Σελίδα 1 από 13 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 188

Θέμα: ανακατασκευη honda c50 12v

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/04/2017
    Μηνύματα
    120

    ανακατασκευη honda c50 12v

    καλησπερα σε ολους και σε ολες εχω την τιμη να ειμαι κατοχος και εγω ενος honda c50 12v το οποιο θελει φτιαξιμο εχω ξεκινησει να παιρνω σιγα σιγα τα κομματια ιμιτασιον δεν ειμαστε για ακριβα :P (εχω παρει μεχρι στιγμης εργαλειοθηκη και το πλαστικο που ειναι στο φαναρι) επισης να αναφερω το μηχανακι ειναι 70 κυβικα και αρκετα γρηγορο θα ελεγα δεν εχω σκοπο ουτε να το κανω καμια hayabusa ουτε να σκασω παρα πολλα για το μηχανακι το μηχανακι ειναι σχετικα ενταξει δεν ειναι τρακαρισμενο ουτε εχει και καμια παρα πολυ χοντρη ζημια λιγες σκουριες στον σκελετο ακτινες καρμπυλατερ κτλπ θα ηθελα ιδεες και βοηθεια διοτη δεν σκαμπαζω σχεδον τιποτα απο μηχανακια επισης θα ηθελα να αναφερο οτι το κοντερ δεν δουλευει το πισω φαναρι δεν αναβει οταν παταω φρενο και μερικες φορες οι ταχυτητες μου κανουν νουμερα δηλαδη με την πρωτη δεν θα μπει η το διαστημα που πατας να αλλαξεις ταχυτητα πριν αλλαξεις κανει το μηχανακι σαν να παει να αλλαξει ταχυτητα ενω δεν πατας να αλλαξεις απλα πατας λιγο (το ξερω ειμαι κατατοπιστικοτατος αλλα οσα ξερω τοσα σας λεω) επισης οι μελλοντικες μου βλεψεις για το μηχανακι ειναι να βαλω ενα μοτερακι lifan 110 ουτε εξατμισεις ουτε τιποτα απλα να ειναι πιο ανετο φωτο θα ανεβασω αργοτερα η αυριο απτο μηχανακι
    Τελευταία τροποποίηση από νικος-97; 27/04/2017 στις 19:19.

  2. #2
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Πρώτον - μην αλλαξεις μοτέρ, θα είσαι παράνομος.Ρωτα και τον DALTON
    Δεύτερον - το καρμπ με ενα καλό καθάρισμα / συντηρηση θα είναι οκ
    Τρίτον - σκουριές στον σκελετό που ακριβώς? ( βάλε φώτο) στις ζάντες σύρμα κουζίνας, vim - κρέμα ,τρίψιμο και υπομονή
    Τέταρτον - το κοντέρ έχει ντιζα με ατέρμονα πανω και κάτω ,βγάλε την πανω πλευρά απο το κοντέρ, αν γυρνάει η ντιζα έχει θέμα το κοντέρ, ίσως είσαι για αλλαγή.
    Αν δεν γυρνάει βγάλε την κάτω πλευρά της ντιζας,και δες αν ο μηχανισμός της κιθάρας μεσα στην ζάντα, γυρίζει ,αν δεν γυρίζει έχει θέμα ο μηχανισμός, αν γυρίζει με μια ντιζα θα είσαι οκ
    Πέμπτον -το πίσω στοπ ανάβει όταν πατάς εμπρός φρένο?
    Αν ναι τοτε δεν εχεις καμμένη λάμπα.
    Κάτω απο το δεξι καπάκι έχει εναν μηχανισμό με πλαστική βίδα, εσωτερικά υπάρχει ενα πηρακι με ελατήριο ,τραβα το χειροκίνητα αν ανάψει ,μάζεψε τα μποσικα απο την πλαστική βίδα.
    Αν δεν ανάψει βρες τα καλώδια αυτού και βραχυκυκλωσε τα,αν ανάψει άλλαξε μηχανισμό.
    Αν και παλι δεν ανάψει κάπου στην γραμμή υπάρχει κόψιμο.
    Εκτον- άλλαξε δισκάκια συμπλέκτη και βάλε τον μηχανικό να στρώσει τα κενά απο την βίδα στο δεξι καπάκι του μοτέρ
    Αν δεν στρώσει έχει θέμα με τα γρανάζια του σαζμαν και χρήζει επισκευής.
    Εβδομον- εξάτμιση μπορείς να βαλεις σαν τη μαμά με ποιο χοντρό λαιμό, νομίζω η fuego έβγαζε τέτοιες.
    Και τέλος μην πειραξεις τίποτα άλλο
    Αυτά

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/04/2017
    Μηνύματα
    120
    ευχαριστω για την απαντηση οσο για το κοντερ το πανω μερος πως θα το βγαλω? επισης το μπροστα φρενο τι σχεση εχει με το στοπ? η λαμπα δεν ειναι καμμενη αναβει απλα αναβει λες και ειναι πχ το μπροστα φαναρι δεν αναβει παραπανο οταν παταω φρενο αυτο εννοω που ετσι θα πρεπε να κανει για να δειξει στον πισω οτι παταω φρενο μην μου δωσει καμια :P αυτα τα δισκακια τι τιμη εχουν φιλε μου? ευχαριστω και παλι επισης και η εξατμιση εχει μερικες σκουριες και αυτη με vim και συρμα κουζινας?

  4. #4
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Ξεβιδωνεις τις δυο βίδες που συγκρατούν το φανάρι, το βγάζει και ξεβιδωνεις την ντιζα που παει στο κοντέρ και κανεις οτι σου είπα ποιο πανω.
    Το στοπ ανάβει και με το εμπρός φρένο.
    Η λάμπα εσωτερικά έχει δυο σύρματα.
    Ενα για πορείας
    Και ενα για στοπ
    Εγώ ψηφιζω λάμπα
    Άλλαξε την και μετα κάνε οτι είπα αν δεν ανάψει
    Δισκάκια μαζί με λάδια κλπ γύρω στα 30/40 ευρο.
    Ναι
    Και η εξάτμιση με σύρμα και vim

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/04/2017
    Μηνύματα
    120
    σε ευχαριστω πολυ φιλε μου αυριο θα ανεβασω και φωτο και θα ανοιξω να δω και αυτο με τα φωτα οχι οτι το εχω ξανακανει αλλα ποσο δυσκολο να ειναι

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/04/2017
    Μηνύματα
    120
    καλημερα τελικα οσο σκαλιζεις βρισκεις προβληματα αποτι φαινεται η ντιζα ειναι κομμενη επισης στο στρογγυλοφαναρο μπροστα εχει 1 μεγαλη λαμπα και ενα λαμπακι μολις διαπιστωσα οτι η μικρη λαμπα δεν αναβει επισης το πρασινο καλωδιο της μικρης ηταν βγαλμενο το εβαλα αλλα και παλι δεν αναβε μαλλον καμμενο ειναι οριστε και μερικες φωτο απτον αργαλο :P η αναλυση ειναι χαλια http://imgur.com/a/hmZbp οριστε και το λαμπακι http://imgur.com/a/e2bLQ επισης οχι δεν αναβει ουτε με το μπροστα φρενο το στοπ
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 20170428_100608[1].jpg‎  
    Τελευταία τροποποίηση από νικος-97; 28/04/2017 στις 10:35.

  7. #7
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Η μικρη λαμπα είναι το φως θέσης, ανοίγει μς τον διακόπτη στην πρωτη σκάλα.
    Άλλαξε την αφού βάλεις το πρασινο καλώδιο, που συνήθως είναι γείωση.
    Άλλαξε και την πίσω λάμπα του στοπ- πορείας
    Η μανέτα του μπροστινού έχει εναν διακόπτη πιέσεως, αν κοιταξεις έχοντας την πατημενη θα τον δεις.
    Το μοτέρ τώρα
    Η κεφαλή μπορεί να γυαλισει με πανοβουρτσα ,όπως και ο κύλινδρος που καλά θα ηταν να το περάσεις με μαυρο σπρέι θερμοκρασίας.
    Αυτές οι εργασίες προϋποθέτουν κατέβασμα μοτέρ όμως

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/04/2017
    Μηνύματα
    120
    τελικα ξανα πηγα και το ειδα η ντιζα αυτο το σιδερακι που εχει 2 σαν δοντακια κατω στην ροδα γυρναει αλλα παρα πολυ λιγο και το πανω δεν ξερω αν ειναι το ιδιο με το κατω δεν βγενει απλα εβαλα μεσα την ντιζα και προσπαθησα να το γυρισω τζιφος επισης τι ειναι το φως πορειας? επισης κατσε σιγα σιγα τι ειναι ο κυλινδρος και που ειναι αυτη η μανετα πιεσεως

  9. #9
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Τα νίκελ που έχει (βαση πίσω κλπ)
    Γυαλιζουν και αυτά.
    Η μπροστά βαση της γραβάτας κάτω απο το φανάρι θέλει τρίψιμο καο βάψιμο.
    Οι σκουριές που λες στον σκελετό (απ όσο διεκρινα απο τις φωτό) είναι αμελητέες

  10. #10
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νικος-97 Προβολή μηνύματος
    τελικα ξανα πηγα και το ειδα η ντιζα αυτο το σιδερακι που εχει 2 σαν δοντακια κατω στην ροδα γυρναει αλλα παρα πολυ λιγο και το πανω δεν ξερω αν ειναι το ιδιο με το κατω δεν βγενει απλα εβαλα μεσα αυτο το σιδερακι και προσπαθησα να το γυρισω τζιφος επισης τι ειναι το φως πορειας?
    Στην πρωτη θέση διακόπτη ανάβει το μπροστά φώς (μικρή λάμπα) και το πίσω πορείας.
    Στην δεύτερη θέση διακόπτη
    Ανάβει η μικρή σκάλα και μετα απο τον αριστερό διακόπτη αλλαξεις σε μεγάλη

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/04/2017
    Μηνύματα
    120
    στην πρωτη θεση αν δεν κανω λαθος ποτε δεν αναβει τιποτα στην δευτερη αναβουν xD

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/04/2017
    Μηνύματα
    120
    και μιας που εισαι και μαστορας σε τι χρησιμευει η μικρη λαμπα δεν οδηγαω καιρο γιαυτο σε ρωταω επειδη ακομα μαθαινω

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/04/2017
    Μηνύματα
    120
    καποια στιγμη σημερα η αυριο αμα ειναι θα σου ανεβασω βιντεακι να στα δειξω ισως σε κατατοπισω καλυτυτερα ετσι

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.244
    Φίλε μου θα σου πρότεινα να βρεις το manual και να το μελετήσεις βήμα - βήμα, ώστε να καταλάβεις (μέσω των εικόνων και των εργασιών συντήρησης που περιγράφονται) τι είναι το κάθε μέρος, πως λειτουργεί και πως συντηρείται.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/04/2017
    Μηνύματα
    120
    πως θα το βρω φιλε μου καμια καλη ιδεα?

Σελίδα 1 από 13 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ανακατασκευή Honda C50 12v
    από giannis31 στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2022, 07:40
  2. Ανακατασκευη HONDA C50 12V
    από Kristos 02 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 22/01/2019, 12:37

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF