Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 46

Θέμα: Οδήγηση moto με δίπλωμα αυτοκινήτου

  1. #1

    Οδήγηση moto με δίπλωμα αυτοκινήτου

    ....Συγκεκριμένα, η πρόταση που έχει «τεθεί στο τραπέζι» και που εξετάζεται πολύ σοβαρά, είναι οι κάτοχοι διπλώματος αυτοκινήτου να μπορούν να οδηγήσουν μοτοσικλέτας έως 125 κ.εκ. Η πρόταση αυτή δεν έχει τεθεί αυθαίρετα, διότι σε Ιταλία, Ισπανία, Γαλλία, Πορτογαλία, Βέλγιο και Πολωνία, έχουν ακριβώς τέτοια νομοθεσία, χωρίς αρνητικές επιπτώσεις όσον αφορά στα τροχαία ατυχήματα.
    Πάντως, η ασφαλιστική δικλείδα για να ισχύσει κάτι τέτοιο, είναι οι κάτοχοι διπλώματος αυτοκινήτου να το έχουν τουλάχιστον μια 5ετία, ώστε να αποκλείονται αυτομάτως 18χρονοι να μπορούν να οδηγήσουν με αυτόν τον τρόπο μοτοσικλέτα.

    Κατά συνέπεια, χρήση του δικαιώματος θα μπορούν να κάνουν όσοι είναι άνω των 23 ετών, δείχνοντας μεγαλύτερη ωριμότητα.

    https://emotogr.blogspot.gr/2017/04/...nitou.html?m=1

    Χμμμμμ..

  2. #2
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.129
    Στα νησιά που νοικιάζουν σε τουρίστες τα νοικιάζουν με το δίπλωμα του αυτοκινήτου.

    Όταν πέφτουν και σκοτώνονται δεν ξέρω τι γίνετε.

  3. #3
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Δεν ξέρω τι γίνεται στα νησιά και αν τους ελεγχει κανένας.
    Αλλά κάποια τετράτροχα - quad- γουρουνες,η και τρίτροχα, οδηγούνται βαση νομού με δίπλωμα αυτοκινήτου, και χωρίς να είναι υποχρεωτικό (νομίζω) το προστατευτικό κράνος.
    Αλλά η οδήγηση και μόνο μιας μοτοσυκλέτας, διαφέρει εντελώς απο την οδήγηση ενος αυτοκινήτου.
    Ακόμα και αν το μηχανάκι είναι ενα ταπεινό σκούτερ.
    Η δικαιολογία οτι οδηγαω χρόνια αυτοκίνητο, φορτηγό η δεν ξέρω τι άλλο είναι τουλαχιστον γελοία.
    Το να δωσουνε δικαίωμα απόκτησης διπλώματος μότο έστω και μέχρι τα 125cc ,σε κατόχους διπλώματος αυτοκινήτου χωρίς την παραμικρή εμπειρία είναι αν μη τι άλλο επικίνδυνη.
    Το άρθρο αναφέρει οτι το μέτρο εφαρμόζεται με επιτυχία στο εξωτερικό.
    Αλλά δεν αναφέρει ξεκάθαρα αν υπάρχουν προϋποθέσεις αυτού.

  4. #4
    Αν, ισχύσει,εχει τα καλά και τα κακά του.
    Κατ'αρχήν , λέει σαν δικλείδα τα 23 τουλάχιστον χρόνια.
    Όριο τα 125 κε
    Σίγουρα,το δίπλωμα αυτοκινήτου δεν σου δίνει εμπειρία δικύκλου,όμως ούτε και τα διπλώματα που έβγαζε η αστυνομία για 50ρια ή ακόμα και τα μικρά διπλώματα σου δίνουν καμία σοβαρή εμπειρία.

    Ο σκοπός,μάλλον,είναι να ενισχυθούν οι πωλήσεις σε μικρά μότο μιας και θα είναι πιο εύκολο.

    Παράλληλα,ίσως αποσυρθούν αυτοκίνητα από την καθημερινή κίνηση στις πόλεις και μπουν μικρά μότο.
    Λιγότερη κίνηση ,καυσαέριο,θέσεις πάρκινγκ.

    Ίσως,δεν είναι κακό.

  5. #5
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Επειδή έχω τύχει αρκετές φορές σε εξετάσεις διπλωμάτων για 50αρι.
    Το 90% αυτών οδηγούσαν και είχαν εμπειρία.
    Και εδώ να προσθέσω μερικά θέματα του φόρουμ, που άνοιξαν με ερώτηση αυτό ακριβώς.
    <έχω αυτοκίνητο και για οικονομία θέλω μηχανάκι, αλλά δεν έχω εμπειρία>
    Η με παρεμφερή τίτλο.
    Οι προτροπές για μαθήματα,απόκτηση εμπειρίας ηταν η πλειοψηφία των απαντήσεων.
    Εστω οτι στους άνω των 23 ετών δίνεται το δικαίωμα απόκτησης διπλώματος μότο μέχρι 125cc.
    Αν θα κινηθεί η αγορά των παπιοσκουτερ και των μικρών μότο αμφιβάλλω με αυτό το μέτρο.
    Αν θα μπουνε κάποια ψιλά στα κρατικά ταμεία για την εκδοση νέου διπλώματος .
    Αυτό ναι
    Είμαι σίγουρος.
    Γιατί τα νέα διπλώματα τύπου κάρτας, προϋποθέτουν αντικατάσταση κάθε φορά που παίρνεις δίπλωμα άλλης κατηγορίας.
    Οι τιμές ποικίλουν αν το κανεις μόνος η το δώσεις σε διεκπεραιωτη η σε σχολή οδηγών κτλπ.
    Στα παλιά ροζ χάρτινα έμπαινε σφραγίδα στο ίδιο δίπλωμα

  6. #6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Επειδή έχω τύχει αρκετές φορές σε εξετάσεις διπλωμάτων για 50αρι.
    Το 90% αυτών οδηγούσαν και είχαν εμπειρία.
    Και εδώ να προσθέσω μερικά θέματα του φόρουμ, που άνοιξαν με ερώτηση αυτό ακριβώς.
    <έχω αυτοκίνητο και για οικονομία θέλω μηχανάκι, αλλά δεν έχω εμπειρία>
    Η με παρεμφερή τίτλο.
    Οι προτροπές για μαθήματα,απόκτηση εμπειρίας ηταν η πλειοψηφία των απαντήσεων.
    Εστω οτι στους άνω των 23 ετών δίνεται το δικαίωμα απόκτησης διπλώματος μότο μέχρι 125cc.
    Αν θα κινηθεί η αγορά των παπιοσκουτερ και των μικρών μότο αμφιβάλλω με αυτό το μέτρο.
    Αν θα μπουνε κάποια ψιλά στα κρατικά ταμεία για την εκδοση νέου διπλώματος .
    Αυτό ναι
    Είμαι σίγουρος.
    Γιατί τα νέα διπλώματα τύπου κάρτας, προϋποθέτουν αντικατάσταση κάθε φορά που παίρνεις δίπλωμα άλλης κατηγορίας.
    Οι τιμές ποικίλουν αν το κανεις μόνος η το δώσεις σε διεκπεραιωτη η σε σχολή οδηγών κτλπ.
    Στα παλιά ροζ χάρτινα έμπαινε σφραγίδα στο ίδιο δίπλωμα
    Κάπου τα μπερδεύεις.
    Κατ αρχήν ,και μόνο που λες ότι πιτσιρικάδες που έδιναν για 50ρι ενώπιον "οργάνων"(!!!!) και αποφάσισαν ότι ήταν "εμπειροι" δείχνει πόσο λάθος ήταν.

    Οι προτροπες για μαθήματα και απόκτηση εμπειρίας ποτέ δεν θα σταματήσουν.

    Το κράτος ΔΕΝ θα βγάλει από διπλώματα μιας και ΔΕΝ θα θέλουν αλλά διπλώματα παρά μόνο το δίπλωμα αυτοκινήτου.
    Τελευταία τροποποίηση από ggs; 26/04/2017 στις 09:11.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    24/11/2013
    Μηνύματα
    754
    Ποιο φλέγων ζήτημα για μένα είναι ο διαχωρισμός διπλώματος μοτοσυκλέτας και αυτοκινήτου.
    Tora telis poy den telo, kiota telo si den teliw. Kai ego tora den telo gia na telis otan telo.

  8. #8
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Το κράτος θα βγάλει
    Οι σχολές δεν θα βγάλουν.
    Το περιεγραψα ποιο πάνω.
    Κάθε κατηγορία που αλλαξεις στο δίπλωμα, το αντικαθιστάςμε άλλο καινούργιο.
    Και δεν είπα ότι οι αστυνομικοί αποφάσιζαν αν ηταν έμπειροι η όχι.
    Είπα ότι σχεδόν όλοι οδηγούσαν και είχαν μια κάποια εμπειρία - έστω οδηγική - και μετα έβγαζαν δίπλωμα.
    Στην συγκεκριμένη περίπτωση ένας που έβγαλε δίπλωμα αυτοκινήτου στα 18 και του χαρίζουν δίπλωμα μότο στα 23 χωρίς να έχει καμια επαφή, το μόνο που ξέρει είναι σήματα κτλπ

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Το κράτος θα βγάλει
    Οι σχολές δεν θα βγάλουν.
    Το περιεγραψα ποιο πάνω.
    Κάθε κατηγορία που αλλαξεις στο δίπλωμα, το αντικαθιστάςμε άλλο καινούργιο.
    Και δεν είπα ότι οι αστυνομικοί αποφάσιζαν αν ηταν έμπειροι η όχι.
    Είπα ότι σχεδόν όλοι οδηγούσαν και είχαν μια κάποια εμπειρία - έστω οδηγική - και μετα έβγαζαν δίπλωμα.
    Στην συγκεκριμένη περίπτωση ένας που έβγαλε δίπλωμα αυτοκινήτου στα 18 και του χαρίζουν δίπλωμα μότο στα 23 χωρίς να έχει καμια επαφή, το μόνο που ξέρει είναι σήματα κτλπ
    Από θα βγάλει το κράτος ρε φιλε;Δεν θα αλλάξει κανείς δίπλωμα


    Και αυτοί που λες οι 16χρονοι που είχαν εμπειρία ΠΡΙΝ βγάλουν δίπλωμα σημαινει οτι οδηγουσαν αρκετο καιρο ΧΩΡΊΣ αυτό.
    Και θα μας πειράξει τώρα ο 23ρης (τουλαχιστο) με 5ετια διπλώματος (τουλάχιστο) να οδηγήσει το 125;;;

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Αν, ισχύσει,εχει τα καλά και τα κακά του.
    Κατ'αρχήν , λέει σαν δικλείδα τα 23 τουλάχιστον χρόνια.
    Όριο τα 125 κε
    Σίγουρα,το δίπλωμα αυτοκινήτου δεν σου δίνει εμπειρία δικύκλου,όμως ούτε και τα διπλώματα που έβγαζε η αστυνομία για 50ρια ή ακόμα και τα μικρά διπλώματα σου δίνουν καμία σοβαρή εμπειρία.

    Ο σκοπός,μάλλον,είναι να ενισχυθούν οι πωλήσεις σε μικρά μότο μιας και θα είναι πιο εύκολο.

    Παράλληλα,ίσως αποσυρθούν αυτοκίνητα από την καθημερινή κίνηση στις πόλεις και μπουν μικρά μότο.
    Λιγότερη κίνηση ,καυσαέριο,θέσεις πάρκινγκ.

    Ίσως,δεν είναι κακό.
    Πρώτη φορά "αριστερά" : Πάρτε κόσμε...

  11. #11
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teo_g7 Προβολή μηνύματος
    Από θα βγάλει το κράτος ρε φιλε;Δεν θα αλλάξει κανείς δίπλωμα


    Και αυτοί που λες οι 16χρονοι που είχαν εμπειρία ΠΡΙΝ βγάλουν δίπλωμα σημαινει οτι οδηγουσαν αρκετο καιρο ΧΩΡΊΣ αυτό.
    Και θα μας πειράξει τώρα ο 23ρης (τουλαχιστο) με 5ετια διπλώματος (τουλάχιστο) να οδηγήσει το 125;;;
    Όπα,μισό.
    Δηλαδή εννοείς μια απόφαση στο πόδι.
    Δηλαδή (υποθετικά ρωταω)σταματάει η αστυνομία εναν 24 χρονών, να οδηγάει 125αρι,και δείχνει δίπλωμα αυτοκινήτου.
    Αρα ο αστυνομικός αφού δεν έχει σήμανση στην ανάλογη κατηγορία, θα πρέπει να κανει προσθαφαίρεση ποτε έβγαλε δίπλωμα αυτοκινήτου, ποσο χρονων είναι την στιγμή που σταμάτησε για έλεγχο, και αν έχει κλείσει την δεδομένη στιγμή 5 χρόνια απ όταν έβγαλε δίπλωμα αυτοκινήτου.
    Καλη φάση



    Και δεν ανακαλυψαμε ξαφνικά το φεγγάρι.
    Πες μου εναν που πρωτα έβγαλε δίπλωμα και μετά πήρε μηχανάκι,έμαθε να οδηγάει κτλπ

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Όπα,μισό.
    Δηλαδή εννοείς μια απόφαση στο πόδι.
    Δηλαδή (υποθετικά ρωταω)σταματάει η αστυνομία εναν 24 χρονών, να οδηγάει 125αρι,και δείχνει δίπλωμα αυτοκινήτου.
    Αρα ο αστυνομικός αφού δεν έχει σήμανση στην ανάλογη κατηγορία, θα πρέπει να κανει προσθαφαίρεση ποτε έβγαλε δίπλωμα αυτοκινήτου, ποσο χρονων είναι την στιγμή που σταμάτησε για έλεγχο, και αν έχει κλείσει την δεδομένη στιγμή 5 χρόνια απ όταν έβγαλε δίπλωμα αυτοκινήτου.
    Καλη φάση
    Ναι σωστά πρέπει να έχουν τελειώσει και το Λύκειο τα όργανα

  13. #13
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Καμία αλλη εξυπνάδα έχουμε?
    Όπως το οτι αφού καταργήθηκαν οι έντυπες ασφάλειες(όχι όλες) και ο άλλος στον έλεγχο απαντάει <είναι στο email μου - η ψαξτο στο συστημα σας>

  14. #14
    Κάποιος που οδηγεί ήδη 5 χρόνια αυτοκίνητο έχει κυκλοφοριακή αγωγή. Για μένα αυτό είναι πιο σημαντικό για την ασφαλή οδήγηση ενός μικρού δίτροχου παρά η επιτυχής εξέταση στα 8άρια και η κατοχή του τυπικού διπλώματος.
    Think faster than you ride

  15. #15
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Κάποιος που οδηγεί ήδη 5 χρόνια αυτοκίνητο έχει κυκλοφοριακή αγωγή. Για μένα αυτό είναι πιο σημαντικό για την ασφαλή οδήγηση ενός μικρού δίτροχου παρά η επιτυχής εξέταση στα 8άρια και η κατοχή του τυπικού διπλώματος.
    Δεν αντιλεγω,το ανέφερα και ποιο πάνω.
    Αλλά η φιλοσοφία οδήγησης μότο είναι μέρα με την νύχτα με του αυτοκινήτου.
    Απο την θέση πανω στο όχημα, απο το πως στρίβουν, πως φρενάρουν κλπ

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2014, 00:19
  2. MP3 Piaggio με δίπλωμα Ι.Χ.;;;;;
    από Gandalf dr685sm στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 102
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2010, 09:00
  3. Ερωτηση σχετικα με διπλωμα
    από NUKE στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 14/11/2007, 00:49
  4. Η διαμάχες των μελών moto με τους Mods σε Βιντεο!
    από powerphot στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 10/10/2006, 06:23
  5. Honda FMX 650 με δίπλωμα Α1
    από nmk_extreme στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2006, 19:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF