Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Ζητείται ελπίς, δηλαδή μάστορας!

  1. #1

    Ζητείται ελπίς, δηλαδή μάστορας!

    Σήμερα έζησα κι εγώ μια ιστορία καθημερινής τρέλας που αποτελεί ντεζαβού φαντάζομαι για σχεδόν όλους σας..
    Αφού έχω σκαλίσει όσο μπορούσα ένα Piaggio liberty 50 4T του πεθερού με λίγα χλμ, αλλά γρήγορο σαν τάφος (καθάρισμα ρεζερβουάρ, καρμπυρατέρ, λάδια, φίλτρα, μπουζί, φρένα κτλ), δε βρήκα άκρη και απευθύνθηκα σε έμπειρο μάστορα γνωστό του χώρου για να δώσει λύση. Φυσικά και δε με άφησε να του πω τι έχω κάνει και τι πρόβλημα έχει. Μετά από μιά εβδομάδα, σήμερα το μεσημέρι, πάω να το παραλάβω, όχι με το τρέιλερ, αλλά με το κράνος ανά χείρας. Το πρόβλημα; Νερό στο καρμπ... ένιωσα απορία γιατί μόλις είχα καθαρίζει καρμπ και ρεζερβουάρ, αλλά ο μάστορας με είπε εν ολίγοις ψεύτη, γιατί το ρεζερβουάρ δε βγαίνει (...). Προσπαθώ να του εξηγήσω ότι τον πιστεύω, αλλά το πρόβλημα είναι αλλού, ο έμπειρος όμως κόβει την κουβέντα. Προσπαθώ να τον πείσω ότι έχει και άλλο πρόβλημα το μηχανάκι, αλλά συνεχίζει σε προσβλητικό ύφος..η παρουσία του πεθερού μου, του γιου του μάστορα κι ενός τεχνίτη που κατάλαβαν, αλλά δεν μπορούσαν να πάρουν πρωτοβουλία και δικαιολογήθηκαν για λογαριασμό του, με έκαναν να σταματήσω την προσπάθεια, να πληρώσω και να τον ευχαριστήσω εγκάρδια...

    Συμπεράσματα
    Ο μάστορας πληρώθηκε για δουλειά που έκανε και κάτι ψιλά αντ/κα, δίκαια
    Ο μάστορας στην πολυετή καριέρα του έχει αντιμετωπίσει τους άπειρους καραγκιόζηδες και έχει κορεστεί ψυχολογικά
    Ο μάστορας έχει κορεστεί ψυχολογικά ούτως ή άλλως
    Ο μάστορας και να κατάλαβε το πρόβλημα, δεν θα ασχοληθεί με ένα πενηνταράκι περαιτέρω
    Ο μάστορας θέλει σύνταξη και να αφήσει κανά φρέσκο και ορεξάτο για δουλειά, πχ το γιό του και να πάει να αράξει σε καμιά παραλία

    Το ζητούμενο
    Νέος (...) ευπαρουσίαστος (...) ψάχνει για κάποιον που να γνωρίζει και να μπορέσει να ασχοληθεί με το σκουτεράκι. Δίδεται αμοιβή...
    Τελευταία τροποποίηση από yes-u; 08/06/2017 στις 10:19.

  2. #2
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.280
    Κλασσική περίπτωση βλάβης.......γιατί δε λες τι σου κάνει μπας και σου δώσει κανείς τα φώτα του πρώτα από δω..και κάνα μάστορα μετά....
    Throttle that mysterious friend of ours

  3. #3
    Γιατί σκάλισα ό,τι μπορούσα να σκαλίσω μόνος μου. Αν το πρόβλημα είναι στον κινητήρα (που εκεί είναι) και να μου το εντοπίσει κάποιος με ακρίβεια, δεν φτάνει η εμπειρία μου να το διορθώσω...
    Τελευταία τροποποίηση από yes-u; 08/06/2017 στις 10:16.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.750
    H γνώση είναι δύναμη, και ας μην μπορείς να το διορθώσεις εσύ ο ίδιος. Το ''πάω στον τάδε καλό μάστορα που μου προτείνανε να μου φτιάξει το μοτό'', από το, ''πάω στον τάδε μάστορα που μου προτείνανε να μου φτιάξει το μοτό που ξέρω τι πρόβλημα έχει'', η δεύτερη πρόταση είναι σαφώς καλύτερη κατάσταση για εσένα.

    Κάθησες, έγραψες ένα κείμενο, που λέει την πλευρά της ιστορίας σου, αλλά δεν λέει ΠΟΥΘΕΝΑ ποιό είναι το πρόβλημά σου. Ενώ απευθύνεσα σε forum. Εκμεταλεύσου το μπας και μάθεις και τι έχει.... Από την στιγμή που δεν λες το πρόβλημα, η ιστορία με τον παλιό μάστορα περισσεύει, δεν φέρνει πλεονέκτημα ούτε σε εσένα, ούτε στους άλλους, μπορούσες να την παραλείψεις και να είχες ανοίξει ένα θέμα και να έλεγες ''εχω το τάδε μοτό, περιοχή τάδε δραστηριοποιούμαι, έχουμε κανάν καλό μάστορα να ξέρει από το δικό μου εκεί γύρω;'' και να τελειώνει η δουλειά. Γνώμη μου, εγώ έτσι θα έκανα.

    Αλλά μάλλον ήθελες απλώς να τα πεις, έτσι δεν είναι;

    Καλημέρα

  5. #5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    H γνώση είναι δύναμη, και ας μην μπορείς να το διορθώσεις εσύ ο ίδιος. Το ''πάω στον τάδε καλό μάστορα που μου προτείνανε να μου φτιάξει το μοτό'', από το, ''πάω στον τάδε μάστορα που μου προτείνανε να μου φτιάξει το μοτό που ξέρω τι πρόβλημα έχει'', η δεύτερη πρόταση είναι σαφώς καλύτερη κατάσταση για εσένα.

    Κάθησες, έγραψες ένα κείμενο, που λέει την πλευρά της ιστορίας σου, αλλά δεν λέει ΠΟΥΘΕΝΑ ποιό είναι το πρόβλημά σου. Ενώ απευθύνεσα σε forum. Εκμεταλεύσου το μπας και μάθεις και τι έχει.... Από την στιγμή που δεν λες το πρόβλημα, η ιστορία με τον παλιό μάστορα περισσεύει, δεν φέρνει πλεονέκτημα ούτε σε εσένα, ούτε στους άλλους, μπορούσες να την παραλείψεις και να είχες ανοίξει ένα θέμα και να έλεγες ''εχω το τάδε μοτό, περιοχή τάδε δραστηριοποιούμαι, έχουμε κανάν καλό μάστορα να ξέρει από το δικό μου εκεί γύρω;'' και να τελειώνει η δουλειά. Γνώμη μου, εγώ έτσι θα έκανα.

    Αλλά μάλλον ήθελες απλώς να τα πεις, έτσι δεν είναι;

    Καλημέρα
    Το πρόβλημά μου είvαι διάχυτο σε όλο το κείμεvο,
    με περιφραστικότητα και κομψότητα διατυπωμέvο...
    Τελευταία τροποποίηση από yes-u; 08/06/2017 στις 10:19.

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/08/2012
    Μηνύματα
    221
    Αποψη μου... Τα σκουτερακια χαλανε παντα κ χαλανε 100 πραματα σε αυτο.


    Τελικα δουλευει το σκουτερ;

    Επισης δεν καταλαβα τι προβλημα παρουσιαζει το σκουτερ σου (απλα οτι ο μαστορας ειπε οτι πηρε νερο)

  7. #7
    Το σκουτεράκι δουλεύει. Το ανεβάζω κεντρικό σταντ και ανοίγοντας το γκάζι, κόβει αντί να το παίρνει. Στην πορεία, για να ξεκινήσει από στάση, θέλει υποβοήθηση με τα πόδια. Και ένα νέο πρόβλημα που προέκυψε μόλις έφυγα από το συνεργείο, μου έσβησε τρεις φορές στο δόμο για το σπίτι, κάνοντας πριν την τελευταία του πνοή κάτι τσαφ-τσουφ... το πιθανότερο SoR, όπως λες κι εσύ, να είναι διάφορα τα θέματά του...

  8. #8
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Ηλεκτρονική ή πηνία?

    Η ηλεκτρονική μπορεί να προκαλέσει προβλήματα τέτοιου τύπου. Προβλήματα που σε πρώτη φάση σε κάνουν να υποψιαστείς το καρμπ και το σύστημα τροφοδοσίας. Μετά απ' όλα αυτά που έγραψες το πρόβλημα παρέμεινε αλλά δεν το είχε στο βαθμό που περιγράφεις εσύ. Είχαμε τη δυνατότητα να δοκιμάσουμε άλλη ηλεκτρονική και το πρόβλημα διορθώθηκε για λίγα χλμ αλλά επανήλθε. Σε τηλέφωνο στην εταιρία μας είπαν να ελέγξουμε και τα πηνία. Ανοίχτηκαν, καθαρίστηκαν και το πρόβλημα λύθηκε.

    Έλεγξε και το μπουζί σου για να δεις τι καύση κάνει το μηχανάκι σου. Ρελαντί κρατάει?
    Sent from me using a computer.

Παρόμοια θέματα

  1. ζητειται ''καστορας''...δλδ μαστορας...
    από George_M. στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2011, 21:05
  2. ΖΗΤΕΙΤΑΙ..ΝΧ.250cc..DOMINATOR
    από jimbar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2004, 12:17
  3. Σοσ Ζητειται Αιμα !!!!!!!!!
    από jimbar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2004, 09:44
  4. Ζητειται ..τραγουδιστησ...
    από DUKASII στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 19:36
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2003, 08:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF