Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 46

Θέμα: Οδήγηση moto με δίπλωμα αυτοκινήτου

  1. #31
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Οι περισότερες ασφαλιστικές και κυρίως οι απρόσωπες ,στέλνουν mail με το συμβόλαιο αφού πληρωσεις και ο οδηγός έχει την υποχρέωση να το εκτυπώσει κατευθείαν και μάλιστα έγχρωμο.
    Είναι παρα πολλές οι φορές που έτυχε αυτό που ανέφερα.
    Έγχρωμο όχι, μόνο η πράσινη κάρτα νομίζω πως είναι έγχρωμη.

    Πάντως εγώ και έγχρωμο το έχω και με επισυναπτόμενη την απόδειξη πληρωμής.


    (πινακίδα δεν έχω - πάλι )

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή θες να μας πεις ότι ο λόγος που οι άνεργοι 25χρονοι δεν κυκλοφορούν με μηχανάκια είναι επειδή δεν έχουν δίπλωμα ΑΜ (αλλά έχουν δίπλωμα αυτοκινήτου από τα 18)


    ξερεις και ξερω οτι το διπλωμα αυτοκινητου στα 18 ειναι must..παιρνεται με το καλημερα που "το παιδι" μπαινει σε μια σχολη (ειτε ΤΕΙ, ειτε ΑΕΙ)...
    και η δικαιολογια ειναι οτι πρεπει καπως να μετακινειται για την σχολη, να πηγαινει τις βολτες του τα βραδια χωρις να δανειζεται το οικογενειακο ή της μαμας και αλλα πολλα...και συνηθως αγοραζεται μαζι και ενα μεταχειρο μικρο αμαξακι τυπου yaris...

    επειδη ομως το yaris οταν παει για σερβις ή ζητησει ανταλλακτικο κοστιζει πολυ παραπανω απο το οποιοδηποτε παπακι/σκουτερακι 125cc, θα στραφουν εκει για να γλιτωσουν οτι γλιτωνεται...


    το θεμα ειναι οτι θα τους δοθει η ευκαιρια εκει που δεν το ειχαν καν στο μυαλο τους οτι μπορουν να κανουν την δουλεια τους πιο φτηνα και πιο ευκολα...και χωρις κοστος...δλδ με το καλημερα το διπλωμα επιτρεπει μηχανακι, ψαχνουμε ποσο εχουν αυτα τα ρημαδια, ρωταμε 2-3 γνωστους που ξερουμε οτι καβαλανε, μπαινουμε και σε ενα φορουμ (οι πιο ψαγμενοι) και πουλαμε το 'ρδελο που κοστιζει πολλα και παιρνουμε την οικονομια την ιδια...

  3. #33
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.104
    Ξεχνάς ότι οι περισσότεροι γονείς στην Ελλάδα δε θέλουν να βλέπουν μηχανάκι για τα παιδιά τους ούτε σε εικόνες. Δυσκολεύονται να αγοράσουν μηχανάκι παιδιά που θέλουν και το αγαπάνε, λόγω γονέων. Δε θα τους τα φορτώσουν με το ζόρι, ρισκάροντας τη ζωή τους, για να κάνουν οικονομία.

    Εγώ πιστεύω ότι δε θα αλλάξουν πολλά πράγματα, ακόμα κι αν εφαρμοστεί.

    Όπως έχει ειπωθεί ήδη, ναι, από τη μία δεν είναι καλό να οδηγεί μοτοσικλέτα νομίμως κάποιος που δεν έχει καβαλήσει ποτέ και δεν είχε ποτέ κάποια εκπαίδευση, αλλά από την άλλη, δεν υπάρχει εκπαίδευση ούτως ή άλλως, με το σύστημά μας.
    Life begins at 45°.

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Όμως , πιο εύκολα περνας ένα «ψαρωμένο» μηχανάκι παρα ένα αυτοκίνητο στην κίνηση.


    επετρεψε μου να διαφωνησω...
    οταν βλεπω μηχανακι μπροστα μου "ζυγιζω" την κινηση μου x10 απ'οτι με το αυτοκινητο...

    τα αυτοκινητα πηγαινουν ωραια ωραια στις λωριδες τους και προσεχεις μονο τιποτα "γρηγοροπουλους" που τους αρεσουν οι σφηνες...και αυτοι εχουν εκλειψει λογω ακριβου καυσιμου...
    τα μηχανακια και δη τα μικρα ειναι ο ορισμος του απροβλεπτου οχηματος...

  5. #35
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    24/11/2013
    Μηνύματα
    754
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    επετρεψε μου να διαφωνησω...
    οταν βλεπω μηχανακι μπροστα μου "ζυγιζω" την κινηση μου x10 απ'οτι με το αυτοκινητο...

    τα αυτοκινητα πηγαινουν ωραια ωραια στις λωριδες τους και προσεχεις μονο τιποτα "γρηγοροπουλους" που τους αρεσουν οι σφηνες...και αυτοι εχουν εκλειψει λογω ακριβου καυσιμου...
    τα μηχανακια και δη τα μικρα ειναι ο ορισμος του απροβλεπτου οχηματος...
    Tora telis poy den telo, kiota telo si den teliw. Kai ego tora den telo gia na telis otan telo.

  6. #36
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος

    το θεμα ειναι οτι θα τους δοθει η ευκαιρια εκει που δεν το ειχαν καν στο μυαλο τους οτι μπορουν να κανουν την δουλεια τους πιο φτηνα και πιο ευκολα...και χωρις κοστος...δλδ με το καλημερα το διπλωμα επιτρεπει μηχανακι, ψαχνουμε ποσο εχουν αυτα τα ρημαδια, ρωταμε 2-3 γνωστους που ξερουμε οτι καβαλανε, μπαινουμε και σε ενα φορουμ (οι πιο ψαγμενοι) και πουλαμε το 'ρδελο που κοστιζει πολλα και παιρνουμε την οικονομια την ιδια...




    το μετρο που συζητανε λεει οτι για να οδηγησει χωρισ διπλωμα 125 cc ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΠΕΝΤΕ ΧΡΟΝΙΑ απο την αποκτηση διπλωματος αυτοκινητου.

    σημερα ισχυει και θα ισχύει οτι στα 18 μπορεί να δώσει για δίπλωμα μότο και να οδηγεί από τα 18 με δίπλωμα μικρη μοτο.


    τι θεωρείς πιο επικίνδυνο?

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ξεχνάς ότι οι περισσότεροι γονείς στην Ελλάδα δε θέλουν να βλέπουν μηχανάκι για τα παιδιά τους ούτε σε εικόνες. Δυσκολεύονται να αγοράσουν μηχανάκι παιδιά που θέλουν και το αγαπάνε, λόγω γονέων. Δε θα τους τα φορτώσουν με το ζόρι, ρισκάροντας τη ζωή τους, για να κάνουν οικονομία.


    αναγκα και οι Θεοι πειθονται...

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    το μετρο που συζητανε λεει οτι για να οδηγησει χωρισ διπλωμα 125 cc ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΠΕΝΤΕ ΧΡΟΝΙΑ απο την αποκτηση διπλωματος αυτοκινητου.

    σημερα ισχυει και θα ισχύει οτι στα 18 μπορεί να δώσει για δίπλωμα μότο και να οδηγεί από τα 18 με δίπλωμα μικρη μοτο.


    τι θεωρείς πιο επικίνδυνο?


    δεν μπαινουν ρε συ σε ζυγαρια αυτα...
    πιο επικινδυνο ειναι να μην συνειδητοποιεις τι μπορεις να κανεις με το οχημα σου, τι βλαβη μπορει να επιφερει σε εσενα μια λαθος κινηση, ποσο δυσκολο ειναι να προβλεπεις συνεχως κινδυνους για να τους αποφυγεις αν και οταν γινουν, κλπ..κλπ...

    αν ο 18χρονος ειναι συνειδητοποιημενος δεν θα το φαει (ευκολα) το κεφαλι του...μεγαλη κουβεντα βεβαια αλλα λεμε τωρα...λες και εμεις δεν καναμε μαλακιες και γλιτωσαμε...αλλα ειναι και ο παραγοντας τυχη στην μεση που ειναι εντελως απροβλεπτος...
    αν ο 25χρονος καβαλησει πρωτη φορα και δεν εχει το μυαλο να οδηγησει φτιαχνοντας σεναρια στο μυαλο του, θα το φαει το κεφαλακι του...

    και τουμπαλιν..
    και ο 18 μπορει να σκοτωθει και ο 23 χρονος με τα 5 χρονια διπλωμα αυτοκινητου μπορει να σκοτωθει...


    εμεις εδω μιλαμε για τους 23+ με διπλωμα ΜΟΝΟ αυτοκινητου οπου μια ωραια πρωϊα οπως η σημερινη ή η αυριανη του δοθει η δυνατοτητα χωρις αλλες εξετασεις και λεφτα, αντε ενα παραβολο των 30€ για να βγει καινουργια καρτα, να οδηγησουν οχηματα που μεχρι προτινος μονο τα βλεπανε στον δρομο και δεν ηξεραν τι σημαινει ημιαυτοματο, αυτοματο, διχρονο, τρικυλινδρο κλπ...

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    αναγκα και οι Θεοι πειθονται...
    Συμφωνώ με το βρέφος ,μην ξεχνάς ότι υπάρχουν και οι μανάδες στη μέση...

  10. #40
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    επετρεψε μου να διαφωνησω...
    οταν βλεπω μηχανακι μπροστα μου "ζυγιζω" την κινηση μου x10 απ'οτι με το αυτοκινητο...

    τα αυτοκινητα πηγαινουν ωραια ωραια στις λωριδες τους και προσεχεις μονο τιποτα "γρηγοροπουλους" που τους αρεσουν οι σφηνες...και αυτοι εχουν εκλειψει λογω ακριβου καυσιμου...
    τα μηχανακια και δη τα μικρα ειναι ο ορισμος του απροβλεπτου οχηματος...
    Βρε, και δεν διαφωνεις..κουβεντα κάνουμε..

    Αυτό τώρα δεν μπορεί να αποδειχθεί μιας και εχει να κάνει με τις προσωπικές εμπειρίες του καθενός.
    Προσωπικά , οι φορες που εχω κινδυνεύσει από δίκυκλο στην κίνηση είναι ελάχιστες σε σχέση με τα αυτοκίνητα.

    Μάλιστα, τις περισσότερες φορές , τα δίκυκλα τα οδηγούσαν όχι ψαρωμένοι αλλά «έλα μωρε εγώ το χω ποιος τους γαμει τους καθρέφτες» σταυρουδάκι στο τιμονι και nofear σκουφος..δυο φορεσ εχουν σκασει στην μπροστινη μου ροδα..
    Αλλα ειπαμε αυτά είναι προσωπική εμπειρία του καθενος.

    Για μένα , οτιδήποτε αποσύρει αυτοκίνητα από την πολη , μόνο καλό κάνει.

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.291
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος

    Για μένα , οτιδήποτε αποσύρει αυτοκίνητα από την πολη , μόνο καλό κάνει.
    Καλά στη πόλη για να είμαστε safe θα έπρεπε κανονικά να κυκλοφορούμε μόνο με συγκρουόμενα (με ρεύμα από τα σύρματα των τρόλεϊ)
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  12. #42
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.949
    Όταν είχα παει Πόρο είχα νοικιάσει γουρούνα και μλυ ζητήθηκε δίπλωμα αυτοκινήτου που θα πρέπει να έχει κλείσει ενα έτος απο την ημερομηνία έκδοσης του. Σε άλλη περίπτωση στην Ίο πάλι για γουρούνα μου ζήτησαν δίπλωμα μηχανής και να δώσω 200ευρω σαν εγγύηση και θα μου επέστρεψαν εφόσον δεν είχα κάνει κάποια ζημιά στο ΑTV...γενικά ότι γουστάρει ο καθένας ζητάει...
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  13. #43
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ναι, αλλά εφόσον είναι υποχρεωμένος να το εκτυπώσει, δεν είναι δουλειά του "οργάνου" να κοιτάξει το email του ή το σύστημα. Του κόβει κλήση και τέλος. Άρα αναφέρθηκε ανούσια αυτή η περίπτωση. Αυτό σου λέει.
    Άλλο πράγμα εννοούσα,αλλά τέλος πάντων

  14. #44
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Στα νησιά που νοικιάζουν σε τουρίστες τα νοικιάζουν με το δίπλωμα του αυτοκινήτου.

    Όταν πέφτουν και σκοτώνονται δεν ξέρω τι γίνετε.
    Nαι, διοτι ο νομος τους καλυπτει εφοσον απο πολλες χωρες με το διπλωμα Β εχεις και το Α1. Στις χωρες που δεν ισχυει και δεν αναγραφεται στην αδεια οδηγησης, πλεον δεν νοικιαζονται μηχανακια διοτι κοβονται κ@λοι. Ισως κανενας κατσαπλιας σε καποιο νησακι να το κανει αλλα γενικα αποφευγεται.
    MADE IN JAPAN 日本製

  15. #45
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Μ' αρέσει που βάζετε και την "εκπαίδευση" στην εξίσωση για να πάρεις δίπλωμα μοτο. Από ποιόν?? Από τον εκπαιδευτή?? Και ο έλεγχος από από τους εξεταστές να κάνεις 8άρια ανάμεσα σε κορίνες ή κοτρώνες και να απλώνεις το ξερό σου αντί για φλας???
    Κακά τα ψέματα η εκπαίδευση ήρθε στους περισσότερους από την χρήση στον δρόμο και σε λιγότερους από κάποια σχολεία που όμως εμείς οι παλιότεροι δεν είχαμε. Όπως λοιπόν μάθαμε εμείς έτσι θα μάθει και ο σημερινός νέος αναβάτης και χρήστης αυτοκινήτου. Ή θα μάθει στον δρόμο ή θα πάει σχολείο. Καμία σχολή οδηγών δεν σε μαθαίνει να οδηγείς, να περνάς τις εξετάσεις σε μαθαίνει. Για μένα και το όριο ηλικίας λάθος είναι, μόνο για ψυχολογικούς λόγους μπαίνει. Έχω δει και 18άρη μυαλωμένο και 50άρη κάγκουρα. Η ηλικία πραγματικά δεν παίζει κανέναν ρόλο. Η παιδεία σε συνάρτηση με το γονίδιο είναι αυτές που παίζουν πρωταρχικό ρόλο στο πως θα συμπεριφερθείς στους δρόμους.
    Η μεγάλη μου (σχεδόν 25) φοράει το κράνος για όσο την βλέπω, αντίθετα με την μικρή (σχεδόν 12) που δεν ανεβαίνει ποτέ στο μηχανάκι χωρίς κράνος. Και οι δυο την ίδια παιδεία κι εκπαίδευση είχαν από μένα, αλλά προφανώς η μεγάλη έχει το καγκουρογονίδιο που δεν παλεύεται οπότε της κόπηκε το δίτροχο (τουλάχιστον από μένα)
    Εν κατακλείδι κι εγώ συμφωνώ ότι δεν είναι κακό να δοθεί η δυνατότητα σε οδηγούς αυτοκινήτου με σχετική πείρα στους δρόμους να οδηγήσουν νόμιμα ένα μικρό δίκυκλο. Σαν μέτρο ανακούφισης νομίζω πρέπει να το δείτε και στην κίνηση και στο πάρκιν. Όσοι θελήσουν θα το εξελίξουν λίγο παραπέρα και ίσως τους δούμε μια μέρα παρέα μας σε βόλτες όσοι το δουν απλά σαν μέσο μετακίνησης θα περιοριστούν σε διεκπαιρεωτικά χιλιόμετρα.



    @Μπλιτζ
    Ομολογώ στο "εν κατακλείδι" ζορίστηκα, έψαξα Google για το σωστό :P
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2014, 00:19
  2. MP3 Piaggio με δίπλωμα Ι.Χ.;;;;;
    από Gandalf dr685sm στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 102
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2010, 09:00
  3. Ερωτηση σχετικα με διπλωμα
    από NUKE στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 14/11/2007, 00:49
  4. Η διαμάχες των μελών moto με τους Mods σε Βιντεο!
    από powerphot στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 10/10/2006, 06:23
  5. Honda FMX 650 με δίπλωμα Α1
    από nmk_extreme στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2006, 19:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF