Σελίδα 6 από 13 ΠρώτοΠρώτο 1234567891011 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 188

Θέμα: ανακατασκευη honda c50 12v

  1. #76
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/04/2017
    Μηνύματα
    120
    επισης τα αμορτισερ μεχρι 33cm αποτι διαβασα μπαινουν ανετα γιατι εχω κανει τα αργαλεια χαλια και δεν μπορω να βρω που εχω ενα μετρο

  2. #77
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νικος-97 Προβολή μηνύματος
    επισης τα αμορτισερ μεχρι 33cm αποτι διαβασα μπαινουν ανετα γιατι εχω κανει τα αργαλεια χαλια και δεν μπορω να βρω που εχω ενα μετρο
    E τότε....
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Image(547).jpg 
Προβολές:	162 
Μέγεθος:	28,0 KB 
ID:	382074





    Με γειά



    Θα στα στείλω όταν γυρίσω, γιατί είμαι εκτός

  3. #78
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νικος-97 Προβολή μηνύματος
    πηγα και μετρηκα με το κατσαβιδι που μου ειχε προτινει ενας μαστορας πιο πανω το ντουι του πισω φαναριου οταν ακουμπαω το κατσαβιδη στον ενα πολο η οπως λεγεται αναβει αλλα οταν το ακουμπαω στον αλλον τιποτα οποτε απο που ξεκιναμε τωρα μεγα μαστορα σκουτερ?
    Κοίτα την καλωδίωση κάτω απο την σέλα.
    Έχει ενα φισάκι.
    Αν εχεις ρεύμα πριν το φισακι αρα κάπου μετά εχεις πρόβλημα.
    Αν δεν φτανει ουτε ως εκεί έχεις ποιο πρίν.
    Υπ όψιν
    Για να ανάβει το στοπ πρέπει να πατάς και φρένο

  4. #79
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/04/2017
    Μηνύματα
    120
    με συγκινησες α να χαθεις

  5. #80
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/04/2017
    Μηνύματα
    120
    θα τα δω αμεσως φιλε μου και θα σου πω

  6. #81
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/04/2017
    Μηνύματα
    120
    κατω απο την σελα δεν εχει κανενα φισακι ειναι μονο τα καλωδια για τα φλας και τα καλωδια που πανε στο πισω φαναρι και πανε προς τα κατω τα οποια δεν μπορω να δω γιατι πρεπει να βγαλω το ντεποζιτο καμια ιδεα?
    Τελευταία τροποποίηση από νικος-97; 06/05/2017 στις 15:26.

  7. #82
    Μονοκύλινδρο μέλος Το avatar του/της nikosmec
    Εγγραφή
    09/09/2015
    Μηνύματα
    335
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νικος-97 Προβολή μηνύματος
    μαγκες μου τωρα ενα πιο σοβαρο θεμα για να κανω το μηχανακι μου 100 κυβικα πανω κατω ποσα λεφτα θελω? προσοχη θελω να βαλω καλα πραγματα καλα δεν εννοω και τιποτα takekawa εννοω πραγματα που λεει ο λογος ολη μερα τερμα να το παω να μην μου μεινει στα χερια παρακαλω σοβαρες απαντησεις και απο μαστορες που ξερουν να πειραζουν μηχανακια :P να πω οτι επανω στον κυλινδρο το δικο μου λεει 70cc οποτε υποθετω με τις μυδαμηνες μου γνωσεις οτι ειναι 70 κυβικα
    Για να το πας 100cc θες σίγουρα στροφαλομπιέλα, κυλινδροπίστονο, κεφαλή + φλάντζες, καδένα, δισκάκια κλπ. Αυτά σαν βασικά γιατι μπορεί να χρειαστείς και σασμάν. Επί της ουσίας μιλάμε για αλλαγή όλου του μοτέρ και μένουν μόνο τα κάρτερ. Για κυλινδροπίστονο εχω χρησιμοποιήσει RIKEN κύλινδρο και TOP πιστόνι. Μια χαρά έχει αντέξει. Κεφαλή θές κατοστάρα τύπου άστρα, ή βρίσκεις μια αστρα μεταχειρισμένη σε καλή κατάσταση και τις κάνεις ένα σέρβις βαλβίδες, ελατήρια, τσιμουχάκια και ελέγχεις κοκοράκια, κεντροφόρο αν είναι κομπλέ ή αγοράζεις μια aftermarket κομπλέ, προσοχή όχι από τις πολύ φτηνές γιατί μέσα σε ένα μήνα θα χρειαστείς αλλαγή βαλβίδες, ελατήρια επειδή είναι μάπα. στροφαλομπιέλα πάρε μια καλούτσικη. Σε Aasa τριγωνική που έχω χρησιμοποιήσει δεν έχω μείνει ευχαριστημένος στην απόδοση παρότι έχουν καλό όνομα, και σε shark μια φορά έχει τύχει να κοπεί κατά το σφίξιμο της βίδας του βολάν, μπορεί να ήταν και τυχαίο όμως. Για να αποφύγεις την αλλαγή της στροφαλομπιέλας μπορείς να το πας μέχρι 51 χιλ με κοντό κυλινδροπίστονο όμως θα επιβαρύνεις πολύ την μαμά στροφαλομπιέλα. Με όλα αυτά όμως να ξέρεις πως θα είσαι παράνομος μιας και μιλάμε για υπερκυβισμό, δεν είναι ασήμαντο αυτό. Όταν κάποιος μπαίνει στον κόπο να σου απαντήσει δεν το κάνει κοροιδευτικά αλλά καλοπροαίρετα οπότε νομίζω καλό θα ήταν να μην απαντάς με το "μπαμπά", για το καλό σου το λέει, ειδικά ο shooter τα ξέρει από πρώτο χέρι. Αυτά από μένα...

  8. #83
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/04/2017
    Μηνύματα
    120
    ναι φιλε μου προς θεου δεν κοροιδεψα κανεναν απλα η αληθεια θα ηθελα να ειναι λιγο πιο ανετο το μηχανακι με 2 ατομα αυτο δεν θελω ουτε κοντρες να κανω ουτε τιποτα αυτο επισης απλα ρωταω δεν ειπα οτι θα το κανω κιολλας φιλε μου

  9. #84
    Μονοκύλινδρο μέλος Το avatar του/της nikosmec
    Εγγραφή
    09/09/2015
    Μηνύματα
    335
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νικος-97 Προβολή μηνύματος
    ναι φιλε μου προς θεου δεν κοροιδεψα κανεναν απλα η αληθεια θα ηθελα να ειναι λιγο πιο ανετο το μηχανακι με 2 ατομα αυτο δεν θελω ουτε κοντρες να κανω ουτε τιποτα αυτο επισης απλα ρωταω δεν ειπα οτι θα το κανω κιολλας φιλε μου
    οκ καμια παρεξήγηση...

    ααα και κάτι που ξέχασα πιθανόν τα κυλινδροπίστονα που θες να βάλεις να μην μπαίνουν στα κάρτερ σου και να χρειαστεί να ανοίξεις κάρτερ...δεν θυμάμαι τώρα μέχρι πόσο παίρνει το c50....

  10. #85
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/04/2017
    Μηνύματα
    120
    γαμησε το αμα ειναι να αλλαξω ολο το μοτερ αστο καμια αλλη ιδεα να παρει λιγο τα πανω του ξερω γω κανα κολπο στο καμπυλατερ οτιδηποτε που θα βοηθησει? ευχαριστω

  11. #86
    Μονοκύλινδρο μέλος Το avatar του/της nikosmec
    Εγγραφή
    09/09/2015
    Μηνύματα
    335
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νικος-97 Προβολή μηνύματος
    γαμησε το αμα ειναι να αλλαξω ολο το μοτερ αστο καμια αλλη ιδεα να παρει λιγο τα πανω του ξερω γω κανα κολπο στο καμπυλατερ οτιδηποτε που θα βοηθησει? ευχαριστω
    Σου είπα κυλινδροπίστονο 51 χιλ κοντό, καλό θα ήταν κεφαλή τύπου άστρα και ένα καρμπυλατέρ 18άρι. Απλά αυτό επειδή μένει η πενηντάρα στροφαλομπιέλα μειώνετε η αντοχή και θα χαλάσει πιο νωρίς από ότι θα χάλαγε...

  12. #87
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/04/2017
    Μηνύματα
    120
    μαλιστα τωρα που ειναι 70 το καρμπυλατερ το ιδιο πρεπει να ειναι αμα βαλω 1-2 νουμερα μεγαλυτερο θα δω διαφορα η μπα?

  13. #88
    Μονοκύλινδρο μέλος Το avatar του/της nikosmec
    Εγγραφή
    09/09/2015
    Μηνύματα
    335
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νικος-97 Προβολή μηνύματος
    μαλιστα τωρα που ειναι 70 το καρμπυλατερ το ιδιο πρεπει να ειναι αμα βαλω 1-2 νουμερα μεγαλυτερο θα δω διαφορα η μπα?
    μια μικρή διαφορά θα δείς... μην περιμένεις τρελά πράγματα όμως.

  14. #89
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/04/2017
    Μηνύματα
    120
    μαλιστα αστο οπως εχει μια χαρα ειναι ο αργαλος σε ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου φιλε μου

  15. #90
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/04/2017
    Μηνύματα
    120
    καλημερα (γαμω την τυχη μου) λοιπον χθες που λετε ειχα παει στα γενεθλια ενως φιλου στον γυρισμο πεφτω σε μια λακουβα μεσα και εγινε κατι πολυ παραξενο ειχα την μεγαλη σκαλα βραδυ ηταν και αφου επεσα μεσα στην λακουβα εσβησε το φως και αμα εβαζα την μικρη σκαλα στο μηχανακι δεν αναβε το πισω στοπ και οταν γυρνουσα την μεγαλη σκαλα αναβε το πισω φαναρι και οχι το μπροστα καμια ιδεα? :P

Σελίδα 6 από 13 ΠρώτοΠρώτο 1234567891011 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ανακατασκευή Honda C50 12v
    από giannis31 στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2022, 07:40
  2. Ανακατασκευη HONDA C50 12V
    από Kristos 02 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 22/01/2019, 12:37

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF