Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 60

Θέμα: FZS 600 Touring ολε!

  1. #16
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.130
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Φοραω ωτοασπιδες πλεον!! (υστερα απο ιστοριες που ακουσα με μονιμες βλαβες ακοης )
    Ευχαριστω για τα καλα λογια!!
    Ειναι και λιγο απλυτο, κιολας (αλλα δεν φαινεται στις photos)..

    Για σετ πλαϊνες βαλιτσες με βαση το κοστος πραγματικα ξεφευγει, απο οσο εχω κοιταξει σε ebay κλπ. Ενα σετακι φθηνα universal σαμαρια μια χαρα θα ειναι, πιστευω. Προς το παρον δενω ενα σακιδιο πισω με χταποδι και ειμαι κομπλε.
    Για 15 μέρες το καλοκαίρι διακοπές είναι καλά, αλλά αν θες το κάτι παραπάνω για μεγάλα ταξίδια δεν βολεύουν.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bros 650
    Εγγραφή
    11/07/2014
    Μηνύματα
    225
    Δεν κουραζεται τοσο γρηγορα ο ποπος σου δεν '' πιανεσαι'' τοσο πολυ και ενω στη αρχη οταν καθεσαι ειναι ''σκληρη'' η σελα μετα απο λιγο σαν να μαλακωνει χωρις ομως να βουλιαζει δεν μπορω να στο περιγραψω καλυτερα

  3. #18
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Πολύ καλό μηχανάκι, το είχα 3 χρόνια, για 18κ χλμ περίπου. Κινητήρας γλυκός, φρένα μπροστά σούπερ, το πίσω μέτριο. Η ανάρτηση μπροστά καλή για καθημερινά και ταξίδια αλλά αν το κυνηγάς λίγο θα σου φανεί μαλακή. Πίσω το δικό μου είχε ρυθμιζόμενη ωχλινσ ( χιχιχιχι που λέει και μια ψυχή...) από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη και ήταν όλα τα λεφτα. Συγκρινόμενο με κολλητού με μαμά ανάρτηση πίσω, η μέρα με την νύχτα...Αυτή νομίζω είναι και η πρώτη ουσιαστική αδυναμία που αξίζει να αναβαθμιστεί στο μηχανάκι αυτό και θα έχει ουσιαστικό αποτέλεσμα και διαφορά στη οδηγική συμπεριφορά και απόλαυση. Ακριβή φυσικά σε σχέση με άλλες αναβαθμίσεις αλλά όπως είπα αυτή θα κάνει διαφορά πραγματική και σε ποιο σπορ οδήγηση αλλά και σε ταξίδι με φόρτωμα.
    Συνήθως όλοι ασχολούνται με το να αναβαθμίσουν το "γκάζι"... γνώμη μου είναι να βελτιλώσεις το "πάτημα"...με καλή οδηγική συμπεριφορά τα 85 αλογά του αποκτούν άλλη αξία...αρκεί να μην πέφτει κάτω από τις 8500στ/λ...
    Ξέρω ότι σου χαλάω το γλυκό με αυτά που γράφω αλλά πραγματικά πιστευω ότι αν ψάχνεις την ουσία δώσε τα χρήματα για πίσω αρχικά και ίσως αργότερα, και μπροστά ανάρτηση και άσε εξατμίσεις, φιλτρα και καρμπς...
    Για φόρτωμα ψάξε για πίσω σχάρα. Εγώ εκεί έβαζα σκηνή, υπνόσακο, υπόστρωμα και άλλα ψιλά, σαμάρια με ρούχα, τανκ μπαγκ και τα απαραίτητα και βουρ...(λίγες δυστυχώς φορές...)
    Τελευταία τροποποίηση από LOUKILOUK; 29/04/2017 στις 00:51.
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  4. #19
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από LOUKILOUK Προβολή μηνύματος
    Ξέρω ότι σου χαλάω το γλυκό με αυτά που γράφω αλλά πραγματικά πιστευω ότι αν ψάχνεις την ουσία δώσε τα χρήματα για πίσω αρχικά και ίσως αργότερα, και μπροστά ανάρτηση και άσε εξατμίσεις, φιλτρα και καρμπς...
    Kαι εγω, ακριβως αυτης της λογικης ειμαι. Προτιμω, αβλεπι, την αναβαθμιση σε αναρτησεις εναντι της ιπποδυναμης.
    Απλα στις αναρτησεις πεφτει και το περισσοτερο χρημα οποτε ειναι και το πιο δυσκολο να το παρεις αποφαση..
    MADE IN JAPAN 日本製

  5. #20
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Nα αναφερω, for the record, οτι λιγο καιρο πριν το Πασχα ειχε γινει στο μηχανακι γενικο σερβις (το ειχα αγορασει τον Οκτωβριο αλλα λογω ελειψης χρονου δεν το πολυ-κουνησα) οπου αλλαχθηκαν και λαδια-φιλτρο και μπηκαν motul 10-40 (επιλογη του μαστορα και ειπα να τα δοκιμασω μιας και δεν ειχα βαλει ποτε motul - μεχρι τωρα ευχαριστημενος).
    Aλλαχθηκαν επισης τακακια και υγρα φρενων.
    Εχει μπει επισης καινουργια μπαταρια διοτι η παλια τα "επαιξε" λογω ακινησιας το χειμωνα.
    Μεσα στο Πασχα ειχα αλλαξει και λαστιχα αντικαθιστωντας τα Dunlop Sportsmart που φορουσε με τα Bridgestone S20.
    MADE IN JAPAN 日本製

  6. #21
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Kαι εγω, ακριβως αυτης της λογικης ειμαι. Προτιμω, αβλεπι, την αναβαθμιση σε αναρτησεις εναντι της ιπποδυναμης.
    Απλα στις αναρτησεις πεφτει και το περισσοτερο χρημα οποτε ειναι και το πιο δυσκολο να το παρεις αποφαση..
    Κατανοητό απόλυτα...αλλά πάρε την σωστή απόφαση...αν δεν τα έχεις να τα δώσεις τώρα τα φράγκα, φυλάξε τα για αργότερα... μην τα σπαταλάς σε τελικά εξάτμισης και αναβαθμίσεις αμφιβόλου αισθητικού αποτελέσματος...
    Καλά χλμ.
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  7. #22
    Τραβαμε το καναλι Το avatar του/της mars696
    Εγγραφή
    20/03/2008
    Μηνύματα
    558
    Εχουμε το ιδιο μηχανακι(μοντ 2001 εμενα) αν κι εγω το εχω φερει πιο πολυ σε streetfighter,3-4 πραγματακια που πρεπει να γινουν παραμενουν ιδια.
    Πρωτον,αυτη η πισω αναρτηση του ειναι για 50 κιλα λιγοτερο,πολυ χαλια,αντι για αγορα aftermarket, που ακομα και οι Nitro πανε πολυ,βαζουν αναρτηση απο r6 του 2008 και μετα, με ενα ισως πιο σκληρο ελατηριο,αναλογα τα κιλα.Πολυ πιο φθηνα και λενε πολυ αποτελεσματικα.
    Δευτερον, το μπροστινο,αντι για 10αρι λαδι,βαζεις 15αρι,στις ιδιες ποσοτητες,μεγαλη διαφορα προς το καλο,δοκιμασμενο.Σιγουρα χρειαζεται και ελατηρια παλι αναλογα του βαρους σου,αλλα θα δεις διαφορα.
    Τριτον,πισω δαγκανα φρενου,αρκετοι εχουν αλλαξει με την αντιστοιχη του trx,που ειναι με μπλε καπακι οπως οι μαμα μπροστα,εμενα δεν με εχει απαχολησει και πολυ να σου πω την αληθεια.
    Καρμπυρατερ μην πειραξεις ΠΟΤΕ,εγω ακομα δεν εχω βρει μαστορα να μου τα ρυθμισει σωστα......
    Αυτα μου ερχονται τωρα.Υπαρχει τ αγγλικο φορουμ που θα βρεις απειρες πληροφοριες μεσα,τσεκαρε το.
    Άμα ποθάνω βάλτε μου τη μηχανή στο μνήμα.
    Μα να τη στέσετε καλά να μη χυθεί η βενζίνα.
    :a015:

  8. #23
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Μετρησα το τιμονι σημερα και απο ακρη σε ακρη ειναι 65 cm (περιπου) ενω εχει "σηκωμα" 6 cm..
    Γενικα, για τη σωματοδομη μου, ειναι μικρο και δεν με βολευει.. Ειδικα το μηκος του.
    Μεχρι ποσο μηκος τιμονι λετε να χωρεσει χωρις θεματα σε ντιζες και καλωδια..;; Συνυπολογιζοντας παντα και το οτι θα ειναι λιγο ψηλοτερο..
    75 cm λετε να ειναι οκ..;;;;
    MADE IN JAPAN 日本製

  9. #24
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Αυριο θα παραγγελθει και η touring ζελατινα..
    Ειναι 50cm σε μηκος με κυρτωμα προς τα εξω στο πανω μερος. Η μαμα ζελατινα ειναι 35 cm.
    Tι χρωμα λετε..;;; Διαφανες, smoked γκρι ή μπλε (διαφανο) που ειναι και η μηχανη..;;;
    (ή fluorescent πρασσινακι τρανσαδικο..;;; )
    MADE IN JAPAN 日本製

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Μεχρι ποσο μηκος τιμονι λετε να χωρεσει χωρις θεματα σε ντιζες και καλωδια..;; Συνυπολογιζοντας παντα και το οτι θα ειναι λιγο ψηλοτερο..
    75 cm λετε να ειναι οκ..;;;;
    Λύσε τα χειριστήρια απο το τμόνι και προσπάθησε να τα μετακινήσεις στις θέσεις που θέλεις. Δεν είναι απόλυτα σίγουρη μέθοδος, αλλά θα σου δείξει (στο περίπου) τα περιθώρια που έχεις.
    Μπορείς να το κάνεις και με ολόκληρο το τιμόνι, λύνοντάς το από τα καβαλέτα και σηκώνοντάς το, για να εκτιμήσεις πόση ανύψωση σε παίρνει να δώσεις.

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Αυριο θα παραγγελθει και η touring ζελατινα..
    Ειναι 50cm σε μηκος με κυρτωμα προς τα εξω στο πανω μερος. Η μαμα ζελατινα ειναι 35 cm.
    Tι χρωμα λετε..;;; Διαφανες, smoked γκρι ή μπλε (διαφανο) που ειναι και η μηχανη..;;;
    (ή fluorescent πρασσινακι τρανσαδικο..;;; )
    Αν η ζελατίνα μπαίνει πολύ στο οπτικό σου πεδίο, η διάφανη έχει ένα πλεονέκτημα. Δεν θα επηρεάζει την ορατότητα.
    Κατά τα άλλα, ότι σου αρέσει.

  12. #27
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    Μπορείς να το κάνεις και με ολόκληρο το τιμόνι, λύνοντάς το από τα καβαλέτα και σηκώνοντάς το, για να εκτιμήσεις πόση ανύψωση σε παίρνει να δώσεις.

    Kαλη ιδεα, αυτο θα κανω!!
    MADE IN JAPAN 日本製

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Κάνε δοκιμές και με τον τροχό στριμμένο δεξιά - αριστερά.

  14. #29
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Σημερα, υστερα απο 1 εβδομαδα, πηγα να παραλαβω τη σελα.
    Ο μαν καταφερε να την κανει 3 φορες χειροτερη...
    Εξηγω: Εβαλε μεν περισσοτερο αφρωδες και την "σηκωσε" λιγο, οπως του ειχα πει αλλα την εφτιαξε ετσι ωστε το μερος του οδηγου εχει μεγαλη κλιση προς το τεποζιτο με αποτελεσμα ή να πεφτω μπροστα με τα @@ στο τεποζιτο ή να πρεπει να ζοριζομαι για να μεινω πισω.. Μεγαλο fail..
    Eννοειται οτι του τη γυρισα αλλα θα τη διορθωσει τη Δευτερα..

    Τι μαλαξ! Οταν πληρωνω και δεν μου κανουν καλη δουλεια με πιανουν τα διαολιααααα μου!!!
    Και δεν ειναι τυγχαιο μαγαζι. Εχει απειρα χρονια στην πιατσα κανωντας σελες και εχει παρα πολυ δουλεια..
    Τελωσπαντων, ειδωμεν πως θα τη κανει μετα τη διορθωση..

    υ.γ. Εξωτερικα εκανε καλη δουλεια παντως.
    MADE IN JAPAN 日本製

  15. #30
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.130
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    Λύσε τα χειριστήρια απο το τμόνι και προσπάθησε να τα μετακινήσεις στις θέσεις που θέλεις. Δεν είναι απόλυτα σίγουρη μέθοδος, αλλά θα σου δείξει (στο περίπου) τα περιθώρια που έχεις.
    Μπορείς να το κάνεις και με ολόκληρο το τιμόνι, λύνοντάς το από τα καβαλέτα και σηκώνοντάς το, για να εκτιμήσεις πόση ανύψωση σε παίρνει να δώσεις.
    Να το σηκώσει και στο διπλό με την μπροστινή στον αέρα να τεντώσει το μπροστινό για να τσεκάρει και το μήκος από το μαρκούτσι του φρένου

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πιο είναι πιο όμορφο Fz 600---z750 τι γνώμη σας;;;;
    από sotpag στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 87
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2005, 21:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF