Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 25

Θέμα: Suzuki gs 500 - ατροφια

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/06/2013
    Μηνύματα
    15

    Suzuki gs 500 - ατροφια

    Καλησπερα στο φορουμ..

    Εχω λοιπον κι εγω το gs 500 το οποιο μεχρι τωρα δε μου χει βγαλει κανενα σοβαρο προβλημα. Χρονολογια 2005 με 50000 χλμ πανω. Το προβλημα που εχει βγαλει τωρα ειναι απ οτι φαινεται στο καρμπυρατερ και μου χει στερησει τον υπνο (και μαλλον φταιει μαστορας..)

    Συντομο ιστορικο:
    Πριν ενα μηνα πηγαινα ταξιδι (Θεσσαλονικη-Πατρα) και στη διαδρομη βλεπω οτι εχει καψει το διπλασιο απο οτι καιει συνηθως (10lt/100 ) και στη συνεχεια, καπου στα Γιαννενα αρχισε να χανει σταδιακα δυναμη ωσπου εσβησε τελειως. Περιμενα 20 λεπτα ξαναπηρε μπροστα τελικα και συνεχισα τελειως κανονικα με κανονικη καταναλωση. Γυρισα τελικα Θεσσαλονικη το αφησα μια μερα και οταν πηγα να το ξαναβαλω δεν επαιρνε ενω ολα τα ηλεκτρικα δουλευαν κανονικα και η μιζα γυρνουσε.
    Τελικα ηταν φθαρμενες οι βελονες στα καρμπ και μαλλον μπηκε καποιο σκουπιδακι απο ντεποζιτο και γινοταν υπερχειληση μεσα στον κυλινδρο με αποτελεσμα να βρεχεται το μπουζι και να μην παιρνει μπροστα.
    Εκανα λοιπον καθαρισμα καρμπυρατερ σε μαστορα (καρμπυρατερας που ασχολειται κυριως με αμαξια) και πηρα το μηχανακι στα χερια μου.

    Τωρα αυτο που γινεται ειναι οτι η υπερχειληση εχει σταματησει και το μηχανακι παιρνει μπροστα ανετα αλλα εχει δημιουργηθει αλλο προβλημα.
    Οταν εχω νεκρα το γκαζι ανταποκρινεται κανονικα και ανεβαζει στροφες ανετα, αλλα οταν κουμπωνω ταχυτητα μετα τις 4000 στροφες το πολυ σε ευθεια, οσο και να ανεβαζεις το γκαζι οι στροφες μενουν σταθερες η πεφτουν. Σε ανηφορα ειναι πολυ χειροτερο μπορει και να μην εχει δυναμη να ξεκινησει καν. Οταν μπουκωσει παταω συμπλεκτη και ξαναβαζω ταχυτητα και ξαναγινεται το ιδιο.

    Ξαναπηγα τα καρμπυρατερ στον ιδιο καρμπυρατερα ο οποιος τα ξαναρυθμισε και μου ειπε με πολυ σιγουρια οτι τα καρμπυρατερ ειναι σωστα ρυθμισμενα και το προβλημα θα πρεπει να προερχεται απο αλλου...

    Το ρουμπινετο μου δουλευει με υποπιεση και το ελεγξα δουλευει μια χαρα. Ελεγξα και ολα τα λαστιχακια βενζινης μην ειναι μπλοκαρισμενο κανενα και δεν υπαρχει εξωτερικη διαρροη πουθενα.

    Αν εχετε καποια ιδεα για το τι μπορει να συμβαινει με σωζετε γιατι εχω απελπιστει με τα μαστορια που εχω γνωρισει και απ οτι φαινεται δεν εχω αλλα λεφτα για πεταμα.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της @topos
    Εγγραφή
    27/06/2008
    Μηνύματα
    146
    Χωρις να ξερω πολλα-πολλα, η σκεψη μου θα πηγαινε σε ηλεκτρολογικο προβλημα.
    Η ισως ακομα κ στο φιλτρο αερα/φιλτροκουτι.Δεν πειραξε τιποτα ο μαστορας τιποτα εκει τριγυρω?

  3. #3
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από astralwind Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα στο φορουμ..

    Εχω λοιπον κι εγω το gs 500 το οποιο μεχρι τωρα δε μου χει βγαλει κανενα σοβαρο προβλημα. Χρονολογια 2005 με 50000 χλμ πανω. Το προβλημα που εχει βγαλει τωρα ειναι απ οτι φαινεται στο καρμπυρατερ και μου χει στερησει τον υπνο (και μαλλον φταιει μαστορας..)

    Συντομο ιστορικο:
    Πριν ενα μηνα πηγαινα ταξιδι (Θεσσαλονικη-Πατρα) και στη διαδρομη βλεπω οτι εχει καψει το διπλασιο απο οτι καιει συνηθως (10lt/100 ) και στη συνεχεια, καπου στα Γιαννενα αρχισε να χανει σταδιακα δυναμη ωσπου εσβησε τελειως. Περιμενα 20 λεπτα ξαναπηρε μπροστα τελικα και συνεχισα τελειως κανονικα με κανονικη καταναλωση. Γυρισα τελικα Θεσσαλονικη το αφησα μια μερα και οταν πηγα να το ξαναβαλω δεν επαιρνε ενω ολα τα ηλεκτρικα δουλευαν κανονικα και η μιζα γυρνουσε.
    Τελικα ηταν φθαρμενες οι βελονες στα καρμπ και μαλλον μπηκε καποιο σκουπιδακι απο ντεποζιτο και γινοταν υπερχειληση μεσα στον κυλινδρο με αποτελεσμα να βρεχεται το μπουζι και να μην παιρνει μπροστα.
    Εκανα λοιπον καθαρισμα καρμπυρατερ σε μαστορα (καρμπυρατερας που ασχολειται κυριως με αμαξια) και πηρα το μηχανακι στα χερια μου.

    Τωρα αυτο που γινεται ειναι οτι η υπερχειληση εχει σταματησει και το μηχανακι παιρνει μπροστα ανετα αλλα εχει δημιουργηθει αλλο προβλημα.
    Οταν εχω νεκρα το γκαζι ανταποκρινεται κανονικα και ανεβαζει στροφες ανετα, αλλα οταν κουμπωνω ταχυτητα μετα τις 4000 στροφες το πολυ σε ευθεια, οσο και να ανεβαζεις το γκαζι οι στροφες μενουν σταθερες η πεφτουν. Σε ανηφορα ειναι πολυ χειροτερο μπορει και να μην εχει δυναμη να ξεκινησει καν. Οταν μπουκωσει παταω συμπλεκτη και ξαναβαζω ταχυτητα και ξαναγινεται το ιδιο.

    Ξαναπηγα τα καρμπυρατερ στον ιδιο καρμπυρατερα ο οποιος τα ξαναρυθμισε και μου ειπε με πολυ σιγουρια οτι τα καρμπυρατερ ειναι σωστα ρυθμισμενα και το προβλημα θα πρεπει να προερχεται απο αλλου...

    Το ρουμπινετο μου δουλευει με υποπιεση και το ελεγξα δουλευει μια χαρα. Ελεγξα και ολα τα λαστιχακια βενζινης μην ειναι μπλοκαρισμενο κανενα και δεν υπαρχει εξωτερικη διαρροη πουθενα.

    Αν εχετε καποια ιδεα για το τι μπορει να συμβαινει με σωζετε γιατι εχω απελπιστει με τα μαστορια που εχω γνωρισει και απ οτι φαινεται δεν εχω αλλα λεφτα για πεταμα.
    Δοκίμασε να το δουλέψεις με το ρακορ βενζίνης στο pri ωστε να είσαι σίγουρος οτι δεν φταίει αυτό.
    Το πρόβλημα είναι τροφοδοσία, αλλά σε τι κατάσταση είναι τα καρμπυρατερ σου δεν μπορεί να το ξέρει κανείς μέσω internet.
    Δες και τις μεμβράνες αν ξέρεις να τα ανοίξεις, ίσως υπαρχει τρύπα. Τα μπουζί πιστεύω οτι θα δείχνουν φτωχό μίγμα και πιθανολογώ καποιο βουλωμένο ζιγκλέρ.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/06/2013
    Μηνύματα
    15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Δοκίμασε να το δουλέψεις με το ρακορ βενζίνης στο pri ωστε να είσαι σίγουρος οτι δεν φταίει αυτό.
    Το πρόβλημα είναι τροφοδοσία, αλλά σε τι κατάσταση είναι τα καρμπυρατερ σου δεν μπορεί να το ξέρει κανείς μέσω internet.
    Δες και τις μεμβράνες αν ξέρεις να τα ανοίξεις, ίσως υπαρχει τρύπα. Τα μπουζί πιστεύω οτι θα δείχνουν φτωχό μίγμα και πιθανολογώ καποιο βουλωμένο ζιγκλέρ.
    To δοκιμασα και στο PRIME και εκανε τα ιδια δεν ειναι προβλημα ρουμπινετου. Τα μπουζι πως μπορω να καταλαβω οτι δειχνουν φτωχο μιγμα;
    Ο καρμπυρατερας που τ ανοιξε παντως μου πε οτι ειναι σε αριστη κατασταση τα καρμπυρατερ. Θα τα ξανανοιξω και θα κανω οτι μπορω.
    Ελπιζω επισης να μην ειναι καποιο ηλεκτρολογικο προβλημα..
    Ευχαριστω για τις απαντησεις..

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Apache
    Εγγραφή
    02/08/2016
    Μηνύματα
    450
    "Ετσι όπως το περιγράφεις δείχνει ότι το μηχανάκι μένει από βενζίνη (νεκρά όλα ΟΚ και με φορτίο δεν ανεβάζει στροφές), ο καρμπυρατεράς σου μάλλον δεν ξέρει να σου ρυθμίσει το ύψος στα φλοτέρ με αποτέλεσμα να έχεις μικρή στήλη και να μένει το μηχανάκι από καύσιμο σε συνθήκες φορτίου, βρές οπωσδήποτε το Service maual της μηχανής ή πήγαινε σε άλλον μάστορα...

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Apache
    Εγγραφή
    02/08/2016
    Μηνύματα
    450
    Δες εδώ που λέει Float height για το μηχανάκι σου
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Χωρίς τίτλο.jpg 
Προβολές:	204 
Μέγεθος:	96,5 KB 
ID:	381579
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Χωρίς τίτλο.jpg‎   Χωρίς τίτλο.jpg‎  

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    δοκιμασε με ανοιχτη ταπα στο τεποζιτο
    αν δε δουλεψει βγαλε το ρουμπινετο και καθαρισε το φιλτρακι του
    και τσεκαρε μηπως εχει τσακισει καποιο σωληνακι παροχης η αναπνοης

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/06/2013
    Μηνύματα
    15
    Toyar τα σωληνακια ολα τα βγαλα και τα ξαναβαλα δεν υπαρχει πουθενα προβλημα ( η μηχανη εχει λυθει ηδη δυο φορες, μια απο μαστορα και μια απο μενα χωρις να αλλαξει τιποτα).
    Επισης το ρουμπινετο μου το ξανατεσταρα δεν εχει προβλημα. Επισης φιλτρο βενζινης δεν εχει η μηχανη.

    Apache κι εγω το πρωτο πραγμα που σκεφτηκα αυτο ηταν και οταν ξαναπηγα σε αυτον τον καρμπυρατερα του ειπα για το υψος της βελονας.
    Οταν τα ξαναπηρα μου ειπε οτι την εχει κατεβασει οσο περισσοτερο γινεται και αμα την ανοιξει κι αλλο δε θα δουλευει (μπορει αυτο να προκαλεσε το προβλημα
    Ωραια θα τα ξανανοιξω και θα βαλω τη βελονα στο υψος που λεει το manual και θα δουμε..
    Ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της astrapogiannos7
    Εγγραφή
    03/11/2016
    Μηνύματα
    186
    μήπως το φλοτερ έχει τρυπήσει και παίρνει βενζίνη μέσα ? βγαλε το και δες σε τι κατάσταση είναι και αν έχει μέσα βενζίνη

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    φιλτρο βενζινης υπαρχει και ειναι ενσωματωμενο στο ρουμπινετο πιθανοτατα μεσα στο τεποζιτο
    αν αυτο εχει μπουκωσει απο τα χρονια η ροη της βενζινης υπαρχει αλλα δεν επαρκει οταν αυξανεται το φορτιο

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/06/2013
    Μηνύματα
    15
    To φλοτερ τελευταια φορα που τ ανοιξαμε ηταν μια χαρα δεν ηταν τρυπιο.
    Toyar εχεις δικιο αυτο το φιλτρο υπαρχει στο ρουμπινετο που ειναι μεσα στο ντεποζιτο το οποιο παρολο που ηταν πεντακαθαρο το ξανακαθαρισα για καλο και για κακο..
    Απ οτι βλεπω λοιπον ολα οδηγουν καπου καρμπυρατερ. Θα τα ανοιξω και θα ενημερωσω

  12. #12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από astralwind Προβολή μηνύματος
    Toyar τα σωληνακια ολα τα βγαλα και τα ξαναβαλα δεν υπαρχει πουθενα προβλημα ( η μηχανη εχει λυθει ηδη δυο φορες, μια απο μαστορα και μια απο μενα χωρις να αλλαξει τιποτα).
    Επισης το ρουμπινετο μου το ξανατεσταρα δεν εχει προβλημα. Επισης φιλτρο βενζινης δεν εχει η μηχανη.

    Apache κι εγω το πρωτο πραγμα που σκεφτηκα αυτο ηταν και οταν ξαναπηγα σε αυτον τον καρμπυρατερα του ειπα για το υψος της βελονας.
    Οταν τα ξαναπηρα μου ειπε οτι την εχει κατεβασει οσο περισσοτερο γινεται και αμα την ανοιξει κι αλλο δε θα δουλευει (μπορει αυτο να προκαλεσε το προβλημα
    Ωραια θα τα ξανανοιξω και θα βαλω τη βελονα στο υψος που λεει το manual και θα δουμε..
    Ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις
    ώπα κάτι δεν κατάλαβες. Το ύψος της βελόνας και το float hight δεν είναι το ίδιο.

    Ο Apache λέει να ανοίξεις το λεκανάκι και να μετρήσεις το φλοτέρ σε ποιό ύψος κόβει την ροή.

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/06/2013
    Μηνύματα
    15
    Τελικα ανοιξα τα καρμπς για να ρυθμισω υψος φλοτερ και οντως ηταν λιγο εκτος. Τα εβαλα εκει που ελεγε το μανιουαλ (13 χιλιοστα) και ελεγξα τα τζετακια μηπως ειναι βουλωμενα, αλλα ηταν κομπλε.
    Η μηχανη εχει ακριβως το ιδιο προβλημα παλι οποτε μαλλον δεν ηταν αυτο.

    Αυτο που ξεχασα να αναφερω ειναι οτι οταν η μηχανη ειναι κρυα και μονο τοτε κανει αυτο: ενω θα παρει μπροστα χωρις τσοκ ( εχει ζεστη) αμα πατησω γκαζι σβηνει ενω αμα ανοιξω τσοκ ανεβαζει στροφες κανονικα μεχρι να ζεσταθει λιγο οποτε και το γκαζι δουλευει κανονικα (στη νεκρα παντα).
    Επισης ο κινητηρας βγαζει παραπανω θερμοτητα απο το συνηθισμενο (αυτο τωρα που αλλαξα το υψος των φλοτερ)..
    Καμια ιδεα;

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    δοκιμασες με ανοιχτη ταπα;

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/06/2013
    Μηνύματα
    15
    ναι δοκιμασα παλι τα ιδια..
    Απελπισια

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ερωτση για Suzuki Gs 500
    από FJ στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 01/10/2007, 01:02
  2. Suzuki GS 500
    από jimmmm12 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 06/10/2006, 08:31
  3. Suzuki Gs 500 , για αρχάριο?
    από tsofras στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 23/06/2006, 10:07
  4. γνωμη για Suzuki Gs 500 E
    από paptkd στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2006, 15:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF