντησα...
    από McGyver στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 122
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2006, 19:31
  5. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2005, 14:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF