Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 61

Θέμα: Yamaha Tracer GT

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    ''H θέση οδήγησης ήταν άνετη για όλες τις περιστάσεις: από καθημερινή χρήση και ταξίδια, μέχρι κυνήγι με την ταυτότητα στο στόμα στον επαρχιακό''


    ''Από την άλλη η κατανάλωση κυμάνθηκε στα σχεδόν 5,7 λίτρα/100 χλμ. κατά την διάρκεια της διαδρομής παρά τον ιδιαίτερα γρήγορο ρυθμό που ακολουθήσαμε ''



    Tάπα το πήγαν τα παιδιά!


    Έχει πλάκα που δεν κρατάνε ούτε τα προσχήματα...
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    ''H θέση οδήγησης ήταν άνετη για όλες τις περιστάσεις: από καθημερινή χρήση και ταξίδια, μέχρι κυνήγι με την ταυτότητα στο στόμα στον επαρχιακό''


    ''Από την άλλη η κατανάλωση κυμάνθηκε στα σχεδόν 5,7 λίτρα/100 χλμ. κατά την διάρκεια της διαδρομής παρά τον ιδιαίτερα γρήγορο ρυθμό που ακολουθήσαμε ''



    Tάπα το πήγαν τα παιδιά!


    Έχει πλάκα που δεν κρατάνε ούτε τα προσχήματα...
    Σόρρυ αλλά δεν κατάλαβα η ένσταση σου που είναι?

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teo_g7 Προβολή μηνύματος
    Σόρρυ αλλά δεν κατάλαβα η ένσταση σου που είναι?
    δε βλέπεις τίποτα περίεργο?
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    Όχι ιδιαίτερα δε θα το λεγα...

    Μάλλον για την κατανάλωση θες να πεις αλλά δε μου κάνει τόση περιέργεια.Ειναι ένα σύγχρονο μοτέρ με μια νορμάλ κατανάλωση ακόμη και υπό πίεση (σε κλειστό επαρχιακο)
    Άμα μιλάμε για εθνικές κλπ οκ πάσο

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teo_g7 Προβολή μηνύματος
    Όχι ιδιαίτερα δε θα το λεγα...

    Μάλλον για την κατανάλωση θες να πεις αλλά δε μου κάνει τόση περιέργεια.Ειναι ένα σύγχρονο μοτέρ με μια νορμάλ κατανάλωση ακόμη και υπό πίεση (σε κλειστό επαρχιακο)
    Άμα μιλάμε για εθνικές κλπ οκ πάσο

    Το μηχανάκι με αργό προς σβέλτο οδηγό καίει 7+ λίτρα στα επαρχιακά.Μιλάμε να ανοίγει το γκάζι(οχι μεχρι 120) και να γίνονται κάποια κατεβάσματα όχι να στρίβει με 5ες και 6ες(αυτος δεν είναι καν αργός αλλά τελείως άσχετος)

    Ταυτότητα στο στόμα και άλλα τέτοια βαρύγδουπα εκτοξευουν σημαντικά την κατανάλωση στα 10 λίτρα και άνω.

    2 πράγματα συμβαίνουν

    1) Οδήγησαν χαλαρά σε όλο το τεστ και ίσως να ανοιξαν και μια φορα μεχρι 200km

    2)Λένε ψέμματα για την κατανάλωση.


    Eχω οδηγήσει σε όλη την Ισπανία και γνωρίζω καλά το πως μπορεί να πάει ένα μηχανάκι σε αυτες τις δρομάρες.Απλά δεν παίζει να πέσεις κάτω απο 8-9 λίτρα αν πηγαίνεις γρηγορα.

    To Τracer στην πράξη ρουφάει χονδρικά όσο ένα τετρακύλινδρο 600 τύπου Hornet-fazer,το έχω τσεκάρει στην πράξη με παρόμοιους οδηγούς και σε βάθος χιλιάδων χιλιομέτρων.

    Τα γράφω αυτά για να μην τρέφει αυταπάτες περι κατανάλωσης ένας υποψήφιος κάτοχος. Σύγχρονο μοτέρ μεν όμως τα άλογα και τα κυβικά θέλουν σανό και οι νόμοι της Φυσικής είναι οι ίδιοι που ήταν και πριν 20 χρόνια.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  6. #36
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Το μηχανάκι με αργό προς σβέλτο οδηγό καίει 7+ λίτρα στα επαρχιακά.Μιλάμε να ανοίγει το γκάζι(οχι μεχρι 120) και να γίνονται κάποια κατεβάσματα όχι να στρίβει με 5ες και 6ες(αυτος δεν είναι καν αργός αλλά τελείως άσχετος)

    Ταυτότητα στο στόμα και άλλα τέτοια βαρύγδουπα εκτοξευουν σημαντικά την κατανάλωση στα 10 λίτρα και άνω.

    2 πράγματα συμβαίνουν

    1) Οδήγησαν χαλαρά σε όλο το τεστ και ίσως να ανοιξαν και μια φορα μεχρι 200km

    2)Λένε ψέμματα για την κατανάλωση.


    Eχω οδηγήσει σε όλη την Ισπανία και γνωρίζω καλά το πως μπορεί να πάει ένα μηχανάκι σε αυτες τις δρομάρες.Απλά δεν παίζει να πέσεις κάτω απο 8-9 λίτρα αν πηγαίνεις γρηγορα.

    To Τracer στην πράξη ρουφάει χονδρικά όσο ένα τετρακύλινδρο 600 τύπου Hornet-fazer,το έχω τσεκάρει στην πράξη με παρόμοιους οδηγούς και σε βάθος χιλιάδων χιλιομέτρων.

    Τα γράφω αυτά για να μην τρέφει αυταπάτες περι κατανάλωσης ένας υποψήφιος κάτοχος. Σύγχρονο μοτέρ μεν όμως τα άλογα και τα κυβικά θέλουν σανό και οι νόμοι της Φυσικής είναι οι ίδιοι που ήταν και πριν 20 χρόνια.
    Οι δρόμοι της Ισπανίας καθορίζουν την κατανάλωση ή τα μοτέρ; Οι νόμοι της φυσικής δεν διέπουν ένα κινητήρα σε ότι αφορά στην κατανάλωση... εκτός και αν η βαρύτητα παίζει κάποιο ρόλο ξέρω γω... Τα σύγχρονα μοτέρ καίνε απίστευτα λίγο. Μην γράφεις ότι σου κατέβει...

  7. #37
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Το μηχανάκι με αργό προς σβέλτο οδηγό καίει 7+ λίτρα στα επαρχιακά.Μιλάμε να ανοίγει το γκάζι(οχι μεχρι 120) και να γίνονται κάποια κατεβάσματα όχι να στρίβει με 5ες και 6ες(αυτος δεν είναι καν αργός αλλά τελείως άσχετος)

    Ταυτότητα στο στόμα και άλλα τέτοια βαρύγδουπα εκτοξευουν σημαντικά την κατανάλωση στα 10 λίτρα και άνω.

    2 πράγματα συμβαίνουν

    1) Οδήγησαν χαλαρά σε όλο το τεστ και ίσως να ανοιξαν και μια φορα μεχρι 200km

    2)Λένε ψέμματα για την κατανάλωση.


    Eχω οδηγήσει σε όλη την Ισπανία και γνωρίζω καλά το πως μπορεί να πάει ένα μηχανάκι σε αυτες τις δρομάρες.Απλά δεν παίζει να πέσεις κάτω απο 8-9 λίτρα αν πηγαίνεις γρηγορα.

    To Τracer στην πράξη ρουφάει χονδρικά όσο ένα τετρακύλινδρο 600 τύπου Hornet-fazer,το έχω τσεκάρει στην πράξη με παρόμοιους οδηγούς και σε βάθος χιλιάδων χιλιομέτρων.

    Τα γράφω αυτά για να μην τρέφει αυταπάτες περι κατανάλωσης ένας υποψήφιος κάτοχος. Σύγχρονο μοτέρ μεν όμως τα άλογα και τα κυβικά θέλουν σανό και οι νόμοι της Φυσικής είναι οι ίδιοι που ήταν και πριν 20 χρόνια.
    Οι νομοι της φυσικης ισως να μην αλλαζουν, ετσι λενε τουλαχιστον, αλλα αλλαζουν τα εουροΧ

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Το μηχανάκι με αργό προς σβέλτο οδηγό καίει 7+ λίτρα στα επαρχιακά.Μιλάμε να ανοίγει το γκάζι(οχι μεχρι 120) και να γίνονται κάποια κατεβάσματα όχι να στρίβει με 5ες και 6ες(αυτος δεν είναι καν αργός αλλά τελείως άσχετος)

    Ταυτότητα στο στόμα και άλλα τέτοια βαρύγδουπα εκτοξευουν σημαντικά την κατανάλωση στα 10 λίτρα και άνω.

    2 πράγματα συμβαίνουν

    1) Οδήγησαν χαλαρά σε όλο το τεστ και ίσως να ανοιξαν και μια φορα μεχρι 200km

    2)Λένε ψέμματα για την κατανάλωση.


    Eχω οδηγήσει σε όλη την Ισπανία και γνωρίζω καλά το πως μπορεί να πάει ένα μηχανάκι σε αυτες τις δρομάρες.Απλά δεν παίζει να πέσεις κάτω απο 8-9 λίτρα αν πηγαίνεις γρηγορα.

    To Τracer στην πράξη ρουφάει χονδρικά όσο ένα τετρακύλινδρο 600 τύπου Hornet-fazer,το έχω τσεκάρει στην πράξη με παρόμοιους οδηγούς και σε βάθος χιλιάδων χιλιομέτρων.

    Τα γράφω αυτά για να μην τρέφει αυταπάτες περι κατανάλωσης ένας υποψήφιος κάτοχος. Σύγχρονο μοτέρ μεν όμως τα άλογα και τα κυβικά θέλουν σανό και οι νόμοι της Φυσικής είναι οι ίδιοι που ήταν και πριν 20 χρόνια.
    Μια εγώ έχω τέτοιο.
    Τέρμα γκάζι εθνική με τον κόφτη στα 225 η στιγμιαία παίζει μεταξύ 13-15 Lt/100Km/h
    Σε πολύ γνωστό σας δρόμο κάπου στην Βοιωτία με το ταχύμετρο να παίζει μεταξύ 120-210 μέση κατανάλωση μεταξύ 7.5 και 8
    Στον Άγιο (διαδρομή ανηφορική μεν πολύ αργή δε) με σβέλτο ρυθμό 5.7 με 6 (με λίγο ποιό γρήγορους ρυθμούς από το xj6 είναι ελαφρά πιο οικονομικό το Tarcer)

    Χαλαρά σε επαρχιακό δρόμο με ταχύτητες μέχρι 120 εύκολα πέφτεις στα 4.5 (αλλά είναι δύσκολο να συγκρατηθείς)

    Η κατανάλωση εξαρτάται άμμεσα άπό την μέση ταχύτητα και το δεξί χέρι του οδηγού. Μπορείς να συγκρίνεις τον ίδιο οδηγό στην ίδια διαδρομή με διαφορετικά μηχανάκια και τίποτα παραπάνω.
    Το αναφέρεις ένα ξερό νούμερο είναι λίγο αστείο.
    Από βίντεο παρουσιάσεις που έχω δει στην Ισπανία και Κανάρια νησιά οι διαδρομές φαίνονται με πολύ κλειστές στροφές και αργούς ρυθμούς , οπότε το να αναφέρει κάποιος ότι η μέση
    κατανάλωση ήταν 5.7 μου φαίνεται εφικτό.

    Η διαφορά των σύγχρονων κινητήρων σε σχέση με τα τετρακύλινδρα των περασμένων δεκαετιών είναι εμφανής σε μέτριους ρυθμούς , με τέρμα γκάζι και πάνω από τα 140Κm/Η όλα διψάνε.

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el_hymador Προβολή μηνύματος
    Οι δρόμοι της Ισπανίας καθορίζουν την κατανάλωση ή τα μοτέρ; Οι νόμοι της φυσικής δεν διέπουν ένα κινητήρα σε ότι αφορά στην κατανάλωση... εκτός και αν η βαρύτητα παίζει κάποιο ρόλο ξέρω γω... Τα σύγχρονα μοτέρ καίνε απίστευτα λίγο. Μην γράφεις ότι σου κατέβει...
    Εσυ γραφεις ''Οι νόμοι της φυσικής δεν διέπουν ένα κινητήρα σε ότι αφορά στην κατανάλωση'' ,εγώ γράφω οτι μου κατέβει?

    To ίδιο πας σε ένα δρόμο που δε σηκώνει πολλά πολλά και το ίδιο σε στροφιλίκι με χάραξη και άσφαλτο?Το ίδιο κρατας το γκάζι ανοιχτό?

    Τα συγχρονα μοτερ είναι βελτιωμένα αλλά όχι η μέρα με τη νύχτα σε κατανάλωση με τα παλιότερα(σωστο αυτο που λεει ο Dr Big για ευρο Χ).5,5 λίτρα με γρήγορο ρυθμό δε μπορεί να κάψει κανένα σύγχρονο μηχανάκι με 115 άλογα.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  10. #40
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Εσυ γραφεις ''Οι νόμοι της φυσικής δεν διέπουν ένα κινητήρα σε ότι αφορά στην κατανάλωση'' ,εγώ γράφω οτι μου κατέβει?

    To ίδιο πας σε ένα δρόμο που δε σηκώνει πολλά πολλά και το ίδιο σε στροφιλίκι με χάραξη και άσφαλτο?Το ίδιο κρατας το γκάζι ανοιχτό?

    Τα συγχρονα μοτερ είναι βελτιωμένα αλλά όχι η μέρα με τη νύχτα σε κατανάλωση με τα παλιότερα(σωστο αυτο που λεει ο Dr Big για ευρο Χ).5,5 λίτρα με γρήγορο ρυθμό δε μπορεί να κάψει κανένα σύγχρονο μηχανάκι με 115 άλογα.
    Nαι, επιμένω ότι γράφεις ότι σου κατέβει. Για ποιους δρόμους μιλάς; Αναφέρεις 200άρες που; Στα στροφιλίκια της Ανδαλουσίας; Θεωρείς ότι τα 200 είναι αυτό που ορίζει το "γρήγορα" σε μεσαία και κλειστά στροφιλίκια; Την επόμενη φορά που θα πας μια "γρήγορη" με 200άρες σε στροφιλίκι, ενημέρωσε με να φέρω κάμερα να σε καταγράψω...

  11. #41
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Το 5,7 είναι πολύ φυσιολογικό νούμερο για τη διαδρομή που αναφέρεται. Στο δικό μου η μέση κατανάλωση έχει κολλήσει στο 5,9 καιρό τώρα, με πραγματικά μεικτή οδήγηση.

    Μην ξεχνάτε πως αναφέρονται προφανώς στην ένδειξη του κοντέρ (όπως κι εγώ), που είναι λίγο αισιόδοξη πάντα.

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el_hymador Προβολή μηνύματος
    Nαι, επιμένω ότι γράφεις ότι σου κατέβει. Για ποιους δρόμους μιλάς; Αναφέρεις 200άρες που; Στα στροφιλίκια της Ανδαλουσίας; Θεωρείς ότι τα 200 είναι αυτό που ορίζει το "γρήγορα" σε μεσαία και κλειστά στροφιλίκια; Την επόμενη φορά που θα πας μια "γρήγορη" με 200άρες σε στροφιλίκι, ενημέρωσε με να φέρω κάμερα να σε καταγράψω...
    Βρε Ελ Χυμαδορ γιατι δεν προσέχεις τι γραφω?Ανέφερα πουθενά τη λέξη 200 εκτός απο την πρόταση ''Οδήγησαν χαλαρά σε όλο το τεστ και ίσως να ανοιξαν και μια φορα μεχρι 200km''??Ποια μεσαία και ποια κλειστά αναφέρεις?

    Εγραψα ξεκάθαρα που είναι η ενσταση μου περι κατανάλωσης με γρήγορους ρυθμους και με την ταυτότητα στο στόμα.Πχ ένα μεσαίο στροφιλίκι στην Ελλάδα με καλή χαραξη αλλα κατα πολυ υποδεεστερο απο της Ισπανίας (ειδικά σε τάπητα και χάραξη) είναι απο το Αστρος μεχρι το Λεωνίδιο https://www.youtube.com/watch?v=l-LppwCiPEA&t=629s .Οκ με ένα tracer σίγουρα θα πήγαινα πιο αργά,σε αντίστοιχο στροφιλίκι της Ισπανίας ομως που η χάραξη και η ασφαλτος είναι αλλού θα πήγαινα ακόμα πιο γρήγορα(ακόμα μεγαλύτερη κατανάλωση) ,όμως η αρχή λειτουργίας είναι η ίδια και σε αυτον τον ρυθμό τα μηχανάκια της κατηγορίας καίνε 12+ λίτρα.Ακομη και να κόψεις μετά και να πηγαινεις χαλαρά δεν πρόκειται ο μέσος όρος να πέσει κάτω απο 7,5 λίτρα.Εκεί βρίσκεται η ένσταση μου περί του αστείου 5,7 μιας και έχω φίλο με Tracer και γνωρίζω καλά πόσο καιει.

    Ελπίζω να έγινα κατανοητός.Κάθε Κυριακή βγαίνω βόλτα.Θα χαρώ να με καταγράψεις!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  13. #43
    τα 5,7 με τα 7 λιτρα ,μπορούν και τα δυο να είναι πραγματικές καταναλώσεις με το ιδιο μηχανάκι, στην ίδια διαδρομή , με ίδιο Μ.Ο ταχύτητας και τον ιδιο χρονο .

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    τα 5,7 με τα 7 λιτρα ,μπορούν και τα δυο να είναι πραγματικές καταναλώσεις με το ιδιο μηχανάκι, στην ίδια διαδρομή , με ίδιο Μ.Ο ταχύτητας και τον ιδιο χρονο .
    Επειδή αυτος που θα καιει παραπάνω θα σταματήσει και για βενζίνη οπότε θα πέσει και ο μέσος όρος?

    Γενικά αυτο που λες ισχύει,όμως για να φτάσουν στον ίδιο χρόνο σημαίνει πως και οι 2 θα πηγαίνουν πολύ αργά,ο μεν 5,7 θα πηγαίνει με φόρα και θα στριβει με 5ες-6ες,ο άλλος με τα 7 λίτρα θα κόβει πολύ και θα ανοίγει περισσοτερο στις ευθείες.

    Στο περιοδικό γράφτηκαν ''ταυτοτητες στο στόμα'' και κυνηγητά.Δε συνάδει το 5,7 με αυτες τις δηλώσεις και ταυτοχρονα με μηχανακι 900 κυβικα και 115 άλογα.Εμένα προσωπικά μιας και το γνωρίζω το μηχανάκι,μου δείχνει οτι ήταν πολύ μαλακοί στο γκάζι για να έκαψαν τόσο λίγο.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  15. #45
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Επειδή αυτος που θα καιει παραπάνω θα σταματήσει και για βενζίνη οπότε θα πέσει και ο μέσος όρος?

    Γενικά αυτο που λες ισχύει,όμως για να φτάσουν στον ίδιο χρόνο σημαίνει πως και οι 2 θα πηγαίνουν πολύ αργά,ο μεν 5,7 θα πηγαίνει με φόρα και θα στριβει με 5ες-6ες,ο άλλος με τα 7 λίτρα θα κόβει πολύ και θα ανοίγει περισσοτερο στις ευθείες.

    Στο περιοδικό γράφτηκαν ''ταυτοτητες στο στόμα'' και κυνηγητά.Δε συνάδει το 5,7 με αυτες τις δηλώσεις και ταυτοχρονα με μηχανακι 900 κυβικα και 115 άλογα.Εμένα προσωπικά μιας και το γνωρίζω το μηχανάκι,μου δείχνει οτι ήταν πολύ μαλακοί στο γκάζι για να έκαψαν τόσο λίγο.

    εε.. και η "ταυτότητα στο στόμα" εχει διαφορετικές ερμηνείες…
    αλλιώς την εννοώ εγώ , κι αλλιώς ο blade πχ…

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. YAMAHA TRACER 700
    από amyroukai στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 154
    Τελευταίο μήνυμα: 13/05/2022, 21:18
  2. Tiger sport vs Yamaha tracer 900?
    από costas81 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο μήνυμα: 25/09/2017, 13:38
  3. Yamaha Tracer 900, MT-09, XSR900
    από amyroukai στο forum Ανακλήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2017, 18:52
  4. Ελαστικά για Yamaha Tracer MT-09
    από Highwaytohell στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2016, 13:59
  5. Τι να πάρω;Yamaha Tracer ή κάτι άλλο;
    από filiatrinos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 82
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2015, 15:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF